Představujeme
IAA 2019: malé značky – sucho a východní vítr
Jiří Fiala 29.11.2019 06:08
S napětím očekávaný frankfurtský autosalon potvrdil obavy: vystavovatelů bylo jen osm set, o 20 % méně než roku 2017.
Mezi nimi chybělo tolik mimoněmeckých tradičních značek, že se organizátoři volné plochy už ani nepokoušeli zacelit. Ale i na úhoru se najdou hezké květiny. Společnost Alpina si nenechala uniknout příležitost ke světové premiéře exkluzivního rychlého kombi Alpina B3 Touring, jehož základem je pátá generace BMW řady 3 (typ G20/G21). Zásah Alpiny dodal vozu mladistvější, agilnější vzhled, navýšil míru luxusu a posílil dynamické vlastnosti. Řadový šestiválec (S58) objemu 2993 cm3 dostal upravené přeplňování s dvojicí turbodmychadel a optimalizovaný systém chlazení. Díky tomu je k dispozici nejvyšší výkon 340 kW (462 k) a točivý moment 700 N.m, dostupný již od 3000 min-1. Spolu s výrobcem ZF se pokročilého vylepšení dočkala osmistupňová převodovka. Novinku lze koupit výhradně s pohonem všech kol založeným na systému BMW xDrive a s aktivním zadním diferenciálem. Zákazníci odeberou první kusy v půli roku 2020.
Konkurenční Brabus našel díru na trhu v lukrativním tuningu motorových jachet značky Axopar Boats. Brabus Marine se i zde stará o vzhled, luxusní materiály i vybavení, a také o výkonnější motory Mercury. Brabus Shadow 500 Cabin debutovala 10. září na salonu jachet v Cannes. Automobilová divize ponejprv ukázala světu „jeden z deseti“ přepracovaných offroadů Mercedes-Benz třídy G (W 463A), Brabus G V12 900. Do terénu vysílá jedno z nejvýkonnějších SUV s motorem V12 Biturbo o objemu zvýšeném z 6,0 na 6,3 litru. Motor dosahuje nejvyššího výkonu 900 k (662 kW) a točivého momentu 1500 N.m. Zdokonalená devítistupňová samočinná převodovka posílá výkon na všechna kola. Za této situace nepřekvapí nejvyšší udávaná rychlost, limitovaná na 280 km/h, ani zrychlení 0 – 100 km/h za 3,8 s. Cena začíná na 605 tisíc eur. Sesterská společnost Startech (soustřeďuje se na jiné značky) si vzala do parády Bentley Continental GT (třetí generace W12 z roku 2018). Prémiový 2+2místný dvoudveřový kabriolet Startech Continental GTC dostal díky přídavným karbonovým dílům karosérie dynamičtější vzhled, který podtrhuje o 25 mm sníženým zavěšením, aniž by to mělo negativní vliv na jízdní vlastnosti.
Trasco je specialistou na prodlužování rozvorů a zodolňování prémiových limuzín a SUV (Audi, BMW, Genesis, Mercedes-Benz, Nissan, VW, Toyota, ZIL) a autobusů Yutong proti všem možným teroristickým útokům. Na IAA oznámil, že se právě stal oficiálním partnerem značky Volvo, a představil Volvo XC90 T6 Armoured nabízející mimořádnou porci ochrany. Kromě pancířů na všech stranách a plochách dostalo Volvo zesílené pneumatiky, chráněný zážehový motor a palivovou nádrž, okna tloušťky 57 mm, čidlo analyzující vzduch a třeba i interní zdroj kyslíku nebo únikové zadní liché dveře. SUV má pohon všech kol a samočinnou převodovku. Užitečná hmotnost činí 440 kg, celková 4490 kg.
Německý výrobce sportovních vozů Artega koupil v listopadu 2018 italskou firmu malých elektromobilů Gruppo Tazzari/Techno Mechanika Imola (viz AR 3’/17). Pod značkou Artega pokračují ve výrobě boubelaté berušky Microlino, nyní se jménem Karo. Opakem byla plně elektrickým šasi opatřená Artega Scalo Elletra T/C (Scalo debutovalo na IAA 2015, elektrická verze na IAA 2017), určená pro doposud ze strany FIA nevypsanou třídu závodních elektrických GT vozů i pro běžný provoz. Kupé pohání pár elektromotorů 2x 160 kW živených energií ze li-iontového akumulátoru VOLTBOB o kapacitě 60 kWh. Dle automobilky jej lze plně nabít za 40 minut. Nejvyšší rychlost vozu překročí 250 km/h, zrychluje 0 – 100 km/h do 4 s. Prázdnou hmotnost udávají 1300 kg, základní rozměry: d/v/š 4,60/1,24/2,04 m, rozvor 2,8 m.
IAA zažila návraty dvou velkých německých jmen do světel reflektorů. bb-auto Rainera Buchmana bylo průkopnickým úpravcem (od roku 1974) vozů Porsche, později i Mercedes-Benz a VW. Letošní novinkou bylo bb Porsche Targa Moonracer. Dalším navrátilcem je Erich Bitter, bývalý závodník a stavitel menších sérií vozů, obvykle na bázi automobilů Opel. Nejnovějším počinem je Bitter Insignia, největší sedan Opelu, jehož vzhled výrazně pozměnila řada doplňkových karbonových dílů karosérie. Ještě patrnější jsou změny kombi Insignia Sportstourer.
Domácí společnost eClassics se ve spolupráci s automobilkou VW soustředila na přestavby klasických VW Brouk (ale i vozů Karmann-Ghia, Porsche Speedster a VW Buggy) na elektrický pohon. Současně s novým pohonným ústrojím modernizují interiér i přístrojovou desku, kde se dokonce objevila obrazovka moderní navigace. eKäfer se vyznačuje novou platformou se zabudovanou modulovou baterií li-iontových akumulátorů, skládajících se ze 14 modulů po 2,6 kWh o celkové nejvyšší kapacitě 36,8 kWh z aktuálního VW e-Up. Kapalinou chlazený elektromotor má nejvyšší výkon 60 kW (82 k). Obnova se týká i nových trojúhelníkových závěsů a tlumičů kol a osazení kotoučových brzd, které si musí poradit s 1280 kg hmotnosti prázdného vozu. Nejvyšší rychlost by měla -převýšit 150 km/h a zrychlení z 0 – 50/0 – 80 km/h proběhnout za 3,8/8,4 s. Dojezd by měl přesáhnout 200 km. Cena vozu bude činit 39 900 eur (majitel si koupí jen šasi), 49 900 eur (koupí si šasi a dodá historickou karosérii typu VW 1302 nebo 1303) nebo 99 000 euro (za kompletní automobil).
Studenti mnichovské techniky Martin Šoltéz a Sascha Koberstaest dostali za úkol zkonstruovat jednoduchý rozvážkový elektromobil pro rozvíjející se trhy a Afriku. Proto musel být robustní, jednoduchý a dobře udržovatelný. Nápad na univerzitní půdě vznikl v květnu 2013, o rok později zkoušeli prototyp v Německu i Ghaně. V srpnu 2017 založili start-up EVUM Motors, který na IAA 2019 představil kompletně překonstruovaný prototyp, jehož sériová výroba by měla začít ve druhém pololetí příštího roku. Lehký automobil skupiny N1 má základní rozměry d/š/v 4,0/1,5/2,0 m. Je čistým elektromobilem, jehož každou nápravu pohání elektromotor o výkonu 10 kW. K dobíjení slouží síť o napětí 230 nebo 400 V. Nejvyšší rychlost uvádějí 70 km/h a dojezd 100 km, s příplatkovými bateriemi až 200 km. Konstrukce je navržena jako modulární a autoři uvádějí celkovou úsporu 31 % všech vynaložených nákladů. V nabídce jsou dvě barvy, zelená a bílá, a příplatková červená. Do kabiny se vejdou dvě osoby, střecha nese solární panely. Počítá se s valníčkem (uveze 1000 kg nákladu), sklopkou a uzavřenou nástavbou se třemi příčnými lavicemi pro cestující na korbě chráněnými plachtou. Vážný zájem již projevily Keňa, Botswana a Etiopie.
IAA se znovu účastnili tři čínští mušketýři. Získat informace o nich bylo téměř nad lidské síly. Značku prémiových SUV WEY založil koncem roku 2016 nám přece jenom bližší výrobce Great Wall. Prvním sériovým SUV WEY byl VV7 (2017), na IAA 2017 přivezli menší VV5. Letos se soustředili na demonstraci hybridních šasi s pohonem všech kol P2 a P4. Prakticky se uplatnily v SUV GT PRO PHEV (modifikovaném na evropské standardy), menším Wey-S a Wey-X, také větší VV7-GT a plug-in hybridu VV7 (zážehový dvoulitr o výkonu 227 k a elektromotor o výkonu 116 k; dojezd na elektřinu asi 70 km). Jejich interiér byl plný tvrdých plastů a palubní deska přetékala tlačítky a ovladači.
Značka Byton (2017) předvedla první prémiové elektrické SUV Byton M-Byte délky 4,8 metru se sedadly v konfiguraci 2+2 nebo 2+3, přičemž ta přední lze natočit o 10° kolem svislé osy. Výkonnější baterie má kapacitu 92 kWh, dojezd uvádějí 460 km. Verze s pohonem předních kol by měla mít výkon 272 k, s pohonem všech kol 476 k. V Německu by se měly prodávat od roku 2020. Dále zde stály koncepty M-Byte (5dveřový hatchback) a K-Byte (sedan s autonomním řízením).
O smyslu účasti značky Hongqi (Rudá vlajka) se vedly polemiky. Jedni říkali, že má jít o reminiscenci jediné účasti výrobce papalášských limuzín na veletrhu v Lipsku v 70. letech, jiní cítili snahu jedné z nejstarších čínských automobilek prosadit se luxusními vozy v Evropě. Designér Ding Yangfeng se nám snažil nakreslit schéma budoucí ofenzivy – od vládních limuzín přes velké prémiové sedany, SUV a sportovní vozy po rodinná městská SUV a hatchbacky. Vysoká čínská účast, především subdodavatelských firem, se vysvětlovala jejich světovou hegemonií v oblasti elektrifikace a výroby akumulátorů. Dalším argumentem byla jejich přistřižená křídla v expanzi do USA americko-čínskou obchodní válkou.
K vidění byla ve Frankfurtu také vozidla nového pojetí městské (elektro)mobility a carsharingu nejrůznějších pracovišť, technologických firem a univerzit: Easy Mile, MOIA, Bosch IoT a Rinspeed Speed Delivery (pro poštovní služby) i osobní modul pro několik lidí, podobné DLR (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) UMV PM 2+2 a drážďanské techniky.
Převzato z časopisu