Náš test
Dacia Duster TCe 150 EDC – Nejlepší v historii
Lukáš Dittrich 25.05.2022 04:18
Po nedávné modernizaci dosáhla populární Dacia Duster svého vrcholu. Z původně ryze účelového vozu se definitivně stal moderní, pohodlný a úsporný automobil západního střihu.
Začátkem února Dacia oslavila zajímavý úspěch. Prodeje typu Duster překročily hranici dvou milionů kusů. Stalo se tak během necelých dvanácti let. První generace představená v roce 2010 přitom se západními trhy nepočítala. Namířeno měla coby cenově dostupný automobil spíš na východ, a tomu odpovídala celá jeho základní konstrukce. Jenže koncepce levného a odolného vozu se zalíbila i rozmazleným Evropanům. Ostatně, největší podíl ze zmíněných dvou milionů připadá na Francii (454 707 ks), Itálii (258 102 ks) a Německo (210 776 ks). V roce 2017 dorazila generace druhá, jež kromě jiného přinesla podstatné zlepšení nabízeného komfortu. Původní Duster například neměl nastavitelný volant, interiér byl velmi hlučný a o prvcích výbavy typu samočinné klimatizace si zákazníci mohli nechat jen zdát.
Dacia Duster se postupem doby zlepšovala, přidávala výbavu, ale také zdražovala. Na přelomu loňského srpna a září dospěl tento proces do finále. Automobilka představila modernizaci aktuální druhé generace svého úspěšného vozu, a ta ho s konečnou platností posunula do podoby moderního SUV, jež si sice pořád výborně poradí s jízdou terénem, ale současně s naprostým přehledem zvládne typicky evropskou roli běžného silničního SUV. Kompromisy prvních kusů z roku 2010 jsou nenávratně pryč. Současný Duster je komfortní, nabízí řadu asistenčních systémů a zároveň je také úsporný.
Loňský facelift přinesl kromě jiného decentní úpravy karoserie. Některé detaily, jako například denní svícení ve tvaru písmene Y (stejnou grafiku mají i koncové svítilny), navazují na nové Sandero. Novou podobu dostala také maska chladiče a kvůli zlepšení aerodynamiky se změnil střešní spoiler. Také disky dostaly aerodynamicky příznivější tvar. Za těmito úpravami stojí snaha snížit produkci emisí CO2, respektive spotřebu. Ze stejného důvodu Duster obdržel nová ložiska a verze s pohonem přední nápravy standardně obouvají pneumatiky s nízkým valivým odporem. Ty sice trochu jdou proti původnímu terénnímu zaměření, ale taková už je dnes doba. Všechna opatření dohromady přinesla snížení normované produkce emisí až o 5,8 g/100 km (u provedení s pohonem všech kol).
Interiér zůstal na první pohled nezměněn, protože žádná radikální vylepšení nebyla nutná. Materiály i po letech od příchodu druhé generace působí přijatelně, ergonomie založená na jednoduchém středovém panelu s trojicí rozměrných otočných ovladačů je bezchybná. Ve snaze zpříjemnit cestování zejména na delší vzdálenosti ale Dacia připravila pro Duster lepší čalounění, nové hlavové opěrky a vysokou konzolu mezi předními sedadly, opatřenou širokou loketní opěrkou. Dříve zde byly úzké loketní opěrky umístěné přímo na opěradle pro každé sedadlo zvlášť. Ty ale v praxi mnoho komfortu nenabízely. Pod novou loketní opěrkou se ukrývá ještě uzavíratelná schránka o objemu 1,1 l. Jde o vítanou změnu, protože před faceliftem Duster žádnou uzavíratelnou schránku, s výjimkou té před spolujezdcem, uvnitř nenabízel.
Další důležitou změnou je příchod modernějšího multimediálního systému s osmipalcovým dotykovým displejem. Ten je součástí standardní výbavy od druhé úrovně Essential, přičemž multimediální systém samotný se dodává ve dvou variantách. Media Display počítá s tím, že řidič připojí přes Apple CarPlay, nebo Android Auto chytrý telefon a ten bude používat pro veškeré funkce. Media Nav pak zahrnuje navíc také vestavěnou navigaci a možnost bezdrátového připojení chytrého telefonu. Nové provedení už neobsahuje žádná fyzická tlačítka, vše je dotykové. Systém samotný je jednoduchý a přehledný. Mimochodem, navigace ukazuje v případě jízdy v měřeném úseku průměrnou rychlost vztaženou k danému konkrétnímu úseku. Je to užitečná pomůcka, nicméně ne vždy navigace dokáže zcela přesně určit, kde úřady měřená část komunikace začíná a kde končí.
Protože jsme se Dacii Duster druhé generace už v rubrice Náš test věnovali (viz AR 8/’19), není nutné znovu podrobněji rozebírat vnitřní prostor. Na jeho velikosti nedávná modernizace nic nezměnila. Přesná čísla týkající se rozměrů interiéru najdete v tabulce technických údajů. Pro připomenutí, Duster je už poměrně velký automobil, jenž bez potíží odveze čtyři dospělé osoby. Vzhledem k cenám pohybujícím se u nižších výbav hluboko pod hranicí 400 000 Kč budete hledat prostornější crossover jen velmi obtížně. I to je důvod, proč se Duster už více než deset let těší takové oblibě.
Čím dál vyšší tlak na produkci emisí přinesl i do modelů Dacie moderní motory. Objemnější atmosférické čtyřválce už dnes v nabídce nenajdete. Roli nejdostupnější motorizace přebral litrový přeplňovaný tříválec TCe (67 kW/91 k), dostupný také v úpravě pro pohon na LPG (pak nabízí výkon 74 kW/100 k). Silnější alternativu představuje čtyřválec 1.3 TCe s výkony 96 kW (130 k) a 110 kW (150 k). V nabídce stále zůstává i vznětový agregát 1.5 Blue dCi (84 kW/115 k). Právě ten lze jako jeden z mála pořídit v kombinaci s pohonem všech kol. Zážehovou alternativou je model TCe 150 4x4. Jiné motory už jako „čtyřkolku“ nekoupíte. V ceníku se ale po modernizaci objevila dvouspojková převodovka EDC. I ta je dostupná výhradně s nejsilnější zážehovou motorizací, ovšem pouze s pohonem předních kol. Ve vrcholné výbavě Prestige za takový Duster zaplatíte 523 900 Kč. Jde o druhou nejdražší verzi typu Duster.
Přeplňovaný čtyřválec 1.3 TCe ze společného vývoje koncernů Renault a Daimler známe už z minulosti. Vyniká prvotřídní kultivovaností a v testované specifikaci o výkonu 110 kW (150 k) udílí Dacii Duster nečekanou dynamiku. Oficiální údaje slibují zrychlení z nuly na 100 km/h za 9,7 s a naše měření tuto hodnotu potvrdilo. Pocitově byste možná hádali ještě lepší číslo, nicméně dynamice trochu ubírá ne úplně nejrychlejší převodovka. Zrovna v případě typu Duster to ale ničemu nevadí, protože tento automobil je vše, jenom ne sportovní. Přesto podvozek svou jistotou překvapí. V rychle projížděných zatáčkách Duster profituje z hmotnosti pod hranicí 1,3 tuny. Schopnost spolehlivě vyžehlit sebevětší nerovnosti se již stala u tohoto automobilu vítaným standardem. Jízdu rovněž doprovází překvapivě nízká úroveň vnitřního hluku.
Příjemné překvapení tohoto testu přinesla spotřeba. Během celého testovacího týdne se ukazovala kombinace modernizované Dacie Duster, motoru 1.3 TCe a automatické převodovky jako sympaticky úsporná. Při běžném používání zahrnujícím dálniční jízdy tachometrovou rychlostí 140 km/h a částečně také provoz ve městě ukazoval palubní počítač 7,1 l/100 km. Dokonce i po celém týdnu, tedy včetně měření dynamiky, byl průměr 7,5 l/100 km.
Na naší obvyklé trase určené pro měření spotřeby vůz vykázal podle dotankování průměrnou spotřebu 6,1 l/100 km. Pro srovnání, v roce 2019 jsme testovali Dacii Duster se slabším motorem 1.3 TCe (96 kW/130 k) a s manuální převodovkou. Toto provedení vykázalo na stejné trase při téměř identické průměrné rychlosti (zhruba 90 km/h) výsledek horší o 0,5 l/100 km. Naměřená spotřeba 6,1 l/100 km staví testovaný Duster na úroveň Seatu Ibiza 1.0 TSI (85 kW) DSG, což je menší automobil s méně výkonným motorem. O to více je potřeba výsledek Dacie ocenit.
Aktuální provedení Dacie Duster může být vybaveno také některými asistenčními systémy. Zatímco přednárazový systém je součástí základní výbavy Access, hlídání mrtvých úhlů dostanete až v nejvyšší výbavě Prestige, případně si ho můžete dokoupit k výbavě Comfort (+10 000 Kč). Vůz zároveň také sleduje předepsanou rychlost a při jejím překročení řidiče upozorní akustickým signálem. Lidově řečeno zapípá. Tato drobnost pravděpodobně navazuje na legislativu EU. Časem bude takovéto upozorňování na překračování rychlosti povinné u všech vozů (může být ale i vizuální). Akustické upozorňování na překročení rychlosti je mimořádně otravné. Lze-li tuto „pomůcku“ vypnout, na to jsme nepřišli.
Modernizovaná Dacia Duster v testované specifikaci sice překonává cenu půl milionu korun, ale stejně tak daleko překonává svou dřívější pověst levného automobilu s řadou kompromisů. Po modernizaci vypadá o něco lépe než dříve, uvnitř je pohodlnější a zaujme spojením solidní dynamiky s velice příznivou spotřebou. Bez přehánění se dá říct, že v současné podobě se jedná o nejlepší Dacii Duster, jaká kdy figurovala na trhu.
Technické údaje
Poháněcí ústrojí
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec Renault H5Ht, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; proměnné časování ventilů, elektronické přímé vstřikování paliva, EU6d; 1332 cm3 (ø 72,20 x 81,34 mm), 10,7:1, 110 kW (150 k)/5250–6000 min-1 a 250 N.m/1700–3250 min-1. Šestistupňová dvouspojková převodovka EDC. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu torzní příčka; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s podtlakovým posilovačem, vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením ø 280 mm, vzadu bubnové, ABS/EBD, ESP/CSV/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem na sloupku volantu; pneumatiky Michelin Alpin 6, 215/60 R17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2676 mm, d/š/v 4341/1804/1682 mm, rozchod kol 1563/1570 mm, minimální světlá výška 210 mm, úhel nájezdový přední/zadní/přechodový 30/34/23°; objem zavazadlového prostoru (VDA) 445/1478 l, objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1263/1778 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 665/1500 kg; stopový průměr otáčení 10,72 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 199 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,7 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,2 l/100 km; emise CO2 140–141 g/km.
Cena od 346 900 (zkoušené provedení od 523 900) Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
Na V. ... 199 km/h
na jedn. stupně při 6000 min-1 ... I./II./III./IV. ... 43/86/120/172 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,2
0 až 80 km/h ... 6,9
0 až 100 km/h ... 9,7
0 až 120 km/h ... 13,6
0 až 140 km/h ... 18,4
0 až 160 km/h ... 25,6
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h ... 31,0 s (166,7 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. 4,6/6,8/10,1 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. 7,5/10,6/15,6 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 81,2 km/h naměřená/palubní počítač ... 6,0/6,1 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,6 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 56,6 ... 77,1 ... 96,3 ... 116,2 ... 135,7 ... 156,2
chyba (%) ... 5,7 ... 3,6 ... 3,7 ... 3,2 ... 3,1 ... 2,4
počítač kilometrů chyba (%) ... 0,3
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1401/1417 mm
Šířka ve výši ramen ... 1342/1360 mm
Výška nad sedákem ... 939 až 1002/960 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 117 až 346 mm
Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 343 mm/3
Nastavení (podélné/výškové) ... 35/30 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 907/1519 mm
Šířka (min./max.) ... 994/1199 mm
Výška (min./max.) ... 557 mm
Výška nakládací hrany ... 791 mm
Výška otevřeného víka ... 1873 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)