Představujeme
5 zásadních modelů, které změnily vnímání Hyundaie
Ondřej Štaidl 29.12.2019 07:00
V uplynulých dvou desetiletích se korejská automobilka Hyundai dostala z pozice vysmívané automobilky „pro chudé“ na úroveň velkých tradičních značek z Evropy. Za rychlý vzestup vděčí vysokým investicím do moderních výrobních procesů, stále kvalitnějším produktům, které jsou dobře zacíleny na zákazníka, a velice široké nabídce. Jaké modely byly v poslední době pro Hyundai nejpřínosnější?
Historie automobilky Hyundai Motor Company sahá až do roku 1966, až deset let po založení se však na trhu objevil první ryze korejský automobil Pony. Následoval model Excel, který byl velmi úspěšný ve Spojených státech. Vzápětí začal i export na evropský trh. Dnes zaměstnává největší korejská automobilka více než 120 000 lidí po celém světě, z toho 3300 zaměstnanců pracuje v nošovickém závodě na Frýdecko-Místecku, kde se vyrobí na 330 000 vozů ročně.
Aktivity společnosti Hyundai jsou velmi různorodé a neomezují se pouze na automobilový průmysl. Další oblastí působnosti je například výstavba dálnic a jaderných elektráren, obřích námořních lodí, výroba elektroniky a polovodičů, ale také o výrobky ekologického strojírenství či zařízení pro výzkum vesmíru.
Zpět ale ke korejským autům, která se v posledních letech zásadně zlepšila ve všech oblastech. Současná nabídka modelů zasahuje prakticky do všech segmentů. Hlavní prodejní úspěchy pramení z kategorie SUV a dostupných rodinných vozů. Hyundai ale také dokázal velmi rychle přijít se širokou nabídkou elektromobilů a dalších alternativních pohonů. Velké úspěchy zaznamenalo rovněž oddělní Hyundai Motorsport se sídlem v německém Alzenau. Soutěžní vozy Hyundai i20 WRC a okruhové speciály i30 N TCR patří mezi světovou špičku.
Santa Fe – veleúspěšné SUV
Rozměrné SUV Santa Fe má v dějinách automobilky Hyundai zásadní postavení. První generace se představila před téměř 20 lety a byla prvním SUV z Koreje. Současná čtvrtá generace si troufne i na modely zavedených značek. Prostorné Santa Fe se krátce po uvedení na trh stalo bestsellerem na americkém trhu, kdy odbyt poprvé přesáhl 100 tisíc vozů a výrazně tak posílím image značky.
Úspěch první generace zajistila robustní samonosná karoserie a komfortně naladěný podvozek s nezávislým zavěšením všech kol. Druhá generace z roku 2005 poprvé použila vznětové čtyřválce CRDi vlastní výroby. Hlavní novinkou třetí generace představené v roce 2012 byla prodloužená verze nazvaná Grand Santa Fe. Současná čtvrtá generace je postavena na zcela nové platformě. Samotný skelet karoserie je výrazně tužší a lehčí, což zajistil 57% podíl pevnostní oceli. Nabídka motorů se rozšířila o novou generaci vznětového čtyřválce s objemem 2,2 litru a výkonem 145 kW (197 k). Hyundai plánuje i plug-in hybridní verzi s dojezdem až 50 km čistě na elektřinu.
Nejnovější Santa Fe je plné bezpečnostních asistentů. To dnes není žádné velké překvapení, dokáže ale nabídnout i méně běžné pomocníky jako je například varování před otevřením dveří v případě, že se k Santa Fe blíží jiný vůz. Obecně si Hyundai dává záležet na tom, aby si budoval image inovátora a přinášel na trh nové technologie. Velký pokrok zaznamenal také interiér s rozměrným digitálním přístrojovým štítem a kůží čalouněnou palubní deskou. Zpracování a použité materiály dávají jasně najevo, že tento Hyundai je zaměřen na pohodlné a luxusní cestování.
Nexo – 700 km na jednu nádrž vodíku
Konvenční spalovací motory jsou stále častěji nahrazovány elektrifikovanými systémy. Pravidelně se můžeme setkat s pulg-in hybridy, mild-hybridy i elektromobily – Hyundai jich nabízí celou řadu. Automobilky ale začínají prosazovat další alternativu v podobě vozů poháněných vodíkovými články a v této oblasti patří Hyundai mnoho let mezi přední průkopníky. Výhodou vodíkových aut je delší dojezd, rychlé tankování a použití výrazně menších baterií v porovnání se současnými elektromobily (mají jen podpůrnou roli). Menší baterie nezaberou tolik vnitřního prostoru a jsou také lehčí, což má zásadní vliv na spotřebu a jízdní vlastnosti.
Pomineme-li vodíkové kamiony či autobusy, je vlajkovou lodí Hyundai SUV Nexo. Jeho nádrž lze doplnit během pěti minut, což je srovnatelné s tankováním nafty či benzínu. Na jednu plnou nádrž přitom dokáže Nexo ujet okolo 700 km. Známý vzduchoplavec Bertrand Piccard ujel s Nexem na jednu nádrž dokonce 778 km. Nexo je první SUV na světě zkonstruované výhradně pro vodíkový pohon.
i20 WRC – světový titul ve WRC
Mistrovství světa v rallye je nejryzejším testem techniky i schopností závodních týmů. Na rozdíl od okruhových závodů jezdí soutěžní piloti individuálně v různě dlouhých rychlostních zkouškách na často se měnícím povrchu. Neustálé změny podmínek v soutěžích přispívají k tomu, že je rallye považována za jednu z nejnáročnějších disciplín motoristického sportu. První ročník WRC se konal v roce 1973 a od té doby přitahuje nejlepší výrobce aut na světě.
Sezóně 2019 dominoval s náskokem 18 bodů tovární tým Hyundai Shell Mobis World Rally Team. První místo v hodnocení značek je obrovským úspěchem a důkazem špičkové techniky Hyundai Motorsport. Soutěžní speciál i20 WRC vychází ze sériového modelu Hyundai i20, prošel však řadou zásadní změn potřebných pro splnění homologace FIA. Motor s obsahem 1,6 litru disponuje výkonem 208 kW (380 k) a točivým momentem 450 Nm. Vrchol točivého momentu je v nezvykle vysokých 5500 otáčkách za minutu.
O přenos výkonu se stará pohon všech kol s hydraulickým mezinápravovým diferenciálem. Extrémně rychlé řazení zajišťuje šestirychlostní sekvenční převodovka ovládaná voličem na volantu. 18“ kola ukrývají brzdovou soustavu Brembo s průměrem kotoučů 370 mm na přední nápravě. Hmotnost vozu včetně bezpečnostního rámu a dalších ochranných prvků je pouhých 1190 kg. Za nízkou hmotnost vděčí hojnému využití karbonových panelů karoserie. V příštím roce se na trhu objeví sportovní model Hyundai i20 N, při jehož vývoji byly zužitkovány zkušenosti z rychlostních zkoušek po celém světě.
i30 N – první sportovní vůz divize N
Hatchback i30 N je první model nově založené sportovní divize N, na kterém si dal Hyundai opravdu záležet. Vývoj a náročné testování předprodukčních prototypů probíhaly na legendárním okruhu Nürburgring. Vznikl vskutku povedený hot hatch, který hned po uvedení na trh udělal rozruch mezi zavedenou konkurencí. Kvalitní mechanické komponenty a skvělé sladění celého vozu ocenili novináři a uznávané magazíny těmi nejlepšími hodnoceními.
Jako důkaz toho, že to Hyundai myslí se sportovními vozy opravdu vážně, představil na frankfurtském autosalonu svůj zatím nejostřejší silniční model i30 N Project C. Název odkazuje na testovací trať v korejském Namyangu označenou Area C. Písmeno C má však ještě jeden význam. Má naznačit rozsáhlé použití karbonových dílů na karoserii pro snížení hmotnosti o 50 kg. Toho bylo dosaženo mimo jiné použitím karbonové kapoty, která je o více než sedm kilogramů lehčí ve srovnání se sériovou. Ze stejného materiálu jsou i aerodynamické prvky karoserie: spliter předního nárazníku, boční prahy nebo zadní difuzor. Všechny tyto prvky odlišují Project C od běžné i30 N na první pohled. Úspory hmotnosti bylo dosaženo také použitím odlehčených závodních disků OZ Racing a karbonových sedadel.
Tím to ale nekončí. Sportovní oddělení Hyundai představilo i řadu doplňků N Performance pro modely i30 N a Veloster N. Široká nabídka funkčních komponent zahrnuje například výkonnou brzdovou soustavu se čtyřpískovými brzdiči a rozměrnými plovoucími kotouči, karbonové rozpěry karoserie pro ještě vyšší torzní tuhost, lepší sání vzduchu se sportovním filtrem pro zvýšení výkonu, skořepinová sedadla Sabelt, alcantarové doplňky interiéru a mnoho dalších, motorsportem inspirovaných vylepšení.
RM19 – budoucnost sportovních modelů
Koncept RM19 prozrazuje několik zásadních faktů o blízké budoucnosti sportovních modelů divize N. Bezesporu tím nejdůležitějším je koncepce. Přestože koncept vychází ze současného modelu Veloster, disponuje zcela odlišně uspořádaným pohonem. Motor je uložen uprostřed a pohání zadní kola. To slibuje skvělé vyvážení a zábavné jízdní vlastnosti typické pro vozy s pohonem zadních kol.
První testy takto koncipovaného vozu byly zahájeny už v roce 2012. Během uplynulých let prošly prototypy s kódovým označením RM14, RM15 a RM16 náročnými testy mimo jiné i na Nordschleife okruhu Nürburgring. Současný koncept RM19 je vyvíjen současně pro využití spalovacího i čistě elektrického pohonu. V obou případech bude motor pohánět zadní nápravu, což je klíčová informace, která odliší Hyundai od všech současných hatchbacků.
Podle slov Alberta Biermanna odpovědného za globální výzkum a vývoj sportovních vozů Hyundai je prioritou vyvážené rozložení hmotnosti, velmi tuhá karoserie a jízdní výkony odpovídající výkonným vozům. Koncept RM19 je poháněn dvoulitrovým motorem přeplňovaným turbodmychadlem s výkonem 287 kW (390 k), který je inspirovaný závodními motory ve vozech TCR. Elektrická verze je vyvíjena společně s chorvatským specialistou na supersportovní elektrické vozy, společností Rimac Automobili.