Představujeme
Toyota Yaris Cross 1.5 Dynamic Force – Verso v novém
Lukáš Dittrich 08.07.2022 04:07
Praktičtější verze malých hatchbacků v podobě kombi nebo dokonce MPV se dnes už nenosí, přesto určité alternativy stále existují. Pokud hledáte například něco jako novodobý Yaris Verso, nepřijdete zkrátka, protože tu je Yaris Cross.
Automobilka Toyota svého času nabízela pro zájemce o malý praktický vůz typ Yaris Verso. Poměrně netradiční, úzká a vysoká karoserie, vzadu vybavená dokonce do boku výklopnými dveřmi a ve druhé řadě sedadly sklopnými do podlahy, odpovídala kategorii MPV. Jiní výrobci zase vsadili u svých městských modelů na karoserii kombi. To vše je dnes minulost. Zákazníci hledající přece jen praktičtější vůz segmentu B, ale stále existují, a právě na ně míří automobily, jako je nový Yaris Cross (viz AR 10/’21). V kabátu módního crossoveru představuje něco jako novodobého následovníka zmíněného Yarisu Verso z přelomu tisíciletí.
Typ Yaris Cross byl představen minulý rok. Vůz vychází ze základního Yarisu, což znamená přítomnost modulární platformy TNGA-B. Ve srovnání s klasickým hatchbackem je model Cross vyšší o 95 mm, o 20 mm širší a o plných 240 mm delší. Rozvor náprav mají oba automobily shodný, zatímco světlá výška podvozku byla zvýšena o 25 mm na solidních 170 mm. Yaris Cross tak může směle vyrazit také mimo zpevněné komunikace. Tím spíš, že v nabídce rovněž existuje hybridní motorizace disponující pohonem všech kol, což mezi takto malými crossovery není obvyklé. Předmětem našeho testu je ale nejdostupnější varianta reprezentovaná zážehovým atmosférickým tříválcem kombinovaným s manuální šestistupňovou převodovkou a pohonem předních kol.
Toyota postupem času vybudovala z Yarisu pestrou řadu odlišných automobilů, zahrnující sportovní GR Yaris, hatchback Yaris a nový Yaris Cross. Ačkoliv mají základ svého názvu shodný a společná je i technika, vzájemně se dost liší, a Yaris Cross není výjimkou. Vůz dostal robustní design jasně odkazující na segment SUV, v nabídce figuruje řada barev karoserie, a to včetně dvoubarevných variant. K dispozici jsou disky o velikosti šestnáct až osmnáct palců. Testovaný vůz dorazil ve výbavě Comfort doplněné o pakety Tech a Style. Součástí toho druhého jmenovaného jsou kromě jiného sedmnáctipalcová kola, bi-LED přední světlomety, diodové koncové svítilny nebo přední diodové směrovky.
Interiér byl stvořen především tak, aby byl praktický, a pod heslem „Big-Small“ také prostorný. Oproti hatchbacku se zde sedí výše, což nahrává podélnému prostoru ve druhé řadě sedadel. Pocitově možná Yaris Cross nepůsobí jako úplně nejprostornější automobil, nicméně v dané kategorii zaujme. Například šířka v úrovni loktů je 142 cm vpředu a 138 cm vzadu. Ve srovnání s Hyundaiem Bayon je to v obou případech o čtyři centimetry více. Yaris Cross dokonce přerůstá šířkou v loktech vpředu o 2 cm i Dacii Duster. Naopak na Škodu Kamiq už vnitřním prostorem nestačí. Malý crossover z Boleslavi je ale celkově větší automobil.
Snaha stvořit praktický interiér se odráží také v množství odkládacích přihrádek. Kromě těch tradičních přidává kompaktní Toyota kupříkladu přihrádku pod středovým displejem, jež je ideální pro odložení telefonu. Displej postavený na palubní desce je skvěle na očích. Jde o novou verzi multimediálního systému Toyota, slibující větší výpočetní výkon, rychlejší odezvu a intuitivnější ovládání. Obrazovka samotná má velikost devět palců, krásně čistou grafiku a systém jako takový funguje velmi dobře. Jen někdy potřebuje trochu času, než po prvním startu naběhne. Yaris Cross pak díky tomuto systému dokáže nabídnout bezdrátové využívání Android Auto a Apple CarPlay. Kromě ovládacích funkcí multimediálního systému si zaslouží pochvalu také ergonomie a pozice za volantem. Verzi s manuální klimatizací dominují tři rozměrné ovladače na malém středovém panelu. Bohužel, kdo chce samočinnou klimatizaci, ten musí sáhnout po vyšší výbavě než Comfort, přičemž ve vyšších výbavách se prodávají pouze hybridní motorizace.
Prostor pro zavazadla disponuje délkou 78 cm a minimální šířkou 97 cm. V kontextu ostatních zástupců malých crossoverů potěší hlavně délka. Třeba Škoda Kamiq má zavazadlový prostor dlouhý 72 cm, Seat Arona 71 cm a Kia Stonic dokonce jen 68 cm. Všichni uvedení soupeři ale tento handicap dohánějí větší šířkou mezi podběhy. Toyota Yaris Cross může mít i variabilní dno, ale stejně jako v případě automatické klimatizace je tento prvek trochu zvláštně dodáván pouze k výbavě Executive a vyšší, takže s čistě zážehovým motorem dostupný není. Nabídka výbavy obecně v některých směrech překvapí. Na jednu stranu totiž úroveň Comfort obsahuje armádu asistenčních systémů včetně adaptivního tempomatu, na druhou stranu je nutné vůz startovat klíčkem přes skřínku zapalování.
Tříválcový řadový agregát Dynamic Force (M15A-FKS) odvozený od většího čtyřválce si můžete pořídit buď takto samostatně, nebo v kombinaci s elektrickým pohonem. Stejný motor totiž najdete i v hybridních variantách, kde je ale podladěn. Zatímco v čistě spalovací verzi disponuje výkonem 92 kW (125 k), u hybridu má pouze 68 kW (92 k). V zájmu co nejnižší spotřeby a produkce emisí se ke slovu dostala řada pomocných technologií v čele s variabilním časováním sacích i výfukových ventilů. Lehkému automobilu tento motor rozhodně stačí. Ostatně nejlevnější testovaná motorizace spojená se šestistupňovou manuální převodovkou je paradoxně z celé nabídky také tou nejrychlejší. Sprint na 100 km/h má oficiálně trvat 10,9 s, my jsme naměřili čas 11,1 s. Takto drobný rozdíl může být důsledkem přítomnosti zimních pneumatik.
Atmosférická jednotka si zaslouží pochvalu za svou chuť po otáčkách. Vytočit ji lze až na sedm tisíc, kde produkuje lehce sportovní zvuk (a má vyloženě sportovní omezovač). Běžného uživatele ale logicky bude více zajímat spotřeba, zejména v dnešní době. I ta patří k silné stránce Toyoty Yaris Cross. Výsledek týdenního testu včetně měření dynamiky skončil na hodnotě 6,8 l/100 km, při testu spotřeby vůz vykázal hodnotu 6,1 l/100 km. Ta sice dnes už patří spíše do průměru, ale na druhou stranu dokazuje, že atmosférické motory nejsou tak citlivé na zatížení. Litrové přeplňované tříválce v minulosti dokázaly zajet naši zhruba 145 km dlouhou trasu s nižší spotřebou (5,4 l/100 km v případě Hyundai Bayon 1.0 T-GDI Mild-Hybrid DCT), ale celotýdenní průměr u nich bývá i vyšší než 7 l/100 km. Testovaný Yaris Cross se držel pod sedmi litry v podstatě pořád, a to i při svižných dálničních jízdách.
Svůj podíl na tom má kromě jiného nastavení manuální převodovky. Její poměrně dlouhé převody nepřejí dynamice, ale při ustálené jízdě dokážou držet otáčky motoru příjemně nízko. Při 130 km/h tříválec točí pouze 3400 min-1. Na druhou stranu je ale také faktem, že kvůli absenci přeplňování má motor v dálničních stoupáních na šestku někdy problém vůz utáhnout a je nutné podřadit. Maximální rychlosti 180 km/h testovaný Yaris Cross dosahuje na čtyřku vytočenou téměř do omezovače. Na pětku se už na takovouto rychlost nerozjede.
Velmi přesná převodovka je doplněna o systém iMT. Pravidelný čtenář Automobilu si vzpomene, že stejný systém jsme už zkoušeli v kombinaci s Mazdou3. Pokud ho aktivujete (na středovém tunelu k tomu najdete samostatné tlačítko), při podřazování bude vůz automaticky dávat meziplyny a naopak při řazení na vyšší rychlostní stupně nenechá otáčky spadnout pod hodnotu, jež odpovídá stupni následujícímu. Řazení je ve výsledku velice hladké bez ohledu na to, jak zkušený řidič sedí za volantem.
Toyota Yaris vyniká také jízdními vlastnostmi, přičemž to neplatí pouze o ostré verzi GR, ale také o základním hatchbacku. Nadprůměrné jízdní schopnosti si převzal i Yaris Cross, přestože je celkově vyšší a má vyšší podvozek. Malý crossover dostal oproti hatchbacku upravené zavěšení MacPherson vpředu a pro verze s pohonem předních kol torzní příčku na zadní nápravu. Jistotou při rychlé jízdě Yaris Cross vyloženě překvapí. Pro běžné cestování by možná neuškodilo lepší odhlučnění. Jak to aerodynamické, tak odhlučnění podběhů.
Nový crossover automobilky Toyota vzbudil hned po svém příchodu na trh značný zájem. Není se příliš čemu divit. V líbivé kompaktní karoserii ukrývá dostatečný prostor, slušnou dynamiku, nízkou spotřebu, kvalitní jízdní vlastnosti a poměrně bohatou výbavu, ve které nechybí nic podstatného ani tehdy, pokud se vám nebude chtít připlácet. Poněkud krabicovitá Toyota Yaris Verso zkrátka dostala povedeného duchovního nástupce.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový atmosféricky plněný řadový tříválec, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; proměnné časování ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, EU6d; 1490 cm3 (ø 80,5 x 97,6), 14,0:1, 92 kW (125 k)/6600 min-1 a 153 N.m/4800–5000 min-1.
Převodné ústrojí
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,538–2,045–1,392–1,029–0,818–0,700–Z 3,333), stálý převod 4,538. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná ocelová konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená náprava; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; dvouokruhová kapalinová brzdová soustava s podtlakovým posilovačem, vpředu kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vzadu kotoučové, ABS/EBD/BA, ESP/VSC/TCR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem; pneumatiky Nokian WR Snowproof P, 215/55 R17.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2560 mm, rozchod kol 1517/1517 mm, d/š/v 4180/1765/ /1595 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 397/1097 l, objem palivové nádrže 42 l; hmotnost pohotovostní/celková 1115/1625 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 550/1350 kg; stopový průměr otáčení 11,2 m.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,9 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,7–6,2 l/100 km; emise CO2 130–140 g/km.
Cena od 435 000 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost
na IV. ... 180 km/h
na jedn. stupně při 7000 min-1 I./II./III./IV. ... 52/91/133/180 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 5,0
0 až 80 km/h ... 7,5
0 až 100 km/h ... 11,1
0 až 120 km/h ... 15,2
0 až 140 km/h ... 21,7
0 až 160 km/h ... 31,2
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 32,3 s (161,7 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 6,8/9,8/13,4 s
90 až 130 km/h ... III./IV./V. ... 8,6/11,4/17,6 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených rychlostí ø 85,7 km/h naměřená/palubní počítač ... 6,1/5,9 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 6,8 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,2 ... 77,7 ... 97,1 ... 117,2 ... 135,6 ... 154,6
chyba (%) ... 4,7 ... 2,9 ... 2,9 ... 2,3 ... 3,1 ... 3,3
Počítač kilometrů chyba (%) ... 1,9
Vnitřní rozměry
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1417/1378 mm
Šířka ve výši ramen ... 1336/1256 mm
Výška nad sedákem ... 911 až 988/915 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 97 až 364 mm
Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 340 mm/2,7
Nastavení (podélné/výškové) ... 40/35 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 783/1353 mm
Šířka (min./max.) ... 971/1400 mm
Výška (min./max.) ... 567 mm
Výška nakládací hrany ... 785 mm
Výška otevřeného víka ... 1862 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)