Historie
Dlouhá historie společnosti Scania
-red- 27.04.2016 05:17
Společnost Scania letos slaví 125 let inovací. Od svého založení v roce 1891 prošla cestou od soukromé společnosti na výrobu železničních vozů až po dnešního producenta špičkových vozidel s pokročilou konektivitou.
Scania ve své historii čelila finančním krizím či nepřátelským pokusům o převzetí moci, ale tradiční švédská společnost všechny nástrahy překonala a nadále pokračuje ve své úspěšné cestě.
Níže přinášíme stručný přehled historie společnosti Scania, od jejich počátků v roce 1891 až do současnosti.
1891 – ve švédském městě Södertälje je založena soukromá společnost Vabis na výrobu železničních vagonů a spouští výrobu otevřených nákladních vozů. Přibližně o 20 let později je založena společnost Scania-Vabis, která vzniká sloučením společnosti Vabis se soukromou společností na výrobu strojů Scania se sídlem ve městě Malmö.
1923 – August Nilsson, konstruktér motorů ve společnosti Scania-Vabis, vyvíjí čtyřválcový motor s rozvodem OHV. Výkon a spolehlivost motoru je zásadním přínosem pro nákladní vozidla a autobusy.
1936 – společnost Scania-Vabis vyvíjí první vlastní vznětový motor, který během zkušební jízdy zapůsobí na odborný tisk. „K mému překvapení jsem ten motor sotva slyšel,“ napsal jeden novinář. „Rozhodně jsem však cítil jeho výkon, protože autobus vyrazil vpřed jako vystřelený šíp.“
1961 – společnost Scania-Vabis staví na svém úspěchu v Brazílii a otevírá zde první výrobní závod mimo území Švédska. Závod se nachází v oblasti São Bernardo do Campo nedaleko města São Paulo.
1969 – zrodila se legenda! Společnost Scania představuje 14litrový přeplňovaný motor V8 s výkonem 350 k, což je v té době nejvýkonnější motor pro nákladní vozidla v Evropě. Motor s vysokým točivým momentem při nízkých otáčkách je průkopníkem tzv. „Nízkootáčkové“ filozofie společnosti Scania.
1980 – Scania uvádí na trh Sérii 2, první řadu modulárních užitkových vozidel.
1988 – na trh přichází nová Série 3 a následující rok získává ocenění Mezinárodní nákladní automobil roku. Společnost Scania v té době již dokáže vyrábět zakázkové vozy přesně podle přání zákazníka.
1995 – na trh je uvedena Série 4 a následující rok také získává titul Mezinárodní nákladní automobil roku.
2000 – montážní linku opouští miliontý vůz značky Scania.
2003 – koná se první ročník soutěže společnosti Scania pod názvem Mladý evropský řidič nákladních vozidel (YETD). Tím společnost Scania poukázala na potřebu soustavně pracovat s řidiči pro zvýšení bezpečnosti a zlepšení ekonomiky jízdy.
2009 – společnost Scania uvádí na trh model Scania Touring, nový autobus vyrobený ve spolupráci s čínským výrobcem autobusů Higer. Společnosti Scania a Higer spojily síly, aby v Číně společně vyráběli autobusy pro světový trh. Jde o obrovský krok vpřed v oblasti výroby autobusů.
2010 – nový motor V8 od společnosti Scania, který se může pochlubit výkonem 730 k, je nejvýkonnějším agregátem na světě a zároveň je velmi ekonomický.
2011 – Scania představuje první nákladní vůz v Evropě, které splňuje emisní normu Euro 6 – o celé dva roky dříve, než je norma povinná ze zákona.
2013 – na trh jsou uvedeny nové modely Streamline pro dálkovou přepravu.
2015 – Scania oznamuje v pořadí 150tisící nákladní automobil s aktivovanou konektivitou.
Společnost Scania celosvětově přispívá k udržitelné dopravě, což z ní činí víc, než jen producenta vozidel a motorů.
Scania a Ericsson spojili síly pro zefektivnění dopravy
Na konferenci Mobile World Congress v Barceloně oznámily společnosti Ericsson a Scania začátek vzájemné spolupráce s cílem urychlit nástup konektivity užitkových vozidel a infrastruktury. Zástupci obou společností jsou přesvědčeni, že pokroky v komunikačních technologiích a budoucí rozvoj sítí 5G jsou nezbytným základem pro další zefektivnění přepravy osob a zboží. „Už nějakou dobu hovoříme o komunikaci vozidlo-vozidlo, případně vozidlo-infrastruktura, ale v tuto chvíli se konečně posouváme od nápadů k realizaci,“ říká Håkan Schildt, ředitel pro strategii a rozvoj podnikání oddělení připojených vozidel Scania. „Mobilní sítě už jsou dostatečně rychlé a spolehlivé, takže máme velmi dobré vyhlídky do budoucna.“ Aktuální vývoj v oblasti LTE a standardizace 5G sítí znamenají příležitost pro přímou komunikaci vozidlo-vozidlo pomocí mobilní sítě za minimálního rizika výpadků a latencí.
Scania je průkopníkem konceptu anglicky zvaného „platooning,“ což znamená jízdu nákladních vozidel v kolonách jen s minimálními rozestupy. Tím se výrazným způsobem snižuje aerodynamický odpor a současně klesá spotřeba paliva. Legislativa v současné době říká, že mezi kamiony musí být dodržena bezpečná vzdálenost, čemuž mohou napomáhat i technologie jako radar nebo tempomat. Pokud bychom chtěli vzdálenost mezi vozidly minimalizovat – a tím snížit spotřebu pohonných hmot – je třeba zajistit mezi vozidly spolehlivou komunikaci a navzájem propojit jejich řídicí systémy. Společný výzkum společností Ericsson a Scania prokázal, že dostatečně spolehlivé komunikace lze dosáhnout pomocí stávající sítě 4G a vyhovující bude samozřejmě i budoucí síť 5G.
Pokud by měl ale celý koncept jízdy v kolonách odpovídat ideálním představám, pak je třeba zajistit komunikaci mezi vozidlem a dopravní infrastrukturou. Systémy by v takovém případě mohly plánovat ideální trasy a řídit, kdy se vozidlo do kolony připojí, nebo ji naopak opustí. „Vzhledem k obrovským výhodám, které tato koncepce nabízí, jsme přesvědčeni, že komunikaci vozidlo-vozidlo implementují všichni přepravci, bez ohledu na to, co vozí,“ říká Claes Herlitz, vedoucí oddělení Automotive ve společnosti Ericsson. „Řešení výzev vycházejících ze stále vyšších objemů osobní i nákladní přepravy za pomoci komunikačních technologií může přispět k větší efektivitě logistiky. A rovněž se tím sníží dopady na životní prostředí.“
Převzato z časopisu