Náš test
Dacia Duster 1.6/1.5 dCi - Úspěch napoprvé
Otakar Gregora 05.04.2011 00:44
Paletu Dacia obohatil první vůz značky v kategorii SUV, kompaktní Duster, jehož představení v AR 7/’10 doplňujeme testem dvou typů s různými motory...
Nepochybnou příslušnost ke kategorii SUV prozrazuje již vzhled vozu s robustní karoserií, větší světlou výškou, rozšířenými blatníky, ochranou spodku proti poškození a rozměry kol. Opticky ji odlehčuje velká zasklená plocha, interiér je dobře přístupný díky velkým úhlům otevírání dveří téměř 70° i výklopné zadní stěny. Na první pohled vypadá vůz větší, než prozrazují vnější rozměry, zejména délka jen 4315 mm.
Pěti cestujícím nabízí Duster komfort srovnatelný s běžnými cestovními vozy střední třídy díky dobrému využití obestavěného prostoru, v němž je dostatek místa pro cestující i zavazadla, což potvrzují námi změřené rozměry. V prostoru předních sedadel je šířka ve výši loktů/ramen 1400/1380 mm a výška nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 980 až 1010 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1420/1390 mm, resp. 970 mm. Cestující na zadních sedadlech mají i dostatek místa pro nohy, neboť mezi jejich sedáky a opěradly předních sedadel posunutých zcela vzad/nastavených do střední polohy je mezera 140/250 mm. Zavazadlový prostor je dostatečně velký i u typu 4x4, kde je omezen soustavou pohonu zadních kol. V základním uspořádání je v rovině podlahy dlouhý 930 mm, široký mezi podběhy 1010 mm a pod svinovacím krytem vysoký 440 mm. Sklopením zadních opěradel na sedáky se značně zvětší a za předními sedadly nabízí ložnou délku nejméně 1610 mm.
Uspořádáním interiéru se Duster příliš neliší od vozů této kategorie, jen standardní výbava zejména v nejnižší úrovni Access je dost chudá (postrádá např. boční airbagy, nastavitelné bezpečnostní pásy na předních sedadlech, seřiditelný volant, palubní počítač, centrální zamykání či elektrické ovládání skel dveří). Ve vyšších úrovních Ambiance a Arctica je výbava postupně bohatší a zejména v námi testované Exception nechybí snad nic, co lze očekávat od moderního vozu. Z jednotlivých prvků jmenujme alespoň hliníková kola, přední mlhovky, čtyři airbagy, přední bezpečnostní pásy s pyrotechnickými předpínači, kůží obložený svisle seřiditelný volant, úchyty Isofix na vnějších zadních sedadlech, palubní počítač, elektrické ovládání skel předních dveří i nastavování vyhřívaných zpětných zrcátek, manuální klimatizaci, čalounění kombinací kůže a koženky, či audiosoustavu s přehrávačem CD/MP3. Kvalita dílenského zpracování i použitých materiálů je vcelku dobrá, bez zřetelných slabin, odpovídající ceně vozu.Duster se nabízí v základních verzích s pohonem jen předních nebo všech kol, se dvěma alternativními motory, zážehovým 1.6/ 77 kW a vznětovým 1.5 dCi/63 nebo 80 kW (testovaný).
Poháněcí soustava i podvozek čerpají z osvědčených konstrukcí společenství Renault/Nissan, a tak, s odkazem na připojený přehled základních údajů, je není třeba podrobně představovat. Oba motory jsou z portfolia Renaultu a najdeme je v různých typech této značky, pro nové použití byly přizpůsobeny. Jsou takřka stejně výkonné, vznětový má ovšem podstatně vyšší točivý moment (o 62 %) s příznivým průběhem v širokém rozsahu otáček. Oba motory jsou spřaženy s novými šestistupňovými převodovkami, sladěnými odlišným odstupňováním. Testované typy 4x4 mají elektromagnetickou mezinápravovou spojku, rozdělující hnací moment na kola přední a zadní nápravy podle režimu zvoleného otočným ovladačem před řadicí pákou. V poloze 2WD jsou poháněna jen přední kola, v polohách Auto a Lock i zadní, a to buď s proměnným rozdělením hnacího momentu podle adhezních podmínek, anebo s trvalým propojením přední a zadní nápravy až do rychlosti 80 km/h, po jejímž překročení samočinně přejde do režimu Auto. Ačkoli díky pohonu všech kol, větší světlé výšce a dostatečně velkým nájezdovým úhlům se Duster vypořádá i se středně těžkým terénem, není to čistokrevný terénní automobil, neboť nemá ani redukční převodovku, ani závěry diferenciálů. Tento handicap částečně zmírňuje odstupňování převodovek s velmi krátkým prvním stupněm, o čemž svědčí mezistupňové kvocienty, např. pro motor 1.5 dCi je I/II 1,72, ale pro další značně menší s přirozeně klesající tendencí od 1,49 (II/III) po 1,26 (V/VI). Na první stupeň dosahuje vůz při 1000 min 1 rychlosti necelých 6 km/h, při největších otáčkách 25 km/h. Konstrukce podvozku prozrazuje příbuznost s Nissanem Qashqai, zejména víceprvková zadní náprava s méně obvyklými vzpěrami McPherson.
Při testu prokázal Duster vesměs dobré vlastnosti, ať již chováním v zatáčkách (v režimu 4x2 jen lehce nedotáčivým, při 4x4 takřka neutrálním, vždy jen s poměrně malým bočním nakláněním), dobrou směrovou stabilitou, či bezpečnou ovladatelností přesným řízením a účinnými brzdami. Překvapilo nás i zdařile kompromisní naladění podvozku, resp. charakteristiky odpružení a tlumení, vyhovující jak při jízdě na silnici, tak v terénu. Výsledky souvisejících obvyklých měření, zejména dynamických vlastností, odpovídají nepatrnému rozdílu výkonových hmotností zkoušených vozů, s malou převahou typu se vznětovým motorem. Ten ovšem podle očekávání zvítězil o víc než 25 % nižší spotřebou paliva, jež bude pravděpodobně rozhodujícím argumentem pro zájemce. Oba typy nabízejí stejný komfort, pohodlí a variabilitu interiéru, a na silnici se výrazně neliší od běžných cestovních automobilů. Duster jsme ovšem vyzkoušeli i mimo silnice, ve středně obtížném terénu hrbolatých lesních cest i kamenitých a travnatých svahů s dosti velkými podélnými i příčnými sklony. Nešli jsme sice na hranice jeho teoretických schopností, přesto příjemně překvapil jízdními vlastnostmi, stabilitou i přiměřeným komfortem při zdolávání různých překážek. Aktivní bezpečnost obou testovaných vozů zvyšoval systém ESP s kontrolou nedotáčivosti, u typu se vznětovým motorem doplněný protiprokluzovým ASR, to vše za příplatek 8000 Kč. Při provozních zkouškách jsme nezjistili slabiny, až na velkou nespolehlivost ukazatele množství paliva a poněkud hlučnější stálý převod zadní nápravy, hladina vnitřního hluku je však přijatelná.Souhrnem svých vlastností může být Duster vyhledávaným rodinným vozem; jeho předností je ovšem nízká cena. Základní typ 4x2 se zážehovým motorem a výbavou Access stojí 259 900 Kč, špičkový 4x4 s nejluxusnější výbavou Exception je se zážehovým motorem za 372 900 Kč a s výkonnějším vznětovým za 422 900 Kč.
Zdroj: Automobil 03/11
Autor: Ing. Otakar Gregora
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)