Představujeme
Dodávka pro ameriku – Americký švihák
Milan Olšanský 31.12.2013 08:58
Dodávkový automobil Fiat Ducato je jedním z klíčových výrobků společnosti Fiat Professional. Protože se pomaličku blíží doba obměny tohoto „držáku“, podívejme se na amerikanizovanou verzi RAM ProMaster 2014, která nám může naznačit cestu vývoje Ducata určeného pro Evropský trh.
Zainteresovanost jedné z největších automobilek s evropskými kořeny a tradičním zázemím – Fiatu, v americkém automobilovém průmyslu je dostatečně známá. To, že se některé moderní modelové řady automobilů postupně objevují na obou stranách atlantického oceánu, je důsledkem hledání synergie vývoje, výroby a obchodu. Ze zcela praktických důvodů – být blíže zákaznickým požadavkům a nabízet automobily na globální úrovni – se objevil také dodávkový evergreen Ducato na americkém automobilovém trhu pod značkou RAM ProMaster. Ale pozor, nejde o dodávku Ducato se znakem berana (RAM) na přídi. Naopak, v tomto případě jsme svědky poctivého překonstruování dodávkového vozidla s ohledem na splnění nejen všech legislativních požadavků amerického prostředí, ale především s důrazem na místní specifika typického provozu a přání zákazníků za velkou louží.
Těsná spolupráce
RAM ProMaster (1500, 2500 a 3500), v současnosti modelový rok 2014, je výsledkem spolupráce týmů specialistů společností Fiat Professional a RAM Truck. Nejprve je třeba říci, že Fiat Professional nešel do tohoto projektu bezhlavě. Ducato poslali specialisté nejprve do praktických testů, které měly ukázat na vhodnost modelové řady ke konverzi pro amerického zákazníka. A protože se hypotéza potvrdila v celém rozsahu, mohli začít s poměrně zásadními úpravami. Konstrukční konverze dodávky měla za úkol vyrovnat se nejenom s americkou legislativou, ale též se zcela specifickými nároky provozu v americkém prostředí. RAM ProMaster je k dispozici ve dvou karosářských variantách: Cargo Van bez prosklení či s prosklením a podvozek s kabinou. Každá z variant je nabízena s různými rozvory (3 resp. 2), celkovými délkami (4 resp. 3), celkovými výškami (2 resp. 1) a celkovou hmotností (3 resp. 1).
K dispozici jsou dvě motorizace. Tradiční vznětový čtyřválec přeplňovaný turbodmychadlem Ecodiesel (3,0 l, DOHC, Common Rail, 174 k při 3600 min-1) doplňuje zážehový vidlicový šestiválec Chrysler (3,604 l DOHC 24 ventilů, resp. 220 cui, 280 k při 6400 min-1), který má na americkém trhu velmi silnou zákaznickou pozici. Samozřejmě, že je s ním spojena též šestistupňová automatická převodovka W/62 TE. Díky zakonstruování benzínového šestiválce byl přepracován celý systém přívodu a sání vzduchu. Mřížka chladiče pak dostala charakteristický tvar, který ji neodmyslitelně řadí do rodiny vozidel RAM. Naopak přední nárazník zůstal v utilitární tmavě šedé barvě a je stále složen ze tří kusů, v případě malého poškození je velmi jednoduché a finančně nenáročné vyměnit právě jen potřebnou část nárazníku.
Konstrukční změny
Podstatnější konstrukční změny se udály především na vyztužení konstrukce karosérie a zavěšení dveří. Všechny dveře jsou odolnější, a to jak vůči zvýšenému úsilí při jejich zavírání, tak vůči vnikání prachu a účinkům vlhkosti. Se specifickými požadavky provozu po rozličných površích a typech cest amerického kontinentu se RAM ProMaster vyrovnává speciálně naladěným odpružením zahrnujícím nové pružiny a celkově vyšší světlou výšku vozidla. Změny se projevily v rámci americké legislativy také na hlavních světlometech, speciálně na jejich schopnosti svítit pod určitým úhlem a výškou. Pro americký trh bylo nutno RAM ProMaster vybavit povinným osvětlením horní hrany karosérie. Významné změny jsou rovněž na brzdovém systému vozidla.
Na přední nápravě jsou nové brzdové disky Brembo vyznačující se nižším příklonem k tzv. vadnutí. Všechny varianty vozidel RAM ProMaster jsou standardně vybaveny elektronickým systémem stability jízdy – ESC. Co se týká interiéru, je na první pohled jasné, že se od evropského Ducata liší především v použití systému Connect s pětipalcovým displejem. Na přístrojové desce je americký displej, multifunkční volant odpovídá zvyklostem vozidel RAM, stejně jako clustery ovládačů. Doplněny jsou držáky pohárů nápojů – nezbytné americké vybavení. Celkově vzato se konverze Ducata na RAM ProMaster dotkla karosérie, hnacího traktu, systému motoru, interiéru vozidla a elektrických systémů. Výsledkem je užitkové vozidlo, které má na americkém trhu zcela výlučné postavení především s ohledem na užitkové vlastnosti, efektivitu, životnost a funkčnost. Modelová řada ProMaster je nejfunkčnější automobilovou řadou užitkových vozidel na americkém trhu a může se pochlubit poměrně dlouhým seznamem „nej“ ve své třídě.
Významná prvenství
Označení The Best in Class přináleží vozidlům RAM ProMaster z hlediska užitečné hmotnosti, standardní výšky nákladového prostoru, šířky nákladového prostoru od podlahy ke stropu, šířky užitkového prostoru mezi podběhy zadní nápravy, spotřeby paliva, potřeby výměny motorového oleje, průměru otáčení, nabízeného rozhledu řidiče vůči jeho pozici za volantem, nízké nástupní výšky, výdrže brzdného účinku.... a dalo by se ještě pokračovat. Zajímavou referencí je titul „The Commercial Vehicle of Texas“, kterým ověnčili RAM ProMaster odborní novináři v USA. „V rámci této spolupráce jsme se navzájem obě strany obohatili mnoha novými poznatky, které se odrazily také v přípravě a vývoji nové generace klíčového produktu společnosti Fiat Professional – modelové řady Ducato,“ řekl na závěr prezentace vozů RAM ProMaster Daniele Esposito, Global Ducato Chief Engineer společnosti Fiat Professional.
Převzato z časopisu