Představujeme
BMW i8 Hybrid – Budoucnost!
Tom Hyan 13.03.2015 06:00
Pokud budou všechny hybridní vozy jezdit jako BMW i8, můžeme být spokojeni, radost z jízdy zůstane zachována...
Přestože automobily BMW i3 a i8 se na dvoumilionové roční produkci BMW Group podílejí jen nevelkým dílem, jejich odbyt lze považovat za úspěch, i když návratnost obrovské investice znamená opravdu běh na dlouhou trať. V minulém roce se prodalo 16 052 elektromobilů i3 a také 1741 hybridních i8, jejichž dodávky z lipské továrny byly zahájeny v červnu. „BMW i nabídne vizionářské automobily a služby, inspirující design a zcela nový koncept prémiové mobility, a to vše se zaměřením na šetrnost vůči životnímu prostředí,“ prohlásil Ian Robertson, člen představenstva BMW AG, odpovědný za prodej a marketing, při uvedení sub-brandu BMW i, tedy nové podřízené značky elektrických vozidel na slavnosti v Mnichově v pondělí 21. února 2011. Byla také ustavena dceřiná společnost BMW i Ventures se sídlem v New Yorku (NY), která podpoří expanzi služeb mobility investicí stovky milionů dolarů.
Dále byly zveřejněny plány sériové výroby dvou typů, elektrického i3 pro městský provoz a sportovního hybridního kupé i8. Na autosalonu IAA 2011 ve Frankfurtu oba revoluční automobily slavily světovou premiéru, byť ještě jako studie. Do sériové výroby přišel nejprve městský BMW i3, o necelý rok později byla zahájena produkce BMW i8, obou ve východoněmecké továrně v Lipsku. V České republice byla po dlouhou dobu vystavena maketa i8 v měřítku 1:1 na ruzyňském letišti v Praze, skutečné vozy se prodávají po 3,44 milionu korun českých... Elektrické automobily BMW i jsou technicky nesmírně zajímavé. Jejich základem je inovativní koncepce s platformou LifeDrive, tvořenou motorovým (Drive) a obytným prostorem (Life), přičemž první v kombinované konstrukci hliníkového a kompozitového podvozku nese poháněcí ústrojí s akumulátory Li-Ion, zatímco druhý tvoří lehká karoserie z uhlíkových kompozitů. Neobvyklé tvary sériového i8 naznačila plně hybridní studie BMW Concept Vision EfficientDynamics, uvedená na autosalonu IAA 2009 ve Frankfurtu, poháněná elektromotory na přední i zadní nápravě, ale tehdy ještě v kombinaci s přeplňovaným vznětovým tříválcem 1.5/120 kW (163 k).
Pro sériovou výrobu i8 dostal přednost zážehový tříválec nové generace 1.5/170 kW (231 k), doplněný rovněž dvojicí elektromotorů. BMW i8 Concept se zážehovým motorem se představil na IAA 2011 ve Frankfurtu, produkční verze následovala na IAA 2013 a prodej revolučního kupé byl zahájen v létě 2014 (pro modelový rok 2015). BMW i8 je první sériově vyráběný sportovní automobil modrobílé značky s vnějším dobíjením Plug-In Hybrid, první s laserovými hlavními světlomety (za příplatek, viz AR 5/’14) a první poháněný tříválcovým spalovacím motorem (nová generace, viz AR 6/’14). Exotický vzhled podtrhují vzhůru výklopné boční dveře, interiér má sedadla v uspořádání 2+2, zadní jsou víceméně nouzová, spíše pro odkládání menších zavazadel (při testu ve Francii jsme si kufry poslali zvlášť jinou cestou). Na předních sedadlech je poměrně dosti místa, o zadních se to tedy říci nedá. Výška stropu nad nízko uloženými sedáky je podle údajů výrobce vpředu/vzadu 983/824 mm, šířka ve výši loktů činí vpředu/vzadu 1522/1308 mm. Při otevření dveří vyklápěním vzhůru vpřed (při vichřici v Miramas to bylo trochu obtížnější!) vzroste výška vozu ze zavřených 1293 mm na 1958 mm, takže pozor v nižších garážích; na šířku při otevření obou dveří naráz potřebujete celkem 3046 mm (při otevření na jedné straně se šířka 1942 milimetrů zvětší o 552 na 2494 mm). Při každém zastavení však budíte zaslouženou pozornost!
Základem vozu je tuhá samonosná konstrukce střední části z uhlíkových kompozitů, která podobně jako u závodních automobilů tvoří ochrannou klec posádky (CFRP Life Cell); pomocné hliníkové rámy vpředu i vzadu pak nesou hliníkové závěsy všech kol, hybridní soustavu vzadu (zážehový motor 1,5 litru, 170 kW/elektromotor 10 kW/převodovka 6A) i trakční elektromotor/generátor s dvoustupňovým samočinným převodem vpředu. Zcela vpředu před elektromotorem s výkonovou elektronikou je nízký kapalinový chladič. Sada akumulátorů Li-Ion v jednom bloku (hranol) s využitelnou kapacitou 5,2 kWh je uložena ve vysokém středovém tunelu mezi s-dadly, za ní je malá nádrž na 30 nebo 42 litrů benzinu (98 oč, min. 91 oč). Hybridní jednotka je i vzadu umístěna napříč, řadový tříválec nové generace BMW TwinPower Turbo (takto značen navzdory počtu turbodmychadel, má jediné; druhým nejdůležitějším prvkem po přeplňování je podle výrobce přímé vstřikování paliva) je vlastně polovinou řadového šestiválec, dostal však protiběžný vyvažovací hřídel. Výkon poháněcí soustavy je impozantní, elektrický i klasický pohon se smysluplně podporují podle programu řídicí elektroniky. Výhodou je, že všechny hlavní díly elektrického pohonu BMW eDrive jsou vlastní konstrukcí BMW Group, takže jsou navrženy výhradně pro zvolené užití (elektromotory, akumulátory Li-Ion, výkonová elektronika). Přední trakční elektromotor nabízí největší točivý moment 250 N.m od rozběhu do cca 3800 min‑1, což je velmi důležité při akceleraci vozu (na sto za 4,4 sekundy), pak plynule klesá až na zhruba 80 N.m/12 000 min‑1, ale ve středních otáčkách přebírá vládu spalovací motor (přes 300 N.m od 1700 do 5200 min‑1).
Největší výkon 170 kW (231 k) nabízí tříválec při 5800 min‑1; točí až 6500 min‑1; zatímco u předního elektromotoru je výkon 96 kW (130 k) od 3800 min‑1 k maximu dvanáct tisíc otáček konstantní. Menší elektromotor 10 kW vzadu má jen asistenční funkci, vzájemnou činnost hnacích strojů koordinuje řídicí elektronika podle zvoleného režimu. Ovládací prvky včetně systému iDrive odpovídají tomu, na co jsou řidiči bavorských vozů zvyklí. Oranžový rychloměr a otáčkoměr z režimu Sport se při komfortním mění, místo kontroly otáček přichází ke slovu powermeter, tedy indikace způsobu jízdy pro optimální hospodárnost. Řidič prostřednictvím ovladače Driving Experience Control, podobně jako u jiných nových vozů BMW, může volit programy Comfort (aktivuje se vždy při startu), Sport a úsporný ECO PRO; kromě toho i pro čistě elektrickou jízdu (tlačítko eDrive) se nabízejí eMode Comfort nebo eMode ECO PRO. Hospodárný režim upravuje odezvu akcelerátoru a řazení i funkci vytápění a klimatizace.
Sportovní režim využívá všech možností podpory pohonu, řadí se manuálně páčkami pod volantem, oba systémy běží současně, při odlehčení tříválec okamžitě dobíjí akumulátory (Sport také mění charakteristiku aktivních tlumičů a elektrického posilovače řízení). Akční rádius činí až 600 km (s nádrží na 42 l benzinu), elektricky lze ujet až 37 km s největší rychlostí sníženou na 120 km/h z jinak elektronicky limitovaných (a obvyklých) 250 km/h. Uváděná kombinovaná spotřeba podle metodiky EU činí 2,1 l/100 km (emise CO2 jsou 49 g/km) a elektrické energie 11,9 kWh/100 km. Vzhledem ke krátké jízdě jsme však neměli možnost tato fakta důkladněji prověřit. K vynikajícím jízdním vlastnostem přispívají celkově velmi tuhá konstrukce s nízkou polohou těžiště nad vozovkou (uvedeno pod 460 mm), hliníkové závěsy kol s optimalizací pevnosti a nízké hmotnosti, elektronická regulace rozdělení výkonu na nápravy, hmotnost připadající na nápravy v optimálním poměru P/Z 50/50 %, dvacetipalcová aerodynamicky optimalizovaná kola z lehké slitiny, účinné kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, přesné řízení s přiměřeným účinkem elektrického posilovače EPS, aktivní tlumiče DDC (Dynamic Damper Control) atd. Tlačítkem lze volit zvýšenou hranici stability DTC (Dynamic Traction Control).
Pro výrobu kompozitového trupu, panelů karoserie a dalších dílů vyvinula BMW Group novou globální strategii produkce, kdy uhlíková vlákna dodává společný podnik SGL ACF z amerického Moses Lake; tkaniny se spřádají v německém Wackersdorfu; díly se lisují, zapékají a obrábějí v závodech BMW Group v Landshutu a Lipsku (CNC obrábění, řezání vodní tryskou). Vývoj kompozitových konstrukcí probíhal u BMW od prototypů Z22 (1999) a Z29 (2001) až po uplatňování jednotlivých prvků na sportovních vozech (2003 M3 CSL, 2007 M3); teprve řada i3 a i8 je však zavedla do výroby ve větším měřítku pro celkovou konstrukci nosné části automobilů. Nejsou to jediné technické novinky. Za noci jsme prověřili příplatkové laserové hlavní světlomety, jež se po zapnutí aktivují samočinně při rychlosti nad 70 km/h a zvyšují dosah osvětlení před vozem až na 600 metrů včetně krajnic bílým světlem, jež budí iluzi dne a lze tak bezpečně odhalit třeba zvěř poblíž silnic. Základem jsou světlomety LED, jež lze za příplatky vylepšovat. Laserové diody jsou desetkrát menší než konvenční LED, takže jejich zástavba je snazší a také redukují hmotnost systému. Samočinné přepínání dálkového a tlumeného osvětlení řídí elektronický High Beam Assistant na základě údajů čelní kamery. Laserové světlomety jsou k dispozici od konce minulého roku. Nové hybridní kupé BMW i8 se dodává v základním provedení, anebo v bohatěji vybaveném i8 Pure Impulse pro interiér Carpo nebo Halo (nikoli pro základní Neso). Poměrně bohatá je nabídka příplatkové výbavy, jež zahrnuje například barevný Head Up Display, rozšířenou konektivitu s internetovým připojením, větší benzinovou nádrž, audioaparaturu Harman Kardon aj. K sériové výbavě patří aktivní tlumiče pérování, pětimetrový dobíjecí kabel, hlavní světlomety a koncové svítilny LED, automatická klimatizace, palubní počítač s navigací a displejem 8,8“, servisní paket ConnectedDrive a další. Ceny na českém trhu začínají od 3 442 400 Kč včetně daně z přidané hodnoty (více na bmw-invelt.com).
Technické údaje
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – BMW eDrive Plug-In Hybrid; a) kapalinou chlazený zážehový tříválec BMW TwinPower Turbo, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem, uložený napříč před zadní nápravou; DOHC 4V, VALVETRONIC, proměnné časování a variabilní zdvih sacích ventilů; protiběžný vyvažovací hřídel; přímé vstřikování benzinu, Stop/Start, EU6; 1499 cm3 (ø 82 x 94,5 mm); 170 kW (231 k)/5800 min‑1 a 320 N.m/3700 min‑1; přídavný elektromotor (spouštěč)/generátor 10 kW; b) synchronní trakční elektromotor, uložený napříč na přední nápravě; 96 kW (131 k)/3800 – 12 000 min‑1 a 250 N.m/0 – 3800 min‑1; c) akumulátor Li-Ion, 96 článků 20 A.h (6 modulů po 16), napětí 355 V, kapacita celková/využitelná 7,1/5,2 kWh. Celkový výkon poháněcí soustavy 266 kW (362 k), točivý moment 570 N.m.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – a) šestistupňová samočinná převodovka Steptronic (4,459 – 2,508 – 1,556 – 1,142 – 0,851 – 0,672) pro pohon zadních kol; b) dvoustupňová mechanická převodovka s automatizovaným ovládáním (11,3 – 5,85) pro pohon předních kol. Specifický hybridní pohon všech kol, elektronicky řízený.
PODVOZEK – samonosná konstrukce střední části z uhlíkových kompozitů CFRP s hliníkovými pomocnými rámy pro zavěšení kol a uložení motorů; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu hliníková dvojitá příčná ramena, vzadu hliníkové pětiprvkové závěsy; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými aktivními tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy ø 340 x 29,2 mm s vnitřním chlazením, vpředu čtyřpístkové a vzadu jednopístkové třmeny, ABS/EBD/BA, DSC (DTC/CBC/DBC/ABD-X); hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 16,0:1; kovaná kola z lehké slitiny, vpředu 7J x 20 a vzadu 7,5J x 20; pneumatiky R20, vpředu 195/50, vzadu 215/45.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2800 mm, rozchod kol 1644/1721 mm; d/š/v 4689/1942/1293 mm; přední převis 960 mm; světlá výška 117 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,26; objem zavazadlového prostoru 154 l; objem palivové nádrže 30 l (na přání, v ČR standardně 42 l); pohotovostní hmotnost DIN (bez řidiče)/celková 1485/1855 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 250 (EV 120) km/h; zrychlení 0 – 100 (80 – 120) km/h za 4,4 (2,6) s; spotřeba paliva EU kombinace 2,1 l/100 km + 11,9 kWh/100 km; emise CO2 49 g/km; dojezd 440 (600 s větší nádrží) km, dojezd EV 37 km. Dobíjení na 80 % rychlonabíječkou BMW i Wallbox za 2 h při 3,7 kW (16 A, 230 V).
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)