Náš test
Citroen C-Crosser 2.2 HDi - test
Otakar Gregora 26.03.2009 04:47
Není to tak dávno, co stále pestřejší kategorizaci automobilů rozšířily mnohostranně využitelné vozy, označované SUV. Postupně je nabízejí různé značky, nedávno k nim přibyl Citroën C‑Crosser (viz AR 9/’07), vzniklý ve spolupráci s Mitsubishi Motors jako značková varianta nového Outlanderu. Dnes se k ní vracíme krátkodobým testem.
S odkazem na zmíněný článek připomeňme, že trojici z japonsko-francouzské spolupráce tvoří Citroën C Crosser, Mitsubishi Outlander a Peugeot 4007. Všem společné jsou podvozky, koncepce a konstrukce poháněcí soustavy, rozměry a základní tvar karoserie i uspořádání interiéru, liší se však některými motory a několika prvky vnějšího designu a výbavy.
C Crosser zaujme na první pohled dynamickým vzhledem dvouprostorové karoserie, zdůrazněným zejména robustní přídí, členitou čelní stěnou a maskou chladiče se zakomponovaným logem dvojitého šípu, rozšířenými blatníky a linií dolního okraje bočních oken. Větší světlá výška, rozměry kol a částečná ochrana spodku před poškozením prozrazují způsobilost pro jízdu mimo zpevněné vozovky a v lehčím terénu.
Karoserie délky běžného vozu střední třídy je dobře využita interiérem až pro sedm cestujících a odpovídacího množství zavazadel. Bočními dveřmi, otevírajícími se o 65°, se pohodlně nastupuje na poněkud výše umístěná sedadla. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1480/1440 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelným sedákem řidiče 980 až 1040 mm, v obdobných místech sedadel druhé řady 1470/1420 mm, resp. 970 mm. Šířka prostoru sedadel třetí řady (spíše nouzových) je dána rozměry zavazadlového prostoru, výška stropu nad jejich sedáky je 870 mm. V závislosti na poloze sedadel první a druhé řady je za nimi mezera pro nohy nejméně 260, resp. 90 mm. Podle uspořádání sedadel se mění i rozměry zavazadlového prostoru, při plném obsazení velmi skromného.
V rovině podlahy je za opěradly druhé řady dlouhý 980 mm, z největší šířky 1190 mm zúžený mezi podběhy na 950 mm a pod svinovacím vyjímatelným krytem vysoký 560 mm. Sklopením sedadel druhé řady se ložná délka zvětší na 1500 mm. Značná variabilita interiéru umožňuje měnit jeho uspořádání podle počtu přepravovaných osob a množství zavazadel. Dělená sedadla druhé řady jsou podélně posuvná a sklopná vpřed, jednodílné sedadlo třetí řady lze sklopit do rovné podlahy. Za zmínku stojí přístupnost zavazadlového prostoru horizontálně dělenou zadní stěnou, jejíž dolní část lze po sklopení do roviny podlahy zatížit hmotností až 200 kg a využít nejen pro odpočinek při přestávkách jízdy, ale popř. i pro přepravu nadměrně dlouhých předmětů (samozřejmě řádně označených), neboť požadavek viditelnosti tabulky registrační značky splňuje její umístění na horní části výklopné stěny.
Uspořádání příjemného interiéru se jinak neliší od běžných cestovních vozů, až na vyšší polohu sedadel, ostatně pro nastupování pohodlnou. Standardní výbava je bohatá a v testované vyšší úrovni Exclusive k ní patří mj. čelní a boční airbagy předních sedadel a okenní pro první i druhou řadu, úchyty Isofix pro dětskou sedačku na sedadlech druhé řady, elektrické ovládání sedadla řidiče, skel všech dveří i vyhřívaných a sklopných zpětných zrcátek, samočinná klimatizace s pylovým a prachovým filtrem, tempomat, palubní počítač, multifunkční volant, xenonové světlomety s ostřikovači, mlhovky, audiosoustava s přehrávačem CD/MP3 aj. Z mimořádné výbavy měl testovaný vůz paket NaviDrive s navigační soustavou a sedmipalcovým dotykovým displejem, s kamerovým systémem pro snadné couvání a také s audiosoustavou HiFi. Dílenské zpracování je velmi kvalitní, rovněž tak použitý materiál vnitřního čalounění včetně měkčených plastů přístrojové desky a koženého obložení volantu i hlavice řadicí páky.
Hlavní konstrukční znaky poháněcí soustavy a podvozku jsou shrnuty v připojeném přehledu. Na český trh se C Crosser dodává výhradně se vznětovým motorem PSA Peugeot Citroën 2.2 HDi, jehož výkon zaručuje dobré dynamické vlastnosti. S jeho charakteristikou je sladěna převodovka se šesti stupni ve dvou skupinách s různými stálými převody, z níž se hnací moment přenáší na přední nebo všechna kola elektronicky řízeným mezinápravovým diferenciálem s viskózní spojkou. Otočným spínačem mezi předními sedadly lze volit tři režimy pohonu; buď jen předních nebo všech kol se samočinným plynulým dělením hnacího momentu podle adhezních podmínek, popř. aktivací závěru mezinápravového diferenciálu nastavit trvale souměrné rozdělení momentu na obě nápravy. V konstrukci podvozku jsou použita vesměs osvědčená řešení nezávislého zavěšení všech kol, čtyřkotoučové brzdové soustavy a řízení s variabilním posilovačem. Nový C Crosser má i několik vesměs elektronicky řízených soustav zvyšujících jeho aktivní bezpečnost, kromě samozřejmého ABS s brzdovým asistentem i protiprokluzovou a stabilizační, pomáhajících řidiči v kritických situacích.
Provozní zkoušky prokázaly vesměs dobré jízdní vlastnosti a bezpečné chování vozu. Lehká nedotáčivost při pohonu jen předních kol se po volbě modu 4x4 změní na takřka neutrální chování, v zatáčkách se však vzdor větší výšce těžiště vůz nijak výrazně nenaklání, směrově je stabilní. Na bezpečném ovládání se podílejí nejen již zmíněné elektronické soustavy, ale i účinné neslábnoucí brzdy a přesné řízení s dostatečným kontaktem řidiče s vozovkou. Předností je možnost takřka okamžitě reagovat na změny adhezních, resp. trakčních podmínek volbou vhodného druhu pohonu bez přerušení jízdy. C Crosser je schopen jízdy nejen na silnici, ale i v lehčím terénu. Do těžšího se však nemůže pustit nejen pro absenci redukčního převodu a závěrů nápravových diferenciálů, ale i pro světlou výšku, neumožňující překonávat větší překážky. Obvyklá měření potvrdila nejen dostatečnou dynamičnost, zaručující svižnou jízdu, ale i uspokojivou hospodárnost kultivovaného vznětového motoru, umožňující udržet průměrnou spotřebu kolem 7 l/100 km a vystačit tak s plnou nádrží na více než 800 km jízdy. Ke kvalitám vozu patří i jízdní komfort díky dobře vybavenému a prostornému interiéru a vhodně zvolené charakteristice odpružení.
Citroën C Crosser obohacuje nabídku vozů SUV na našem trhu, kde může vzbudit zájem nejen příznivců dvojitého šípu, a to jak přitažlivým vzhledem, tak souhrnem svých vlastností, díky variabilitě zejména užitných, nemluvě o schopnosti přepravit až sedm cestujících. Není ovšem z nejlevnějších; v testované verzi se základní výbavou Exclusive stál v době testu 1 029 000 Kč, s příplatky za mimořádnou výbavu pak 1 144 000 Kč.
Autor: ing. Otakar Gregora
Zdroj: Automobil revue 02/09
MOTOR | typ DW12BTED4, kapalinou chlazený vznětový řadový čtyřválec, uložený napříč před přední nápravou; 2179 cm3 (ø 85 x 96 mm), 16,6:1; 115 kW (156 k)/4000 min‑1, 380 N.m/2000 min‑1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; dva protiběžné vyvažovací hřídele; DOHC 4V, vačkový hřídel sacích ventilů poháněný ozubeným řemenem a spřažený s hřídelem výfukových ventilů řetězem, dva sací a dva výfukové ventily v každém válci ovládané vahadly; přeplňování výfukovým turbodmychadlem Honeywell s variabilní geometrií lopatek turbíny a chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva vysokotlakou soustavou common rail, největší tlak 180 MPa; oxidační katalyzátor výfuku, filtr pevných částic; chlazení se dvěma elektrickými větráky; alternátor 14 V – 157 A. |
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ | jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová tříhřídelová převodovka Aisin (3,818 – 2,045 – 1,290 – 0,926 – 0,853 – 0,711 – Z 4,136); stálý převod 4,058 (I až IV) a 3,450 (V, VI, Z); pohon předních nebo všech kol s elektronicky řízeným mezinápravovým diferenciálem s viskózní spojkou. |
PODVOZEK | bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava lichoběžníková úhlová s dvojicemi příčných ramen a jednoduchými podélnými rameny; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin); příčné zkrutné stabilizátory ø 22/20 mm; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a brzdovým asistentem, na všech kolech kotoučové ø 294/302 mm, vpředu s vnitřním chlazením; parkovací brzda mechanická na zadní kola; hřebenové řízení s posilovačem proměnné účinnosti, převod 16,2:1, volant ø 375 mm, 3,16 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7 JJ x 18, pneumatiky Michelin Latitude Diamaris 225/55 R 18; nouzové náhradní kolo s pneumatikou 155/90 R 16. |
KAROSERIE | samonosná ocelová; dvouprostorová čtyřdveřová sedmimístná s dvoudílnou výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem; součinitel odporu vzduchu cx = 0,34. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2670 mm, rozchod kol vpředu i vzadu 1540 mm; d/š/v 4646/1806/1670 (se střešními ližinami 1713) mm; světlá výška 174 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1825/2410 kg; objem zavazadlového prostoru 186/1686 l; objem palivové nádrže 60 l. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 200 km/h; zrychlení z 0 na 100 km/h za 9,9 s, z 0 na 1000 m za 31,8 s; spotřeba paliva podle metodiky EU 9,6/6,0/7,3 l/100 km; emise CO2 194 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,6/11,0 m; nájezdové úhly 22°/21°, přechodový úhel 20°. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)