Náš test
Nissan Qashqai 1.3 DIG-T 158 4WD X-Tronic – Se vší parádou
Lukáš Dittrich 12.08.2022 06:27
Nový Nissan Qashqai se vrátil na scénu se vší parádou. Kromě nepřehlédnutelného vnějšího designu dostal také až překvapivě kvalitně zpracovaný interiér a velmi solidně fungující techniku.
Kompaktní crossover v podobě Nissanu Qashqai se na evropském trhu v minulosti těšil mimořádné oblibě. Není se čemu divit, protože první generace přišla na scénu v dobách, kdy ještě spousta výrobců malá SUV přehlížela. Právě Nissan v podstatě pomohl tento segment zpopularizovat, na což následně doplatil poklesem prodejů. Druhá generace už dorazila do mnohem více konkurenčního prostředí a nejnovější třetí vydání se musí vypořádat se situací, kdy už do segmentu kompaktních SUV vyslali svého zástupce úplně všichni mainstreamoví výrobci. Aby toho nebylo málo, do té stejné kategorie přicházejí i zcela nové značky (například Dongfeng) nebo ty, jež upadly v zapomnění a teď se vracejí na scénu, jako je MG. Dokáže japonská novinka vyráběná v britském Sunderlandu v takto tvrdé konkurenci obstát? Po týdnu testování spojeném s obvyklou sérií našich měření můžeme říci, že na to určitě má.
Důvodů je několik. Nejnovější generace typu Qashqai především dokáže zaujmout už po krátkém svezení. Samozřejmě nejvíc upoutá pozornost jeho vnější design s naprosto minimalistickými světlomety. Klasické žárovky a tradičně pojaté světlomety jsou minulostí. Jedinou dostupnou možnost bez ohledu na výbavu představují diodové svítilny, a právě proto si designéři mohli dovolit toto netradiční řešení. Od výbavy Tekna dostanete adaptivní matricové svícení, k prostřední výbavě N-Connecta lze tento prvek výbavy dokoupit. Rozhodně se vyplatí.
Podle úrovně výbavy se liší také velikost disků. Minimum je sedmnáct palců, vrcholná výbava Tekna+ má atraktivní dvacetipalcová kola. O něčem takovém si první generace typu Qashqai mohla nechat jen zdát. S velikostí ráfků souvisí ještě jeden docela podstatný detail. K těm dvacetipalcovým dává Nissan také víceprvkové zavěšení zadní nápravy místo torzní příčky. Fakticky tak vrcholná výbava Tekna+ dostává kromě jiného i lepší jízdní vlastnosti. K menším diskům lze získat víceprvkové zavěšení pouze ve spojení s pohonem všech kol, což byl náš případ.
Novou generaci Nissanu Qashqai jsme vám již představili staticky minulý rok (viz AR 9/’21) a dynamicky pak v redakčním testu verze s předním pohonem a manuální převodovkou (viz AR 2/’22), takže není nutné zabíhat do technických detailů. Pro připomenutí, vůz vychází z hojně využívané platformy CMF, karoserie je nově o téměř 50 % tužší a o 60 kg lehčí. Právě kvůli hmotnosti jsou například boční dveře vyrobeny z hliníkové slitiny, zatímco na páté dveře jsou využívány kompozitní materiály.
Qashqai dokáže na první dobrou zaujmout nejen díky nepřehlédnutelnému designu, ale také důležitějším aspektům. Jedním takovým je zpracování interiéru. Je samozřejmě otázkou, jak uvnitř vypadají nejdostupnější výbavy, ale testovaná druhá nejvyšší úroveň Tekna nabízí vskutku kvalitně zpracovanou kabinu plnou hodnotně působících měkčených materiálů. Jako už v dnešní době tradičně, palubní desce dominuje centrální dotykový displej. Dostupný je ve velikostech 8 nebo 12,3“ (na snímcích ale vidíte 9“ displej, jenž od modelového roku 2022 již není v nabídce). Druhý displej najdete na místě přístrojového štítu. U levnějších variant má úhlopříčku 7“, od úrovně Tekna je v provedení o velikosti 12,3“. K dispozici je rovněž projekční průhledový displej.
Navzdory dnešním všeobecným trendům a přítomnosti dotykového displeje Nissan nevsadil na maximální eliminaci fyzických tlačítek. Právě naopak. Uprostřed palubní desky tak naleznete samostatný panel klimatizace, velké otočné ovladače, rozumné množství tlačítek je také na volantu a vlevo pod ním nechybějí přepínače pro deaktivaci systému start/stop, vypnutí head-up displeje a rychlé nastavení úrovně podsvícení displejů. Výsledkem je vynikající kompromis mezi moderní technikou a uživatelsky přívětivým prostředím.
Třetí generace oproti svému předchůdci narostla na délku (+35 mm), nabyla také do šířky (+29 mm) a nabízí větší rozvor náprav (+19 mm). S vnitřním prostorem proto není příliš velký problém. Námi naměřené hodnoty najdete jako vždy mezi technickými údaji. Na tuzemském trhu se musí Qashqai popasovat zejména se Škodou Karoq, takže pro kontext: oproti podobně velkému crossoveru značky Škoda nabízí nový Nissan v úrovni loktů vpředu i vzadu o jeden centimetr méně. O centimetr méně jsme naměřili u typu Qashqai také v prostoru pro hlavu vpředu. Vzadu překonává Karoq svého nového soupeře prostorem pro hlavu o tři centimetry. Právě v tomto směru Nissan obecně trochu ztrácí, vyšší postavy se zde již hlavou dotýkají stropu. Naopak v podélném směru ve druhé řadě je místa poměrně hodně. Za řidičem vysokým 190 cm jsme naměřili 21 cm u Nissanu, zatímco u Škody to bylo o tři centimetry méně. Japonská novinka potěší i kompaktním středovým tunelem na podlaze.
Prostor pro zavazadla zaujme variabilitou, protože Nissan dává ke všem výbavám dělenou variabilní podlahu. Dno lze díky tomu zarovnat s nakládací hranou a sklopenými opěradly (tím vznikne téměř rovná plocha dlouhá 1,5 m), ale také je možné udělat v prostoru pro zavazadla přepážku. To se hodí při přepravě drobnějších předmětů. Pod dnem nechybí rezervní kolo, přestože dnešní jedinou dostupnou motorizací pro Qashqai je zážehový čtyřválec o objemu 1,3 litru vybavený mild hybridní technologií. Nissan místo čím dál častějšího 48V systému sází na kompaktnější a lehčí dvanáctivoltovou elektrickou asistenci, přičemž akumulátor je umístěn pod sedačkou spolujezdce.
Vznětový agregát je u nového Nissanu Qashqai minulostí. V současné době figurují v nabídce pouze dvě verze přeplňovaného čtyřválce 1.3 DIG-T. Ta slabší nabízí 103 kW (140 k), silnější varianta disponuje výkonem 116 kW (158 k). V kombinaci s převodovkou X-Tronic je k dostání výhradně výkonnější provedení, pohon všech kol se pak nabízí pouze s automatem. S ním mimochodem souvisí i o 10 N.m vyšší točivý moment oproti provedení s mechanickým řazením (260 vs. 270 N.m).
Předmětem tohoto testu je vrcholná motorizace vybavená systémem pohonu všech kol a převodovkou X-Tronic. Jde o bezestupňovou převodovku. Její spojení s přeplňovaným zážehovým motorem je naprosto bezproblémové. Navíc právě tato kombinace stojí za celkově velmi příjemným cestováním. Díky přítomnosti systému přeplňování je totiž možné motor konstantně držet v poměrně nízkých otáčkách, kde je takřka neslyšný. Při potřebě běžné akcelerace také není potřeba okamžitě pohonnou jednotku vytáčet do vyšších otáček. Celé to dohromady vytváří dojem velice kultivovaného a tichého hybridu.
Hybridní spotřebu ale nečekejte, ačkoliv si na naší trase pro měření spotřeby Nissan nevedl špatně. Nicméně výsledek 7,3 l/100 km naměřený podle dotankování Nissan mezi automobily, s nimiž jsme stejný okruh už zajeli, řadí spíše k tomu horšímu. Podobně na tom bylo třeba Subaru Impreza e-Boxer (7,2 l/100 km) nebo Citroën C3 Aircross s motorem PureTech 130 (7,1 l/100 km). Jízda po dálnici dokáže spotřebu docela rychle navýšit. Že je testovaná konfigurace citlivá na zatížení, to dokazuje i celkový průměr testu 8,3 l/100 km. Takto vysoko ho zvedlo měření dynamiky, jež ale představovalo pouze zlomek z našeho týdenního nájezdu.
Dynamika jako taková je přinejmenším dostatečná. Naměřená hodnota 9,5 s pro sprint na 100 km/h je dokonce o čtyři desetiny lepší oproti oficiálnímu údaji výrobce. Qashqai vás ale ke sportovní jízdě se svým konejšivým komfortem nijak nevybízí, přestože podvozek rychlé tempo zvládá i díky přítomnosti víceprvkového zavěšení bez potíží. Pokud byste přece jen chtěli jezdit svižně někde po okreskách, je tu k dispozici režim Sport. V něm motor citelně ožije. A také máte pod volantem páčky manuálního řazení přednastavených poloh variátoru. Jako u každé jiné převodovky typu CVT je ale změna těchto takzvaných virtuálních rychlostních stupňů pomalejší. Nový Qashqai zkrátka cílí na klasické cestování, a to mu také jde nejlépe.
Třetí generace typu Qashqai je bezesporu povedená. V bohaté konkurenci tohoto segmentu rozhodně nezapadne, uvidíme ale, jak se jí bude dařit na českém trhu. Výrazný kvalitativní posun a velice bohatá nabídka všemožných asistenčních i jiných moderních systémů se projevuje na ceně. Tu si Nissan zajisté obhájí, ale trochu se tím zužuje okruh potenciálních zákazníků. Hlavní potíží ovšem zůstává fakt, že na trhu stále existují podobně velcí konkurenti, dostupní i se vznětovým agregátem za podobné peníze, jako třeba výše zmíněná Škoda Karoq. Pokud se ale chcete odlišit, Qashqai bude velmi dobrou volbou.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný čtyřválec 1.3 DIG-T, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; variabilní časování ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, EU6d; mild hybridní uspořádání s 12V akumulátorem ALiS (Advanced Lithium-ion Battery System); 1332 cm3 (ø 72,2 x 81,4 mm), 116 kW (158 k)/5500 min-1 a 270 N.m/1800 min-1.
Převodové ústrojí
Bezestupňová samočinná CVT (X-Tronic). Pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná karoserie s pomocným rámem vpředu, platforma CMF-C; vpředu modifikované vzpěry MacPherson a zkrutný stabilizátor, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s posilovačem a kotouči, vpředu s vnitřním chlazením; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, stopový průměr otáčení 11,5 m; pneumatiky Barum Polaris 5, 235/50 R19.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2665 mm, rozchod kol vpředu/vzadu 1580/1580 mm; d/š/v 4425/1835/1625 mm; objem zavazadlového prostoru 461/1593 l; objem palivové nádrže 55 l; hmotnost pohotovostní/celková 1553/2040 kg, hmotnost přívěsu brzděného/nebrzděného 1800/750 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 190 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 9,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 6,9–7,1 l/100 km; emise CO2 155–160 g/km.
Cena od 869 900 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
absolutně ... 199 km/h
na jedn. virtuální stupně při 5500 min-1 ... I./II./III./IV. ... 47/70/109/155 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,0
0 až 80 km/h ... 6,4
0 až 100 km/h ... 9,5
0 až 120 km/h ... 13,3
0 až 140 km/h ... 18,6
0 až 160 km/h ... 26,4
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 31,0 s (165,5 km/h)
Zrychlení na jednotlivé virtuální stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 4,8/6,2/9,7 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 8,0/10,1/17,7 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 85,3 km/h naměřená/palubní počítač ... 7,3/6,9 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 8,3 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,2 ... 77,1 ... 96,5 ... 115,3 ... 134,8 ... 154,2
chyba (%) ... 4,7 ... 3,6 ... 3,5 ... 3,9 ... 3,7 ... 3,6
počítač kilometrů chyba (%) ... 1,6
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1491/1452 mm
Šířka ve výši ramen ... 1412/1395 mm
Výška nad sedákem ... 614 až 991/937 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 142 až 396 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 717 až 824/1487 mm
Šířka (min./max.) ... 1098/1396 mm
Výška (min./max.) ... 442/543 mm
Výška nakládací hrany ... 761 mm
Výška otevřeného víka ... 1857 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)