Představujeme
NAIAS 2013 Detroit – Kde se dobře daří...
Tom Hyan 21.03.2013 08:30
Prodeje automobilů v USA opět vzrůstají, po minulém nárůstu o 10,3 procenta to je zlepšení o dalších 13,4 procenta, tedy na 14 491 873 osobních a lehkých užitkových vozů...
Největší domácí automobilky, tradiční Velká trojka, ohlásily na nejvýznamnějším americkém autosalonu v Detroitu opět zvýšení odbytu; na třetí místo se mezi ně tradičně vklínila jen Toyota, ostatní už vykazují větší odstup (viz tabulka prodejů 2012). Ford vsadil na strategii One Ford a netříští síly, racionalizace nyní prostupuje jeho globální produkcí, z podřízených značek si ponechal jen Lincoln.
Pozici této prestižní značky posiluje novou strategií s návratem k názvu The Lincoln Motor Company, jaký nesl původní výrobce luxusních vozů, když v roce 1922 podepsal Edsel Ford smlouvu o jeho převzetí. Také General Motors nuceně redukoval americké portfolio na čtyři značky Chevrolet, Buick, Cadillac a GMC; celosvětovou produkci ovšem zvýšil na neuvěřitelných 9 285 991 vozů (nárůst 2,9 %). Znovuzrozený Chrysler nyní vylepšuje hospodářskou bilanci skupiny Fiat, neboť zvýšil odbyt v USA o pětinu a vedle tradičních značek Chrysler, Dodge a Jeep zavedl nové SRT (sportovní vozy) a RAM Trucks (lehké užitkové), aby rozlišil produkci Dodge, jež se nyní soustřeďuje na běžné osobní typy.
Téměř všechny významné značky v loňském roce zvýšily prodej, výjimkou je Suzuki, která se rozhodla odstoupit z amerického trhu. Američané si pomalu zvykají na globalizaci, domácí koncerny zařazují do nabídky menší ekonomické typy, původně vyvinuté pro Evropu. Skutečností zůstává, že dnešní evropské modely jsou mnohem větší než byly dříve, takže pokud jde o objem interiéru, nejsou už žádné problémy. Americké verze Ford Focus a Fiesta, Chevrolet Sonic (Aveo) a Cruze, Fiat 500 či nový Dodge Dart se ovšem uplatňují především v městských aglomeracích; pro delší vzdálenosti a často obtížné terénní podmínky jsou velké a robustní stroje nadále nezbytné, byť Velká trojka se snaží zvýšit hospodárnost jejich provozu aplikací nových technologií (hybridy, motory EcoBoost).
Prodejní statistiky však hovoří jasně. Jedenatřicátý rok v nepřetržité řadě (a jako pikap už šestatřicátý rok) vede Ford F-Series! Loni se jich prodalo 645 316, ale Focusů jen 245 922! Nezměnila se ani druhá pozice, kterou nadále drží konkurent Chevrolet Silverado (418 512 vozů), zatímco Chryslerův pikap Ram Truck dosáhl 293 363 kusů! Většina Američanů používá pikapy nejen pro osobní a rodinnou přepravu, ale také jako workhorse, tedy pracovní nástroj. Nejúspěšnější osobní automobil, Toyota Camry, drží celkově třetí příčku (404 866) za oběma velkými pikapy. Popularity pikapů využil koncept Ford Atlas, zřejmě předobraz příští F Series (2015).
Popis vozu s klasickým žebřinovým rámem odkazuje především na bohatou výbavu a vyspělé asistenční systémy, předpokládá se snazší připojení přívěsu, ale o pohonné jednotce se uvádí jen, že jde o novou generaci EcoBoost V6 se systémem Stop/Start a šestistupňovou samočinnou převodovkou Select Shift. Ford Atlas Concept má rozvor náprav 150 palců (3810 mm), rozchod kol 1981 mm, celkové rozměry 6045 x 2235 x 2057 mm a velká kola s pneumatikami rozměrů 325/50 R 22. Náhradou za legendární E Series bude velký Ford Transit (Full Size), představený už na IAA 2012 v Hannoveru, v USA však s motory 3.5 EcoBoost V6, 3.7 V6 a vznětovým pětiválcem 3.2 Power Stroke. Ford Focus ST je špičkovou verzí s motorem 2.0 EcoBoost/185 kW (252 k) a šestistupňovou manuální převodovkou; vyrábí se v Michigan Assembly Plant ve Wayne u Detroitu (dříve velké SUV) spolu s typy Focus SE, Focus Electric, C-Max Hybrid a C-Max Energi PHEV, čímž se tato továrna stala jedinou na světě, kde z jedné linky vyjíždějí hybridy, hybridy Plug-In, elektromobily a typy se zážehovými motory.
Ford Fiesta z mexické výroby v Cuatitlanu má čtyřválec 1.6 Ti-VCT/88 kW (120 k) a pětistupňovou manuální nebo šestistupňovou samočinnou převodovku (Power Shift), v modelovém roce 2014 přijde do USA nejen tříválec 1.0 EcoBoost/88 kW (120 k), ale také čtyřválec 1.6 EcoBoost/145 kW (197 k) pro Fiestu ST. Ford Mustang a nový Fusion 2013 (Mondeo) vznikají ve Flat Rocku; Ford do roku 2015 investuje 773 milionů dolarů do šesti závodů v Michiganu a Detroit tak zůstane hlavním americkým městem automobilů. Ford Motor Company letos slaví 110 let společnosti (byl vystaven Model A 1903, první výrobek továrny na Mack Avenue v Detroitu) a 150 let od narození zakladatele Henryho Forda (1863 – 1947). Shelby American nabídl úpravu Focusu za téměř patnáct tisíc dolarů, limitovanou na sérii 500 kusů, a premiéru verze Wide Body loni uvedeného Mustangu s označením Shelby GT500 Super Snake.
Pravděpodobně nejdůležitější premiérou NAIAS 2013 byla sedmá generace sportovního vozu Chevrolet Corvette (C7) s hliníkovým skeletem karoserie, novým motorem 6.2 LT1 V8/335 kW (456 k) s vypínáním válců, alternativně sedmistupňovou manuální převodovkou a nadále příčnými listovými pery, uvedená k 60. výročí modelové řady. Této události věnujeme ovšem samostatný článek (viz dále). General Motors se pak pyšnil především automobily Cadillac ATS (viz AR 1/’13), jenž získal severoamerický titul Car of the Year 2013, a Cadillac ELR, který je designem spřízněn s koncepčním vozem Cadillac Converj (2009), ale pohonným ústrojím s typem Chevrolet Volt, tedy elektromobilem s prodlouženým dojezdem (čtyřválec 1.4). Uvádí se produkce v omezené sérii v závodě Detroit-Hamtramck spolu s Voltem a Amperou.
Redesignem prošly pikapy Chevrolet Silverado 2014 (resp. GMC Sierra), nyní s hliníkovými motory ECOTEC 3, osmiválci 5.3/6.2 z páté generace small block (jako Corvette!) nebo šestiválcem 4.3 V6, a převodovkou 6A. Velmi úspěšný Chrysler přivezl poprvé do Cobo Hall v Detroitu nový SRT Viper 2013, který se vyrábí v manufaktuře na nedaleké Conner Avenue. K tomuto úžasnému automobilu se vrátíme zvláštním článkem, připomeňme jen, že jeho desetiválec 8.4 OHV dosahuje výkonu 477 kW (650 k) a pohání zadní kola prostřednictvím šestistupňové mechanické převodovky Tremec.
Oslavou Detroitu jako města hudby (vznikla tam řada nahrávacích studií a nespočet hitů) je limitovaná série 300 vozů Chrysler 300 Motown Edition, zatímco vzpomínkou na Chrysler Turbine 1963 (padesátikusová zkušební série, devět vozů přežilo, pět jezdí) je unikátní Chrysler 300S v barvě Turbine Bronze. Pro pikapy Dodge/RAM vyrobil Cummins od roku 1988 už dva miliony turbodieselů jako alternativu zážehovým motorům; RAM 1500 nové generace s převodovkou 8A dobyl titul N.A. Truck of the Year 2013. Vozy Jeep prošly redesignem, Jeep Grand Cherokee 2014 má pro USA nyní také 3.0 EcoDiesel/176 kW (240 k) a osmistupňovou samočinnou převodovku. Fiat 500 uvedl dvě designové studie (Cattiva a Abarth Tenebra), stejně jako v Los Angeles 2012 byly vystaveny typy 500e (electric), 500L a 500L Trekking.
Loni se v USA prodalo 43 772 malých fiátků; odbyt Dodge vzrostl na 524 989, Jeepu na 474 131 a RAM Trucks na 300 928 vozů. Klasických automobilů Chrysler se prodalo 307 967, z toho 70 147 typu 300. Japonské značky většinou své vozy v USA rovněž vyrábějí. Toyota Corolla Furia Concept je předobrazem dynamického sedanu na kolech 19“ pro mladou generaci (nová Corolla?), Nissan Resonance (nové Murano?) je možná nejelegantnější ze studií SUV a crossoverů, jimiž tato značka zaplavuje autosalony, větší pozornost ale budí nový MPV Versa Note (na podzim přijde k nám jako Note). Acura NSX Concept New Evolution je vývojem loňské studie včetně prvního náhledu na možný vzhled interiéru; hybridní kupé se bude sériově vyrábět v nové továrně v Ohiu. Honda Urban SUV Concept je menší než CR-V, koncem roku přijde nejprve na japonský trh a vyrábět se bude na nové globální platformě v mexickém Celayu (spolu s Jazzem).
Týden po Detroitu na autosalonu v Montrealu uvedla Honda další studii Gear Concept, hatchbacku ve stylu původního Civicu. Nová generace Lexus IS (pohon zadních kol) poprvé zahrnuje také plně hybridní verzi IS 300h, její tvary naznačila studie LF-CC. O něco podobného usiluje Infiniti Q50, nástupce sedanu G37, ale styling jeho přídě má k novém Lexusu podezřele blízko! Překvapením byla studie Hyundai HCD-14, předobraz nového Genesisu s pětilitrovým osmiválcem (viz dále v čísle). Kia Motors uvedla Cadenzu na americký trh. Čínská GAC Group vystavovala poprvé, tři vozy byly ve foyeru Cobo Hall, ale uzavřela novou smlouvu s Fiat Group a Chrysler Group International o rozšíření spolupráce z výroby a distribuce vybraných typů Fiat v Číně také na vozy Jeep. Nový Mercedes-Benz CLA se představil krátce na preview v Detroitu (viz též AR 12/’12), můžeme se těšit do Ženevy!
BMW 4 Concept Coupé je prvním vozem řady 4, ve skutečnosti však půjde o kupé a kabriolety nové řady 3. Stavebnice Audi byla rozšířena o nová puzzle, tentokrát nesou označení RS7 Sportback a SQ5 3.0 TFSI. Produkce VW Passat amerického provedení přesáhla v Chattanooze roční hranici 150 tisíc, o studii CrossBlue PHEV píšeme na jiném místě. Pokud jde o elektromobily, tak se drží VIA Motors a Tesla (premiéra crossoveru Model X), zatímco výrobu značky Fisker zastavil bankrot dodavatele akumulátorů A123 Systems, a to přesto, že tento podnik dostal od americké vlády štědrou podporu (nyní byl údajně prodán Číňanům).
Nestárnoucí Bob Lutz ovšem vymyslel deelektrizaci, spolu s Gilbertem Villerealem založil společnost VL Automotive v michiganském Auburn Hills (nedaleko sídla Chrysleru), která přestavuje prvních dvacet vozů Fisker Karma na konvenční pohon s osmiválcem Corvette o výkonu 470 kW (638 k)! Nový VL Destino se představil v Detroitu, Fisker ještě rád zpětně odebírá elektropohony a akumulátory Li-Ion pro nedokončené vozy Fisker. Tony Posawatz (dříve General Motors), generální ředitel Fiskeru, totiž stále hledá partnera pro dodávky akumulátorů a obnovení výroby elektromobilů (i v Číně). Také Coda má problémy, drahé elektromobily na základě čínských sedanů chce jen málokdo (pouze asi stovka vozů byla dodána).
Převzato z časopisu