Představujeme
Audi TT Offroad Concept – Terénní TT?
-JD- 21.07.2014 07:34
Audi míří novou studií do segmentu, v němž není přímá konkurence…
Světovou premiéru na autosalonu v Pekingu měla studie Audi TT Offroad Concept, jež předznamenává nový sériový model. Designem navazuje na novou generaci TT (premiéra v Ženevě 2014), ale namířeno má do stále populárnější kategorie cross-overů. Podle výrobce má novinka nabízet kombinaci sportovního ducha kupé se stylem a užitečností kompaktního SUV. Základními rozměry má TT Offroad nejblíže k dnešnímu provedení sériového Audi Q3, ovšem je proti němu o plných osmdesát milimetrů nižší. Rozvor náprav činí 2630 mm, vůz je široký 1850 mm a dlouhý 4390 milimetrů. Audi TT Offroad vychází z platformy MQB a skeletu ASF (Aluminium Space Frame), sestaveného kombinací dílů z hliníkových slitin, ale i vysokopevnostních ocelí. Ačkoli jde o čtyřdveřový vůz s výklopnou stěnou zádě a zvýšenou světlou výškou, snaží se TT Offroad připomínat nové kupé TT, zejména profilem karoserie s typickým tvarováním zadních svítilen a vzad v plynulém oblouku sestupující horní linií bočního zasklení.
Přední část je opanována úzkými sdruženými svítilnami Audi LED Matrix a rozměrnou šestiúhelníkovou maskou s vodorovnými příčkami, ovšem bez obvyklého rámu, což má vzhled opticky odlehčit. A toho je třeba, neboť spodní části nárazníků, bočních dveří, prahů a lemů blatníků jsou obtěžkány ve třídě SUV povinnými plastovými obklady. Všechna nezávisle zavěšená kola zachovávají sestavu McPherson vpředu a čtyřprvkové závěsy vzadu. Pětipaprskové ráfky připomínají vzhledem kola ze starších studií Audi e-tron, obuty jsou do pneumatik 255/40 R 21. Řízení s proměnným převodem nabízí volbu z několika provozních režimů a na palubě najdeme i řadu moderních asistenčních systémů, jež Audi hodlá v dohledné době zavést do série.
Řeč je především o přípravě k napojení na soustavy řídící semafory a zobrazování doporučené rychlosti pro efektivní jízdu zelenou vlnou a o pokrokovém asistentu přejezdů mezi pruhy, jenž systémem kamer a čidel sleduje okolí a omezuje riziko bočních kolizí. Studie dostala poháněcí soustavu Plug-In HEV z rodu e-tron, jejímž jádrem je zážehový čtyřválec 2.0 TFSI/215 kW (292 k), 380 N.m. V samočinné převodovce je vestavěn elektromotor 40 kW, 220 N.m; druhý 85 kW, 270 N.m, zajišťuje pohon zadních kol. Sada akumulátorů Li-Ion zajistí dojezd až padesát kilometrů čistě elektricky. Rozložení hmotnosti mezi nápravy je v poměru P/Z 54/46 %, celkový výkon hybridní soustavy 300 kW (408 k), točivý moment 650 N.m a spotřeba podle metodiky EU 1,9 l/100 km. Dynamické schopnosti nové studie přibližují hodnoty zrychlení 0 – 100 km/h za 5,2 sekundy a nejvyšší rychlosti 250 km/h.
Převzato z časopisu