Náš test
Nissan Juke 1.6 DIG-T - Sportovní crossover
Otakar Gregora 26.07.2011 00:40
Nissan patří k pionýrům kategorie crossover, již obohatil několika typy, například Murano a Qashqai. Nejnovější Juke jsme podrobili krátkodobému redakčnímu testu…
Nissan Juke (viz AR 8/’10) se nabízí v několika verzích s různými motory a pohonem jen předních nebo všech kol. Z nich jsme podrobili krátkodobému testu nejvýkonnější typ s přeplňovaným zážehovým motorem a předním pohonem. Pokusme se rozluštit původ jeho jména. Poněvadž jej neodhalil výrobce a slovo juke jsme nenašli ani ve slovnících (Webster’s New Dictionary nevyjímaje), musíme tedy spekulovat. V terminologii zábavního průmyslu najdeme slovo jukebox, označující hudební automaty nebo hrací skříně. Byl-li jeho první částí pokřtěn nový Nissan, pak to byla volba docela výstižná, neboť Juke je rozhodně vůz pro radost z jízdy, anebo, chcete-li, hračka pro dospělé...
Na prvním pohled patří Nissan Juke na pomezí kategorií SUV či crossover. Pod spodním okrajem karoserie, chráněným plastovým lemem, se skrývá podvozek s charakteristickými znaky vozů SUV – s větší světlou výškou, odpovídajícími rozměry kol i poháněcí soustavou a ochranou proti poškození. Sama dvouprostorová karoserie připomíná sportovně laděný hatchback výrazným designem, s dynamicky působící přídí se zajímavými směrovými a obrysovými svítilnami po stranách kapoty a protaženými až nad kola. Neméně zvláštní je záď se sdruženými koncovými svítilnami tvaru bumerangu a klikami zadních dveří opticky zakomponovanými do sloupků C.
Ačkoli Juke je jen o málo delší než čtyři metry, v dobře využitém prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1400/1370 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 960 až 1000 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1380/1300 mm, resp. 880 mm. Zadní cestující mají dost místa pro nohy, neboť mezi zadními sedáky a předními opěradly je nejmenší mezera 160 mm, která se po nastavení předních sedadel do střední polohy zvětší na pohodlných 220 mm. Zavazadlový prostor v základním uspořádání za zadními opěradly je v rovině podlahy dlouhý 680 mm a z největší šířky 1350 mm v zadní části zúžený mezi podběhy na 980 mm. Pod krytem je sice vysoký jen 380 mm, ale využitím schránky pod výklopnou a odnímatelnou podlahou jej lze zvýšit na 560 mm. Sklopením zadních opěradel na sedáky a využitím až ke stropu se objem zavazadlového prostoru zvětší víc než trojnásobně a ložná délka na nejméně 1420 mm.Příjemný interiér vozu je vybaven všemi obvyklými přístroji a odstupňovaně podle úrovní výbav Visia, Acenta a Tekna dalšími sofistikovanými systémy, umožňujícími sledovat a popř. měnit nastavení vozu, resp. jeho hlavních soustav. Základní výbava Visia má standardně např. šest airbagů, úchyty Isofix na zadních sedadlech, vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, samočinné spouštění stírače zadního okna při zařazení zpátečky, palubní počítač, elektrické ovládání skel všech dveří aj.
Testovaná nejvyšší úroveň Tekna má navíc samočinnou klimatizaci s pylovým filtrem, volant a hlavici řadicí páky potažené kůží, multifunkční volant, tempomat s omezovačem rychlosti, samočinné rozsvěcování světlometů, dešťové čidlo aj. Zvláštní zmínku zaslouží systém Nissan Dynamic Control System (NDCS), umožňující nastavit parametry vozu, jako je například citlivost automatického zapínání světlometů a automatické zamykání dveří. Dobře přehledné informace o jízdě v reálném čase uvádějí průměrnou rychlost, spotřebu paliva, dobu jízdy a točivý moment motoru, použití funkce krátkodobého zvýšení plnicího tlaku turboboost a také historii denní spotřeby paliva. Tento systém dokonce obsahuje i ukazatel gravitačních sil. Po stisknutí tlačítka D-Mode na přístrojové desce lze dalšími třemi volit jízdní režimy Eco, Normal a Sport. V závislosti na použitém motoru mohou jednotlivá nastavení ovlivňovat schémata funkce škrticí klapky, tuhost řízení a dokonce i funkci klimatizace podle podmínek a přání řidiče. Například v nastavení D-Mode Sport je regulace škrticí klapky nastavena tak, aby držela vyšší otáčky motoru a zajišťovala ostřejší odezvu na sešlápnutí akcelerátoru, zatímco v nastavení Eco jsou otáčky motoru omezeny a akcelerace je plynulejší. V režimu Sport je řízení tužší a má rychlejší odezvy, zatímco v režimu Normal je ovládání volantu lehčí a lineárnější. V nastavení Eco je optimalizováno množství chladného vzduchu obíhajícího v kabině, čímž se snižuje zatížení klimatizace a snižuje celková spotřeba energie. Neméně zajímavá je soustava Nissan Connect s integrovanou audiosoustavou, komunikačním a navigačním systémem s pětipalcovým barevným monitorem a couvací kamerou, jejíž obraz se promítá do vnitřního zpětného zrcátka. Interiér je uspořádán podle nejlepších ergonomických zásad, je dílensky pečlivě zpracován a také použité materiály, včetně měkčených plastů, jsou kvalitní.
Juke se nabízí s třemi alternativními přeplňovanými motory, dvěma zážehovými a jedním vznětovým. Testovali jsme nejvýkonnější z nich, zcela nový zážehový šestnáctiventilový čtyřválec s přímým vstřikováním paliva, měrného výkonu přes 86 kW/l, dosahující maxima točivého momentu v širokém rozsahu středních a větších otáček. Je spřažen výhradně se šestistupňovou převodovkou a pohání přední kola (alternativní verze s pohonem všech kol má plynulou převodovku CVT). Základem konstrukce podvozku je podlahová skupina B, vyvinutá ve spolupráci s Renaultem a upravená pro nové použití prodloužením a rozšířením. V testované verzi s předním pohonem nese jednotlivé skupiny podvozku osvědčené konstrukce, zejména obou náprav, brzdové soustavy, odpružení a řízení, jak je zřejmé z přehledu technických údajů. Při standardních jízdních zkouškách v běžném provozu obstál Nissan Juke dobře ve všech obvyklých disciplínách. V zatáčkách a při rychlých změnách směru je lehce nedotáčivý a překvapivě málo se naklání díky zavěšení kol s nízkými středy klopení. Brzdová soustava se vypořádá s nároky dynamické jízdy bez známek slábnutí i při intenzivním opakovaném brzdění. Řízení je dostatečně přímé a přesné, s vhodně zvolenou charakteristikou posilovače. Charakteristika odpružení a tlumení vyhovuje kompromisním požadavkům na jízdní vlastnosti, ovladatelnost a komfort. Systém NDCS umožňuje řidiči přizpůsobit vlastnosti vozu zvolenému jízdnímu režimu a provozním podmínkám. Výsledky souvisejících měření dynamických vlastností a spotřeby paliva odpovídají očekávání. Nissan Juke v testované nejvýkonnější verzi je velmi temperamentní, samozřejmě nikoli zadarmo, nicméně spotřeba paliva není nepřiměřeně vysoká. Vcelku hodnotíme provozní a jízdní vlastnosti jako velmi dobré, ve všech situacích působí Juke bezpečně a nabízí dostatečný komfort, na němž se podílí i nízká hladina vnitřního hluku.
Nissan Juke je příjemným obohacením kategorie crossover, od jejíchž dalších příslušníků se výrazně liší nekonvenčním vzhledem karoserie, odpovídajícím jeho charakteru. Zejména ve své nejvýkonnější verzi, zvláště pak s pohonem všech kol, může být vyhledáván nejen mladší generací, ale i milovníky sportovního temperamentu. Dobře však může plnit i běžné úkoly rodinného automobilu díky variabilnímu interiéru, při plném obsazení ale nabízí jen průměrný zavazadlový prostor. Nicméně poskytuje tolik radosti z jízdy, že jeho jméno (podle našeho výkladu) můžeme považovat za nomen omen. Nissan Juke se v době testu nabízel v cenovém rozpětí 369 000 až 590 000 Kč, testovaný nejvýkonnější typ s předním pohonem a základní výbavou Tekna byl za 516 000 Kč.
Zdroj: Automobil 07/11
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR (1.6 DIG-T) – typ MR16DDT, zážehový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 1618 cm3 ( 79,7 x 81,1 mm), 9,5:1; 140 kW (190 k)/5600 min 1, 240 N.m/2000 až 5200 min 1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné zubovým řetězem, ventily do V plněné sodíkem a ovládané hrníčkovými zdvihátky, variabilní časování sacích i výfukových ventilů; přeplňování turbodmychadlem s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva sedmiotvorovými tryskami řízené elektronicky společně s bezdotykovým zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka (3,36 – 1,95 – 1,39 – 1,11 – 0,91 – 0,77 – Z 3,29); stálý převod 4,21; pohon předních kol.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými trojúhelníkovými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové (přední s vnitřním chlazením) o 296/292 mm; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti v závislosti na rychlosti, volant o 370 mm, 2,75 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7 JJ x 17; pneumatiky Goodyear Ultragrip Performance M+S 215/55 R 17; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T135/90 R16.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvouprostorová čtyřdveřová pětimístná s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem, cx = 0,35.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2530 mm, rozchod kol 1528/1505 mm; d/š/v 4135/1765/ 1570 mm; světlá výška 180 mm; provozní/povolená největší hmotnost 1325/1735 kg; objem zavazadlového prostoru 250/830 l; objem palivové nádrže 46 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 215 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 8,0 s; spotřeba paliva EU 9,1/5,6/6,9 l/100 km; emise CO2 159 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 10,7 m.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)