Představujeme
Daimler Trucks – Globální záběr
Tom Hyan 09.01.2013 06:17
Daimler Trucks je největším výrobcem užitkových automobilů, které dodává nejen pod nejslavnější značkou Mercedes-Benz, ale i s řadou jiných...
V roce 2011 vedly automobily Daimler Trucks prodejní statistiky v kategorii středních a těžkých nákladních vozů téměř na všech nejdůležitějších trzích světa. V západní Evropě držely první místo s podílem 22,3 %, v Severní Americe rovněž první s 31,9 %; druhé v Brazílii se 30,3 % (za Volkswagen do Brasil/MAN) a třetí v Japonsku (za domácími výrobci Hino a Isuzu). Celkový prodej se zvýšil ze 355 na 425 tisíc vozidel, jež nesly značky Mercedes-Benz, Freightliner, Western Star a Fuso (dříve Mitsubishi Fuso).
Portfolium se však neustále rozšiřuje, v dubnu 2012 byla zahájena produkce vozů BharatBenz v Indii (viz AR 8/’12), od poloviny roku 2012 se rozběhla nová spolupráce s čínským Fotonem a rozjíždí se také společný podnik s ruským KamAZem. Na tradičním večeru pro novináře ve výstavních halách 14/15 autosalonu užitkových vozů IAA 2012 v Hannoveru nešetřil Andreas Renschler optimismem. Tento člen představenstva koncernu Daimler, který nedávno dostal na starost divize Daimler Trucks a Daimler Buses (dříve byl šéfem Smartu!), postupně představil globální modely užitkových automobilů, v jejichž rodném listě jsou státy jako Argentina, Brazílie, Japonsko, USA, Rusko, Indie, Čína a samozřejmě Německo, kde už v roce 1886 položili Gottlieb Daimler a Carl Benz základy jedné z nejvýznamnějších světových automobilek. Zdůraznil také, že v Severní Americe a Japonsku skončily krize a podle dosavadních výsledků očekávají nárůsty prodejů zhruba dvacetiprocentní.
Přes pokles trhu v Brazílii asi o 15 % tam stále jde o jeden z největších (cca 130 tisíc středních a těžkých vozů ročně), stejně jako v Indii (300 tisíc) a samozřejmě v Rusku a Číně. Situace v Evropě je stabilní, navzdory následkům krize se celkový prodej MD/HD (medium/heavy duty trucks) koncernu Daimler Trucks do konce srpna zvýšil o dvacet procent. Horší je situace s autobusy a dodávkovými vozy, jejichž odbyt klesl. Těžký tahač Mercedes-Benz Actros, Truck of the Year 2012, dostal nové řadové šestiválce v rámci downsizingu (motory V8 se nyní z užitkových vozů vytrácejí, věrná jim je především Scania), typy OM 470/471 a OM 936, jež splňují emisní předpisy EU6 a snižují spotřebu paliva optimalizací celé poháněcí soustavy PPC (Predictive Powertrain Control), která koordinuje údaje GPS, tempomatu a samočinné převodovky PowerShift pro hospodárnou jízdu. Systém Active Brake Assist třetí generace samočinně brzdí před překážkou a dokáže tak zabránit havárii, anebo alespoň zmírnit její následky.
Stejně jako nový Mercedes-Benz Antos, první těžký nákladní vůz pro rozvážkovou přepravu na kratší vzdálenosti, může být i nový Actros v provedení Volumer (prioritou ložný objem), či Loader (prioritou užitečná hmotnost). Výrobní program zahrnuje těžké typy Actros, Axor, Actros minulé generace a Antos; střední Atego (včetně hybridu) a speciály Econic, kapotový Zetros a víceúčelový Unimog. V Brazílii se vyrábí rovněž Actros, ale také originální typy Atron (kapotový) a Accelo (střední do 10 tun). Severoamerickému trhu vládne Freightliner, jenž letos slaví sedmdesáté výročí a vyrábí především těžké dálniční tahače (Cascadia, Coronado a bezkapotový Argosy), ale také klasické stavební a komunální modely (114 SD), resp. střední řadu Business Class (včetně hybridu).
Během let se postupně uplatnily koncernové motory u Business Class (vozy nesou označení Powered by Mercedes-Benz) a nová strategie global Heavy Duty Engine Platform zaručila 80 procent shodných dílů pro motory těžkých typů v USA (Detroit Diesel), Evropě (Mercedes-Benz) a Japonsku (Fuso). Prémiovou značkou zůstává Western Star, jenž se osamostatnil v roce 1987 po rozpadu koncernu White a později se stal částí Daimler Trucks. V rámci racionalizace tiše zmizel Sterling (převzaté velké Fordy), stejně jako výroba autobusů Orion, ale to už je jiná kapitola Daimler Buses (sdružuje Mercedes-Benz a Setra). Americký Thomas Built Buses zůstává členem Daimler Trucks, neboť staví především školní autobusy na podvozky nákladních vozů.
Třetí integrální částí Daimler Trucks je Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation (MFTBC), jejíž počátky sahají do roku 1932, kdy vyjel první nákladní Fuso z výrobních hal loděnic Mitsubishi Shipbuilding v Kobe. Společnost se pak stala divizí nákladních vozů Mitsubishi Heavy Industries a Mitsubishi Motors, než se před devíti lety změnila na dnešní podnik po vstupu kapitálu DaimlerChrysler. Pro Evropu vyrábí známé Fuso Canter v portugalském závodě v Tramagalu; výrobní program je však mnohem širší (střední Fighter, těžký Super Great a autobusy). Od roku 2012 vyrábí Daimler India CV střední a těžké typy BharatBenz 4x2 až 8x4. Ruský KamAZ dostal v rámci joint-venture pro původní chassis motor a novou budku Mercedes-Benz, spolupráce prý bude pokračovat.
Čínský výrobce Beijing Foton Daimler Automotive (BFDA) je společným podnikem Daimler/Foton 50/50 %, který zahájil výrobu těžkých typů Foton Auman a připravuje výrobu motorů OM 457 v Huairou (Beijing). Global Hybrid Center v Japonsku sdružuje vývoj hybridních typů Daimler Trucks. Nový Canter Eco Hybrid se představil v květnu, nyní přichází do Evropy, kde je Atego Hybrid nejúspěšnějším nákladním automobilem tohoto druhu. Ke snižování provozních nákladů přispívá i vyspělá aerodynamika, nový Actros má o 10 % nižší součinitel čelního odporu vzduchu a ještě dále jsou studie Mercedes-Benz Aerodynamics Truck/Trailer, představené na IAA 2012. Snížení spotřeby o 4,5 % u nového Actrosu EU6 proti verzi EU5 je důvodem, že třetina zákazníků volí verzi s nižšími emisemi už nyní, přestože příslušná norma ještě nevstoupila v platnost. Mercedes-Benz jako první zahájil výrobu motorů EU6 pro nákladní automobily a autobusy.
Převzato z časopisu