Představujeme
Fiat Doblo - Skvostný nástupce
Boris Dacko 24.03.2010 00:25
Svezli jsme se
Ještě těsně před koncem loňského roku stihla automobilka Fiat představit jeden ze svých stěžejních modelů - Fiat Doblo. První dojmy nelze zhodnotit jinak než jako překvapivé.
První generace Fiatu Doblo byla na trh uvedena v roce 2000. Donedávna nejmenší užitkový automobil italského výrobce se od svých sourozenců odlišoval především tím, že jako jediný nebyl vyroben v tradičním uskupení Citroen/Fiat/Peugeot. Na tom by samozřejmě nebylo nic tak zvláštního, kdyby trojice neměla za sebou v té době již takřka 30 let spolupráce. Od roku 1978, kdy začala kooperace těchto tří značek, vyvinul Fiat modely Ducato, Scudo a v poslední době malé Fiorino. Doblo ale bylo a nadále je výjimkou. Vyjmenovávat největší odlišnosti novinky proti předchůdci postrádá smysl, neboť nový model je diametrálně jiný. Aniž bychom chtěli nějak hanit původní generaci, současný model je velmi elegantní a působí spíše dojmem pohodlného kompaktního MPV než pracovního vozu. Doblo se od svých sourozenců liší také designem. Zatímco mezi Ducatem a Scudem nalezneme velkou shodu stylistického pojetí, Doblo je opravdu jiné, tak trochu živočišné. Oblé tvary lahodí oku, aniž byste o tom nějak museli přemýšlet. Vůz je moderní, nikoliv však extravagantní.
Největším překvapením je interiér, který je doslova jako vystřižený z osobního automobilu nižší střední třídy. A to je pouze začátek. Při pohledu na Doblo se nelze ubránit pocitu, že zatímco původní model byl od počátku navrhován jako užitkový a osobní, provedení bylo jakýmsi derivátem, u novinky je tomu zcela naopak. Navzdory tomu poskytuje novinka více funkčnosti a užitkového charakteru než její předchůdce. Prezentace v líhni fiatů v Turíně byla pojatá tak trochu hromadně a sešli se zde novináři z mnoha zemí Evropy. Zatímco osobních provedení bylo k dispozici množství, velký zájem o svezení s ryze užitkovými verzemi nebyl předpokládán. S užitkovým provedením jsme se tak seznámili pouze vizuálně, času bylo málo a zájemců více než dost. Zato jsme si vyzkoušeli hned dvojici osobních verzí. Pravdou je, že vozidla se z hlediska podvozku či motorizací nijak neliší. Dokonce i míra vybavení či barevných kombinací interiéru může být shodná. Osobní provedení se samozřejmě liší počtem zadních posuvných dveří, standardně jsou totiž pouze na pravé straně a také podobou zadních dveří. Zatímco osobní verze disponuje vzhůru výklopnými dveřmi s rozsáhlým a velmi efektním prosklením, užitková varianta je opatřena asymetricky dělenými křídlovými dveřmi.
Větší rozměry, lepší technika
Dříve než usedneme za volant, přibližme si technickou specifikaci a nabídku pohonných jednotek. Vůz je ve všech ohledech větší než jeho předchůdce, a to již na první pohled. Délka činí 4390 mm, šířka 1830 mm a výška dosahuje 1840 mm (1890 se střešními ližinami). Rozvor náprav, který činí 2760 mm je největší v celém segmentu. Nelze se tak divit, že proti předchůdci je nové Doblo schopno v osobní verzi pojmout až sedm cestujících. Díky velmi funkčnímu tvaru s minimálním sklonem boků a zádě nabízí vůz perfektně využitý vnitřní prostor. Zavazadelník, nebo chcete-li nákladový prostor, pojme od 790 do 3200 litrů v závislosti na počtu sedadel. Krycí plato může být navíc umístěno ve dvou polohách, přičemž samo unese více než 70 kg. Díky tomu lze náklad uspořádat podle potřeby.
Velkým překvapením je i koncepce podvozku, zatímco vpředu je použito standardní zavěšení McPherson, zadní nápravu tvůrci zkonstruovali jako víceprvkovou Bi-link. Vůz může být také vybaven četnými elektronickými asistenčními systémy, které aktivní bezpečnost vozidla posouvají opět o další dimenzi dále. Za zmínku stojí ABS, ESP (elektronická kontrola stability), a dokonce i Hill Holder pro snazší rozjezd do kopce. Další kapitolou jsou pak technologie, jako například Blue and Me TomTom. Inovativní Blue and Me systém obsahuje Hands free prostřednictvím technologie Bluuetooth, hlasové ovládání, USB port, MP3 přehrávač či případně kombinaci s navigací TomTom. Navigace je zkonstruovaná pro zasunutí do portu na přístrojové desce, a tak ji lze snadno vyjmout, aniž byste se museli obtěžovat s kabeláží. Po jejím vyjmutí nezůstává viditelný žádný držák, a tak se vůz snadněji ubrání lovcům navigačních přístrojů. Paletu pohonných jednotek tvoří zážehová čtrnáctistovka s 70 kW (Euro 5) a trojice vznětových agregátů Multijet – 1.3 (66 kW, Euro 4), 1.6 (77 kW, Euro 5) a 2.0 (99 k, Euro 5). Převodovka může být pěti (motory 1.4 a 1.3 Multijet) nebo šestistupňová (1.6 a 2.0 Multijet). K jednotlivým prvkům výbavy se vrátíme po národní prezentaci, neboť v tuto chvíli neznáme specifikaci pro český a slovenský trh, a ani ceny doplňků.
Ostrý test v ulicích Turína
Užitková varianta Cargo bude dodávána ve dvou rozvorech 2755 mm (jako osobní verze) a 3105 mm. Nákladový prostor tak nabídne od 3,4 do 4,2 m3. Rozměry skříně jsou 182 nebo 217 cm na délku, 171 cm na šířku a 130 mm na výšku (ve verzi s vysokou střechou 155 cm), zajímavostí je výklopný sedák spolujezdce, pod nímž se nachází úložný prostor o objemu 0,4 m3. Boční dveře mají šířku 70 cm a výšku 117 cm, zadní dveře pak nabízejí otvor 1231 x 1250 mm.I když by se mohlo zdát, že jednodenní testování nového vozu v městském provozu a přilehlém okolí je jen tak pro povinnost, v Turíně jde o poměrně ostrý test. I vnímání barev je zde trochu jiné, co se našinci zdá být červené, italský řidič vidí jednoznačně zeleně. Hlavu si nikdo nedělá ani z rychlostních limitů a počet i polohu jízdních pruhu ve městě si zjevně stanovuje každý řidič sám. Navzdory tomu jsme za celý den nezaznamenali jedinou nehodu ani šťouchanec.
Doblo překvapí velmi tichým a kultivovaným během se skvělým tlumením vibrací od vozovky. Podvozek je pevný, avšak ne přehnaně, v zatáčkách se drží velmi jistě a u řidiče si již po pár kilometrech získává důvěru. Mimoto za volantem je posez velmi příjemný, možnosti nastavení sedadla i volantu dovolují vytvoření optimální pozice, což spolu s velmi přívětivým a pohodlným prostředím navozuje vskutku skvělý dojem z novinky. Řazení pracuje velmi přesně, řízení je spíše strmější, což lze jen a jen kvitovat. Z pohonných jednotek jsme vyzkoušeli motory 1.6 a 1.3 Multijet. Silnější z motorů mění Doblo v opravdu velmi hbitý stroj a dává vyniknout velmi zdařilému podvozku. Vskutku pozitivní dojmy umocňuje i 6stupňová převodovka, která snižuje otáčky při vyšších rychlostech a činí i takovouto jízdu velmi tichou. Na nedostatek síly si nemůže stěžovat ani třináctistovka, je to jeden z nejpovedenějších malých vznětových motorů. Za silnějším agregátem trochu zaostává a nemá tak výraznou pružnost, každopádně se ale k Doblu skvěle hodí. Nový Fiat Doblo v nás zanechal opravdu nesmírně pozitivní dojem a bez přehánění lze říci, že byl velmi příjemným překvapením. Na náš trh by měl být uveden v průběhu února, kdy se dozvíme i jednotlivé specifikace a ceny, a posléze bude možnost si vůz detailně vyzkoušet v testu.
Zdroj: Trucker 02/10
Autor: Boris Dacko