Představujeme
IAA mobility 2023 – Hrozba z východu
Karel Klouček 19.10.2023 06:16
Foto: Karel Klouček
Druhý ročník mnichovského veletrhu IAA Mobility přivítal víc než půl milionu návštěvníků. Především jasně poukázal na to, jak se mění rozložení sil v automobilovém průmyslu. Politici i manažeři samotných automobilek měli v bavorské metropoli jediné téma: Čína.
Nástupce slavného frankfurtského autosalonu přivítal o 100 000 návštěvníků víc než před dvěma roky. Organizátoři opět uplatnili koncept „dvoukolejnosti“: pro odborné návštěvníky byla určená část veletrhu na výstavišti mimo centrum Mnichova, tam naopak směřovaly kroky široké veřejnosti – v srdci města čekala na návštěvníky druhá část. Přímo na náměstích a ulicích historického centra představili výrobci svou nabídku. Pouliční část veletrhu byla přístupná zdarma, velikostí a rafinovaností si ovšem prezentace značek nezadaly s tradičními autosalony. BMW se předhánělo s Mercedesem, kdo má větší expozici. Porsche na oslavu svého výročí na jednom z náměstí postavilo svůj stánek ve tvaru svého kultovního typu 911, který jen pár dní po skončení autosalonu slavil šedesáté výročí od premiéry.
Foto: Karel Klouček
I přesto, že se organizátoři potýkali s nezájmem tradičních výrobců o účast v Mnichově, dočkal se veletrh několika premiér. Tesla představila své inovované modely 3 a Y, Volkswagen se pochlubil elektrickým typem ID.7 a Renault přivezl též bateriový Scénic E-Tech. Elektromobilita byla jednoznačně hlavním tématem veletrhu, který využily pro definitivní demonstrativní vyhlášení útoku na tradiční výrobce a evropské trhy čínské firmy. Ty si bez nadsázky takřka celý mnichovský IAA Mobility uzmuly pro sebe. Čínské společnosti, automobilky, dodavatelé i start-upy s novými elektromobily i technickými inovacemi byly jednoznačně největšími hvězdami veletrhu.
V ulicích Mnichova i na výstavišti se tak prezentovaly dosud v Evropě téměř neznámé značky jako Xpeng, AVATR, Zeekr (patří čínskému koncernu Geely, stejně jako třeba Volvo) nebo Forthing (patří Dongfengu) či Leapmotor.
„Doby, kdy čínští špioni na evropských autosalonech zvědavě a dopodrobna studovali auta zavedených značek, jsou minulostí. Karta se obrátila,“ shrnul situaci automobilový redaktor iDNES.cz. „Z pokroku, kvality zpracování a nápaditosti byli v údivu nejen návštěvníci, ale též lidé z automobilek. Hlasy, že Číňané v některých disciplínách ujeli tradičním automobilkám o pár délek, byly na autosalonu slyšet odevšud.“
Foto: Karel Klouček
Nejvíce zájmu (a obav) vzbudila ambiciózní automobilka BYD, jež v Mnichově oficiálně vstoupila do Evropy. Největší výrobce elektrifikovaných vozů (elektromobilů a hybridů) na světě se chlubí robustní technickou základnou (má vlastní vývoj a hlavně vlastní akumulátory pro elektromobily!). BYD se prezentoval největším stánkem v odborné části IAA a také velkou expozicí přímo v centru Mnichova (naproti expozici VW, byla to jen náhoda?); a byl neustále plný návštěvníků. Kompaktní model Dolphin značka BYD v Německu nabízí za 29 990 eur (727 000 korun). To je cena, s níž mohou evropské automobilky jen sotva držet krok. Zmínil to i německý kancléř Olaf Scholz, když na autosalonu řekl, že výrobci se musejí snažit produkovat automobily dostupnější pro veřejnost. „Evropští výrobci automobilů budou muset přiložit ruku k dílu, aby smazali náskok Číny ve vývoji levnějších a pro spotřebitele přívětivějších automobilů,“ cituje naopak Reuters z průzkumu mezi manažery a analytiky.
Podle údajů poradenské společnosti Inovev bylo osm procent z nově prodaných elektromobilů v Evropě vyrobeno čínskou značkou. Loni to bylo šest procent a rok předtím jen čtyři procenta. „Myslím, že jsou o generaci před námi,“ řekl o čínských výrobcích elektromobilů generální ředitel francouzské automobilky Renault Luca de Meo na IAA.
Na výstavišti postavil jako jednoznačnou demonstraci síly jeden z těch opravdu velkých stánků čínský dodavatel trakčních akumulátorů CATL. Šéf vývojového oddělení Renaultu Gilles Le Borgne upozornil, že Čína ovládá celý dodavatelský řetězec baterií. „Musí to být boj. Je jasné, že oni jsou v hodnotovém řetězci velmi konkurenceschopní,“ varuje Luca de Meo. „Musíme je velmi rychle dohnat,“ dodal. A poznamenal, že v otázce bateriové technologie je Čína o dekádu před Evropou. Kriticky poukázal i na to, že čínské automobilky se těší masivní státní podpoře, kterou evropští výrobci nemají. „Čína každoročně pumpuje do automobilového průmyslu 100 miliard dolarů (2,4 bilionu korun),“ řekl.
Foto: Karel Klouček
Na mohutný útok Číny v autoprůmyslu poukázal v Mnichově také Martin Jahn z představenstva Škody Auto (sama značka se IAA neúčastnila): „Mapa největších světových automobilových výrobců se bude měnit,“ myslí si Jahn. „Čína je jeden z technologických lídrů a nedalo se čekat, že by se to automobilovému průmyslu vyhnulo,“ řekl v rozhovoru pro iDNES.cz, ve kterém připomíná, že čínští výrobci mají ohromnou podporu čínské vlády pro vývoj a výrobu elektrických vozů a získávání levných surovin pro výrobu akumulátorů. „Není tajemstvím, že Čína investuje do získávání zdrojů a surovin potřebných k výrobě baterií i jiných součástek – výroba všech chytrých zařízení by se bez Číny neobešla, bez komponentů, finální montáže… Všichni tu nad tím zavírali oči, jak se Čína dostala za posledních deset až patnáct let dopředu. To tempo zlepšování se stupňuje.“
Celkem se letošního IAA Mobility zúčastnilo 750 vystavovatelů z 38 zemí. Za dva roky chtějí organizátoři veletrh v Mnichově zopakovat, třeba dostane do názvu čínské jméno.
Převzato z časopisu