Představujeme
Autobus – Malý autobus a velké výkony
Jiří Štěpánek 05.11.2018 05:27
Zatímco ve velkých zájezdových autobusech je automatická převodovka běžná, v malých se jí zákazníci tak trochu brání. Přitom kdo jednou zkusí, obvykle nechce jinak. Stoprocentně to platí o automatu Niesetronic v Isuzu Novo Ultra.
Měli jsme možnost otestovat autobus Isuzu Novo Ultra Euro 6, který v České republice nabízí firma Turancar z pražských Stodůlek.
Novo Ultra, který je homologovaný jako autobus třídy II, tedy příměstský, je nejoblíbenější model značky Isuzu u nás. Při délce 7270 mm nabízí kapacitu 27 až 29 sedadel (+ 1 průvodce) a k tomu jako „bonus“ i místo pro čtyři stojící cestující. To vysvětluje, proč jsou na některých sedadlech madla. Velkou výhodou je platforma z coache, díky které má zadní nápravu na vzduchu. To přináší výrazně lepší komfort hlavně při popojíždění po městě bez lidí, protože rozdíl proti konvenčnímu pérování je opravdu znát.
Široké využití
Právě i díky komfortnímu pérování má Novo Ultra poměrně široké využití. Pravda, čínské nebo americké turisty byste jím asi neohromili, pro ty je určený třeba Turquoise ve VIP provedení v kůži. Nicméně díky výkonné klimatizaci, dvojitým zatmaveným oknům a pohodlným sedadlům s dostatkem prostoru pro kolena spolehlivě o víkendu poslouží jako zájezdový autobus. Byť kvůli Euro 6 a systému SCR přišel skoro o třetinu objemu zavazadlového prostoru, litrů nabízí pořád dost. Přes týden pak může vozit děti do školy nebo na plavání, nadprůměrný cestovní komfort nabídne i coby pravidelný svozový autobus pro zaměstnance.
Jednoduché, ale funkční
Slušně postaráno je i o řidiče, o což se v prvé řadě stará pohodlné sedadlo. Přístrojová deska sice není vzorem elegance a nápaditosti, z hlediska obsluhy jí ale nelze nic vytknout. Řidič se v ní totiž velmi rychle zorientuje a nejdůležitější ovladače nikde nehledá. Asi bych si jenom přelepil varovné samolepky s maximální rychlostí a výškou karoserie jinam než doprostřed hlavních budíků. Tady jsou sice dobře na očích, ale trochu rušily při sledování provozních údajů. Dalším malým nedostatkem je, že výhled doleva „narušuje“ vnější zrcátko a dělené boční sklo, takže se řidič musí dost vyklonit.
Jako v osobáku
Jestli má někdo averzi vůči automatu v autobuse, obzvláště v kategorii minibusů, měl by se svézt v Novo Ultra s Niesetronicem. Jeho základem je klasická manuální šestistupňová skříň osazená jednotkou automatizovaného řazení. Je úžasně otrlá vůči nešetrnému zacházení ze strany řidiče. Když se jí něco nelíbí, ohradí se varovným pípáním. Pokud ji chcete vysloveně ublížit, třeba špatnou volbou režimu za jízdy, prostě neposlechne. Hlavně k tomu ale přidává ještě vyšší úroveň uhlazenosti řazení a plynulých rozjezdů. O ty se starají v oleji uložené spojky spínané tlakem oleje, který vytváří hydrodynamický měnič. Ten zde nefunguje jako spojka, ale coby čerpadlo. Příjemně fungující automatizovaná převodovka Niesetronic překonává i některé osobní nebo užitkové vozy. Řidič má sice možnost řadit ručně, ale ruku na srdce, proč by to dělal, když elektronika funguje rozumně a chytře.
Pohoda v ceně
V Novu Ultra si motor, převodovka, karoserie a podvozek opravdu sedly a fungují neskutečně sladěně. Troufám si tvrdit, že Niesetronic zvyšuje kvalitu Novo Ultra o třídu výš. Obzvláště s vědomím, že stojí jen 60 000 korun. A když si objednáte skladový kus, dostanete automat jako bonus v ceně autobusu, který se prodává za 2,2 milionu korun českých bez DPH.
Převzato z časopisu