Představujeme
Rolls-Royce Spectre – Tajemství přízraku
Petr Hanke 14.02.2025 01:09
Foto: Martin Sznapka
Spectre znamená přízrak. Nejnovější elektrické kupé Rolls-Royce lze považovat za přízrak budoucnosti značky. Přijíždí totiž nejen s elektrickým pohonem, ale především se zcela novou elektronickou architekturou. Zážitky z jízdy překonávají všechny představy o tom, co znamenají slova komfort a luxus.
Rolls-Royce se často odkazuje na vlastní tradice a nejinak tomu bylo i při premiéře elektrického kupé Spectre, které míří naopak do budoucnosti. Dozvěděli jsme se tak, že Charles Rolls již v roce 1900, tedy čtyři roky před založením automobilky Rolls-Royce, prohlásil, že právě elektromotor, který je tichý, čistý, nevibruje a nepáchne, je ideálním zdrojem síly pro pohon automobilu. Současně ale dodal, že jeho uplatnění závisí na nabíjecí infrastruktuře. Druhý historizující poznatek spočívá v informaci, že Spectre je od roku 1926 prvním kupé značky vybaveným koly s průměrem 23 palců.
Foto: Martin Sznapka
Právě kola ale do značné míry pomáhají pochopit celkové pojetí tohoto dvoudveřového luxusního kupé, které na fotografiích maskuje svoji skutečnou velikost reprezentovanou délkou bezmála 5,5 metru, šířkou přesahující dvoumetrovou hranici a výškou atakující 1,6 metru. Ať už Spectre stojí na 22- nebo zmiňovaných 23palcových kolech, jejich celkový průměr činí 791 mm, což je například o 54 mm více než u BMW řady 7. Jen pro srovnání, takový Volkswagen Golf má kola s celkovým průměrem 634 mm.
Spectre je tedy opravdu rozměrný vůz, jenž svoji velikost ukrývá za zdánlivou jednoduchost základních tvarů, a především typický profil se svažující se boční linií. Vysoký ponton karoserie spolu s nízkými bočními okny a masivní řešení zádi vytvářejí unikátní celek, u nějž není pochyb, kdo jej vyrobil. Přední části dominuje na poměry značky RR nízká a široká maska, jež spolu s rozdělenými hlavními světlomety a kapotou motoru působí uhlazeněji, než je tomu u jiných modelů značky. Každá ze svislých lamel masky má leštěnou čelní plochu a je osvícena samostatnou LED. Svým řešením naznačuje důraz kladený na aerodynamiku reprezentovanou součinitelem odporu vzduchu jen cx = 0,25. Pro dosažení této hodnoty prošla dokonce úpravami i soška Spirit of Ecstasy na masce, její modelování a testování v aerodynamickém tunelu zabralo 830 hodin.
Na první pohled uhlazený design doplněný různými nápaditými detaily budí pozornost všude, kde se toto kupé objeví, co se ale ukrývá pod jeho kabátem? Již od roku 2003 Rolls-Royce pro své modely používá vlastní hliníkovou architekturu, kterou nelze nalézt v jiném modelu koncernu BMW Group. Výjimkou byla pouze první novodobá generace typu Ghost a od ní odvozené kupé Wraith a kabriolet Dawn s konvenční ocelovou samonosnou konstrukcí. S příchodem druhé generace typů Phantom a Ghost, stejně jako SUV Cullinan, ale došlo k významnému přepracování této platformy. Je nyní mnohem flexibilnější a připravena nejen na různé druhy karoserií, ale i pohonů.
Foto: Martin Sznapka
Proto ji využívá také Spectre, jehož nosná struktura tuhostí v krutu o 30 % překonává ostatní modely značky. Kromě samotné dvoudveřové karoserie tuhost zvyšuje i akumulátor integrovaný v podlaze vozu. Automobilka k němu dodává, že jej současně využila jako 700 kg vážící akusticky izolační prvek. V každém případě hliníková konstrukce umožnila ponechat mezi podlahou a zásobníkem energie prostor na kabeláž či vedení klimatizace, takže podlaha je zcela plochá.
Sama automobilka ale typ Spectre označuje jako novou generaci svých modelů a konkrétně o něm mluví jako o voze „Rolls-Royce in high-definition“, tedy „ve vysokém rozlišení“. Pod touto nadsázkou se skrývá použití zcela nové elektronické architektury, jejíž základ lze hledat například v BMW řady 7. Množství relací mezi jednotlivými komponenty systému stoupl z 51 tisíc u typu Phantom na 141 200. S tím souvisí i navýšený počet základních funkcí ze 456 na více než tisíc a subfunkcí z 647 na více než 25 000. Kabeláž se tak prodloužila z dvou na sedm kilometrů. Celý systém má také 25krát více řádků kódu a je navržen komplexně bez jedné hlavní centrální jednotky, ale jednotlivé funkce si řeší dané subsystémy na vlastní úrovni. Výsledkem aplikace komplexní decentralizované elektroniky je nebývale rozsáhlé propojení všech systémů, takže vůz je schopen nejen lepšího přizpůsobení aktuální situaci, ale také například komplexních aktualizací zasahujících nejen infotainment, podvozek či hnací soustavu.
Tím se dostáváme k elektrické hnací soustavě, standardně tvořené dvojicí elektromotorů s aktivně buzenými rotory. Rolls-Royce v tomto ohledu přebírá řešení od BMW, ovšem s vlastním naladěním charakteristiky, o němž bude řeč později. Nejblíže má Spectre s předním elektromotorem poskytujícím 190 kW (258 k) a zadním o výkonu 360 kW (489 k) k BMW i7 M70. Zatímco v Goodwoodu u zadního elektromotoru udávají točivý moment 710 N.m, bavorský dárce techniky poskytuje „jen“ 650. Na druhou stranu německá limuzína nabízí vyšší hodnoty největšího celkového výkonu i točivého momentu (485 kW vs. 430 kW a 1100 N.m vs. 900 N.m), a to vlivem funkce boost, krátkodobě zvyšující výkon.
Foto: Martin Sznapka
Energii elektromotorům dodává akumulátor s kapacitou 102 kWh, který lze nabíjet střídavým proudem výkonem až 195 kW. Při spotřebě kolem 30 kWh/100 km tak máte jistotu dojezdu 300 kilometrů. Na tento parametr je ale třeba nahlížet optikou majitele, jenž za svůj vůz dá minimálně 12 milionů korun. Statistiky britské značky totiž říkají, že má v garáži v průměru ještě dalších šest vozů na výběr, jimiž absolvuje případné delší cesty. V průměru řidiči s vozy RR najezdí ročně kolem pěti tisíc kilometrů, což by znamenalo, že svůj Spectre by nabíjeli jen asi každé tři týdny.
Dynamika typu Spectre je zdrženlivě řečeno „zcela dostatečná“. Když chcete, tak vás intenzivně zatlačí do sedadel, nikdy ale nebude agresivní. Inženýrům se podařilo velmi jemně naladit charakteristiku plynového pedálu, takže při jeho pohybech máte dojem neustálé výkonové rezervy, ale vůz přitom nepůsobí přehnaně napruženě. Ve skutečnosti se pocit na plynu podobá pověstným dvanáctiválcům. Celková kultura projevu je ale přeci jen ještě větší, protože zcela chybí řazení či zvukový doprovod. Dokonale se podařilo potlačit i přenos vibrací, takže přirovnání, že jízda ve voze RR se podobá cestování na létajícím koberci, je v modelu Spectre obzvláště přiléhavé.
Jistě na to má vliv i podvozek, standardně vybavený vzduchovým odpružením v kombinaci s aktivními tlumiči. Vzhledem ke zvýšené tuhosti karoserie Spectre nepoužívá v přední nápravě tlumicí segmenty mezi těhlicí a horním příčným ramenem, jaké má například Ghost. Je vybaven adaptivními stabilizátory, které se při jízdě přímým směrem snaží být co nejvíce rozpojené, a tím umožnit kolům volněji reagovat na nerovnosti vozovky. Kamerový systém sledující průběh silnice před vozem ve spojení s daty navigace a záměry řidiče například před zatáčkou stabilizátory koordinovaně s ostatními systémy, jako je například řízení zadních kol, vyztuží, takže Spectre projede zatáčkou až překvapivě stabilně a s menšími náklony karoserie, než byste očekávali. Právě to je jistě jeden z důsledků rychlé a komplexní elektronické architektury vozu, jež neustále během jízdy monitoruje a na danou situaci adaptuje 20 parametrů hnací soustavy a podvozku.
Foto: Martin Sznapka
Atmosféra na palubě elektrického typu Spectre vás ale nebude nijak nabádat ke zkoušení jeho dynamických schopností. Spíše si budete vychutnávat mimořádný klid, pohodlí a schopnost izolace od okolí. Propracované detaily uvnitř ve spojení s kvalitními materiály všude, kam dohlédnete a kam si sáhnete, vytváří jedinečný celek. Spectre je prvním modelem své značky, který může být vybaven nejen hvězdnou oblohou, ale také dveřmi, na nichž je rozmístěno 4796 osvícených „hvězd“. Samotné dveře jsou samozřejmě vybaveny elektrickým pohonem a s délkou téměř 1,5 metru překonávají všechny ostatní modely značky.
Automobilka je pyšná také na výplň palubní desky umístěnou před spolujezdcem, která je ve vypnutém stavu zcela černá a svých více než 550 světelných bodů rozzáří až po zapnutí zapalování. Tento detail byl vyvíjen ne méně než dva roky a celkem zabral více než 10 000 pracovních hodin.
Foto: Martin Sznapka
Spectre je především Rolls-Royce a až potom elektromobil. Za tímto zjednodušením se ukrývá fakt, že je připraven nabídnout veškerý luxus a opulentní zdrženlivost, které od vozu této značky zákazníci očekávají, a elektrický pohon má až jaksi mimoděk. Jako celek nabízí mimořádné zážitky z jízdy i při samotném pobytu uvnitř a současně ukazuje, že pro tento druh vozu se specifickým používáním a zázemím svých majitelů má elektrický pohon jednoznačně smysl. Jeho přirozená tichost, absence vibrací a zátah jsou totiž přirozenými zvýrazňovači komfortu. Jestli si ale pamatujete, tak něco podobného říkal Charles Rolls už v roce 1900…
Rolls-Royce 102EX |
V roce 2011 Rolls-Royce na základě tehdejšího Phantomu postavil experimentální vůz 102EX vybavený elektrickým pohonem. Jeho cílem bylo veřejnosti, ale především zákazníkům ukázat, jak může elektrický pohon v tomto superluxusním voze fungovat a zda je schopen nabídnout autentický zážitek z jízdy, typický pro značku RR. Vůz dostal pro každé zadní kolo jeden elektromotor, celkový výkon dosáhl 290 kW a točivý moment 800 N.m. Akumulátor se složením nikl-kobalt-mangan s kapacitou 71 kWh byl schopen zajistit dojezd až 200 km. Tehdy zákazníci ještě elektrický pohon odmítali. O deset let později Rolls-Royce potvrdil zahájení testování typu Spectre navrženého jako první elektrický model značky.
|
Technické údaje
Poháněcí soustava
Kapalinou chlazené synchronní elektromotory s elektricky buzeným statorem a rotorem, integrované v jednom celku s jednostupňovým převodem a výkonovou elektronikou; vpředu: 190 kW (258 k) a 365 N.m/0–5000 min-1, vzadu: 360 kW (490 k) a 710 N.m; li-ion akumulátor 376,4 V, celková/využitelná kapacita 104/102 kWh. Celkově 430 kW (584 k) a 900 N.m. Stálý převod elektromotorů př./zad. 8,770/9,400. Pohon všech kol.
Podvozek
Samonosná hliníková konstrukce s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu dvojitá příčná ramena, vzadu pětiprvkové zavěšení; vzduchové odpružení a aktivní teleskopické tlumiče, adaptivní příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy s vnitřním chlazením;
ABS/CBC/ARB/DBC/DSC; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem a proměnným převodem podle rejdu, převod ve středové poloze 15,6:1, řízení zadních kol; kola z lehkých slitin vpředu 8,5J x 22, vzadu 8,5J x 22 nebo vpředu 9,5J x 23, vzadu 10,5J x 23; pneumatiky vpředu 255/45 R 22, vzadu 285/40 R 22 nebo vpředu 255/40 R 23, vzadu 295/35 R 23.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3210 mm; d/š/v 5475/2017/1573 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 490 l; obrysový průměr otáčení 12,7 m; hmotnost pohotovostní/celková 2890/3400 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 250 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 4,4 s; spotřeba elektřiny WLTP 22,2 kWh/100 km; dojezd (WLTP) 530 km; nabíjení AC/DC max. 22/195 kW.
Cena od 12 000 000 Kč
Převzato z časopisu