Historie
Musée de l’Aventure Peugeot – Pěkně od začátku
Jiří Duchoň 24.08.2024 01:56
Foto: Jiří Duchoň
Jmenuje se Muzeum dobrodružství Peugeotu. Založili je členové rodiny Peugeotů v roce 1988 v jedné z původních výrobních hal, prakticky na dohled impozantní moderní továrny Sochaux.
S automobily začala firma Peugeot již na konci předposlední dekády 19. století. V roce 1889 tam ve slévárně se Serpolletem postavili první tricykl s parním motorem, rok nato čtyřkolku s motorem Daimler a o dva roky později představili první Peugeot, takže jde po Daimleru s jeho Benzem (1885) o druhou nejstarší dodnes fungující automobilku na světě (mimochodem, tou třetí zůstává naše Tatra díky vozu NW Präsident z roku 1897). Prvním strojem, nesoucím typický emblém hlavy lva, se však stal již v roce 1882 bicykl Le Grand Bi. Peugeot se však tehdy významně podílel i na produkci kávových mlýnků, pil a dalších předmětů pro domácnost, z nichž řada běží dosud, třeba s ručními mlýnky na pepř a sůl či otvíráky na víno s logem Peugeotu se setkáte zcela běžně. Do Muzea dobrodružství Peugeotu jsme se naposledy podívali počátkem loňského září, když jsme v Sochaux byli svědky statické premiéry a náběhu výroby nové generace SUV Peugeot 3008 (viz AR 10/’23 a 1/’24). Tento typ je mimochodem první aplikací platformy Stellantis STLA Medium s možností zástavby elektrických i spalovacích poháněcích agregátů a probojoval se až do finále volby evropského Vozu roku 2024 (COTY; viz AR 4/’24).
Foto: Jiří Duchoň
Ročně branami tohoto muzea projde až sto tisíc návštěvníků, zhruba čtvrtina z nich přijede ze zahraničí. Peugeot zůstává ryze francouzským jménem a expozice připomíná samotné počátky produkce původně rodinné manufaktury. Ty se odvíjejí od roku 1810, kdy Peugeotové přestavěli svůj mlýn ve Vandoncourtu na továrničku vyrábějící válcovanou ocel a produkující řadu produktů denní potřeby. Realizační tým pro výstavbu muzea sestavil v roce 1982 Pierre Peugeot, předseda tehdejší dozorčí rady, záměrem bylo shromáždit a spravovat nejzajímavější z produktů značky Peugeot a představit je veřejnosti. Rekonstrukce bývalé dílny v Sochaux byla zahájena o dva roky později a roku 1988 se Muzeum dobrodružství Peugeotu otevřelo. V roce 2000 byla výstavní plocha ztrojnásobena zpřístupněním dalších částí areálu. K dalšímu rozšíření došlo v květnu 2010 v rámci oslav 200. výročí založení značky. Tehdy byly zároveň exponáty doplněny QR kódy pro přímý vstup ke kompletnímu popisu prostřednictvím chytrého telefonu, nicméně již o dva roky předtím dostali návštěvníci možnost vypůjčit si pro popis vozidel sluchátka se záznamníkem.
V tuto chvíli Muzeum dobrodružství Peugeotu obsáhne plochu 45 000 m2 (10 000 m2 z toho je přístupných publiku) a zahrnuje 450 automobilů a 300 motocyklů, z nichž zhruba polovina je vystavena. Vysoce ocenit je třeba prodejnu bohatě zásobenou nejen běžnými upomínkovými předměty, ale též modely vozidel, knihami a dalšími automobiliemi. Ještě v době těsně předcovidové vedení automobilky Peugeot svému muzeu utáhlo kohoutky, takže si na svůj provoz muselo začít vydělávat. Například zápůjčky exponátů jsou od té doby docela drahé, a to i v rámci interních značkových prezentací, a zkušené dílny nabízejí renovátorské služby soukromým majitelům historických vozidel. K tomu mají kromě řemeslné zručnosti zaměstnanců navíc i původní výkresy a další podklady, jež v policích údajně dosahují délky 5 kilometrů…
Převzato z časopisu