Představujeme
Opel – Opel modernizoval LUV
Jiří Krenar 22.08.2014 06:43
Měsíc červen byl v naší redakci velmi bohatý na výjezdy na prezentace nových vozidel.
Nejdříve jsme si vyzkoušeli v provozu novou distribuční řadu „D“ Renaultu Trucks, pak modernizované IVECO Daily, následovaly zkušební jízdy z Oplem Vivaro resp. Movano, na to navázala jízdní prezentace podvozků DAF a závěr června patřil jízdním testům modernizovaného Renaultu Trafic a Master. A další prezentace následovaly. Vynasnažíme se ale „dávkování“ nových informací rozložit do delšího a čtenářsky více „stravitelného“ intervalu.
Opel Vivaro
Pro statickou premiéru nových či spíše výrazně modernizovaných lehkých užitkových automobilů Opel Vivaro a Movano, si výrobce zvolil „The Commercial Vehicle Show“ v Birminghamu v termínu 29. dubna až 1. května. K jízdním testům nás ale Opel pozval do Mnichova. Takže hned po přistání na letišti byla malá skupinka českých odborných novinářů zaregistrována pořadateli akce, a po dvojicích jsme byli usazeni do novotou vonících – ale co do počtu ujetých kilometrů na tachometru, tak již částečně zajetých – vozidel. Připraven byl vždy Opel Vivaro L1H1 Van a vozy se lišily pouze výkonem motoru a barvou karoserie. V navigaci – součást příplatkové výbavy – byla nastavena I. etapa zkušební jízdy, vedené z letiště vlastně dál od Mnichova, který jsme objeli po jeho západním okraji, abychom zhruba po 50 km jízdy vnikli na jeho okraji do oblasti kanceláří, kde ve Studiu Balan byla připravena prezentace vozidel s tiskovou konferencí. Škoda jen, že vlastně celá trasa vedla většinou po silnicích nižších tříd, ale absolutní rovinou. Opel hodlá výrazným způsobem změnit pozici značky v kategorii lehkých užitkových vozidel jak v Evropě, tak i v Česku a na Slovensku. A proto také razantně modernizuje svoji řadu LUV. Výrobce tvrdí, že nový Opel Vivaro (označován jako druhá generace) je praktičtější, účinnější a atraktivnější než jeho předchůdce. Ještě lépe se podařilo zkombinovat funkčnost lehkého užitkového automobilu (verze van) s výhodami mobilní kanceláře i komfortem a designem osobního vozu (osobní verze). Nové Vivaro je delší a má větší přepravní kapacitu i větší vnitřní prostor. Kabina řidiče může být vybavena nejmodernějším infotainmentem IntelliLink se snadno ovladatelnou navigací a různými detaily, které umožňují transformovat interiér vozu na mobilní kancelář (čím více elektroniky tohoto typu ve vozidle, tím větší šance, že řidič nebude plně soustředěn na řízení vozidla a sledování provozu!).
Podstatné pro druhou generaci Vivara je, že sice dostal novou „tvář“, tj. robustní masku vozidla s mohutnými nárazníky a vysoko umístěnými světlomety s vestavěnými LED (montováno na přání) křivkami denního svícení (množství chromovaných prvků plně odpovídá současnému pojetí designu značky Opel), ale plně praktická, krabicovitá karoserie užitkového vozidla zůstala zachována, ba dokonce došlo k nárůstu nákladového prostoru o 216 mm na délku. Pokud jde o karosářské varianty, tak postupně nabíhá výroba nejdříve čistě užitkových verzí van L1H1 a L2H1. Dva rozvory nabízejí dvě délky karoserie: 4998 mm resp. 5398 mm, s ložnou plochou o délce 2500 resp. 2900 mm. V druhé fázi začnou sjíždět z výrobní linky vany ve verzi L1H2 nebo L2H2 s objemem nákladového prostoru 5,2 až 8,6 m3. Hned na to bude v nabídce i šestimístná verze „crew van“, tedy po česku kombi a to opět se základním, nebo delším rozvorem, vždy ale s výškou střechy H1. A jako poslední začne z výrobní linky sjíždět čistě osobní verze Combi s až devítimístnou kabinou postavenou na obou rozvorech se základní výškou střechy H1. Verze Combi by měla nabídnout v interiéru i citelně vyšší úroveň komfortu a kvalitnější materiály, než pracovní verze „crew van“. Pokud jde o verzi van, novinkou je praktický průvlak v plechové dělicí přepážce, který umožňuje přepravu i hodně dlouhých předmětů – rour, apod. – zasunutých vlastně až pod sedadlo spolujezdce. Druhá generace Vivara dostala pod kapotu dva modernizované vznětové čtyřválce, oba nabízené ve dvou výkonových variantách. Typ 1.6 CDTi je v nabídce s výkonem 66 kW/90 k resp. 260 Nm, nebo 85 kW/115 k resp. 300 Nm. Tyto motory budou plně vyhovovat městskému rozvážkovému provozu, jejich kombinovaná spotřeba je deklarována hodnotou 6,1 l/100 km a emisemi 160 až 170 g/km.
Druhý typ motoru s označením 1.6 BiTurbo CDTi je vybaven přeplňováním dvojicí turbodmychadel a v nabídce opět budo dvě výkonové verze: 88 kW/120 k resp. 320 Nm a 103 kW/140 k resp. 340 Nm. Přeplňované motory se chlubí „papírově“ velmi příznivou kombinovanou spotřebou 5,9 až 6,5 l nafty na 100 kilometrů a emisemi CO2 155 až 170 g/km. Všechny motory jsou standardně dodávány s šestistupňovou přímo řazenou převodovkou. Druhá generace Vivara dostala „do vínku“ také patřičnou dávku elektronických asistenčních systémů, od stabilizačního ESC, přes asistenta pro rozjezd do kopce (HSA) a ochrany proti převrácení, až po couvací kameru atd. Vivaro je nejdůležitějším pilířem portfolia užitkových automobilů Opel a významnou součástí růstové strategie DRIVE! 2022 značky Opel. Výroba Opelu Vivaro druhé generace je soustředěna do závodu v Lutonu ve Velké Británii, který byl nákladem 95 milionů EUR rekonstruován pro výrobu užitkových vozů. Tolik základní informace k novému Vivaru a s kolegou jsme vyrazili na druhou etapu testovací jízdy. Navigace nás tentokrát vedla z Mnichova opět po spíše venkovských silnicích až k jezeru Tegernsee v podhůří Alp. Vozidlo bylo naloženo, takže jsme se naivně domnívali, že si vyzkoušíme nový motor Biturbo i v kopcích. Na trase dlouhé přes 70 km však byly jenom drobné „vlnky“, a byli jsme důrazně upozorněni, abychom z vytyčené trasy neodbočovali. Takže jsme nenavštívili ani známého detektiva Big Bena v Lázních Tölz, okolo kterých trasa vedla. První dojmy z jízd novým Vivarem jsou příznivé, kvalita materiálů v interiéru lehce stoupla, dílenské zpracování je dobré, ergonomie také na úrovni a chválím šestistupňovou převodovku (v nabídce by se měla objevit posléze i robotizovaná převodovka). Jízdní vlastnosti dobré. Ale už se těším, až Vivaro prověřím v české kopcovité krajině v řádném redakčním testu.
Opel Movano
S Vivarem jsme dojeli až na konec jezera k Park-Hotelu Egener Höfe, kde byla možnost vystřídat vozidla buď za verzi s jiným motorem, a nebo usednout za volant modernizovaného Movana. Tak jako Vivaro, tak i modernizovaný Opel Movano dostal výkonnější vznětové motory, mezi kterými nechybí agregáty BiTurbo, které mají výrazně sníženou spotřebu paliva i emise CO2 – a tedy i provozní náklady. Škála motorů pro modernizovaný Opel Movano nyní zahrnuje pět turbodieselů včetně dvou nejmodernějších agregátů BiTurbo, které jsou zcela nové. Tyto motory přeplňované dvojicí turbodmychadel kombinují vynikající výkonové parametry s výjimečně nízkou spotřebou paliva a nízkými emisemi CO2. Základní verzi řady Opel Movano pohání turbodiesel 2.3 CDTI, který nyní disponuje výkonem 81 kW/110 k, což je o 7,4 kW (10 k) více než dříve. Také verze motoru 2.3 CDTI o výkonu 92 kW/125 k si zachovává skvělou spotřebu paliva a nízké emise při vyšších jízdních parametrech. Ke zlepšeným parametrům přispěl i kratší šestý převodový stupeň modifikované převodovky. Nový motor BiTurbo se zdvihovým objemem 2298 cm3 o výkonu 100 kW/136 k a maximálním točivým momentem 340 Nm při 1500 min-1, má emise CO2 180 gramů na kilometr, a to především díky standardně montovanému systému Start/Stop. Špičkový motor BiTurbo o výkonu 120 kW/163 k s maximálním točivým momentem 360 Nm při 1500 min-1 má o téměř 10 kW/13 k vyšší výkon a o 10 Nm vyšší točivý moment než jeho předchůdce. Se standardně montovaným systémem Start/Stop vykazuje emise CO2 nižší o 39 gramů na 100 kilometrů. Jeho spotřeba je nižší o 1,5 litru nafty na 100 kilometrů, což odpovídá úspoře 18 procent.
Také Opel Movano byl vylepšený v oblasti bezpečnosti – k novým prvkům patří např. standardně montovaný elektronický stabilizační systém ESC, různé asistenční systémy nebo zpětné zrcátko ve sluneční cloně před spolujezdcem, které eliminuje mrtvý úhel z pohledu řidiče při pravém boku vozu. Zatímco extradlouhá verze skříňové dodávky Movano L4 se až dosud vyráběla jen s dvoumontáží kol na zadní nápravě, nyní lze objednat i nejdelší Movano s jednoduchou zadní montáží a v několika výškách střechy. Jednoduchá zadní kola přinášejí řadu výhod: Šířka ložné plochy mezi zadními podběhy se zvětšila o 300 milimetrů, což usnadňuje přepravu rozměrného nákladu. Vůz je navíc lehčí a proto má i menší spotřebu paliva a celkové provozní náklady snižují i menší náklady spojené s obměnou pneumatik. Další výhodou všech modelů Opel Movano je prodloužení servisního intervalu na 2 roky. Vedle provozní hospodárnosti byla bezpečnost další prioritou při vývoji modernizovaného modelu Opel Movano. Vylepšená verze má nyní standardně elektronický stabilizační systém ESC (Electronic Stability Control) nejnovější generace a řadu technologií, které podporují řidiče a zvyšují bezpečnost jízdy. K nim patří např. asistenční systém pro rozjezdy do svahu HSA (Hill Start Assist), který udržuje tlak v brzdovém systému ještě asi 2 sekundy po uvolnění brzdového pedálu, což zabraňuje samovolnému couvnutí vozu při rozjezdu do kopce. Stabilizátor přívěsu TSP (Trailer Stability Program) sleduje vzájemné pohyby tažného vozu a připojeného přívěsu a pokud by rozkmit dosáhl kritické úrovně, systém TSP automaticky aktivuje brzdy Movana, což přívěs stabilizuje. Zlepšená kontrola trakce zabraňuje prokluzování kol a tím usnadňuje rozjezdy na nezpevněném nebo kluzkém povrchu. Modernizovaný Opel Movano jsem si vyzkoušel na trase dlouhé asi 60 km v okolí jezera Tegernsee, ale žádná velká sláva. V Německu začaly prázdniny a tak všechny silnice v okolí jezera byly plné zvolna popojíždějících vozidel „dovolenkářů“, takže test simuloval spíše distribuci zboží ve městě než dopravu v meziměstském či dálkovém režimu. Potěšilo odhlučnění motoru, lehkost ovládání i dobrý zátah agregátu už od nižších otáček i jeho pružnost. Ale na hlubší „seznámení“ vlastně nebyl čas. Opel Movano s novými motory, moderními bezpečnostními prvky a novým infotainmentem se začne prodávat koncem léta 2014.
Převzato z časopisu