Náš test
Dacia Dokker 1.6 – Všestranná...
Otakar Gregora 11.04.2014 06:57
Paletu Dacia vloni obohatil praktický Dokker, slučující vlastnosti pětimístného cestovního automobilu a lehkého užitkového vozu...
Z devíti typů lišících se motory a výbavou jsme pro krátkodobý test zvolili vůz s větším zážehovým motorem a nejbohatší výbavou. V nabídce rumunské značky Dacia ze skupiny Renault najdeme řadu univerzálně využitelných typů, vhodných pro přepravu osob i většího množství zavazadel či nákladů. Toto zaměření potvrzuje i nejnovější Dokker, postavený na základě minivanu Lodgy (viz test AR 4/’13). Nové pětimístné osobní kombi vyniká zejména mimořádně velkým variabilním zavazadlovým prostorem; jeho charakter vyjadřuje i střízlivý, nicméně vcelku úhledný design dvouprostorové karoserie se zvýšenou střechou, jejíž první boční dveře se otevírají o 70°, druhé boční jsou posuvné a dveře v zadní stěně dvoudílné se svislými závěsy, přičemž nestejně široká křídla dveří lze otevřít o 90°/180° do dvou aretovaných poloh.
Předpokládané využití vozu i mimo kvalitní vozovky umožňuje větší světlá výška. Důraz na užitné vlastnosti potvrzuje mimo jiné dobré využití obestavěného prostoru karoserie, nabízející dostatek místa pěti cestujícím i jejich zavazadlům. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1410/1380 mm a výšku stropu nad svisle neseřiditelnými sedáky 1140 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1450/1320 mm, resp. 1140 mm. Na zadních sedadlech mají cestující dost místa i pro nohy, poněvadž mezi opěradly zcela vzad posunutých předních sedadel a zadními sedáky je mezera 140 mm, která se ve střední poloze předních sedadel zvětší na komfortních 255 mm. Dobře tvarovaný a mimořádně velký zavazadlový prostor je v rovině podlahy dlouhý 1110 mm, široký 1570 mm a pod odnímatelným svinovacím krytem vysoký 600 mm. Po sklopení dělených zadních sedadel a využití až ke stropu se zvětší jeho objem téměř čtyřnásobně a lze do něj uložit předměty dlouhé až 1560 mm.
V souladu s hlavním posláním vozu, zdůrazňujícím užitné vlastnosti, je jeho výbava, nabízená ve třech úrovních Access, Ambiance a Arctica, lišících se standardními prvky. Mezi nimi najdeme i u základní úrovně vše nezbytné pro bezpečnost, ale ani u nejvyšší nic luxusního charakteru, což dokazuje i testovaný Dokker Arctica. Má např. centrální zamykání s dálkovým ovládáním, šest airbagů, úchyty Isofix na všech třech zadních sedadlech, elektrické ovládání skel předních dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, mlhové světlomety, manuální klimatizaci a palubní počítač, z nabídky mimořádné příplatkové výbavy ještě hliníková kola, metalický lak a rádio s ovládáním na volantu. Charakteru vozu a jeho ceně odpovídá vcelku dobrá úroveň dílenského zpracování bez zřejmých slabin, i kvalita použitých materiálů. Blízkou příbuznost Dokkeru s minivanem Lodgy prozrazuje poháněcí soustava a podvozek.
Ze tří alternativních motorů, zážehových 1.2 TCe, 1.6 a dieselu 1.5 dCi, jsme vyzkoušeli větší zážehový, osvědčený řadový čtyřválec Renault, známý i z jiných typů obou značek a optimálně přizpůsobený novému použití úpravou řídicí jednotky. Převzata byla i přesně se řadící pětistupňová převodovka, lišící se však od Lodgy kratším stálým převodem. Bez podstatných konstrukčních změn byla použita zkrácená podlahová skupina Loganu, jakož i v ní uložené hlavní skupiny podvozku se všemi koly nezávisle zavěšenými, kotoučovými brzdami vpředu a bubnovými vzadu, odpružením vinutými pružinami a hřebenovým řízením s hydraulickým posilovačem. Dokker nepostrádá ani nejdůležitější asistenční systémy zvyšující jeho aktivní bezpečnost a usnadňující ovládání. Kromě posilovačů brzd i řízení je to ABS s brzdovým asistentem, v nejvyšším stupni výbavy doplněné stabilizační a protiprokluzovou soustavou a kontrolou nedotáčivosti. Jízdní vlastnosti i chování vozu jsme ověřovali obvyklými zkouškami v běžném provozu, Dacia Dokker se při nich nijak výrazně nelišila od běžných cestovních vozů této třídy.
Podle očekávání je v zatáčkách lehce nedotáčivá, ale větší výška se při razantnější jízdě projeví citelnějším bočním nakláněním a při rychlých změnách směru (vyhýbací manévr či slalom) rozkýváním, vše jen v přijatelných mezích, jejichž překročení lze snadno předejít citlivým ovládáním za přispění asistenčních systémů. Díky dlou-hému rozvoru je vůz směrově stabilní, na boční vítr poměrně málo citlivý. Účinnost brzdové soustavy je s velkou rezervou přiměřená hmotnosti vozu i jeho dynamickým vlastnostem, působí rovnoměrně a bez slábnutí i při opakovaném intenzivním brzdění. Hřebenové řízení je dostatečně přesné, dobře zvolený převod i účinnost posilovače zaručují lehké ovládání při zachování dobrého kontaktu řidiče s vozovkou. Dynamické vlastnosti a spotřebu paliva jsme ověřovali měřením na obvyklých tratích. Výsledky se příliš neliší od údajů výrobce a odpovídají charakteru vozu a jeho výkonové hmotnosti bezmála 20 kg/kW. S přihlédnutím k tomu, že Dokker není sportovní náčiní, jsou jeho největší rychlost i zrychlení přijatelné a rozhodně nevyvolávají jakékoli potíže v běžném provozu ani ve městě, ani na dálnici.
Spotřeba paliva odpovídá jak provozním podmínkám při měření, tak dosažené poměrně vysoké průměrné rychlosti, jakož i vlastnostem zážehového motoru, ostatně ani průměr pod 7,0 l/100 km za celý test nepovažujeme za špatný. Nepochybně ale bude naftový Dokker lepší volbou. Dacia Dokker je dalším typem ve stále bohatší nabídce vozů této značky, který díky svým specifickým vlastnostem posílí její postavení a získá další zájemce. Nabízí nejen dostatečný komfort pěti cestujícím, ale zejména ve své třídě bezkonkurenčně velký a všestranně využitelný zavazadlový prostor. Nepochybně může splnit požadavky zájemců o přiměřeně komfortní rodinný automobil, kteří však potřebují při částečném obsazení přepravit větší náklad než v běžném cestovním voze, byť s velkým variabilním zavazadlovým prostorem. Navíc není omezen na jízdu po kvalitních silnicích, ale může se díky větší světlé výšce vydat i na lesní cesty s nezpevněným povrchem a do lehčího terénu, nevyžadujícího pohon všech kol. K rozhodnutí pro jeho volbu přispěje i přitažlivá cena, podle typu a výbavy v době testu od 199 900 do 314 900 Kč; testovaný vůz se standardní výbavou stál 249 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR – typ K7M812, řadový zážehový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; 1598 cm3 (ø 78,5 x 80,5 mm), 9,5:1; 60,5 kW (82 k)/5000 min‑1 a 134 N.m/2800 min‑1; OHC 2V, vačkový hřídel poháněný ozubeným řemenem, ventily ovládané hrníčkovými zdvihátky; nepřímé vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 12 V – 700 W, akumulátor 12 V – 50 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka s přímým řazením (3,73 – 2,05 – 1,32 – 0,97 – 0,74 – Z 3,54); stálý převod 4,93. Pohon předních kol.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce; přední náprava s trojúhelníkovými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem a ABS, vpředu kotoučové ø 280 mm, vzadu bubnové; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s hydraulickým posilovačem, volant ø 380 mm, 3,3 otáčky mezi krajními rejdy; kola 6J x 15 z hliníkové slitiny, pneumatiky Continental ContiEcoContact, 185/65 R 15.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2810 mm, rozchod kol 1490/1480 mm; d/š/v 4363/1751/1814 (se střešními držáky nosičů zavazadel 1852) mm; světlá výška 190 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1165/1765 kg; objem zavazadlového prostoru 800/3000 l; objem palivové nádrže 50 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 159 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 14,3 s; spotřeba paliva EU 9,7/6,0/7,3 l/100 km; emise CO2 168 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 11,1/11,6 m.
Převzato z časopisu