Představujeme
Lamborghini Urus SE – Plug-in mýty bořící
Jiří Duchoň 13.02.2025 19:45
Foto: Lamborghini
Urus se před šesti lety stal prvním „supersportovním SUV“ na světě. Od té doby mu konkurence narostla, ovšem nyní Lamborghini vynáší nový trumf. Urus SE je jedním z prvních plug-in hybridů své kategorie. Jede až 312 km/h, a nabíjet jej můžete, ale také nemusíte.
Není třeba hovořit hned o devalvaci velkých jmen. Porsche Cayenne finančně jistí vývoj a výrobu klasického typu 911 a vozy SUV již nabízí i Aston Martin nebo Ferrari. Lamborghini Urus se v podobě koncepční studie objevilo na pekingském autosalonu v roce 2012 (viz AR 6/’12). Tehdy tomuto projektu, ideově údajně navazujícímu na off-roady Lamborghini LM 002/004 z přelomu 80. a 90. let minulého století, zřejmě věřil málokdo. Tedy až na ředitele Stephana Winkelmanna. Ten na své místo nastoupil v roce 2005, roku 2016 si odskočil do vedení Quattro GmbH a dva roky nato do Bugatti, aby se do vedení Lamborghini v roce 2021 vrátil. Sériové provedení typu Urus bylo představeno na sklonku roku 2017 a my jsme si je poprvé vyzkoušeli o rok později na COTY jízdách v dánském Tannisu (viz AR 2/’19).
Foto: Lamborghini
Zahájení výroby typu Urus okamžitě znamenalo několikanásobné navýšení produkce značky Lamborghini, což si vynutilo i rozšíření továrny v Sant’Agata Bolognese o nové linky. Výrobce typ Urus průběžně modernizuje, nejvýznamnějším faceliftem vůz prošel předloni (viz AR 11/’22). Počátkem letošního října jsme dostali výjimečnou příležitost vyzkoušet nový model Urus SE, a to v rozlehlém areálu testovacího střediska Nardò v italské Apulii a jeho okolí.
Lamborghini Urus SE vychází z platformy MLB Evo koncernu VW Group pro vozy s podélně uloženými motory. Jde o plug-in hybrid odvozený z Urusu S a stává se historicky nejvýkonnějším a nejrychlejším modelem této typové řady. Na první pohled si všimneme nové přídě, v níž kapota sestupuje po vzoru supersportu Revuelto v jednom díle až k masce chladiče. Přední nárazník působí jednodušším dojmem a v horní části nese jednu příčku v celé šíři vozidla. Nové světlomety mají specifický „světelný podpis“ (prý inspirovaný tvarem ocasu býka ve firemním znaku…), ale především nejnovější podobu matricových LED jednotek. Výklopné víko zádi je zcela nové, pevná odtrhová hrana v kombinaci s účinnějším difuzorem údajně zvyšuje přítlak zadní nápravy ve vyšších rychlostech až o 35 % ve srovnání s výchozím modelem Urus S. Celek představuje kontinuitu inspirovanou Gallardem, jež harmonizuje linie spojením skupin zadních svítilen tvaru ležatých „Y“.
Aerodynamickou účinnost zlepšuje též upravené vedení vzduchu pod podvozkem a přepracované vzduchové kanály, směřující zároveň více vzduchu k chlazení mechanických komponent a součástí motoru. Znamená to 15% nárůst proti původnímu Urusu S. Nový design přední části v kombinaci s optimalizací spodku také zlepšil řízení proudění vzduchu vyhrazeného pro brzdový systém, přičemž chlazení vzduchem se zlepšilo o 30 % proti předchozímu systému.
Foto: Lamborghini
Základem Urusu SE zůstává „pravoúhlý“ zážehový vidlicový osmiválec EA825, přeplňovaný dvojicí turbodmychadel, ovšem doplněný elektromotorem v těle převodovky a trakčním akumulátorem pod podlahou zavazadlového prostoru. Po stránce podvozku a poháněcího řetězce má novinka z Boloně nejblíže k aktuálnímu provedení modelu Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid (viz AR 6/’24), s nímž Urus SE sdílí vrchol točivého momentu, ovšem překonává jej o 60 k vyšším kombinovaným výkonem.
Kompresní poměr spalovacího motoru byl snížen z 10,0 na 9,7:1 a výkon klesl o 22 kW (30 k) a točivý moment o 50 N.m. To však více než bohatě kompenzuje robustní elektromotor vestavěný v osmistupňové samočinné převodovce ZF. Ten vykazuje nejvyšší výkon 141 kW (192 k) a točivý moment 483 N.m a Urus SE díky němu nabízí kombinovaný výkon 588 kW (799 k) a točivý moment 950 N.m. Akumulátor má celkovou kapacitu 25,9 kWh a vozu umožní ujet asi 60 km čistě na elektřinu.
S ohledem na podstatně vyšší výkon se změnilo uspořádání pohonu všech kol. Místo středového diferenciálu typu Torsen přináší Urus SE elektronicky řízenou vícelamelovou spojku pro přesnější dělení točivého momentu mezi nápravy a zesílený zadní diferenciál, schopný díky páru spojek upravovat přísun dostupného momentu mezi kola zadní nápravy. Standardem pochopitelně zůstávají masivní brzdy s karbon-keramickými kotouči. Ty vpředu zůstaly beze změn (do kol už by se beztak větší nevešly…), zato ty zadní mají o 40 mm větší průměr, aby pomáhaly zvládat větší výkon i hmotnost nového Lamborghini Urus SE.
Foto: Lamborghini
Rozvor náprav, výška ani rozchod kol se nezměnil, délka karoserie narostla vlivem jinak tvarovaných nárazníků o zanedbatelných 11 mm (tedy až na nikoli zanedbatelných bezmála 5,2 metru) a šířka o vysloveně marginálních 6 mm. Objem zavazadlového prostoru modelu Urus SE výrobce neudává. Výchozí Lamborghini Urus S nabízí 616 až 1596 litrů, ovšem zástavba trakčního akumulátoru pod podlahou v případě SE jej jistě omezila, takže k dispozici je pouze jedna rovina podlážky.
Rozložení hmotnosti mezi nápravy činí nyní 54:46 a pohotovostní hmotnost díky instalaci elektrické části hnacího řetězce narostla o 308 kg. I tak však Urus SE zůstává relativně lehký, což je pro sportovně střižený automobil zásadní, a to zejména díky rozsáhlému využití dílů z uhlíkových kompozitů. Je například jen o 89 kg těžší než Bentley Bentayga na stejné platformě a se stejným motorem, ovšem bez elektrifikace. Proti výše zmíněnému Porsche Cayenne Turbo E-Hybrid se shodným pohonem je Lamborghini o 65 kg lehčí.
Nové plug-in hybridní Lamborghini Urus SE vyniká nejen vyšším výkonem, přepracovaným podvozkem, větší hmotností a flexibilitou v doplňování provozních energií, ale též o 7 km/h vyšší nejvyšší rychlostí (312 km/h). Zrychlení z klidu na 100 km/h je jen o 0,1 s kratší než u modelu Urus S (tedy 3,4 s), nicméně na hranici 200 km/h si Urus SE sáhne o 1,3 s dříve (za 11,2 s), což ukazuje, že elektrická část pohonu zde není jen na „povinnou emisní ozdobu“, ale má význam i ve vyšších rychlostech. Kola mají stejné rozměry základního provedení, ovšem z ráfků s průměrem 21 palců v Urusu SE v ceníku pneumatik můžete stoupat až na „třiadvacítky“. Všechny druhy pneumatik vyvinula zvlášť pro tento model firma Pirelli (viz box níže).
Po otevření dveří, umožňujících pohodlný přístup do prostorného interiéru, si nejspíš nejrychleji vzpomenete na Ingolstadt. Čalounické a obkladové materiály, včetně kombinace kůže a Alcantary a jejich vůně, spolu s grafikou digitálního přístrojového štítu nejvíce připomínají Audi Q8. Všestranně stavitelná sedadla jsou rozměrná a pohodlná, nicméně s ohledem na charakter sportovních vozů Lamborghini bychom také v nich asi čekali více osobitosti a důrazu na oporu při rychlé jízdě v zatáčkách. Ovladače na volantu, páčky pod ním i displeje ve středu palubní desky, také to vše je spíše reminiscencí aktuálních Audi. Dotykový středový displej multimediálního systému má úhlopříčku zvětšenou na roveň digitálního přístrojového štítu, tedy na 12,3 palce, a těží z nové grafiky, při jejíž přípravě se prý nechali stylisté inspirovat typem Revuelto. Letitost Urusu je však znát, svěží konkurence nabízí „televize“ větší, ale v tomto případě to vůbec nevadí. Samozřejmostí jsou nová menu určená ke správě plug-in hybridního poháněcího systému.
Foto: Lamborghini
Byla-li výše několikrát řeč o podobnosti typu Urus s koncernovými příbuznými, středový panel zůstává v případě modelu Urus SE typickým Lamborghini. Konzola Tamburo, s funkcí voliče převodovky a víčkem krytým startovacím tlačítkem uprostřed, doznala v Urusu SE dílčích změn. Překlápěním páčky Anima vlevo lze stále volit mezi provozními režimy Strada, Sport a Corsa (pro silnici) a Neve, Sabbia a Terra (pro off-road), ale vpravo přibyl výběr módů EV Drive, Hybrid, Performance a Recharge pro funkce elektrifikovaného pohonu. EV Drive umožňuje řidiči zažít a využít elektrický potenciál systému naplno. Je vyvinutý a kalibrovaný pro jízdu ve městě. Při potřebě větší dynamiky soustava samočinně podporuje elektromotor, stejně tak, pokud požadavky na točivý moment překročí maximum dostupné z akumulátoru.
Hybrid, jejž lze zvolit pouze při jízdě v režimu Strada, poskytuje maximální efektivitu a komfort spolu s optimální rovnováhou mezi spalovacím motorem a elektromotorem, a je proto nejuniverzálnější variantou pro každodenní ježdění. Recharge, které lze aktivovat v režimech Strada, Sport, Corsa a Neve, nabije až 80 % akumulátoru při zachování optimálního výkonu. Stupeň Performance je zážitkem pro ty, kdo chtějí ocenit plný potenciál Urusu SE nejen v režimech Strada, Sport a Corsa, ale také v módech Sabbia a Terra, takže mohou vyniknout dynamické kvality tohoto „superSUV“ i mimo asfalt. V závislosti na zvoleném jízdním režimu se vzduchové odpružení přizpůsobí požadavkům na světlou výšku s poklesem 15 mm u Corsy až po zdvih 75 mm pro jízdu terénem. Parametry upravující řízení, ovladatelnost a zvuk osmiválce jsou také variabilní, což se odráží v „osobnosti“ vozu Urus SE.
Zvláštní pozornost byla věnována kalibraci systému vzduchového odpružení pro odlišení každého jízdního režimu. Pro Stradu vývojové práce zlepšily již tak vysokou úroveň komfortu Urusu S. Režim Sport vnáší do řízení ještě více zábavy a zlepšuje charakteristiku převodovky, aby usnadnil rozjezd, a třeba i pomohl k lehkému „driftu“. V Corse, režimu navrženém výslovně pro jízdu na závodní trati, vyjadřuje Urus SE svůj plný dynamický potenciál. Je to částečně díky nastavení elektroniky pružení a tlumení, upravujícímu pohyby podvozku, aby bylo vozidlo extrémně stabilní a citlivé mezi mantinely závodní dráhy, stejně jako v obtížných situacích na hraně přilnavosti pneumatik. To vše v souhře s aktivními zkrutnými nápravovými stabilizátory, včleněnými do 48V soustavy. Režimy Neve, Sabbia a Terra pak byly všechny optimalizovány tak, aby umožnily co největší zdvih kol a konzistentní sladění všech prvků podvozku pro nejlepší trakci na jakémkoli povrchu.
Foto: Lamborghini
Nové Lamborghini Urus SE je navrženo pro špičkové dynamické výkony a zábavu z jízdy. Upravené řízení distribuce točivého momentu mezi nápravy, resp. jednotlivá kola stanovuje další úroveň zážitků na silnici i mimo ni. Jen superlativy zaslouží též řízení s proměnným převodem a pohotovými reakcemi. Zkušební vozy jsme testovali v rozmanitých podmínkách od stísněných městeček jihozápadní Itálie přes kroucené okresky s mizerným povrchem a uzavřený okruh až po poušť připomínající trať s jemným a kyprým pískem. Ta byla obzvláště zábavná, doslova letět měkkým povrchem s navigátorem po boku a v mračnech prachu pilovat průjezdy jednotlivými zatáčkami dveřmi napřed bylo působivým zážitkem. Stejně jako slalomy mezi kužely na asfaltové ploše.
Je až neuvěřitelné, jak snadno lze tuto dvouapůltunovou a přes pět metrů dlouhou obludu rozkolébat do přetáčivých smyků a jak precizně ji v nich vodit! Jen „frajeřinka“ pro zábavu? Ba ne. Právě v takových momentech se totiž můžete připravit třeba na extrémní úhybný manévr v nebezpečné situaci běžného provozu. Lamborghini Urus SE je vozem extrémních dovedností a ukázkou možností soudobé techniky, přesto však s ním nejspíše budete, ostatně jako s každým SUV, hlavně jezdit do práce a pro nákup a vozit jím děti na kroužky, pro což je tento automobil s praktickým a prostorným interiérem, natáčením zadních kol pro snadné manévrování a kompletním seznamem asistentů připraven velmi dobře. K tomu si můžete dle libosti užít laborování s energiemi. Akumulátor lze ale nabíjet pouze střídavým proudem, stejnosměrné doplňování zásoby elektřiny z rychlonabíječek sice nabízí platforma VW Group MQB Evo, ovšem do MLB Evo zatím nedorazilo.
Technické údaje
Motor
Plug-in hybridní systém. Kapalinou chlazený zážehový, dvojicí dvoukomorových turbodmychadel umístěnou mezi hlavami válců přeplňovaný osmiválec EA825 V8/90°, uložený podélně před přední nápravou; DOHC 4V, řetěz, elektronické přímé vstřikování (250 bar), EU6, 3996 cm3 (ø 86 x 86 mm), 9,7:1; 456 kW (620 k)/6000 min-1 a 800 N.m/2250–4500 min-1, nejvyšší otáčky 6800 min-1; akumulátor s prizmatickými články (Li-Pol), uložený pod podlahou zavazadlového prostoru, celková kapacita 25,9 kWh; synchronní elektromotor P2P3 10s s permanentními magnety v převodovce, 141 kW (192 k)/3200 min-1 a 483 N.m; celkově 588 kW (799 k)/6000 min-1 a 950 N.m/1750–5750 min-1.
Převodné ústrojí
Samočinná osmistupňová převodovka ZF 8HP s kapalinovým měničem momentu. Pohon všech kol s elektronicky řízenou vícelamelovou spojkou, vzadu diferenciál s vektorovým řízením dynamiky pomocí dvojice spojek.
Podvozek
MLB Evo. Samonosná karoserie s pomocnými rámy vpředu i vzadu, součásti z hliníkových slitin; všechna kola nezávisle zavěšena, víceprvkové závěsy vpředu a vzadu; vzduchové odpružení, adaptivní teleskopické tlumiče, aktivní příčné zkrutné stabilizátory (48V systém); karbon-keramické kotoučové brzdy s vnitřním chlazením, vpředu ø 440 x 40, vzadu ø 410 x 32 mm, ABS/EBD, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektromechanickým posilovačem, proměnný převod podle rejdu (střední poloha 13,3:1), řízení zadních kol; ráfky vpředu 9,5J x 21, vzadu 10,5 x 21, pneumatiky Pirelli P Zero vpředu 285/45 ZR 21, vzadu 315/40 ZR 21, na přání až 325/30 ZR 23.
Foto: Lamborghini
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 3003 mm, rozchod kol 1695/1710 mm; d/š/v 5123/2022/ /1638 mm, převis karoserie 1067/1053 mm; objem zavazadlového prostoru N.A, objem palivové nádrže 85 l; pohotovostní hmotnost 2505 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 312 (EV 135) km/h; zrychlení 0–100/200 km/h za 3,4/11,2 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 2,1 l/100 km, elektrické energie 39,5 kWh/100 km, s vybitým akumulátorem 12,9 l/100 km; emise CO2 51,3 g/km; dojezd EV 60 km.
Cena od 7 600 000 Kč
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu |
Další články o stejné značce |
Vstup do diskuze (0)