Představujeme
Jeep – SUV tradičních značek
Jiří Krenar 05.10.2018 06:34
Test
Motoristický svět se asi zbláznil, zatímco řada dříve oblíbených kategorií vozidel doslova „živoří“, kategorii SUV všech velikostí se daří čím dál lépe.
Na jedné straně v Evropě trvale klesají prodeje modelů MPV, na druhé pak klasických off-roadů. A tomuto trendu se přizpůsobily i dvě značky, hluboko zapsané mezi fanoušky jako výrobci solidních, až ultimativních off-roadů. Jeep si ve výrobním programu ponechal legendární off-road Wrangler s rámovým podvozkem, i solidní off-road Cherokee a řadu doplnil o SUV Jeep Compass a lehký Crossover Jeep Renegate.
Jeep Compass 2.0 MJT Limited 4WD
Jeep Compass přišel na český trh už v druhé generaci a nemá právě lehký úkol. Musí u zákazníků napravit pošramocenou pověst způsobenou první generací Compassu, která byla nejen docela ošklivá, ale i nepraktická. Na druhé straně přichází v období, kdy prakticky veškerá evropská i asijská konkurence už rozšířila svoji nabídku modelů o moderní vozy SUV, nebo alespoň Crossover.
Nový Jeep Compass dostal vyvážené a příjemně zaoblené linie, aniž by přitom ztratit „šmrnc legendy“. To zajišťuje tradičně (značkově) pojatá maska vozidla se sedmi charakteristickými průduchy. Pětidveřový vůz v délce 4394 mm tak nabízí solidní image legendární značky, a přitom velikost městského vozidla v evropském pojetí. A velmi dobře se přizpůsobil svoji nabídkou variant současnému vkusu zákazníků. K dispozici jsou jak vozidla s pohonem jenom jedné nápravy (FWD), tak i klasické „čtyřkolky“ s označením 4WD. Pokud jde o výbavu, vybírat můžete z úrovně Sport, Longitude a Limted. Zážehové motory na evropském trhu zastupují agregáty 1.5 MultiAir 140 k nebo 170 k. Vznětové přeplňované jednotky jsou k dispozici 1.6 Mjt 120 k a 2.0 Mjt 140 k resp. 170 k. Vybrat si můžete mezi manuálně řazenou nebo „automatickou“ převodovkou. Cenová hladina u základní výbavy začíná 604 290 Kč s DPH a špičkový model Compass 2.0 L Mjt +170 k Limited 4WD pořídíte za 987 290 Kč s DPH. Zajímavé je, že zatím všechna vozidla objednaná s touto úrovní výbavy byla u nás ještě doplněna řadu příplatkových prvků, takže cena atakoval vždy jeden milion korun. Konec konců, to se týká i našeho konkrétního vozidla.
Pojďme se ale podívat nejdříve do interiéru.
Palubní desku tvoří jednolitý výlisek z tvrdého plastu se středovým panelem s obrazovkou multimediálního systému. Ačkoliv nabízí i dotykové ovládání větrání/vytápění, resp.klimatizace, výrobce naštěstí „o patro“ níže ponechal standardní tlačítkové ovládání téhož. Jak jsem si již zvyknul u amerických vozidel, palubní deska neoslní vzhledem, sem tam mám i některé drobné ergonomické výhrady, ale za poslední roky se výrazně zlepšilo dílenské zpracování (vliv evropských značek, hlavně Mercedesu-Benz a nyní Fiatu je znát).
Na střední část palubní desky navazuje středový tunel, na kterém najdeme otočný ovladač pro nastavení pohonu všech kol a uzamčení mezinápravového diferenciálu. Následuje řadicí páka manuální převodovky, resp. u konkrétního vozidla volič jízdních režimů devítistupňové samočinné převodovky.
Standardní tříramenný kruhový volant obšitý kůží velmi dobře padne do ruky. Na vodorovných příčkách jsou satelitní ovladače (méně je někdy více) a v zorném poli řidiče je umístěn přístrojový panel. Vlevo kruhový otáčkoměr, vpravo tachometr a mezi nimi zůstal prostor pro displej palubního počítače, potřebné kontrolky, teploměr chladicí kapaliny a palivoměr.
Sedadlo řidiče má elektrické seřizování s pamětí, což je příjemné, nechybí vyhřívání. Ocenil bych lepší boční vedení a delší sedák. Také moje pravé koleno po delší jízdě hlásilo, že středový tunel by mohl o potřebných 100 mm uhnout.
Jeep Compass je homologován jako pětimístný, ale v druhé řadě sedadel se budou tři cestující dost tísnit. Takže počítejte s pohodlnou přepravou čtyř osob.
Zavazadlový prostor má objem 0,47 m3. Pod jeho podlahou je buď dojezdová rezerva (pak se ale objem zavazadelníku zmenší na 0,39 m3), nebo plnohodnotná rezerva (zavazadelník má pak objem 0,37 m3). Testované vozidlo mělo tu – z mého pohledu – nejméně šťastnou variantu řešení a to opravnou sadu. Takže předepsaná výbava našla místo pod podlahou.
Dvoulitrový vznětový čtyřválec ve výkonové verzi 170 k spolu s devítistupňovým „automatem“ je velmi dobrá volba. Výkon motoru je více než dostatečný a v případě, že pojedete sice svižně, ale plynule, samočinná převodovka drží otáčky motoru co nejníže, plynule a jemně řadí. Pokus o svižnější, či dokonce sportovní tempo však „automat“ příliš nezvládá. A sportovními projíždění zatáček neodpovídá ani podvozek Compassu.
Ačkoliv jde o lehké SUV, konfigurace 4WD se světlou výškou 215 mm zvládá velmi dobře i náročnější terén, takže se dá využít nejen k zimním cestám na lyžování, ale také k pracovnímu pojíždění po stavbách, nebo po horských loukách za stády koní, ovcí apod. Pak je limitujícím prvkem zvolený typ pneumatik. U testovaného vozidla byly obuty pneumatiky Bridgestone Dueler,které vyhovovaly jak použití na asfaltu, tak i v lehkém terénu. Pokud jde o spotřebu, průměr za celý test palubní počítač ukázal 5,8 l/100 km. Při dálniční jízdě jsem nastavil tempomat (velmi mokrá vozovka a stále pršelo) na 120 km/h, ručička otáčkoměru se ustálila na hodnotě 1950 min-1 a výsledná spotřeba byla 6,3 l/100 km.
JIŘÍ KRENAR
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Motor:
Zdvihový objem (cm3) 1956
Max. výkon (kW/min-1) 103/4000
Max. točivý moment (Nm/min-1) 380/1750
Rozměry vozidla:
Rozvor (mm): 2636
Délka/šířka/výška (mm): 4394/1819/1644
Celková/užitečná hmotnost (kg): 2132/520
Hmotnost bržděného přívěsu (kg): 1500
Objem zavazadlového prostoru (m3): 0,48
Světlá výška vozidla (mm): 215
Objem palivové nádrže (l): 60
Pneumatiky – rozměr: Bridgestone 225/55 R16
Cena testované verze v době testu (Kč bez DPH): 1 043 790
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)