Představujeme
Mercedes-Benz IAA Concept – Budoucnost?
Jiří Duchoň 29.01.2016 12:05
Studie IAA je prý pohledem do blízké budoucnosti luxusních vozů Mercedes-Benz...
Začněme vtipnou slovní hříčkou. Nový koncept Mercedes-Benz IAA byl slavnostně představen na poslední IAA 2015 ve Frankfurtu nad Mohanem, nicméně jeho jméno nekopíruje název autosalonu, ale znamená inteligentní aerodynamický automobil. Naznačuje, jak by brzy mohly vypadat nástupnické generace dnešních S-Klasse či CLS, o čemž svědčí i charakteristika pohonného ústrojí. Žádný extrém, je to vlastně konvenční soustava Plug-In Hybrid, zřejmě adaptovaná z již sériového typu C350 e (Hybrid). Mimořádnou péči věnovali konstruktéři při vývoji studie minimalizaci odporu vzduchu. A podařilo se; součinitel má údajně hodnotu pouhých a v kategorii luxusních automobilů nevídaných cx = 0,19. Stuttgartští tím jen potvrzují, že i nadále zůstávají v čele celosvětových snah o redukci aerodynamických odporů; připomeňme, že sériový Mercedes-Benz CLA (viz AR 6/’13) nabídl již před dvěma lety v rámci velkosériové produkce rekordní součinitel cx = 0,22! Po stylistické stránce lze čerstvou studii IAA považovat za pokračování prototypu Mercedes-Benz F015 (viz AR 3/’15) z letošního autosalonu v Detroitu (ve Frankfurtu byl vystaven také!), ovšem v poněkud střízlivější podobě.
Zatímco pasivně pohyblivé aerodynamické prvky jsou dnes u sériových supersportů poměrně běžné, IAA přichází s prvky aktivními, jež se do optimalizované polohy přemisťují buď po stisku tlačítka, anebo samočinně po překročení hranice 80 km/h. Nejvýznamnější je proměna na konci karoserie, kde se směrem vzad vysune celkem osm segmentů, jež prodlouží délku vozu o 390 mm a omezí podtlak za zadním čelem. Zároveň se změní poloha několika sad klapek v předním nárazníku, usměrňujících proudění vzduchu motorovým prostorem, podběhy předních kol a pod podvozkem, ráfky kol přitom uzavřou otvory na vnějším plášti. Předpokladem pro vývoj takto sofistikovaného celku bylo použití nejmodernějších výpočetních technologií včetně trojrozměrného modelování a virtuální simulace.
Silueta automobilu IAA Concept se blíží pověstné kapce s mimořádným důrazem kladeným na zakončení zádi, což nás při pohledu na tento vůz Mercedes-Benz vrací do hloubi třicátých let minulého století a potvrzuje správnost předpokladů tehdejších protagonistů aerodynamiky. Linie s dlouhou a nízkou kapotou prostupují boky s výrazně rozšířenými podběhy, ale zároveň se vyhýbají líbivým ostrým prolisům. Futuristicky je střižen též interiér, jenž sice zvláště v oblasti palubní desky vychází ze současných vozů S-Klasse, ale zkoumá nejen prostředí luxusních automobilů blízké budoucnosti, ovšem též kontrastní kombinace materiálů a barev. Vévodí mu tříramenný volant s bezdotykovými, gestikulačními ovládacími prvky OFN (Optical Finger Navigation), rozvíjejícími krédo ruce na volantu, oči na vozovce. Prototyp Mercedes-Benz IAA je dlouhý 5040 mm (5430 mm po vysunutí zádi), 1995 mm široký a 1305 mm vysoký, rozvor jeho náprav činí 2975 mm (pro srovnání, přesně mezi aktuálními S-Klasse a CLS). Rozchod kol je vpředu 1710 mm a vzadu 1770 mm, pohon zajišťuje systém Plug-In Hybrid se zážehovým motorem a elektromotorem o celkovém výkonu 205 kW (279 k). Největší rychlost je elektronicky omezena na obvyklou hranici 250 km/h. Ve standardní konfiguraci má IAA na čistě elektrickou energii urazit 62 km a vyprodukovat CO2 v průměru 31 g/km. V aerodynamickém nastavení se tyto hodnoty změní na 66 km, resp. 28 g/km, což vůz v celkové bilanci měření NEDC (plné dvě třetiny sledovaného režimu jsou v něm brány z pohybu v městském prostředí) poněkud znevýhodňuje.
Převzato z časopisu