Představujeme
IAA FRANKFURT 2017 – A CO ZÁKAZNÍK…?
Jiří Duchoň 20.10.2017 05:14
Představujeme
Autosalon ve Frankfurtu sice představil řadu zajímavých novinek, ale skutečných překvapení nabídl jen pramálo.
Prakticky vše důležité bylo totiž prezentováno již s předstihem, a to zejména v elektronické podobě. Ucelený přehled o automobilové produkci současnosti tak Frankfurt bohužel nenabídl, chyběl tucet významných značek od částí koncernu FCA (Fiat, Alfa Romeo, Jeep) přes Volvo, Nissan a Mitsubishi až po Peugeot. Vše se točilo kolem elektromobility a autonomní jízdy. Řetězec technika – ekonomika – spotřebitel – politika – marketing je v současnosti natolik pevně zacyklený, že se do něj jen obtížně vstupuje. Pokud se pak objevují nové trendy, jako třeba SUV, autonomní řízení nebo elektromobilita, lze jen těžko odhadnout, odkud vlastně přicházejí. Ačkoli by teoreticky mělo být vždy cíleno na zákazníka a jeho potřeby, zjišťujeme s jistou hořkostí, že zákazník sám v tomto řetězci bohužel tahá za ten nejkratší konec. Prahne snad běžný spotřebitel skutečně výhradně po elektromobilech a autonomním řízení? Nebo by spíše uvítal soustředění se na maximální bezpečnost, komfort, praktičnost, výkon a hospodárnost…?
Z automobilek i automobilů jako takových se stává lovná zvěř, což jsme pocítili i ve Frankfurtu. Před hlavním vchodem do výstaviště z chodníku čněl vertikalizovaný Volkswagen Touareg a ekologičtí aktivisté kolem něj s transparenty hlásali „konec doby benzínové“. Elektrifikace dopravních prostředků podle nich pokračuje příliš pomalu a chtějí donutit producenty automobilů, aby v tomto ohledu přitlačili. Automobilky leží v žaludku také politikům, a to hlavně díky emisním skandálům, takže se spekulovalo o tom, že se letos německá kancléřka Angela Merkelová nezúčastní slavnostního otevření frankfurtského autosalonu, nicméně nakonec výstavu otevřela. V Německu je před volbami a premiérka si zřejmě nechtěla pohněvat racionálně uvažující veřejnost, a oslabit tím šance své strany CDU. A čím hrozným se ty „ošklivé automobilky“ vlastně provinily? Nejspíš tím, že zajišťují pro civilizaci nezbytnou mobilitu milionům zákazníků a dopravu zboží napříč kontinentem a že bruselským úředníkům zkrátka dodaly formuláře vyplněné tak, jak se po nich žádalo. Evropská ekonomika do značné míry stojí na výrobě dopravních prostředků a zbrklý přechod na z mechanického hlediska primitivní elektromobily by znamenal její kolaps. Nemluvě o tom, že výroba akumulátorů je mimořádně náročná na energii a vzácné prvky a její razantní nárůst by zřejmě znamenal globální ekologickou katastrofu.
Spalovací motory v uplynulých letech prošly bouřlivým vývojem a emise škodlivých a skleníkových plynů objektivně několikanásobně klesly. Navíc celosvětový podíl silniční dopravy na znečišťování ovzduší ani v těch nejhorších scénářích neopouští řád jednotek procent, takže by se slušelo soustředit se spíše jinam. Zdá se, že politici i aktivisté tyto skutečnosti naprosto ignorují. Na boji proti automobilům se dá totiž pohodlně budovat kariéra: na rozdíl třeba od elektráren, fabrik nebo dopravních lodí jsou totiž všude kolem nás. Z oslabené účasti zahraničních značek těžily ty domácí, které si vlastně z letošního autosalonu ve Frankfurtu udělaly svůj vlastní večírek. Koncern BMW tradičně ovládl halu číslo 11 v nejzazším koutu areálu, kde pro tiskovou konferenci vystavěl i vlastní okruh. Poprvé jsme měli možnost fyzicky prozkoumat novou generaci středně velkého SUV X3 a Gran Turisma řady 6, ale též impozantní, matově rudý sedan M5 nebo studie Concept Z4 a Concept 8 (sériové provedení tohoto luxusního kupé přijde už příští rok!). K vidění byla také studie luxusního sedmimístného Conceptu X7 a také jedno překvapení. Až do úterního rána BMW udrželo pod pokličkou studii výkonného elektromobilu BMW i Vision Dynamics, jenž je předobrazem chystaného BMW i5. Své studie zde mělo i Mini (Electric a John Cooper Works GP), stánek Rolls-Royce, a s ním i nový Phantom, zde bohužel nakonec chyběl.
Zahanbit se nenechal ani Daimler, sídlící tradičně v hale číslo 2 hned u hlavního vchodu do areálu výstaviště. Mercedes-Benz tam poprvé vystavil modernizovaná kupé a kabriolety třídy S, značka Mercedes-AMG ihned přispěchala s jejich exkluzivními deriváty a Smart vsadil na dvě speciální edice Brabus (Asphaltgold a 15th Anniversary). Pozornosti neunikl ani supersportovní Mercedes-AMG Project One s líbivou a mírně retro karoserií s hybridním pohonem odvozeným z technologií pro formuli 1. Nezklamal ani koncern Volkswagen. Na jeho stánku se vše točilo kolem crossoveru T-Roc, který jsme s kolegy z poroty Car of the Year hned 18. září testovali v Lisabonu, ale souhrnný článek v tomto vydání Automobilu k němu bohužel nenajdete, protože ve Wolfsburgu stanovili embargo až na 13. října. Společnost T-Rocu dělaly zejména modely Sportsvan a up! GTI a sedmimístné provedení Tiguanu s označením Allspace. Zbytek haly 3 obsadily další značky koncernu VW Group, třeba Seat zde vůbec poprvé fyzicky ukázal kompaktní SUV Arona. Audi se blýsklo elektrickými studiemi Elaine a Aicon, rozehrávajícími do plné šíře tanečky kolem autonomního provozu. Milovníci automobilů ale přesto ocenili spíše návrat slavného označení RS4 Avant nebo prezentaci zcela nové vlajkové lodi Audi A8. Opomenout nesmíme ani Audi R8 V10 RWS s pohonem zadních kol.
Česká Škoda Auto samozřejmě vsadila na nový kompaktní crossover Karoq, nahrazující dosavadní typ Yeti. Podle Luboše Vlčka, šéfa Škodovky pro Českou republiku, má jít o „nadčasové, rodinné a plnohodnotné SUV“, fakticky důležitější je však třeba variabilní digitální přístrojový štít, který do nabídky automobilky Škoda nový Karoq zavádí jako úplně první. Zapomenout nelze na evropskou premiéru elektrického konceptu Vision E, jenž se od svého odhalení na jaře v Šanghaji dočkal sady zdařilých vylepšení. Zmiňme ještě Kodiaq uvedený v modelech Scout a Sportline. Opravdu impozantní expozici nabídl Bentley, a za vším stála nová generace řady Continental GT: vozy přišly o jakékoli náznaky těžkopádnosti a při zachování typických znaků v podobě členitých blatníků, robustní masky či zdvojených předních svítilen vypadají naživo skutečně fantasticky! Lamborghini uvedlo otevřenou verzi svého Aventadoru S a Bugatti ukázalo svůj Chiron (rychlostní cyklus 0 – 400 – 0 zvládne za neuvěřitelných 42 s!). Porsche se ve své prezentaci soustředilo na třetí generaci svého stěžejního crossoveru Cayenne, a to včetně vrcholného provedení Turbo se zážehovým osmiválcem bi-turbo a zrychlením z 0 na 100 km/h za 3,9 s. Společnost mu kromě řady dalších zajímavých vozů v ústraní dělal nový model 911 GT2 RS a 911 GT3 s paketem Touring. Kabriolet Ferrari Portofino, nahrazující typ California, zaujal svalnatějšími rysy, detaily připomínajícími model 812 Superfast a sníženou hmotností.
Maserati předvedlo crossover Levante se zážehovým motorem o výkonu 350 k a modernizované řady GranTurismo a Ghibli. A když už jsme u sportovních automobilů, tak na stánku McLarenu v německé premiéře vystavili otevřený model 570S Spider a dále vylepšený 720S. Jihokorejská automobilka Kia má svoji evropskou centrálu prakticky v areálu frankfurtského výstaviště a svým zadním vchodem je s ním přímo spojená. Kromě nového Stonicu (podrobně na jiném místě tohoto Automobilu) a již v Ženevě prezentovaného sportovního sedanu Stinger zaujala na stánku v hale 9 zejména studie Proceed, jež se stala jedním ze skutečně nejpůsobivějších překvapení celého autosalonu. Mohla by naznačovat podobu další karosářské verze řady Cee`d v její následující generaci (představí se v průběhu příštího roku). Prozradit můžeme, že přijde o poněkud problematický apostrof v označení. Na stánku mateřského Hyundaie v sousední hale číslo 8 zářila hlavně nová Kona, překvapivě svěží a hravé SUV, jíž dělaly společnost deriváty řady i30 v podobě sportovně střižených modelů i30N a Fastback. Koncern Jaguar Land Rover se opět soustředil na Range Rover Velar a Jaguary XF Sportbrake (kombi), E-Pace (SUV) a I-Pace (elektrické SUV). Značka Ford v Evropě poprvé ukázala facelifty svého uhrančivého Mustangu (GT posílilo na 450 koní, digitální přístrojový štít nám k takovému vozu ale příliš nepasoval…) a kompaktního EcoSportu, jenž se mimochodem nyní konečně bude nabízet i českým zákazníkům, přičemž všechny exponáty jsme již viděli dříve.
Zkrátka nic převratného. To Opel se postaral hned o několik světových premiér včetně typu Grandland X (podrobně na jiném místě -tohoto Automobilu) a modelů Insignia GSi a Insignia Country Tourer. Zřejmě na rozloučenou se pak stávající užitkové Vivaro (nová generace již klepe na dveře) dočkalo variant Life pro kempování a Tourer pro luxusní přepravu osob. Japonských značek zde mnoho nebylo, nicméně Honda kromě studie CR-V Hybrid se zcela novým ústrojím i-MMD se dvěma elektromotory a zážehovým dvoulitrem evropskému publiku představila též modernizovaný Jazz a Civic se vznětovým motorem 1,6 l i-DTEC (v prodeji od příštího března). Na stánku Toyoty zářily ve světové premiéře modernizovaný Land Cruiser a studie HY-Power odvozená z populárního C-HR, zatímco Lexus v Evropě poprvé vystavoval omlazené řady NX a CT 200h. Svoji evropskou premiéru si ve Frankfurtu odbylo Subaru Impreza postavené na zcela nově vyvinuté platformě, sloužící také odvozené variantě XV (tento crossover jsme viděli již v Ženevě). Značka Suzuki lákala na „ostrý“ Swift, tedy provedení Sport, odvozený z poslední generace. Atmosféricky plněný motor se stává minulostí. Pro mnohé byla skutečnou hvězdou autosalonu Dacia Duster. Z jakéhosi pokusu vedení aliance Renault-Nissan se během sedmi let stal ohromný úspěch, druhá generace je po technické stránce zcela nová (byť motory zůstaly), ale svého předchůdce svými proporcemi záměrně připomíná.
Mateřský Renault ve Frankfurtu uvedl jen sportovní Mégane R.S. a francouzskou vlajku zde pak nesl už pouze Citroën se svým modelem C3 Aircross a studiemi Spacetourer RIP CURL a E-Mehari by Courrèges. Znovuzrozený Borgward se pokusil zaujmout svými crossovery BX5 a BX7, jež už prodává v Číně, ale hlavně výraznou studií sportovního vozu, nazvanou rovnou klasickým jménem Isabella. A když už jsme se posunuli tak daleko na východ, nelze nezmínit rozsáhlé a pečlivě připravené expozice dvou automobilek přímo z Číny. Chery se chce na evropských trzích etablovat již v několika letech, a to s přispěním svých evropských akvizicí. Do Frankfurtu kromě přehledu svých produktů a světové premiéry vrcholného SUV Exeed TX přivezlo Chery též úhlednou studii crossoveru pro Evropu, nazvanou Tiggo Coupé. Teprve rok stará značka Wey (patří do koncernu Great Wall a nese jméno jeho ředitele), prezentující své produkty jako „SUV pro náročné“, představila svoji ideovou adaptaci typu Tesla Model X v podobě studie XEV Concept. Ani Wey zatím v Evropě nenajdeme, ale i podle koncepce a vybavení frankfurtského stánku to s nástupem na Starý kontinent očividně myslí vážně. Pokud jde o exotiku, v evropské premiéře se ve Frankfurtu odhalily ruská Lada Vesta a jihokorejský SsangYong Rexton. Tento velký crossover má i v Evropě hluboké kořeny a ani ve své druhé generaci nepřišel o samostatný žebřinový rám a redukční převodovku pro jízdu náročným terénem. Tolik z letošního autosalonu ve Frankfurtu. Řadu jeho novinek jsme vám již v Automobilu představili, další najdete na následujících stránkách, případně v následujících vydáních. Příští měsíc se ale do hesenské metropole ještě vrátíme a zaměříme se na zajímavé projekty malých značek.
Převzato z časopisu