Historie
Porsche Museum – Nejenom Porsche
Jiří Fiala 29.04.2022 04:52
Mekka příznivců Porsche, slavnostně otevřená 28. ledna 2009, nabízí moderně pojaté a opulentní uspokojení zájemcům s tak rozdílnými chutěmi, jakými jsou historie, motosport, letectví i budoucnost automobilismu.
Moderní budovu na stuttgartském předměstí Zuffenhausen posadili jen přes náměstí Porscheplatz s kruhovým objezdem naproti centrále, showroomu a výrobnímu závodu Porsche. Bílá futuristická budova o půdorysu 140 na 70 metrů neurčitých tvarů se může směle měřit s takovými skvosty, jakými jsou Guggenheimova muzea v New Yorku (1959; Frank Lloyd Wright) nebo v Bilbau (1997; Frank Gehry). Automobilka měla šťastnou ruku, když si mezi 170 uchazeči vybrala řešení kanceláře Delugana Meissla z Vídně. Za necelého 3,5 roku se otevíralo. O návštěvníky se dokonale postarají, ať už přijedou městskou hromadnou dopravou nebo zaparkují svůj vůz v suterénech. Přízemí okupují dvě restaurace, kavárna, bohatě zásobený obchod, dětská herna a vstup do restaurátorských dílen. Schody vyvezou návštěvníky do několikapatrového otevřeného výstavního prostoru o celkové ploše 5600 m2, kam se vejde téměř stovka vozidel a bezpočet menších exponátů a artefaktů. Muzeu patří přes 700 automobilů, z toho 200 závodních. Studovna navázaná na neveřejný archiv o ploše 900 m2 ochraňuje 2 km archivních složek, 2,5 milionu obrázků, 4000 knih, 1700 hodin filmů, 7300 plakátů a reklam a přes 25 000 drobností.
Muzeum vydává vlastní knihy, které jinde nekoupíte. Z foyer se chodí obhlížet restaurátorské dílny a soustřeďují se zde exkurze do provozu. Továrna začala budovat sbírky již koncem 50. let. Ve výrobním závodě číslo 2 pak provozovala od roku 1976 malé muzeum, ale jak kolekce bobtnala, rozhodl se bohatý investor pro současné řešení. Nejstarší část expozice, rozvržené chronologicky, je věnována nadanému a pracovitému konstruktérovi Ferdinandu Porschemu (1875–1951), rodáku z českých Vratislavic nad Nisou. Kurzy elektrotechniky navštěvoval na průmyslovce v Liberci. Všude, kde pracoval, tedy ve Vídni (značka Lohner), Vídeňském Novém Městě (Austro-Daimler), Stuttgartu (Daimler, Mercedes-Benz), Steyru (Steyr-Werken) a Wolfsburgu (Volkswagen), zkonstruoval mimořádné automobily, jež posunuly inženýrská řešení a zapsaly se do světového dědictví. Jeho syn Ferry Porsche (1909–1998) založil konstrukční kancelář ve Stuttgartu (práce pro Auto Union) a vybudoval vlastní podnik v Gmündu (Porsche). Jeho dcera Louise Piëchová vedla obchodní firmu Porsche Holding Österreich (prodávají vozy koncernu VW Group i v dalších zemích včetně v ČR), vnuk F. A. Porsche zkonstruoval Porsche 911 a založil Porsche Design GmbH, další vnuk, Ferdinand Piëch, byl předsedou představenstva koncernu Volkswagen. Rodný dům zakladatele impéria získala Škoda, která zde zřídila pobočku svého muzea.
Vitríny expozice ve Stuttgartu bohatě dokumentují nejstarší působení Ferdinanda Porsche – elektromobily, letouny, automobily. Další pasáže se věnují motorsportu 20. let, pak od roku 1945 dále. V další historii již převažují zásadní silniční i závodní verze, vše od traktoru a terénního vozu přes klasiky se vzduchem, pak kapalinou chlazenými motory vzadu, vozy s motory vpředu, sedany až po SUV. Expozice (a kruh rodiny Porsche se uzavírá) končí elektromobilitou. Vozy Porsche vyhrály na 30 000 závodů téměř všech myslitelných kategorií. Mnozí vítězové se střídají v expozicích muzea. Zde si je možné vychutnat ze vzdálenosti několika decimetrů pohledy nerušené zábradlími, provazy nebo nesmyslnými figurami.
Stuttgart není tak daleko, aby si sem Čech nemohl zajet na víkend. Strávit jej v muzeích Porsche a Mercedes-Benz a přitom si uvědomit, jak velmi byla a nadále zůstává česká kotlina úzce spjata se středoevropským technickým prostředím a jeho vůdčími protagonisty a výrobci.
Převzato z časopisu