Představujeme
Úspěšný český výrobce autobusů
-red- 30.04.2005 00:00
Po roce 1991 v rámci privatizace se vytvořil nový subjekt se zaměřením na výrobu malých a středních autobusů. V této době klesal zájem o veřejnou dopravu a dopravci poptávali po této kategorii. Dnes firma SOR Libchavy, s. r. o., na českém trhu ovládá tento segment a postupně se stala druhým největším výrobcem autobusů v České republice.
SOR Libchavy, s. r. o., je firmou, která má dlouhou tradici strojírenské výroby. Na pozadí ještě dobíhající výroby a oprav zemědělských strojů probíhal vývoj autobusů. Zahájením sériové výroby autobusu SOR C 7,5 v roce 1995 se začaly psát dějiny nové automobilky v České republice. Výrazný nástup individuální automobilové dopravy přinesl v některých oblastech pokles zájmu o veřejnou hromadnou dopravu a tak se zejména pro regionální dopravce a malé dopravní firmy začal velmi prodražovat provoz klasických velkých autobusů, jejichž kapacita se nedala v plné míře využít. Až na malé výjimky však v republice neexistoval výrobce menších a středních autobusů, které by vyhovovaly požadavkům dopravců. V této kategorii viděli zakladatelé firmy SOR Libchavy, s. r. o., příležitost uplatnění jejich autobusů. Počátečními ambice nebylo stát se konkurencí již tradičních výrobců autobusů, ale nabídnou výrobek, který není běžně na trhu.
Typickými zákazníky firmy SOR Libchavy jsou zejména regionální dopravci, kteří vznikli transformací bývalých poboček ČSAD, a dále dopravní podniky. Autobusy se značkou SOR používají v současné době dopravní podniky v různých krajských městech např. Liberec, Zlín, Plzeň a dále například ve městech Opava, Bratislava, Beroun, Mariánské Lázně. Ve velkých městech jako jsou Praha, Brno nebo Ostrava jsou vyžadovány velkokapacitní autobusy. Využití autobusů s menší obsaditelností je mnohdy otázkou vhodné organizace jednotlivých spojů. Bratislava je důkazem toho, že i velké město dokáže tyto středně kapacitní autobusy účelně využít. V městské dopravě je stále větší poptávka po nízkopodlažních autobusech. Firma SOR Libchavy již nabízí i nízkopodlažní 12metrový autobus SOR BN 12 s obsaditelností přes 100 cestujících.
Jedním z důvodů, proč se firmě SOR Libchavy podařilo prosadit na českém trhu, je pořizovací cena jejich autobusů. Ta je podstatně nižší než autobusy jiných konkurenčních firem a to i v segmentu, ve kterém se výrobky obou firem mohou srovnávat. Také výrazně nižší hmotnost a přibližně o 30 procent nižší spotřeba pohonných hmot autobusů SOR znamená snížení celkových provozních nákladů. V dnešní době rozhodují peníze a všichni dopravci se snaží hledat úspory. Důsledkem toho je, že zákazníky společnosti SOR Libchavy se stávají v poslední doběi ty firmy, které o těchto autobusech původně neuvažovaly. V loňském roce tak firma prodala celkem 230 autobusů a v letošním roce očekává další zvýšení výroby až na 250 autobusů. Na celkovém prodeji se přibližně 20 procenty podílí také export. Největšími zahraničními zákazníky jsou Jugoslávie, Belgie, Dánsko, Rusko a sousední Slovensko. Z prodaných autobusů je přibližně 10 procent turistických, 15 procent městských a ostatní autobusy jsou v meziměstském provedení.
„Přestože firma SOR začínala původně s výrobou malých autobusů, postupem času zákazníci požadovali autobusy s větší kapacitou. Nyní můžeme nabídnout, jako málokterá firma, široký sortiment autobusů v délkách 9,5 m, 10,5 m a 12 m v provedení městském, meziměstském i turistickém.“ říká ing. Jindřich Chudý vedoucí obchodního oddělení firmy. Důvodem tohoto požadavku je také skutečnost, že dopravní firmy jsou dobře seznámeny s technikou autobusů SOR a mají na ně zajištěnou údržbu a technické zázemí. Proto se také při obnově svého autobusového parku rozhodly opět pro stejnou značku. V loňském roce již opustil brány továrny i první meziměstský 12timetrový autobus a také nízkopodlažní městský autobus.
-red- zdroj: Doprava a silnice 3/2004 |