Představujeme
Autobusy – Akumulátorový patrový autobus BYD
Jan Neuman 06.02.2017 05:16
O elektrobusech (e-busech) čínské značky BYD jsme již informovali, tentokrát se seznámíme s unikátním patrovým e-busem BYD doubledecker.
Unikátnost zmíněného vozidla tkví v tom, že BYD je prvním světovým výrobcem, který postavil a dnes nabízí patrové elektrobusy. Vývoj, který trval dva roky, byl přímo zaměřený na potřeby londýnské dopravy, kde se v roce 1990 stanovil ekologický plán na snížení emisí CO2 o 60 % do roku 2025. Z hlediska pořizování nových autobusů se Londýn zaměřil především na hybridní vozidla a pak následoval zájem o větší rozšíření e-busů. Jejich pořizování začínalo klasickými autobusy, nově to pak jsou varianty patrové. Prototyp doubledeckeru BYD se v Londýně představil závěrem roku 2015, do provozu se dostal v roce následujícím. Vozidlo s rozvorem náprav 5950 mm je dlouhé 10 200 mm, široké 2550 mm a vysoké 4400 mm. Dvoje dvojdílné dveře o šířce 1200 mm jsou umístěny v levé bočnici, v přední a střední části karoserie. Výška podlahy „v přízemí“ je 363 mm, u dveří snížená na 322 mm. Pohotovostní hmotnost 13 700 kg (celková 19 000 kg) je ve srovnání s hybridním autobusem současné britské výroby dosti příznivá, neboť je vyšší pouze o cca 1000 kg. Uvedená pozitivní hmotnost vznikla konstrukcí karoserie, kdy se na opláštění ocelové kostry použily lehké materiály, především hliník.
Plně klimatizovaný elektrobus má obsaditelnost 54 sedících (37 v patře) a 27 stojících (celkem 81) cestujících, oproti uvedenému hybridu tak pojme o 6 osob méně, ale hybrid má délku 11 230 mm. Pohon zajišťují dva synchronní elektromotory s výkonem 150 kW (každý) umístěné do nábojů kol zadní nápravy. Zdrojem elektrické energie jsou železo-fosfátové akumulátory uložené ve dvou boxech do zadní partie autobusu v nízké části. Použitý druh akumulátorů vyrábí také firma BYD, a ty splňují vysoké nároky na spolehlivost, bezpečnost i ekologičnost, např. neobsahují těžké kovy apod. Výrobce uvádí, že i po desetiletém běžném provozu bude mít baterie ještě kapacitu cca 75 % původní. Tím se dostáváme ke kapacitě akumulátorů a dojezdu autobusu, v tom jsou totiž v materiálech rozpory. Max. dojezd patrového e-busu je 300 km, ale v normálním provozu a při použití klimatizace nebo topení se snižuje na 240 km, což by mělo pro denní průběh vozidla dostačovat. Tyto údaje jsou v podstatě stejné, potíž je s kapacitou baterií, kdy se zmíněný dojezd udává buď s kapacitou 270 kWh, nebo 340 kWh při stejné obsaditelnosti. Ta by ovšem musela být s ohledem na hmotnost baterií buď vyšší (270 kWh) nebo naopak nižší (340 kWh). Pro nabíjení akumulátorů je doporučený příkon 2x 40 kW a v takovém případě plné dobití trvá 4 hodiny (jinde se ale uvádí 8 hodin). V současnosti Londýn provozuje pět zmíněných e-busů BYD, do budoucna se počítá s možností jejich kooperační výroby přímo v Británii.
Převzato z časopisu