Představujeme
Daimler Truck Wörth – Stále mladý
Branko Remek 11.10.2023 02:17
Foto: Branko Remek
Letos šedesátiletý výrobní komplex nákladních automobilů Mercedes-Benz v Porýní je s rozlohou 3 mil. m2 a s desítkou tisíc zaměstnanců globálně největším závodem společnosti Daimler Truck.
Foto: Branko Remek
V průběhu výstavby „na zelené louce“ byla jako první uvedena do provozu lisovna a svařovna, čímž v říjnu 1963 započala výroba budek a od roku 1965 se rozjela první montážní linka automobilů. V hlavní hale délky 1 km jsou dnes již tři souběžné linky délky 750 m a sjíždějí z nich vozy typových řad Actros, Arocs a Atego. V další, novější a menší hale je soustředěna výroba speciálních vozidel Mercedes-Benz Econic, Unimog a Zetros. Produkce víceúčelových vozidel Unimog (viz AR 3/’21) sem byla přesunuta v roce 2002, po padesáti letech výroby, ze závodu v Gaggenau, kde zůstala výroba jeho portálových náprav, převodovek a komponent a muzeum Unimog. Produkce bateriových elektromobilů eActros 6x2 a 4x2 začala v roce 2021 a eEconic v roce 2022. Celková denní výroba vozů všech zmíněných typových řad je asi 470 kusů, tedy asi 120 000 ročně. Za šedesát let byly investovány ohromné prostředky nejen do nových výrobních technologií, ale také do kvalifikace a rekvalifikace pracovníků. Není náhodou, že vedle areálu závodu je návštěvnické centrum BIC (Branschen Informations Centrum) a zkušební polygon EVZ (Entwicklungs und Versuchs Zenter) s rychlostním okruhem a v nedalekém Öttigheimu unikátní terénní polygon s brodem.
V jubilejním roce závodu zároveň finišují přípravy na elektrickou éru v „těžké vozbě“. Vývojové a ověřovací zkoušky jsou dokončeny homologací vozidel s bateriovým elektropohonem a podvozky eActros pro užitkové nástavby se již nacházejí v běžné nabídce. Mercedes-Benz eActros jako tahač návěsů byl ale představen až na IAA 2022 v Hannoveru a jeho výroba naběhne v druhé polovině roku. Úspěšnost na trhu je nyní v rukou marketingových specialistů.
Foto: Branko Remek
Jednou ze zdařilých akcí byla letošní náročná zimní jízda od polárního kruhu do sídla ředitelství Daimler Truck ve Stuttgartu. Venkovní teploty klesaly až k –25 °C a silnice ve Skandinávii byly zasněžené a zledovatělé. Dvě srovnatelné a vytížené návěsové soupravy s tahači Actros L (diesel) a eActros 300 zvládly 3000 km za šest dní s denním průměrem 500 km. Trasa byla Rovaniemi, Stockholm, Malmö, Kodaň, Nyborg, Flensburg, Hamburk a po dálnici A7 Würzburg a nakonec po A81 Stuttgart. K oceňovaným kladům jízdy s elektromobilem ve velmi obtížných klimatických a topografických podmínkách patří tichý provoz, překvapivě dynamická jízda a rekuperace energie prodlužující dojezd. Trakční charakteristika elektromotoru s vysokým točivým momentem je vynikající v širokém rozsahu otáček, resp. rychlosti vozidla. Tahač eActros 300 má tři sady akumulátorů po 112 kWh, což mu zatím dává dojezd až 220 km bez nabíjení. S ohledem na možné nebezpečí popojíždění v dopravních špičkách až kolapsech byla trasa rozvržena tak, aby výkonné nabíjecí stanice se stejnosměrným proudem (DC) byly po asi 150 km jízdy. Dobíjí se sice častěji, ale celkově po kratší dobu. Předpokládá se navýšení dojezdu postupným vývojem akumulátorů až na 500 km. Samozřejmostí jsou všechny běžné jízdní asistenční systémy a klimatická pohoda v kabině. V běžném provozu je užitečná hmotnost tzv. eurosoupravy až 25 t. Reakce trhu na takovéto akce bývá poměrně rychlá. U společnosti Daimler Truck má na starosti velké zákazníky tzv. Global Account Manager, jímž je absolvent pražské techniky Ing. Karel Kňap, který začínal ještě jako student u českého zastoupení Mercedes-Benz v Praze. Na prodej vozů typové řady eActros již byla uzavřena s velkými flotilovými zákazníky řada kontraktů. Jedním z posledních je dohoda o dodávce 100 vozů společnosti DB Schenker, jež soupravy nasadí na dálkový provoz, z důvodu potřebné infrastruktury zatím jen v Evropě. Již teď jsou vytipovány vhodné dálkové trasy. Jednou z nich zřejmě bude i ta pražská, protože první výkonná nabíjecí stanice DC pro nákladní automobily u nás se od roku 2022 nachází právě v areálu servisního centra Daimler Truck v Praze-Stodůlkách. Společnost DB Schenker si totiž dala za cíl dosažení uhlíkové neutrality do roku 2040.
Za šedesát let provozu bylo vyrobeno v závodě Daimler Truck Wörth více než 4,4 milionu užitkových automobilů všech kategorií, včetně 790 000 rozložených CKD (Completely Knocked Down). Většina sad CKD putuje z vlastního přístaviště na zámořské trhy, kde se montují. Závod Wörth s oběma polygony jsme navštívili již několikrát, poprvé v roce 1985, a vždy to bylo něco nového. Zážitky ze sledování zrodu velkého nákladního automobilu, technologie jeho výroby, zkoušek jeho komponent v laboratořích, náročných jízdních zkoušek v simulovaném a v reálném provozu a nakonec i vlastní pocity za volantem jsou pro každého odborníka nedocenitelným přínosem. S ohledem na současný trend a těžitelné zásoby ropy v nalezištích se bude podíl elektromobilů v globální dopravě postupně navyšovat, ale jisté je, že spalovací motor s námi bude ještě dlouho.
Převzato z časopisu