Představujeme
IAA 2015 Frankfurt – Jedeme dál!
Tom Hyan 12.11.2015 06:54
ejvětší evropský autosalon ve Frankfurtu podporuje naději, že se vše v dobré obrací...
Poslední měsíce lámou ve statistikách prodejů nových vozů v Evropě rekordy a budí důvody k optimismu. Letošní autosalon ve Frankfurtu nad Mohanem tyto dojmy jen potvrdil. Na rozdíl od jiných výstav posledních let byly haly i venkovní plochy zaplněny, a to nejen známými a rádobynovými vozy, ale také skutečně zajímavými novinkami napříč kategoriemi a cenovými hladinami. O zájem běžného motoristy se ucházely zejména střízlivé Suzuki Baleno, elegantní Renault Mégane, kombi Subaru Levorg nebo technicistní Opel Astra, vystavený ve světové premiéře rovněž jako kombi, a čtvrtá generace Toyota Prius.
Do vyšších sfér mířily Renault Talisman, Kia Optima, BMW nové řady 7 a po dlouhé roky slibovaná Alfa Romeo Giulia klasické koncepce, jež sice ve svém vrcholném provedení QV (Quadrifoglio Verde) vyniká originálním designem vlastního Centro Stile Alfa i skvělými dynamickými parametry, ale v osobním setkání mírně zklamala kvalitou zpracování. Prim hrály opět nejrůznější SUV i podivuhodné cross-overy; pozornost, kterou jim výrobci věnují, naznačuje, že do vozů této kategorie časem přesednou i jejich zarytí odpůrci (prostě jim je vnutí). Také většina koncepčních studií míří právě do těchto sfér! Novinky Mazda Koeru, Toyota C-HR, Nissan Gripz, Seat León Cross Sport i SsangYong XLV (kdo se v jejich značení má vyznat?) jsou jen dalšími variacemi na obehrané téma SUV, sériový Infiniti Q30 stojí kdesi mezi crossoverem a prémiovým hatchbackem. Shodou okolností na IAA 2015 svá první produkční SUV představily Jaguar a Bentley, tradiční britské značky, dávno však již bez britských majitelů. Jaguar F-Pace sází na modulární hliníkový skelet, koncepce známé již ze sedanů této značky, a vedle šestiválců na čtyřválec Ingenium (zatím jen Diesel); opulentní Bentley Bentayga pak na příplatkovou výbavu a známý dvanáctiválec 6.0 W12, s nímž chce jako první sériový crossover v dějinách jezdit rychlostí přes 300 km/h (ale kde, ani v Německu to moc nejde).
A pozor, v rozporu s tím, co zní z webů, zřejmě nejde o nový motor W12 Volkswagen Group (6,3 l), představený letos v květnu na sympoziu ve Vídni (ve Frankfurtu jím byl ve vší tichosti osazen sedan Audi A8L W12), ale o stávající W12 nižšího šestilitrového objemu v naladění na vyšší výkon, používaný v jiných řadách značky. Rolls-Royce SUV bude však ještě lepší, jak se proslýchalo v kuloárech (uvažuje se o jménu Cullinan podle největšího diamantu). Americké značky z Evropy bohužel mizí, ostatně v rámci globalizace naopak unifikovaná konstrukce míří do amerických automobilek, které přecházejí na typy obdobné evropským a korejským (Ford Focus, Chevrolet Cruze/Aveo, Dodge Dart). Po odchodu Chevroletu z Evropy nebyly vystaveny ani legendy Corvette a Camaro; po restrikci Chrysleru jsme přišli o skvělý sedan 300 C (nyní opustil i Velkou Británii). Zbyly jen legendární Jeep, dnes největší klenot portfolia Fiat Chrysler Automobiles, ale také Ford, který kromě nového Mustangu a třetí generace GT znovu ukázal evropské provedení crossoveru Edge.
U Forda jsme též viděli sportovní Focus RS s upřesněním nejvyšší rychlosti 266 km/h a zrychlení 0 – 100 km/h za 4,7 sekundy, stejně jako nový pikap Ranger (kdo spočítá jeho generace?). V této kategorii se rovněž prezentoval Nissan Navara, jež se brzy stane základem evropské ofenzívy pikapů (Renault, Mercedes-Benz). Pavilon číslo 3 patřil jako obvykle koncernu VW Group a jeho značkám (pouze Audi se pyšní samostatným pavilonem). Zájem budily virtuální koncept Bugatti Vision pro počítačovou hru Gran Turismo, zmíněná Bentayga a impozantní studie elektrického supersedanu Porsche Mission E, vystavená po boku faceliftu legendy Porsche 911 Carrera. Volkswagen do Frankfurtu přivezl kromě nepřeberné škály verzí svých známých typů hlavně zdařile pojatý Tiguan druhé generace (zmenšený Touareg, navíc v mnoha ohledech lepší!), tuzemská Škoda Auto se soustředila na varianty Superb GreenLine a SportLine, resp. Rapid Spaceback ScoutLine a Monte Carlo.
Samozřejmě, také Velká německá trojka nezklamala, každá značka měla na IAA opět svoji samostatnou halu. BMW Group disponovala vlastní víceúrovňovou silnicí a stavěla na elektrifikovaných stávajících řadách a výstavní premiéře nových generací řad 7 a X1 (pozor, přední pohon!), opulentním kabrioletu Rolls-Royce Dawn a verzí kombi Mini Clubman s roztomilými křídlovými dveřmi v zádi. Mercedes-Benz ve světové premiéře představil velké S‑Klasse Cabrio, menší C-Klasse Coupé a odvážnou studii Concept IAA se splývající zádí a proměnnou aerodynamikou, nemluvě o rozšířené paletě značky Smart (nové Cabrio, větší nabídka pohonných jednotek). Nadále expandující Audi postavila zcela nový, mimořádně vzdušný a členitý pavilon. V ohromném prostoru zářily například Audi A4 (B9) včetně kombi A4 Avant a sportovní verze S4, crossover (SUV) SQ5 Plus i vylepšená vlajková loď A8 se supersportovní S8 Plus. Koncept Audi e-tron Quattro, plně elektrický SUV (dva elektromotory vzadu, jeden vpředu, až 368 kW), má být od roku 2018 největší konkurencí typu Tesla Model X. Na stánku Tesly se však avizovaný SUV neobjevil, značka se soustředila na sedan Model S, ovšem v nové verzi s pohonem všech kol.
Korejská prezence, soustředěná do dvou značek jednoho koncernu, byla jako vždy mohutná, Hyundai totiž stejně jako Kia Motors expandují. Po třech letech přichází facelift Hyundai Santa Fe, samozřejmě nechyběl nový Tucson z Nošovic, pozornosti se těšily rovněž drsnější verze Hyundai i20 Active s off roadovými prvky (zvýšená světlá výška o 20 mm), soutěžní i20 WRC nové -generace (značka drží druhé místo v mistrovství světa rally) a překvapení ze světa virtuální reality, zhmotněné v modelu 1:1 coby supersportovní kupé N 2025 Vision Gran Turismo, samozřejmě pro populární hru Play Station (od roku 1997 prodáno přes 70 milionů jednotek). Stejně jako Kia Cee’d, může nyní Hyundai i20 (i30) pohánět přeplňovaný tříválec 1.0 T-GDI Kappa 100/120. Předobrazem nového velkého kupé byla studie Vision G, vystavená ve společnosti sedanu Genesis. Kia Motors vsadila především na čtvrtou generaci Sportage, ale i již zmíněnou Optimu. V provedení Optima GT dostala přeplňovaný čtyřválec 2.0 T-GDI/ 180 kW (245 k), který vozu s převodovkou 6A uděluje zrychlení 0 – 100 km/h za 7,4 sekundy a největší rychlost 240 km/h.
Srdce motoristy však ve Frankfurtu občas posmutnělo. Slavné italské karosárny vlastně zmizely z povrchu zemského, Giugiaro už prodal zbytek Italdesignu koncernu Volkswagen, Bertone definitivně zbankrotoval a Pininfarina se potácí v nejistotě. Více než stoletá Lancia, průkopnická značka inženýrů, se krčila v koutě s několika malými vozy Ypsilon zjevně po posledním drobném faceliftu, zatímco Fiat vsadil výhradně na deriváty řady 500, zapomněl i na Pandu a z nepochopitelných důvodů odsoudil k zániku Punto, ještě nedávno jeden z nejprodávanějších vozů své třídy. Výstavní premiéru měla otevřená verze Ferrari 488 Spider, zatímco Maserati se soustředil na akční modely Ermenegildo Zegna sedanů Ghibli a Quattroporte. Pokud jde o velké SUV, jež mělo oživit výrobu v turínském Mirafiori, zatím Maserati mlčí (stejně jako Lamborghini, jenž uvádí jen další a další deriváty známých supersportovních automobilů). Značka Volvo bohužel přítomnost na světových výstavách i v roce zahájení prodejů svého stěžejního typu XC90 omezila na tři velké autosalony, takže si vše podle nové marketingové strategie odbude za pouhé čtyři měsíce (leden Detroit, březen Ženeva, duben střídavě Šanghaj/Peking).
Na další vývoj jsme totiž velmi zvědavi, vždyť oznámila využití platformy SPA také pro velké sedany a přípravu menší CMA (Compact Modular Architecture) segmentů B/C (společné pro Volvo i Geely), kde počítá i se tříválcem 1,5 l, odvozeným z dvoulitrového čtyřválce Drive-E. Francouzi se kromě zmíněného Renaultu soustředili jen na různé koncepční studie a vylepšení již známých typů (PSA Peugeot Citroën). Žádnou lítost nevzbudila absence ruské Lady, či podivných čínských automobilek, jež v minulosti IAA ve Frankfurtu obesílaly. Znovuzrozený Borgward sice slib splnil a první novodobý vůz představil coby SUV BX7, ale prezentované exponáty mnoho důvěry nebudily, nemluvě o rozpacích nad celkovou koncepcí. Obnovená značka, kterou si ani v Německu nepamatují (bankrot v roce 1961), byla ještě před premiérou -prodána čínskému výrobci užitkových vozů Beiqi Foton (skupina BAIC), takže prodej začne v Číně, Indii a Brazílii (!); teprve od roku 2017 v Německu a dalších evropských zemích. Čtyřválec 2.0 T-GDI vznikal od roku 2010 u německé vývojové společnosti FEV GmbH (Forschungsgesellschaft für Energietechnik und Verbrennungsmotoren) v Cáchách (Aachen), založené roku 1978 v bývalé hale Fafnir-Werke výzkumníkem Franzem Pischingerem, jehož rodina podnik dále vede (má tři tisíce zaměstnanců). Vše se však bude vyrábět v Pekingu, automobilka i motorárna už je prý dokončena. Samozřejmě, v expozici Borgwardu nechyběla pohonná jednotka e-Propulsion pro hybridní verzi s výkonem 295 kW (400 k). Druhou reinkarnací byla sportovní Artega, nyní výhradně v elektrické verzi Scalo (dříve motor VW VR6). Tajemný elektrický sedan Thunder Power přijel z Tchaj-wanu, karoserii údajně navrhl Zagato (ejhle, Ital). K významným novinkám, ale i k některým kuriozitám se samozřejmě vrátíme samostatnými články.
Převzato z časopisu