Náš test
Dacia Logan MCV 1.6 - Větší potěšení
Otakar Gregora 28.01.2008 00:00
Dacia v rámci programu Logan představí do roku 2009 šest nových vozů. Po sedanu (viz AR 6/’05 a 7/’07) následovalo v říjnu 2006 kombi MCV. Rozšifrování typového označení na Multi Convivial Vehicle prozrazuje, že má přinášet pro své užitné vlastnosti více potěšení. V testu se zaměřujeme na jeho odlišnosti od sedanu.
Dacia Logan MCV se od sedanu liší karoserií, postavenou na prodloužené podlahové plošině. Až na jiný přední nárazník má stejnou příď po sloupky B, na niž organicky navazuje zcela nová záď charakteristického tvaru kombi. Zvětšení celkové délky o 203 mm však nezpůsobilo nevyváženost proporcí, neboť současně se prodloužil rozvor náprav o 270 mm, z čehož samozřejmě těží jak provozní, tak užitné vlastnosti vozu.
Na rozdíl od většiny kombi nemá Logan MCV výklopnou zadní stěnu, ale praktičtější skutečné páté dveře se dvěma nestejně širokými křídly (40:60 %) na svislých čepech, jež lze po otevření zajistit ve třech polohách 40º, 90º a 180º. O dobrém využití obestavěného prostoru svědčí rozměry snadno přístupného nerozděleného interiéru.
K přednostem patří mnohostranná variabilita interiéru, umožňující přizpůsobení přepravě dvou až sedmi cestujících a odpovídajícího množství zavazadel. Zatímco obě části nesouměrně děleného sedadla druhé řady jsou po sklopení opěradel na sedáky sklopné nezávisle i celé, sedadlo třetí řady lze po sklopení dvou samostatných opěradel na nedělený sedák nejen celé sklopit, ale i díky hmotnosti jen 16,7 kg snadno vyjmout.
V sedmimístném uspořádání má sice zavazadlový prostor za třetí řadou sedadel objem jen 200 litrů (v rovině podlahy dlouhý 340 mm, široký 1005 mm a do výšky opěradel vysoký 620 mm), ale postupnými zmíněnými úpravami sedadel se zvětší (při využití až ke stropu) bezmála dvanáctinásobně a jeho ložná délka na 880/1180/1680/1820 mm. Rovná podlaha zavazadlového prostoru nezatíženého vozu je 565 mm nad zemí. Sklopí-li se opěradlo řidičova spolujezdce vzad, lze uvnitř vozu přepravovat i předměty dlouhé až 2,5 m. S výjimkou prostoru za předními sedadly je uspořádání interiéru MCV stejné jako u sedanu.
Ze tří úrovní výbavy jsme testovali nejlepší Lauréate, standardně má např. podélné držáky střešních nosičů zavazadel, mlhové světlomety, airbag řidiče, tříbodové pásy na všech sedadlech, úchyty dětských sedaček Isofix na krajních sedadlech druhé řady, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektronický imobilizér, palubní počítač, elektrické ovládání skel předních dveří a vyhřívaných zpětných zrcátek, výklopná třetí boční skla, druhou stropní svítilnu, množství úložných prostorů pro drobnější předměty a nádobky s nápoji aj.
Za příplatky řádu tisíců až desetitisíců korun jsou např. kola z lehké slitiny, metalický lak, airbag spolujezdce, boční airbagy předních sedadel, klimatizace či audiosoustava, škoda jen, že pro sedmimístnou verzi se nedodává kryt zavazadlového prostoru.
Kombi se shoduje se sedanem koncepcí poháněcí soustavy i podvozku a konstrukcí hlavních skupin. Kromě delšího rozvoru však byly několika dalšími změnami přizpůsobeny novému použití ve větším a těžším voze (celková hmotnost vzrostla o 210 kg) a jeho předpokládaným provozním podmínkám. Ze dvou větších alternativních zážehových motorů se na českém trhu nabízí jen s méně výkonným, původem o něco starším čtyřválcem Renault s dvouventilovým rozvodem. Změnila se i charakteristika odpružení, v optimálním kompromisu splňující požadavky komfortu a jízdních vlastností v celém rozpětí změn hmotnosti vozu. Bezpečnost při nárazu zezadu zvyšuje přemístění palivové nádrže pod podlahu.
Výsledky měření prokázaly očekávané zhoršení dynamických vlastností a zvýšení spotřeby proti sedanu, rozdíly jsou však přiměřené větší celkové a výkonové hmotnosti automobilu (sedan 1.6 16v 1600 kg, resp. 20,8 kg/kW, MCV 1.6 1810 kg, resp. 28,3 kg/kW), ale jak největší rychlost, tak zrychlení zcela postačují v běžném provozu i dálničním, rovněž průměrná spotřeba paliva je přijatelná.
Jízdní vlastnosti jsou srovnatelné se sedanem jak chováním v zatáčkách, či při rychlých změnách směru, a dobrou směrovou stabilitou díky značně delšímu rozvoru, tak ovladatelností přesným řízením i účinností brzd.
Logan MCV příjemně obohacuje nabídku na trhu, neboť zejména užitnými vlastnostmi se liší od většiny vozů tohoto druhu. Zejména v sedmimístné verzi může konkurovat menším MPV velikostí interiéru i jeho variabilitou, umožňující snadné přizpůsobení nejrůznějším přepravním účelům. V tomto srovnání je ovšem zcela bezkonkurenční příznivou cenou. Testovaný vůz ve standardní výbavě stojí 313 900 Kč, cenové rozpětí celé typové řady je od 235 900 za základní pětimístný Logan 1.4 l do 341 900 Kč za sedmimístný Lauréate 1.5 dCi.
Zdroj: Automobil Revue 10/2007
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)