Náš test
Dacia Jogger Hybrid 140 – Přepište dějiny!
Lukáš Dittrich 09.12.2024 09:55
Foto: Lukáš Dittrich
Přepište dějiny! Už i Dacia coby výrobce levných a jednoduchých automobilů musela v zájmu snižování emisí nasadit poměrně komplikovaný a drahý hybridní systém. První typ, jenž tuto techniku dostal, byl Jogger. Jak funguje v praxi?
Dacia od svého znovuzrození ušla opravdu obrovský kus cesty. Její modely dávno nejsou automobily osazenými nejjednodušší technikou od mateřského Renaultu a nabídka výbavy už dávno obsahuje spoustu věcí, které ještě donedávna byly v těchto segmentech skoro až nemyslitelné. Teď nastal čas udělat další krok. Nastupuje elektrifikace.
Foto: Lukáš Dittrich
Dacia svého času uváděla na tiskových konferencích jako svou výhodu přítomnost sice starší, ale zároveň léty prověřené jednoduché techniky. Jenže evropský boj proti emisím způsobil, že i tento výrobce musel nasadit v podstatě soudobou techniku shodnou s tím, co používají vozy Renault. A došlo to už tak daleko, že při příchodu typu Jogger na trh automobilka oznámila revoluční věc. Jogger nenabídne vznětový motor, ale místo toho dorazí hybridní jednotka. Ta nese označení Hybrid 140 a v ceníku stojí na samotném vrcholu. V kombinaci s nejvyšší výbavou Extreme, již dostal i testovaný vůz, vyjde hybridní Jogger na 594 500 Kč v pětimístné verzi, respektive na 624 500 Kč coby sedmimístný automobil. Typ Jogger mimochodem rychle následovala také nová generace Dusteru. Ani ta už nenabízí vznětový agregát, nýbrž tento hybridní systém.
Dacii Jogger jsme v rubrice Náš test měli v Automobilu 7/2022, a proto tento vůz není třeba blíže představovat. Aktuálně už na trhu ale figuruje modernizované provedení opatřené novou vizuální identitou automobilky. I samotná výbava Extreme je poměrně čerstvou záležitostí. Dacia ji představila na jaře 2023 pro všechny své typy včetně elektrického hatchbacku Spring. Výbavu Extreme na první pohled prozrazují měděně zbarvené detaily na karoserii, střešní anténa ve tvaru ploutve, uvnitř pak speciální čalounění sedadel látka/MicroCloud a opět měděné detaily. Výbava zahrnuje kromě jiného také samočinnou klimatizaci, bezklíčkový přístupový systém nebo zvláštní režim jízdy terénem, který po aktivaci změní nastavení kontroly trakce. Tato funkce se jmenuje Extended Grip a je dostupná jen pro úroveň Extreme.
Foto: Lukáš Dittrich
Přítomnost hybridního ústrojí uvnitř neprozrazuje prakticky nic. Hlavním poznávacím znamením je volič samočinné převodovky, protože motorizace Hybrid 140 je v aktuální nabídce jediná vybavená automatickým řazením. Na středovém panelu se pak objevilo tlačítko E-Save. Po aktivaci této funkce systém nebude vybíjet akumulátor. Ten je uložen pod dnem zavazadlového prostoru v místě pro rezervní kolo. Fakticky tak jde o podobné řešení, jaké bylo uplatněno u modelu na LPG. Jen místo nádrže na plyn je zde akumulátor. Díky tomu je vnitřní prostor zcela shodný s klasickými verzemi, a i hybridní Jogger může být vybaven třetí řadou sedadel. Jediným limitem tak zůstává absence rezervního kola, jež pro hybrid není dostupné.
Protože Jogger vychází z platformy CMF-B a má hodně společného s typem Clio, jeho interiér je poměrně úzký. Ve druhé řadě rovněž není příliš mnoho prostoru ani v podélném směru. Vůz ovšem boduje délkou prostoru pro zavazadla a prostorem pro hlavy cestujících.
Hybridní systém zdědila Dacia Jogger od svých sourozenců se značnou Renault. Nejde tudíž o klasický hybrid, nýbrž o řešení s takzvanou multimódovou převodovkou. Systém kombinuje atmosférický čtyřválec o objemu 1,6 litru, hnací elektromotor a druhý elektromotor fungující coby startér/generátor. Hnací ústrojí tak může fungovat v režimu sériového i paralelního hybridu. Vůz se vždy rozjíždí na elektromotor a konkrétní provozní režim je volen podle aktuálních podmínek. Oficiální informace uvádí celkem 15 různých kombinací fungování celého systému. V čistě elektrickém režimu automobil obvykle jede do rychlosti 65 až 70 km/h, podle tiskové zprávy může za vhodných okolností jet ale i 160 km/h bez připojeného spalovacího motoru. Stejně jako u vozů Renault, i zde převodovka pracuje se čtyřmi převody pro spalovací jednotku a s dvojicí převodů pro trakční elektromotor.
Foto: Lukáš Dittrich
Obecnou výhodou tohoto řešení proti tradičním hybridům je větší zapojení elektrické části do reálného pohonu vozu. Ve městě je Jogger Hybrid 140 schopný jet až 80 % času v elektrickém režimu. V nižších rychlostech se automobil chová v podstatě jako elektromobil. Z toho také plyne nízká spotřeba, především ve městě, ale současně i solidní dynamické a výkonové parametry. Systémový výkon dosahuje hodnoty 104 kW (140 k) a točivý moment 205 N.m. Fakticky tak jde o nejvýkonnější motor v nabídce typu Jogger.
Praxe je ale o něco komplikovanější, protože s instalací akumulátoru, byť je relativně malý (1,2 kWh), a dalších elektrických částí souvisí také nárůst hmotnosti. Ten činí přibližně 200 kg. Přesto je motorizace Hybrid 140 nejrychlejší. Udávaný čas pro akceleraci na 100 km/h je u testované pětimístné verze 9,8 s, my jsme naměřili 9,9 s. Velmi slušné je i pružné zrychlení. Z 50 na 90 km/h jsme naměřili 4,6 s. Pro srovnání, u dříve testovaného litrového tříválce jsme na třetí převodový stupeň naměřili 5,9 s. Ve vyšších rychlostech ale hybridní Dacii začíná docházet dech. Automobilka udává jako maximum rychlost 167 km/h, což je ze všech dostupných motorů nejméně. Během testu jsme této rychlosti sice dosáhli, ale pouze na dálnici při jízdě z kopce. Na rovince dlouhé jeden kilometr se vůz sotva rozjel na 150 km/h.
Dacia Jogger přirozeně není automobilem určeným primárně na rychlé dálniční přesuny. Ale ze zmíněného vyplývá, že hybridní pohon má poměrně malé výkonové rezervy. Pokud vůz naložíte, začne mít potíže udržet i 130 km/h. A ačkoli ve městě nebo na okresních silnicích působí pohon plynule a příjemně, tak v režimu větší zátěže začne ukazovat své horší stránky. Při vyšším zatížení převodovka nutí spalovací jednotku hodně vytáčet, což zvyšuje hlučnost. Obecně lze říci, že hybridní nástupce vznětového čtyřválce funguje nejhůře právě v těch režimech jízdy, kde „diesel“ naplno ukazoval své kvality, což je trochu paradox.
Foto: Lukáš Dittrich
Z výše zmíněného pak vyplývá i trochu komplikovanější situace kolem spotřeby paliva. Oficiálním údajem je 4,7 až 4,8 l/100 km. Ze zkušeností víme, že na naší zhruba 140 km dlouhé trase pro měření spotřeby u klasických spalovacích motorů vycházejí výsledky prakticky totožně s oficiálními údaji měřenými podle aktuální metodiky WLTP. Jenže v případě testované Dacie Jogger palubní počítač ukázal 5,3 l/100 km, a podle dotankování nám nakonec vyšlo 5,8 l/100 km. Na poměry hybridů je to spíše horší výsledek. Třeba proto, že Dacia Duster minulé generace s motorem 1.3 TCE (110 kW) a převodovkou EDC vykázala spotřebu 6,0 l/100 km. Se spotřebou 5,8 l/100 km zajel tuto trasu také například VW Taigo s „obyčejným“ zážehovým čtyřválcem 1.5 TSI (110 kW). Neslavný výsledek testované Dacie je daný tím, že jízda na dálnici spotřebu velmi rychle navýší a na naší testovací trase je podíl dálnic přibližně 40 %.
Podle palubního počítače testovaný vůz na našem měřicím okruhu zvládl v elektrickém režimu ujet 55,6 km. To je téměř 40 % celkové vzdálenosti. Po dokončení jízdy pro měření spotřeby jsme dotankovali 8,29 l, což tedy vůz fakticky spotřeboval na zbývajících 87,3 km. Pokud tedy nejel v elektrickém režimu se spotřebou 0 l/100 km, jel se spotřebou 9,5 l/100 km. Realita hybridní Dacie Jogger je tedy následující: čím více budete jezdit ve městě, tím déle pojede vůz v elektrickém režimu a tím více klesne spotřeba. Městský provoz klidně může znamenat hodnoty kolem 4 l/100 km. A naopak, čím častěji budete jezdit po dálnicích, tím více se budete blížit desetilitrové hranici.
Průměr celého testu nakonec skončil na hodnotě 6,8 l/100 km, protože minimálně 2/3 celkové vzdálenosti jsme ujeli po dálnicích. Pokud vás zajímají primárně provozní náklady, pak nakonec bude asi lepší sáhnout po variantě spalující LPG. Hybridní Jogger je výborná volba pro městský a příměstský provoz.
Foto: Lukáš Dittrich
Jízdní vlastnosti navzdory vyšší hmotnosti nijak zvlášť neutrpěly. Vůz je trochu těžkopádnější proti tomu, co si pamatujeme z předloňského testu litrového tříválce, ale na sportovní svezení není vhodný ani relativně slabý tříválec, ani tento hybrid. Pro obyčejné denní dojíždění je varianta Hybrid 140 určitě pohodlnější. Mimo dálnice je příjemně tichá a díky rozjezdům na elektromotor také plynulá.
Dacia Jogger Hybrid 140 je sice nejdražší verze z nabídky, ale i cenou nakonec dokáže zaujmout. Takto prostorný vůz s hybridním ústrojím na trhu nenajdete. A pokud byste chtěli hybrid schopný odvézt sedm lidí, pak je Jogger hotovým unikátem.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový, atmosféricky plněný čtyřválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; nepřímé vstřikování paliva, EU6d; 1598 cm3 (ø 78,0 x 83,6 mm), 66 kW (90 k)/5600 min-1 a 148 N.m/3600 min-1; elektromotor 36 kW (49 k) a 205 N.m, uložený v těle převodovky; startér/generátor (HSG) 15 kW (20 k) a 50 N.m; systémový výkon 104 kW (140 k); akumulátor Li-Ion, 230 V, 1,2 kWh.
Převodné ústrojí
Multimódová samočinná převodovka, 4 převody pro spalovací motor, 2 převody pro trakční elektromotor. Pohon předních kol.
Foto: Lukáš Dittrich
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kapalinové dvouokruhové brzdy, vpředu kotoučové s vnitřním chlazením, vzadu bubnové; ABS/EBA/AEBS, ESP/HSA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, převod 12,3:1, stopový průměr otáčení 11,7 m; pneumatiky Continental EcoContact 6, 205/60 R 16.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2897 mm, rozchod kol 1520/1509 mm; d/š/v 4547/1784/ /1691 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 708–1807 l; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní 1357 kg, celková 1825 kg; hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 715/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 167 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,8 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 4,7–4,8 l/100 km, emise CO2 105–108 g/km.
Cena od 425 500 (zkoušené provedení od 569 000) Kč
Výsledky měření
Největší rychlost (km/h)
na IV. ... 166,8 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,6
0 až 80 km/h ... 6,9
0 až 100 km/h ... 9,9
0 až 120 km/h ... 14,7
0 až 140 km/h ... 22,0
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 32,7 s (150,3)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... 4,6 s
90 až 130 km/h ... 9,6 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 80,3 km/h naměřená/palubní počítač ... 5,8/5,3 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 6,8 l/100 km
Rychloměr
Udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
Skutečná (km/h) ... 58,0 ... 77,6 ... 97,8 ... 118,0 ... 137,8 ... 159,1
Chyba (%) ... 3,3 ... 3,0 ... 2,2 ... 1,7 ... 1,6 ... 0,6
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,1
Vnitřní rozměry
Vnitřní rozměry (vpředu/vzadu)
Šířka ve výši loktů ... 1407/1401 mm
Šířka ve výši ramen ... 1377/1346 mm
Výška nad sedákem ... 963 až 1053/970 mm
Vzdálenost před sedákem ... 148 až 352 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 1106/1604 mm
Šířka (min./max.) ... 1003/1261 mm
Výška (min./max.) ... 544/544 mm
Výška nakládací hrany ... 683 mm
Výška otevřeného víka ... 1883 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)