Představujeme
Dacia – Dacia Duster – generace druhá
Jiří Krenar 07.02.2018 05:26
Výrazně faceliftovaný exteriér, přepracovaný interiér, vyšší komfort a více asistenčních systémů.
Tak nějak se dá velmi stručně charakterizovat nový Duster II, tedy Dacia Duster druhé generace, jehož výroba se v rumunské automobilce v Pitesti rozjela na začátku prosince 2017. Duster přišel na český trh v roce 2010. Teoreticky byl vyvinut pro trhy střední a východní Evropy a Renault – majitel automobilky Dacia – si nedělal ani ambice na proniknutí na jiné trhy. Ouha, někde se stala chybka, protože velmi rychle zaujal Duster i klientelu v západní Evropě, která dokázala ocenit jednoduchou a odolnou konstrukci s pohonem i všech kol za skvělou cenu. Od té doby patří Duster v segmentu SUV-C stále na čelo ligové tabulky“. Prodává se ve 44 zemích světa. Celkem jich bylo vyrobeno 1,1 mil. pod značkou Dacia Duster a prakticky stejný počet pod značkou Renault Duster (prodává se na trzích, na kterých Dacia nikdy nebyla známá). V Česku bylo od roku 2010 registrováno celkem 22 745 vozidel a upřímně řečeno, číslo by mohlo být vyšší, kdyby automobilka měla větší kapacitu výroby. Vedle soukromého sektoru dnes můžeme vidět Dacii Duster ve službách Městské policie po celé republice, u Hasičského sboru, jezdí i v barvách společnosti ČEZ, je ve zkouškách České armády a provozuje ho i celá řada lesních společností. Všichni oceňují robustnost vozidla, jeho schopnosti zdolávat i náročnější terén a přitom nekomplikovaný a hlavně odzkoušený pohon 4x4 (dodává Nissan). O to více se zákazníci těší na druhou generaci.
Duster II
Dacia Duster od zahájení výroby v roce 2010 absolvovala postupně drobné facelifty a úpravy, ale teprve nyní byl tento model celkově modernizován. Duster II získal přepracovanou přední část, která více zdůrazňuje jeho osobitost a robustnost. Maska chladiče se protáhla ke světlometům umístěným v rozích přídě, což vůz opticky rozšiřuje. Vůz dostal nový světelný podpis s LED světly pro denní svícení, sestávajícími ze tří částí. Horizontálnější kapota s vystupujícími liniemi mu dodává velmi robustní vzhled. Profil zdůrazňuje SUV charakter vozu. Karoserie má nyní vyšší boční linie, které přispívají k pocitu robustnosti a ochraně posádky. Čelní sklo bylo posunuto o 100 mm dopředu, má větší sklon a interiér vozu tak působí prostorněji. Nové hliníkové střešní lišty, charakteristické pro SUV, navazují na čelní sklo a propůjčují vozu dynamičtější profil. Za příplatek jsou v nabídce i nová 17“ kola, která dodávají vozu ještě sebevědomější vzhled.
V zadní části registrujeme širší boky, které propůjčují vozu sebevědomý postoj. Duster II dostal „světelný podpis značky“ Dacia tvořený 4 červenými čtverci a svítilny jsou umístěny v úplných rozích karoserie (že by inspirace od Jeepu?). Širší outdoorové spoilery vpředu i vzadu vypovídají o dobrodružné povaze modelu. Zcela přepracován byl interiér vozidla. Důraz byl kladen na praktičnost, ergonomii ale i komfort a pohodlí. Úplně nová je palubní deska, která má velkorysé rozměry, charakteristické pro segment SUV. Dle úrovně výbavy je nyní ve vozidle displej multimediálního a navigačního systému Media Nav Evolution 3.0, který je zabudovaný ve středové konzoli, a hlavně je umístěn výše (o 74 mm) a natočen směrem k řidiči. Dle úrovně výbavy či na přání je dodávána jednozónová klimatizace, jejíž tři otočné ovladače (pochvala, lepší jak dotykový displej) odkazují na tři výdechy ventilace, umístěné v horní části palubní desky. Ve středové konzoli jsou také umístěny nové ergonomičtější a modernější ovladače, připomínající klávesy. Nová středová konzole s mechanickou parkovací brzdou umístěnou mimo střed, přináší praktické úložné prostory a ideálně umístěný ovladač pohonu 4x4.
Přepracováno bylo i pracoviště řidiče, které dnes nabízí vyšší komfort a lepší možnosti nastavení. Volant je výškově (40 mm) a podélně (50 mm) seřiditelný. Zcela nově konstruované sedadlo řidiče má nyní k dispozici loketní opěrku, nastavitelnou bederní opěrku a nový mechanismus pro nastavení výšky až o 60 mm (tj. o 20 mm více než u předchozí generace). Pro lepší držení těla je sedák sedadla o 20 mm delší. Přepracovaná přední sedadla, která více obepínají tělo, mají lepší boční vedení, což řidiči ocení v zatáčkách a hustší pěnové výplně zajišťují delší životnost a lepší komfort. Tři zadní hlavové opěrky díky své konstrukci umožňují plné zasunutí a poskytují řidiči lepší výhled, když na sedadlech nesedí cestující. Nový Duster nabízí díky vybraným materiálům a pečlivému zpracování ještě propracovanější interiér. Duster II nabízí 27,2 l úložných prostorů rozmístěných po kabině, přičemž pod sedadlem spolujezdce je umístěna nová zásuvka o objemu 2,8 l. Pokud jde o zavazadlový prostor, ten se prakticky nezměnil. Objem zavazadlového prostoru pod platem je 478 l ve verzi 4x2 a 467 l ve verzi 4x4. Se sklopenou druhou řadou sedadel může objem dosáhnout až 1623 l. Výrobce se může pochlubit tím, že Duster II byl modernizován dle připomínek uživatelů (ale i novinářů) první generace. A tak vlastně na přání zákazníků došlo mj. ke značnému zlepšení zvukové izolace. Uvnitř kabiny je nyní poloviční hladina hluku, čehož bylo dosaženo zejména snížením hlučnosti při jízdě použitím materiálů lépe pohlcujících zvuk. Hluk z motoru a z odvalování pneumatik je menší díky zvýšení pevnosti přední části vozu (rám, podélné nosníky), který zmírňuje vibrace přenášené karoserií dovnitř kabiny.
Dacia Duster II má také upravené jízdní vlastnosti. Je vybaven novým elektromechanickým posilovačem řízení, který při manévrování a zejména při pomalé jízdě při parkování snižuje ovládací sílu o 35 %. S převodovým poměrem nižším o 6 % bylo dosaženo rychlejší odezvy řízení a lepší ovladatelnosti ve městě i při vyšší rychlosti na křivolakých cestách. Řízení je vybaveno systémem, který přizpůsobuje práci posilovače rychlosti vozu, což zlepšuje směrovou stabilitu zejména na dálnici. Významným způsobem zlepšuje reakce řízení, zvláště při terénní jízdě. Novinkou je kamerový systém Multiview (čtyři kamery: přední, zadní a dvě boční), který poskytuje řidiči lepší přehled o okolí vozu. Tento systém je obzvláště užitečný při parkovacích manévrech. Spustí se automaticky při zařazení zpátečky. Při rychlém zařazení stupně vpřed pak kamera změní zorný úhel. Systém lze také aktivovat manuálně stisknutím tlačítka „MVC“. Navigační displej se snadno používá a zobrazuje vždy jednu kameru. Systém se vypne opětovným stisknutím tlačítka „MVC“ nebo pokud je rychlost vozu vyšší než 20 km/h. Boční kamery umístěné pod zpětnými zrcátky umožňují zobrazit přímo přední kola pro přesné zaparkování vozu. Na druhou stranu – a to jsem si vyzkoušel při jízdě – jde kamerový systém s výhodou využít při jízdě v náročném terénu. Pro jízdu mimo zpevněné vozovky vedle osvědčeného pohonu 4x4 je k dispozici řidiči i asistent pro sjezd z kopce, který reguluje rychlost vozu při sjíždění prudkých svahů a součástí výbavy je i asistent rozjezdu do kopce. Novinkou – výbava na přání – je hands-free karta Dacia. Automaticky odemkne dveře, jakmile se řidič přiblíží k vozu, a při odchodu od vozu dveře uzamkne. Díky tlačítku start/stop nepotřebujete pro nastartování vozu vytahovat klíč.
Pokud jde o bezpečnost, za zmínku stojí nové o 0,2 mm silnější podélné nosníky a ocel s lepšími mechanickými vlastnostmi, nové výztuhy karoserie (A sloupek, podélné nosníky pod podlahou). Nové jsou rámy sedadel, nové objemnější (co do plochy a tloušťky) hlavové opěrky předních sedadel poskytující lepší ochranu v případě zadního nárazu, nové jsou okenní airbagy atd. Dle úrovně výbavy či na přání jsou montovány i další asistenční systémy, jako je systém sledování mrtvého úhlu tvořený čtyřmi ultrazvukovými senzory umístěnými v rozích vozu, nebo omezovač rychlosti, který umožňuje řidiči kontrolu nad rychlostí bez neustálého sledování tachometru a pomáhá mu nepřekročit nastavenou rychlost. Systém funguje od 30 km/h.
Nový Duster si uchoval schopnosti průjezdu terénem, které mu dopomohly k úspěchu. Jeho rozměry jsou: délka 4,34 m; šířka 1,80 m; velká světlá výška (210 mm); přední nájezdový úhel 30°, zadní nájezdový úhel 33° u verze 4x4 a 34° u verze 4x2; přechodový úhel 21°.
Pokud jde o motory, tak nedošlo k žádné změně. Vybírat můžete se zážehových agregátů 1.2 TCe 92 kW, 1.6 SCe 84 kW, nebo ze dvou vznětových osvědčených agregátů 1,5 dCi 66 kW resp. 80 kW. V nabídce zůstává i motor 1.6 v úpravě na LPG. Pro nejslabší motor je připravena manuální pětistupňová převodovka, ostatní motory dostávají šestistupňovou převodovku. Připravena – montováno na přání – je i dvouspojková šestistupňová samočinná převodovka. Pohon je buď 4x2 nebo 4x4. Zákazník si může zvolit jednu ze čtyř úrovní výbavy: Access, Essential, Comfort a Prestige. A ceny? Výrobce použil pro nový Duster II sice nové technologie, ale vesměs jde o systémy již velmi dobře vyzkoušené v jiných modelech Renault a Nissan, tudíž jejich vývoj již byl amortizován. Takže Duster II v podstatě kopíruje cenu předchozí generace. „Dvoukolka začína na ceně 259 900 Kč, čtyřkolka na 335 900 Kč s DPH. Tím ovšem končí pozitivní informace. Podle informací dovozce totiž i přes veškerá organizační opatření ve výrobním závodě v rumunské Pitesti se předpokládá čekací doba na dodání nového vozidla kolem 5 měsíců. Zájem – zvláště na západ od našich hranic – je příliš velký. Tolik teorie. Česká prezentace proběhla začátkem ledna 2018 na off-roadové trati pražského Hummer centra, takže jsme si mohli hned po „teoretické přípravě“ vyzkoušet jízdní vlastnosti Dusteru II přímo v terénu. Praktická jízda v rozbahněném terénu po off-roadové trati ukázala překvapivé schopnosti vozidla mimo asfalt. Stačilo mít vhodné pneumatiky a na voliči jízdního režimu nastavit mod „Lock“. Už se těším na standardní redakční test, který prověří nový Duster II v běžném provozu.
Převzato z časopisu