Představujeme
Budoucnost Hyundai: sportovní auta i závodní elektromobily
Ondřej Štaidl 15.08.2019 07:00
Někdejší výrobce nízkorozpočtových aut dál expanduje do nových segmentů. Po nedávno založené sportovní divizi N chystá nejrůznější elektromobily i další závodní a sportovní vozy.
Dnes největší jihokorejskou automobilku založil v roce 1947 Čong Ču-jong jako opravárenský podnik pro nákladní a osobní vozy. V roce 1967 vznikla divize Hyundai Motor Company vyrábějící automobily. Následně se přidala další divize Hyundai Heavy Industries, která se stala největším výrobcem lodí na světě. Klíčovým krokem byl nákup automobilky Kia Motors v roce 1999, čímž vznikla společnost Hyundai Kia Automotive Group. Spojení znamenalo urychlení pokroku obou automobilek a velké zvýšení kvality. Již deset let poté, v roce 2009, se společnost Hyundai Motor Company zařadila se 4 645 776 vyrobenými vozy mezi pět největších výrobců aut na světě.
V rámci expanze na evropský trh následně vybudovala vývojové centrum v německém Rüsselsheimu, kde se vyvíjejí modely pro evropské zákazníky, jako je například i30 nebo Tucson. Sportovní a závodní vozy zase Hyundai testuje ve svém centru poblíž Nürburgringu. Na zdejším náročném okruhu probíhají pravidelné testy a Korejci se rovněž aktivně účastní vytrvalostních závodů, při nichž sbírají důležité zkušenosti. Vývojové oddělení Hyundai Motorsport bylo otevřeno v roce 2012 v německém Alzenau poblíž Frankfurtu nad Mohanem.
V listopadu 2008 byla také otevřena zcela nová továrna Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích. Jen loni bylo v tomto závodě v Moravskoslezském kraji vyrobeno 340 300 aut. Celosvětové prodeje v minulém roce vzrostly o 1,8 % na celkových 4 586 775 kusů.Neustálý vývoj
Hyundai chce v trendu rychlého vývoje pokračovat, s čímž souvisí neustálá modernizace modelových řad i uvádění stále nových modelů. Už na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu se představí nová generace městského vozu i10. Nejmenší zástupce značky bude sázet na dynamický vzhled karoserie s ostrými křivkami a velkými koly. Ve výbavě nebude chybět například bezdrátové nabíjení mobilních telefonů, couvací kamera, varování před čelním nárazem nebo asistent pro jízdu v pruhu.
Na frankfurtském autosalonu bude mít světovou premiéru i další zajímavý vůz, avšak ze zcela opačného konce nabídky. Hyundai plánuje prezentaci prvního čistě elektrického závodního vozu vyvinutého oddělením Hyundai Motorsport v Alzenau. Zatím automobilka všechny podrobnosti úspěšně tají, budeme si tedy muset počkat na oficiální premiéru 10. září. Jde o další zajímavý projekt Hyundai Motorsport, který se po svém založení v roce 2012 úspěšně etabloval v automobilových soutěžích a okruhových závodech. Tovární tým se například účastní již šesté sezóny mistrovství světa v rallye a aktuálně vede průběžné pořadí v hodnocení konstruktérů. Společnost se může pochlubit také úspěšnou zákaznickou divizí Customer Racing, založenou v září 2015, která vyvinula konkurenceschopné vozy i20 R5, i30 N TCR a Veloster N TCR. Zákaznické týmy s nimi již získaly řadu vítězství.
Ve fázi testování už je připravovaný elektromobil sportovního oddělení N, který je vyvíjen společně se specialistou v oboru, chorvatským Rimacem. Společnost založená Matem Rimacem v roce 2009 stihla představit již tři plně elektrické vozy s výkonem přes tisíc koní a Hyundai zaujala natolik, že do ní investoval 64 milionů eur. Cílem je společný vývoj supervýkonných elektrických vozů. Podle fotografií prvních odhalených konceptů se můžeme těšit na opravdu rychlé elektromobily připomínající supersporty, ale také menší sportovní vozy.
Experimentů se nebojí
V budoucí nabídce Hyundai by neměly chybět ani sportovní hatchbacky navazující na úspěšné modely i30 N nebo Veloster N se spalovacími motory. Konkrétně na základě karoserie Velosteru N je postaven další velmi zajímavý koncept s označením RM15. Zážehový motor o výkonu 220 kW (300 k) je v něm umístěn místo zadních sedadel a pohání zadní kola. Takto koncipovaný vůz byl spatřen při testech na Nordschleife okruhu Nürburgring již před dvěma lety. Mohlo by to být velké překvapení pro automobilový svět a naděje pro fanoušky dostupných vozů se zadním pohonem. Přestože ale bylo v okolí závodního okruhu spatřeno již několik maskovaných prototypů, Hyundai prozatím neupřesnil, zda se koncept dočká sériové výroby.
Známo je jen několik základních informací o použité technice. Dvoulitrový přeplňovaný motor s elektrickým kompresorem pohání zadní kola prostřednictvím šestistupňové přímo řazené převodovky a elektronicky řízeného samosvorného diferenciálu. Ve srovnání s klasickým Velosterem je karoserie výrazně rozšířena a využívá přítlaku adaptivního střešního spoileru. Nezbývá než doufat, že se tento nebo alespoň podobný vůz dostane do sériové výroby.
Té už se dočkal nedávno představený model Sonata Hybrid vybavený technologií ASC (Active Shift Control, více v samostatném článku) a střešními solárními panely, které Hyundai využil vůbec poprvé. Systém s pomocí sluneční energie průběžně nabíjí akumulátory, čímž prodlužuje dojezd a zároveň zabraňuje nežádoucímu vybití. K zajímavostem ve výbavě patří například digitální klíček v mobilním telefonu, který využívá spojení předinstalované aplikace a technologie NFC.