Náš test
Dacia Jogger TCe 100 LPG – Lék dnešní doby?
Lukáš Dittrich 12.01.2023 02:37
Foto: Lukáš Dittrich
Malá kombi vyklidila trh, vznětovým motorům také zvoní hrana a všechno všeobecně zdražuje. Jenže co když hledáte cenově dostupný praktický vůz s nízkými provozními náklady za rozumné peníze? Odpovědí může být třeba Dacia Jogger.
Letos na jaře byl oficiálně uveden na český trh nový typ z produkce úspěšné automobilky Dacia pojmenovaný jako Jogger. Světovou premiéru si odbyl už minulý rok začátkem září, kdy byl prezentován jako čtvrtý pilíř nabídky tohoto výrobce, jenž doplní elektromobil Spring, Duster a nové Sandero. Právě to posloužilo při vývoji jako základ, takže přední část obou těchto typů je identická.
Foto: Lukáš Dittrich
Stejně jako v případě Sandera i Jogger stojí na platformě CMF-B. S nepříliš velkou dávkou nadsázky se dá říci, že tato novinka je příbuzná kromě jiného třeba s typem Clio a že jde vlastně svým způsobem o malé kombi. Takže pokud se řadíte do skupiny těch, kteří nelibě nesli konec u nás tak oblíbené Škody Fabia Combi, právě Jogger by mohl být nepřímou náhradou.
Základ z malých hatchbacků ovšem není na první pohled tak docela vidět a neodhalíte ho ani poté, co se letmo podíváte do tabulky technických údajů. Jogger je totiž dlouhý 4547 mm a disponuje rozvorem náprav 2897 mm. Délkou tak spadá spíše mezi kombi nižší střední třídy a rozvorem poráží i tak velké a prostorné vozy, jakými jsou Škoda Octavia Combi nebo Ford Focus. Jenže nová Dacia je velmi úzká. Šířka 1784 mm je dokonce o 14 mm menší oproti aktuální generaci typu Clio. Dacia zkrátka vzala techniku malých hatchbacků a natáhla ji tak moc, jak jen to bylo možné.
Foto: Lukáš Dittrich
Výsledkem je velmi pohledný jezevčík. Vnější design do značné míry následuje současné Sandero, ale zároveň přidává koření zapůjčené z kategorie takzvaných „allroadů“, kam patří všechna ta Subaru Outback nebo Octavie Scout. Karoserie dostala nemalé množství ochranných plastů, robustně vypadající podélné střešní ližiny a off-roadový vzhled podtrhuje také podvozek disponující světlou výškou 200 mm. Od druhé úrovně výbavy jsou součástí výbavy také „modulární podélné střešní lišty“. Pod tímto označením se skrývají podélné ližiny, jejichž části lze jednoduše odšroubovat a umístit je napříč. Příčníky tak máte vždy po ruce, což se může hodit jak aktivním rodinám, tak českému národu stěhovavých chalupářů.
Interiér, respektive jeho přední část, žádné velké překvapení neskrývá. Palubní deska následuje podle očekávání Sandero. Na použitých materiálech sice snadno odhalíte přece jen levnější původ automobilu, ale ani tak se dnešní Dacie (nejen Jogger) nemají za co stydět. Kromě toho přemíru plastů úspěšně narušuje částečně čalouněná palubní deska a dojem vylepšuje i dotykový displej multimediálního systému na palubní desce. Ten má velikost 8“ a standardem je od prostřední výbavy Comfort. Multimediální systém je jednoduchý, přehledný a nabízí vše podstatné. Za navigaci se připlácí rozumných šest tisíc, zákazníci ale mohou využívat navigaci v telefonu. Už i Dacia dnes umí Android Auto a Apple CarPlay, v kombinaci s paketem Media Nav dokonce bezdrátově.
Foto: Lukáš Dittrich
Hlavní zbraní Dacie Jogger ovšem není bohatá výbava a schopnosti multimédií, nýbrž praktické dovednosti. Kromě obvyklých záležitostí typu řady odkládacích přihrádek nebo skvělého a naprosto utajeného detailu v podobě kusu látky bránícího zapadnutí drobných předmětů mezi přední sedadla a středový tunel (takovou drobnost má třeba i Duster) budí hlavní pozornost možnost pořídit třetí řadu sedadel. Mnoho jiných sedmimístných alternativ v ceně pod 500 tisíc na dnešním trhu nemáte. Příplatek za třetí řadu je 23 tisíc korun. Za tuto sumu ale nekupujete pouze dvě sedadla navíc. Skrytou součástí příplatku jsou zvětšené brzdy (kotouče vpředu mají rozměr 280 x 24 mm místo 258 x 22 mm) a zároveň i tužší zadní odpružení. Tyto detaily přinášejí na první pohled neviditelné výhody. Díky posílené brzdové soustavě odtáhne sedmimístný Jogger těžší nebrzděný přívěs (660 kg místo 645 kg) a současně do vozu můžete naložit o přibližně 130 kg více. Zkrátka kromě rodinného vozu dostanete také lepšího pracanta.
Sedadla třetí řady lze jednoduše vyjmout, jejich opěradla je možné také sklopit do vodorovné polohy, případně lze sedadla překlopit vpřed. Podobná kouzla můžete provádět také s druhou řadou, tedy až na to, že ji nelze jednoduše z vozu vyndat. Díky takto variabilnímu interiéru Dacia hovoří o typu Jogger i jako o MPV, je ale velká škoda, že vůz nedostal druhou řadu sedadel posuvnou. Pro zdejší cestující tak zbylo rozhodně méně místa, než kolik byste od rozvoru náprav dalece překračujícího standardy kombi nižší střední třídy očekávali.
Foto: Lukáš Dittrich
Druhá, napevno umístěná řada totiž počítá s možnou přítomností řady třetí, a proto je v podélném směru místa méně. Pokud sečteme délku sedáku a prostor pro kolena za řidičem vysokým 190 cm, dostaneme výsledek 62 cm. Není to špatné, i vyšší postavy se sem posadí, ale třeba takový Seat Ibiza nabídne o centimetr více. Cestující ve třetí řadě mají reálně pro nohy v podélném směru místa více. Pokud třetí řadu z vozu vyndáte, získáte ložnou plochu dlouhou více než jeden metr. Druhou prostorovou slabinou Dacie Jogger je vnitřní šířka. V úrovni loktů vpředu jsme naměřili 141 cm, ve druhé řadě to bylo 140 cm. Zde se naplno projevuje příbuznost s malými hatchbacky. Pro srovnání, předchozí generace Škody Fabia také nabídla vpředu vnitřní šířku 141 cm a vzadu byla horší pouze o 2 cm. Ne vždy to nutně musí vadit, pokud ale hledáte cenově dostupné kombi pro čtyř-, případně pětičlennou rodinu a nepotřebujete vyloženě obrovský prostor pro zavazadla, lepší „prostorovou“ službu možná udělá třeba nějaká základní varianta Hyundai i30 Kombi. Přesné naměřené údaje týkající se interiéru najdete tradičně mezi technickými údaji. Tentokrát je jich více, protože obsahují kromě pětimístné konfigurace také hodnoty pro sedmimístné uspořádání.
Bohatší technické údaje u tohoto testu najdete rovněž kvůli zkoušené motorizaci. Typ Jogger se bude časem nabízet také jako hybrid s automatickou převodovkou, aktuálně si ovšem můžete vybrat pouze mezi zážehovými tříválci. Ten silnější nese označení TCe 110 (disponuje výkonem 110 koní, tedy 81 kW), testované slabší TCe 100 pak je standardně vybaveno schopností provozu na LPG. Udávaný výkon 74 kW (100 k) a točivý moment 170 N.m platí pro provoz na plyn. Maxima motoru při provozu na benzín jsou patrně s ohledem na emise nižší. Přesto spalování plynu pořád vykazuje příznivější produkci škodlivin motoru, přičemž o motivaci nepoužívat benzín má Dacia v dnešní době postaráno. Na rozdíl od CNG je LPG stále poměrně levné. Aktuálně zaplatíte přibližně 20 Kč za litr, takže při spotřebě 8 l LPG na 100 km vychází jeden kilometr na 1,60 Kč. LPG je mimochodem oproti klasickým palivům levné i v zahraničí. Třeba v Itálii stojí pouze 0,8 eura za litr.
Foto: Lukáš Dittrich
Nádrž na LPG má objem 40 litrů, benzínová nádrž ale zůstala standardní padesátilitrová. Kvůli očekávané preferenci provozu na plyn jsme normovanou trasu pro měření spotřeby zajeli v režimu spalování LPG s výsledkem 8,5 l/100 km. Dojezd pouze na plyn tak vychází na 470 km. Spotřeba při jízdě na benzín je pak sympaticky nízká, bez potíží se drží (u nezatíženého vozu) do sedmi litrů. Bez tankování proto v klidu zvládnete více než tisíc kilometrů. Pouze se musíte vzdát jistoty rezervního kola, protože přídavná nádrž zabrala jeho místo.
Motoricky Dacia Jogger působí i s tímto základním motorem sympaticky, a to jak při provozu na LPG, tak při jízdě na benzín s o něco nižším výkonem. Důvodem je hmotnost necelých 1,3 tuny a také krátké převody šestistupňové přímo řazené převodovky. Druhý rychlostní stupeň končí na 66 km/h, ten třetí pak na 104 km/h. V dnešní době je u malých hatchbacků s litrovým tříválcem běžné, že jsou převody kvůli spotřebě delší a dvojku lze dotočit až k 100 km/h (například u aktuální Fabie 1.0 TSI jsme zjistili maximální rychlost na 2. stupeň 96,7 km/h). Častější řazení zhoršuje absolutní hodnoty pro zrychlení z místa, ale díky kratším převodům se motor rychleji vytáčí a vůz je v běžném provozu příjemně živý. Jistě, pokud se má litrový agregát postarat o plně zatížený Jogger, přílišnou chuť k akceleraci nečekejte, ale pořád disponuje dostatečným výkonem pro to, aby bez potíží zvládal dálniční tempo.
Přepínání mezi pohonem na LPG a na benzín probíhá pomocí tlačítka vlevo pod volantem. Pokud se přepnete na LPG, i po odstavení vozu a následném startování Dacia po chvilce automaticky přejde na LPG. Pokud jste jezdili na benzín, budete i nadále jezdit v benzínovém režimu. Vůz žádný preferovaný režim nemá. Nižší maximální parametry motoru v benzínovém režimu pocitově asi nepoznáte, ale při našem měření se na výsledcích projevily. Zrychlení na 100 km/h bylo při spalování benzínu horší o 1,6 s, zrychlení na 140 km/h vykázalo rozdíl rovných pěti sekund.
Foto: Lukáš Dittrich
Malý tříválcový agregát potěší svým kultivovaným a tichým během, špatné není ani odhlučnění, přestože logicky nelze očekávat tichý interiér na úrovni kombi nižší střední třídy o stovky tisíc dražších. Celkově je ale cestování i na delší trasy příjemné. Jogger umí být také pěkně pohodlný, v tomto směru si ovšem rozmyslete příplatek za sedmimístnou verzi. Tužší zadní nápravu u nezatíženého automobilu na nerovnostech určitě poznáte. Počítejte také s tím, že dosti natažená malá platforma se trochu projevuje při jízdě s plně naloženým automobilem. Vyšší hmotnost v zadní části působí při rychlostech kolem 130 km/h u tohoto relativně úzkého vozu určitou nervozitu.
Přesto ale Dacia Jogger oprávněně bude pro mnohé ideálním lékem na problémy dnešní doby. Stojí stejně jako doslouživší Škoda Fabia Combi, takže to může být vhodná náhrada za malá kombi. Umí odvézt sedm lidí, má praktický interiér a místo drahé nafty umožňuje provoz na zatím ještě levné LPG. A kromě toho také dobře vypadá.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný tříválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; rozvody poháněné řetězem, nepřímé vstřikování paliva, EU6d; 999 cm3 (ø 72,2 x 81,34 mm), pohon na LPG: 74 kW (100 k)/4600 min-1, 170 N.m/2000 min-1, pohon na benzín: 67 kW (90 k)/4800 min-1, 160 N.m/2100 min-1.
Foto: Lukáš Dittrich
Převodné ústrojí
Šestistupňová přímo řazená převodovka. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná spodní ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kapalinové dvouokruhové brzdy, vpředu kotoučové s vnitřním chlazením ø 280 mm, vzadu bubnové ø 228,6 mm; ABS/EBA/AEBS, ESP/ /HSA; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, 12,3:1, stopový průměr otáčení 11,7 m; pneumatiky Continental EcoContact 6, 205/60 R 16.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2897 mm, rozchod kol 1520/1509 mm; d/š/v 4547/ /1784/1691 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 160 až 1807 l; objem palivové nádrže 50 l, objem nádrže na LPG 40 l; hmotnost pohotovostní 1252 kg, celková 1889 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 660/1200 kg.
Provozní vlastnosti (LPG/benzín; údaje výrobce)
Největší rychlost 175/172 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 13,0/13,2 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 7,7–7,8/6,0–6,1 l/100 km; emise CO2 118–121/135–138 g/km.
Cena od 421 500 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
na V. ... 175 km/h (LPG)
na jedn. stupně při 6200 min-1 ... I./II./III./IV. ... 39,0/66,3/104,2/148,5 km/h
Zrychlení (s) LPG/benzín
0 až 60 km/h ... 5,9/6,1
0 až 80 km/h ... 9,5/10,1
0 až 100 km/h ... 13,2/14,8
0 až 120 km/h ... 18,9/21,2
0 až 140 km/h ... 26,8/31,8
0 až 1000 m (koneč. rychl. km/h) ... 34,4 s (148,6 km/h)/36,3 (143,1 km/h)
Zrychlení na jednotlivé virtuální stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 5,9/7,6/12,4 s / 6,5/8,2/13,5 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 10,8/14,3/21,9 s / 12,9/15,3/24,8 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 81,6 km/h naměřená/palub. počít. ... 8,5/8,3 l LPG/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 9,2 l LPG/100 km
Rychloměr
Udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
Skutečná (km/h) ... 58,5 ... 78,1 ... 97,6 ... 118,0 ... 138,2 ... 158,4
Chyba (%) ... 2,5 ... 2,4 ... 2,4 ... 1,7 ... 1,3 ... 1,0
Počítač kilometrů chyba (%) ... 1,0
Vnitřní rozměry
První/druhá/třetí řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1407/1401/1261 mm
Šířka ve výši ramen ... 1377/1346/1237 mm
Výška nad sedákem ... 963 až 1053/970/913 mm
Vzdálenost před sedákem ... 148 až 352/239 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 1106/1604 (338)* mm
Šířka (min./max.) ... 1003/1261 (1214)* mm
Výška (min./max.) ... 544/544 (513)* mm
Výška nakládací hrany ... 683 mm
Výška otevřeného víka ... 1883 mm
*Údaje v závorce se týkají sedmimístné konfigurace
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)