Představujeme
Toyota v Paříži
28.11.2004 00:00
|
Dokladem je koncept vozu Toyota D-4D 180 Clean Power, který je vybaven nejvýkonnějším a nejekologičtějším vznětovým motorem ve své kategorii. Toyota Land Cruiser, jeden z nejúspěšnějších modelů kategorie SUV (ale s parametry v terénu platnými pro off-roady), se představila s inovovanou pohonnou jednotkou 3.0 D-4D, která se kromě lepších výkonových parametrů a charakteristiku točivého momentu v nižších otáčkách může pochlubit nižší spotřebou paliva a nízkým obsahem škodlivých emisí ve výfukových plynech. Světovou výstavní premiéru měl v Paříži rovněž prototyp Toyota Prius GT.
Tento automobil odvozený od sériového modelu Prius je ukázkou budoucího potenciálu hybridní technologie, která při nízkých emisích nevylučuje ani extrémní výkonové parametry. Toyota D-4D 180 Clean Power Concept Inovativní motor koncepční studie Toyota D-4D 180 Clean Power Concept vnáší do objemové kategorie 1,9 – 2,2 l zcela nový význam pojmu „Clean Power“: je nejvýkonnější, má nejlepší točivý moment a díky unikátnímu systému Toyota D-CAT (Diesel Clean Advanced Technology) i nejnižší obsah NOx a pevných částic ve výfukových plynech na světě. Srdcem zařízení Toyota D-CAT je DPNR (Diesel Particulate Nox Reduction System) a nový piezo-elektrický systém vstřikování Common-Rail. K této špičkové technologii jsou plně integrovány další řídicí systémy a zařízení, které společně přispívají ke konečné redukci emisí ve výfukových plynech.
Čtyřválcový motor Toyota D-4D disponuje výkonem 130 kW/180 k, který je v kategorii pohonných jednotek objemu 1,9 až 2,2 l zcela ojedinělý a který je dosažitelný pouze u vznětových vidlicových šestiválců. Totéž platí o točivém momentu s maximální hodnotou 400 Nm.
Nekompromisního souladu mezi maximálním výkonem a ochranou životního prostředí bylo možné dosáhnout pouze špičkovou dieselovou technologií, včetně unikátního systému Toyota D-CAT. Inovovaný model Toyota Land Cruiser Třílitrový turbodiesel D-4D modelu off-road Toyota Land Cruiser byl vylepšen novým systémem vstřikování Common-Rail, modernějším turbodmychadlem a především novým systémem Swirl Control System. Tyto modifikace přinášejí lepší výkonové charakteristiky motoru, zvláště v nízkých otáčkách, a přispívají k lepší ovladatelnosti vozu v terénu.
Navíc zvyšují trakční schopnosti automobilu, jeho tažnou kapacitu, a to ve všech případech při redukci spotřeby paliva a emisí ve výfukových plynech. Díky těmto úpravám vzrostl točivý moment na 410 Nm v rozmezí 1600 až 1800 min-1, čímž se agregát 3.0 D-4D stal z hlediska točivého momentu nejlepším čtyřválcovým motorem na trhu. Navíc 90 % maxima točivého momentu je k dispozici již při 1500 min-1. Kromě toho vzrostl i největší výkon motoru, a to o 2 kW/3 k na 122 kW/166 k při 3400 min-1.
Pohonná jednotka 3.0 D-4D je nyní standardně pro všechny verze vozu vybavena novou šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Zvýšená pozornost při vývoji této převodovky byla kladena nejen na její minimální hmotnost a malé stavební rozměry, ale také na zlepšenou funkci a rychlost řazení. Stávající čtyřstupňová samočinná převodovka byla nahrazena novým inteligentním pětistupňovým „automatem“ s funkcí AI-SHIFT, který svou činnost adaptivně přizpůsobuje jízdnímu stylu řidiče a kvalitě povrchu vozovky.
Konstrukce převodovky obsahuje lineární elektromagnetický ventil, který ve spojení s řídicí jednotkou motoru zajišťuje plynulé řazení jednotlivých rychlostních stupňů. Nová pětistupňová samočinná převodovkabude standardně nabízena v kombinaci se zážehovým motorem 4.0 V6 a na přání se bude dodávat i do verzí s výše uvedeným motorem 3.0 D-4D. Nové převodovky a další inovace u motoru 3.0 D-4D výraznou měrou přispívají ke snížení spotřeby paliva a výfukových emisí. U verze se samočinnou převodovkou klesla kombinovaná spotřeba paliva o 13 % (9,0 l/100 km) a emise CO2 byly redukovány o 12 %, z 277 na 243 g/km.
Toyota Land Cruiser se může pochlubit dalšími inovacemi, zejména v oblasti bezpečnosti. Ve výbavě vozu nyní najdeme například nový posilovač brzd či dvojčinný varovný systém nezapnutého bezpečnostního pásu spolujezdce na předním sedadle. Toyota Land Cruiser je rovněž vybavena i nejnovějším navigačním systémem. Světová premiéra Toyoty Prius GT Toyota Prius GT, vysoce výkonný prototyp odvozený od sériové verze vozu, se představil v Paříži ve své světové výstavní premiéře. Prius GT je dokladem vyspělé hybridní technologie a zároveň dokumentuje veškeré výhody a univerzálnost tohoto systému pohonu, jenž přináší nízké emise a ochranu životního prostředí. Spalovací motor 1,5 l propojený s elektromotorem disponuje výkonem 145 koní, což je hodnota, kterou se může pochlubit málokterý současně nabízený zážehový či vznětový motor zdvihového objemu 1,5 l. Jmenovitý litrový výkon se blíží hodnotě 100 k/l.
Výrazného zvýšení jízdních výkonů dosáhli konstruktéři vozu jednoduchými úpravami. Motor, elektromotor, generátor a akumulátory jsou naprosto shodné jako u sériové verze modelu Toyota Prius s hybridním pohonem. Upraveny byly tlumiče, vinuté pružiny a příčné zkrutné stabilizátory tak, aby se zlepšila ovladatelnost vozu a jeho stabilita. Hybridní akumulátory byly z důvodu optimálního rozložení hmotnosti přesunuty nad zadní nápravu.
Toyota Prius GT používá stejné pneumatiky s vynikající přilnavostí jako sportovní model Toyota Celica. Interiér vozu byl maximálně odlehčen a vybaven dvojicí sportovních sedadel, čtyřbodovými bezpečnostními pásy a ochrannou bezpečnostní klecí. Výsledkem je celková hmotnost pouhých 1120 kg, což je o 180 kg méně než u sériové verze vozu. Větší výkon a nižší hmotnost zaručují Toyotě Prius GT vynikající jízdní parametry, včetně pozoruhodného zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,7 s. V běžném provozu je spotřeba paliva a úroveň emisí u verze Prius GT takřka shodná jako u mnohem těžšího a méně výkonného sériového modelu. Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 10/2004 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)