Představujeme
Stavebnictví – Zipper Truck
Milan Olšanský 04.07.2016 05:13
Přesněji řečeno jde o tzv. „zipovací“ nástavbu pro finalizaci instantních staveb typu ARCH-LOCK z betonových prefabrikátů originálního tvaru, jako jsou tunely, podjezdy, přístřešky, kolektory a další.
Hned na začátku je nutné říci, že jde o technologii, na kterou vlastní obchodní značku kanadská společnost Lock-Block Ltd. z Richmondu. Betonové prefabrikáty, to je něco, co doslova hýbe světem. Základní myšlenkou je stavět rychle, levně, jednoduše a efektivně. Jde vlastně o další úroveň využití betonových, v obecném slova smyslu kompozitních, směsí.
Kouzlo jménem beton
Ostatně beton je jeden z největších objevů ve stavebnictví. Pokud o něm hovoříme zobecněně, jde o kompozitní stavební materiál sestávající z pojiva a plniva. V dnešní době je nejznámější tzv. cementový beton, kde pojivem je cement a plnivem kamenivo. Z historického pohledu můžeme odhalit kořeny tzv. betonu již v Asýrii (pojivem byl jíl) či v Egyptě (pojivo – sádra). Ovšem první použití tzv. hydraulického betonu (pojivo na bázi hydraulických vápen) spadá do období starověkého republikánského Říma (cca 200 př. n. l.), kde začali používat jako pojivo sopečný produkt poculán – přírodní hydraulický cement. A nechodili pro něj nikam daleko. Dolovali ho přímo pod ulicemi Říma. Vzniklo tak doslova další patro věčného města, které poskytlo možnosti vytvářet neuvěřitelné stavby. Litý beton z poculánu se skvěle hodil na vytváření kupolovitých stropů čtyřstranných a vícestranných budov. Snad nejlepším příkladem je kupole římského Pantheonu, kterou odlili během sedmi let (118 až 125 n. l.) právě z betonu. Průměr 43,3 m a vlastní hmotnost 5000 t – to hovoří za vše. A ještě drobná douška: tisíc pět set let poté se kupole srovnatelných rozměrů ještě stále stavěly technologií kamenné klenby a trvalo to běžně několik desítek let. Technologie ARCH-LOCK, při níž se využívá schopností tzv. Zipper Trucku, vlastně kombinuje obě zmíněné stavební strategie – „litý beton“ a „kamennou klenbu“.
Suše, instantně, elegantně
Suchá výstavba klenutých staveb z betonových prefabrikátů využívá schopnosti betonu vytvářet součásti přesných rozměrů a přitom sestavit relativně složitý tvar o statické určitosti tvořené rozpěrnými silami jednotlivých betonových tvárnic působících svojí vlastní hmotností v potřebných směrech proti sobě. Instantnost celé stavby je daná šikovně vymyšlenou technologií, v níž zcela zásadní roli hrají speciální zámky jednotlivých bloků zapadajících do sebe a šablonovitá nástavba umístěná na těžkém nákladním voze s potřebně mírným úkosem základního tvaru směrem k zadní části trucku. Geniálnost tzv. zipování ARCH-LOCK technologie stavby je v tom, že se prefabrikáty složí do klenutého tvaru kopírujícího nástavbu v části za kabinou vozu. Jakmile truck popojede, klenba sestavená z bloků se po silonových kolničkách lehce sklouzne směrem k zadní části vozidla. Úkos nástavby zajistí postupné a pravidelné sevření klenby a zapadnutí zámků pěkně do sebe. V ideálním případě lze stavět při kontinuálním pohybu trucku a tedy velmi rychle. Podle firemních materiálů lze takovým způsobem postavit klenutý tunel o rozponu cca 2500 mm a délce 400 m za méně než 24 hodin! Další významnou vlastností staveb dle technologie ARCH-LOCK je fakt, že jsou okamžitě plně funkční. Je možno je okamžitě využívat. Nehledě na to, že například při stavbě kolektorů či jiných do okolního terénu zapuštěných staveb dochází ke zpevnění a vlastně „zhutnění“ celé stavby zasypáním či alespoň ke ztužení například pomocí přejíždění stavebními stroji.
Oslavovaná i hloupě prokletá
Stojí za to ještě připojit několik slov o betonových prefabrikátech, které, jak už řečeno, hrají v technologii výstavby ARCH-LOCK hlavní roli. Prefabrikací jsme zvyklí označovat hromadnou výrobu stavebních dílů – tzv. prefabrikátů. Díky souvislostem jsou v naší společnosti nejznámějšími prefabrikáty betonové stavební dílce označované jako „panely“. V tomto ohledu nám většinou na mysli také vytanou termíny jako panelová sídliště či panelák. Pouze hloupostí lidí a zakořeněnou nenávistí nejvyšších, amatérských a nutno dodat též nanejvýš ignorantských představitelů Československa po převratu v roce 1989, získala slova „panel“, „panelák“ a další špatné, dokonce až ostrakizované konotace. S touto uměle vytvářenou „blbou“ náladou se svezly také „prefabrikáty“. Nicméně je třeba si říci, že betonové prefabrikáty jsou s velkým úspěchem využívány ke stavbám všech druhů po celém světě. Před převratem existovala v Československu formovací technika pro panelové prefabrikáty za cca dvě miliardy tehdejších korun, ten stav nám záviděl kde kdo z kapitalistického světa. Dnes už nám nikdo nezávidí.
Převzato z časopisu