Představujeme
Detroit Electric SP:01 – Probuzení
Tom Hyan 07.06.2013 08:38
Detroit Electric byl nejznámější značkou amerických elektromobilů. Znovuzrozena po roce 2007, letos 4. dubna představila nový model SP:01...
Stalo se tak v krásné budově Fisher Building z roku 1928, mrakodrapu art deco postaveném dva bloky od slavné Woodward Avenue v Detroitu, jenž se stal novým sídlem znovuzrozené společnosti Detroit Electric. Její ředitel Albert Lam představil dvoumístný model SP:01, což není nic jiného, než další verze sportovního vozu Lotus Elise/Exige, přestavěného na elektrický pohon. Produkce prvního Tesla Roadster na prodlouženém rámu už skon-čila, výroba Dodge Circuit (základ Lotus Europa, test viz AR 4/’09) se po krachu Chrysleru nikdy nerozběhla. Albert Lam, britský občan asijského původu, však byl u toho jako bývalý ředitel Lotus Engineering, a tak není divu, že sáhl po stejné konstrukci...
Detroit Electric SP:01 je označení road-steru/coupé (vyjímatelné střešní panely), vybaveného asynchronním elektromotorem AC 150 kW, 225 N.m, uloženým uprostřed před poháněnou zadní nápravou. Akumulátory Li-Ion-Polymer 37 kWh (výrobce neuveden) prý poslouží na více než 280 kilometrů jízdy, dobíjejí se nabíječkou za 4,3 hodiny (z běžné sítě za 10,7 h). Výrobce zdůraz-ňuje, že jde o nejrychlejší produkční elektromobil (max. 249 km/h, 0 – 100 km/h za 3,7 sekundy). Hliníkový nosný rám vychází z Lotusu, stejně jako nezávislé zavěšení všech kol na dvojitých příčných ramenech se soustřednými jednotkami vinutá pružina/tlumič, rozvor náprav 2300 mm je shodný jako u Elise, obdobné jsou vnější rozměry 3880 x 1751 x 1117 mm. Litá kola nesou pneumatiky 195/50 R 16 vpředu a 225/45 R 17 vzadu, brzdy jsou samozřejmě kotoučové, ale využívá se rekuperace elektrické energie, nechybějí ABS a ESC.
Základní převodovka je dvoustupňová samočinná, výrobce však slibuje alternativně manuální čtyř- nebo pětistupňovou! Hmotnost vozu činí pouhých 1070 kilogramů. Detroit Electric vlastní továrnu ve Wayne County u Detroitu, kde se od srpna rozběhne produkce limitované série 999 kusů modelu SP:01. Koncem roku 2007 skupina amerických, malajsijských a nizozemských investorů koupila slavné jméno a počátkem roku 2008 byla založena nová Detroit Electric Holdings, Ltd., jako společný podnik kalifornského prodejce elektromobilů ZAP (Zero Air Pollution) a čínské automobilky Youngman Automotive Group (neúspěšně se pokusila o koupi švédského Saabu; v Číně nabízí vozy Proton s označením Lotus!). V červnu 2009 byla oznámena spolupráce Detroit Electric a čínské Dongfeng Motor Corporation s velkorysými plány (vyrábět přes 200 tisíc elektromobilů ročně!), pak ovšem tok informací utichnul až do dubna 2013, kdy se představil Detroit Electric SP:01.
O Dongfengu už ani zmínka a ZAP prý akcie prodal (naopak koupil 51 % podílu na čínské automobilce Jonway Automobile koncem roku 2010), ale ze sídla v kalifornském Santa Rosa nadále nabízí osobní i užitkové elektromobily z čínské produkce. Albert Lam pracoval pro Apple Computers i Group Lotus, podílel se na obchodním propojení ZAP, Youngman a Proton/Lotus, než dostal funkci šéfa Detroit Electric. K jeho plánům patří výroba různých elektromobilů, od konce roku 2014 rovněž sedany a hatchbacky (čili sleduje styl Tesla Motors). Ve Wayne County v Michiganu má výrobní kapacitu 2500 vozů ročně. Zda se mu podaří navázat na úspěchy původní Detroit Electric Car Company, která v letech 1907 – 1939 prodala třináct tisíc elektromobilů, ukáže až budoucnost.
Převzato z časopisu