Představujeme
Iveco – Malý truck na velkou práci
Jiří Krenar 29.08.2013 06:02
IVECO Daily není ani novinkou ani „velkou neznámou“ na českém trhu. Jde o osvědčené lehké užitkové vozidlo robustní konstrukce.
V roce 2012 absolvovala „dejlinka“ lehounký facelift přídě, sem tam bylo něco upraveno v interiéru a přišly motory plnící limity Euro 5/EEV. IVECO Daily je ve výrobě již 33 let, prodalo se jí přes 2 miliony a vedle povedené konstrukce jí k úspěchu vždy dopomohly i tři základní varianty karoserie resp. podvozku, umožňující následnou další modifikaci. V prvé řadě je to klasický furgon/van nabízející objem nákladového prostoru (skříně) od 7 až po 17,2 m3 (4 délky a tři výšky karoserie). Samozřejmostí jsou verze jen pro přepravu zboží, kombi karoserie či minibusu pro přepravu osob. Pak je k dispozici i podvozek určený k dostavbě s jednoduchou třímístnou budkou. Přímo z výroby je možné objednat valník nebo sklápěč. Tak jako u furgonu i u podvozku si zákazník může vybrat ze tří rozvorů, na zadní nápravě může být i dvoumontáž kol a karosovatelná délka je od 3 do 6,2 m. Pro pracovní týmy, údržby silnic apod. se hodí dvojitá sedmimístná čtyřdveřová budka. Pokud jde o celkovou hmotnost vozidla i tady nabízí Daily rozpětí od 3,2 po 7 tun s užitečným zatížením až 4700 kg a s možností připojit přívěs o hmotnosti až 3500 kg. K pohonu je nabízeno celkem 9 motorů s výkonem od 106 do 205 k a s točivým momentem až 470 Nm. V nabídce nechybí ani agregát na stlačený zemní plyn (CNG). Standardem je šestistupňová přímo řazená převodovka, v nabídce je i automatizovaná AgileTM. Na českém trhu byl vždy co do hmotnosti zájem spíše o vozidla s celkovou hmotností 6,5 tuny, ale v posledních letech se zvýšil zájem i o verze s celkovou hmotností 3500 kg. V loňském roce jich IVECO na českém trhu registrovalo 517 (podíl na trhu v tomto segmentu 3,9 %). Tady ovšem „zapracovala“ logika českého podnikatele. K řízení stačí základní „béčkové papíry“, a přitom robustní rámový podvozek snese i značné přetížení (dokud ovšem není vozidlo při silniční kontrole zváženo). A teď už k testovanému vozidlu. K redakčnímu testu jsem převzal IVECO Daily 35S15V Euro 5 s motorem F1A 146. tj. s novým vznětovým přeplňovaným čtyřválcem 2,3 l/107 kW. Podvozek měl třetí rozvor – 3300 mm – a druhou výšku střechy. Celková délka vozidla tak byla skoro 6 metrů a výška 2650 mm.
Karoserie tak poskytuje objem nákladového prostoru 12 m3 a ložnou plochu o délce 3250 mm. Viditelný je facelift hlavně na čelní partii, kdy dominujícím prvkem je pochromovaný reliéf loga IVECO a drobné aerodynamické změny vstupů chladicího vzduchu. Výsledkem je o 18 % lepší proudění chladicího vzduchu k motoru. Nové jsou i nárazníky, do světlometů jsou začleněny i denní světla s automatickým svícením. Pracoviště řidiče, zvláště pak palubní deska, sice příliš změn nezaznamenaly, ale použité plasty jsou kvalitnější a lépe slícované. Změněna byla poloha páky převodovky, čímž se získalo o „fous“ více místa umožňujícího tak lepší průchod kabinou. Palubní přístroje získaly novou, dobře čitelnou grafiku, přestylizovány byly kruhové ovladače topení, větrání a klimatizace. Pod horním okrajem čelního skla je umístěn monitor couvací kamery (ve výhledu mi nevadil) a na horním okraji palubní desky je konektor pro upevnění volitelného komunikačního systému Blue and Me s navigací (pečlivě jsem jej vždy vyjmul při parkování z vozidla, takže jsem při fotografování na držák s displejem zapomněl! Potěšil mě volant s možností dobrého nastavení ve dvou rovinách i příplatkové sedadlo ISRI umožňující nastavení i výškové a to včetně odpružení. Ale někde se „vloudila chybička“, protože k vyloženě dobré pozici za volantem bych při mé výšce potřeboval o cca 10 cm posunout sedadlo vzad, což kvůli pevné přepážce nešlo.
Rozměrná zpětná zrcátka mají elektrické nastavení i s vyhříváním, servomotorky ovládají i boční okna. Při couvání jsem chtěl využívat pohled kamery umístěné nad zadními dveřmi, ale rychle jsem zjistil, že její objektiv výrazně skresluje, takže jsem se raději spolehnul na zpětná zrcátka. Pokud jde elektronické systémy, standardem je ABS s ASR, ESP se stabilizací soupravy, ocenil jsem asistenční systém pro rozjezd do kopce. Nechyběl tempomat a palubní počítač. Nákladový prostor je výtečně přístupný buď zadními křídlovými dveřmi s aretací ve dvou polohách a nebo z „chodníku“, rozměrnými posuvnými dveřmi na pravé straně. Na podlaze bylo 8 robustních upevňovacích ok, na bocích skříně pak další čtyři. Nepotěšila pevná přepážka, která při určitých otáčkách nepříjemně drnčela. Příplatkový uzamykací systém Logistilock namontovaný jak u zadních, tak u bočních dveří se ovládá čipem a vyznačuje se tím, že po řádném zavření dveří do cca 5 sekund automaticky uzamkne nákladový prostor. K odjištění je nutné použít čip. A jedeme. Ovládání vozidla je naprosto shodné s předchozím modelem, přesto se zmíním o přesné šestistupňové převodovce, která navíc potěšila i krátkými drahami při řazení. Vznětový přeplňovaný čtyřválec 2.3 MultiJet s variabilními lopatkami turbodmychadla je solidně odhlučněn a disponuje výkonem 107 kW/350 Nm. To je dostatečné i pro plně naložené vozidlo při dálkových jízdách, o městském rozvážkovém provozu nemluvě.
Ovládání všech spínačů a přepínačů je v podstatě intuitivní, po ničem jsem nemusel pátrat. Jestliže chválím výkon motoru, stejně tak pochvalu zasluhují kotoučové brzdy. Jízdní vlastnosti jsou čitelné a pocitově bezpečné, ačkoliv Daily s druhou výškou střechy je už docela vysoké vozidlo. Nicméně jde o LUV a nikoliv o sportovní automobil. V době testu nebyl na silnicích sníh, zato bylo hodně chladno a foukal ostrý západní nárazový vítr. To bylo velmi nepříjemné zvláště na dálnici, protože vysoký furgon je na boční vítr při vyšších rychlostech docela citlivý. Samozřejmostí byly zimní pneumatiky – Continental 225/65 R16. Displej palubních přístrojů „radí“ řidiči jaký rychlostní stupeň má zařadit, takže jsem se mu snažil vyhovět. Má to ovšem jednu chybu, systém nevidí před vozidlo, tj. stoupání zaregistruje pozdě. Na tradiční dálniční trase z redakce na Smíchově po D5 na Plzeň (tempomat nastaven na 130 km/h) byla průměrná spotřeba 9,4 l/100 km, max. otáčky 2500 min-1. Na zpáteční cestě po souběžné „staré plzeňské“ II/605 ukázal palubní počítač průměrnou spotřebu 7,8 l/100 km. Samozřejmostí bylo dodržování předepsaných rychlostních limitů. Pravdou ale je, že do Plzně jsem „křižoval proti větru“, na zpáteční cestě jsem měl vítr v zádech. Po městě, při imitované distribuci zboží ovšem spotřeba rychle přeskočila 11 l/100 km. Otázkou je, jestli Daily s robustním rámovým podvozkem není zbytečně těžká pro každodenní distribuci zboží po městě. Spíše bych vsadil na provoz po venkovských silnicích. A ještě jedna pochvala závěrem, řidič ocení nesmírné množství odkládacích prostor, schránek, kapes a držáků v interiéru kabiny.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)