Motorsport
World Touring Car Championship – Znovu Muller?
-TH/JN- 13.09.2013 07:57
Mistrovství světa cestovních vozů pokračuje bez továrního týmu Chevrolet, ale nejlepší jezdec Yvan Muller má se soukromým Cruze větší náskok než loni...
Novodobé mistrovství světa v závodech cestovních automobilů WTCC (World Touring Car Championship) vstoupilo do devátého ročníku, když bylo pro sezonu 2005 povýšeno z mistrovství Evropy. Historie těchto závodů je ovšem mnohem delší, letos je to právě čtyřicet let, kdy si první evropskou korunu nasadil Němec Peter Nöcker, startující s britským vozem Jaguar 3.8 Litre Mk 2. Tehdy šlo o tzv. Evropský pohár, v následujících sezonách rozdělený na několik divizí podle objemu motorů; první oficiální mistrovství Evropy následovalo v sezoně 1970, a to už do kalendáře patřila nesmírně oblíbená Velká cena Brna na kratší variantě někdejšího Masarykova okruhu. Vítězné automobily dnes tvoří legendární youngtimery jako jsou například Alfa Romeo GTA Junior, Ford Lotus Cortina, BMW 2002ti, Porsche 911, Ford Capri RS, Škoda 130 RS, BMW 3.5 CSL atd. První pokus o mistrovství světa cestovních vozů se uskutečnil v sezoně 1987, jedním ze závodů byl také první velký na novém brněnském automotodromu (vítězové Ludwig/Niedzwiedz na Fordu Sierra); prvním mistrem světa se stal Roberto Ravaglia (BMW M3), dnešní šéf týmu ROAL Motorsport, v němž startuje populární Tom Coronel z Nizozemska. Ital Ravaglia byl také posledním mistrem Evropy v roce 1988, kdy byl po jediném ročníku světový šampionát zrušen, jenže celé mistrovství pak skončilo z důvodů vysokých finančních nákladů...
Nová historie se začala psát v roce 2000 přejmenováním italského šampionátu, nové mistrovství Evropy ovládli jezdci s vozy Alfa Romeo 156 (třikrát Fabrizio Giovanardi, pak Gabriele Tarquini), než nastoupil Andy Priaulx (BMW 320i), evropský mistr 2004. Situace se zopakovala, FIA vyhlásila mistrovství světa od sezony 2005, které se jezdí dodnes (první tři ročníky vyhrál Andy Priaulx na BMW 320i). Ustálilo se použití vozů s dvoulitrovými motory, k nimž se později přidaly přeplňované 2.0 TDI pod kapotou vozů Seat. Jako druhá liga se současně konal jediný závod ETCC (European) od sezony 2005, v roce 2010 proměněný na sérii závodů, dosud pořádanou s dvoulitrovými motory (Českou republiku zastupuje Křenek Motorsport se dvěma BMW 320si pro Petra Fulína a Michala Matějovského).
Mistrovství světa totiž zaznamenalo významnou změnu, kterou se před dvěma lety stal přechod na tzv. světové motory 1600 Turbo (pouze čtyřválce), jež jsou předepsány i pro rallye WRC, ale naštěstí je FIA neprosadila pro formuli 1. Nejúspěšnějším vozem posledních let je Chevrolet Cruze, a to jak s dvou-litrem, tak s novou pohonnou jednotkou. Závodní vozy postavila na zakázku General Motors pro tovární tým Chevrolet britská společnost RML Group z Wellingboroughu (Northants), založená Rayem Mallockem, která pokračuje ve WTCC 2013 jako soukromý tým s hvězdnou sestavou trojnásobného mistra Yvana Mullera a britské naděje Toma Chiltona (starší bratr Maxe, jenž jezdí formuli 1). Připravuje motory GRE (Global Racing Engine) 1600 Turbo podle předpisů FIA, čtyřválce s přímým vstřikem benzinu a přeplňováním turbodmychadlem, čtyřventilovým rozvodem DOHC, které z objemu 1600 cm3 (ø 81 x 77,5 mm) při stupni komprese 11 dávají výkon cca 221 kW (300 k)/8500 min‑1 a pohánějí přední kola prostřednictvím šestistupňové sekvenční převodovky XTrac.
Parametry dalších vozů jsou obdobné, Honda vyvinula novou šestnáctistovku HR412E ve spolupráci s dvorní ladičskou firmou Mugen, závodní vůz se představil koncem minulé sezony a vychází z nového hatchbacku Civic, který se vyrábí v britském Swindonu. Motory pro Seat León a Lada Granta připravuje francouzská společnost ORECA. Všechny automobily WTCC mají pohon předních kol, jedinou výjimkou je BMW 320 TC, další vývoj dvoulitrového BMW320si WTCC. V tomto případě uvádí BMW Motorsport objem válců 1598 cm3 (ø 77 x 85,8 mm) a výkon s přímým vstřikováním benzinu a povinným restriktorem až 228 kW (310 k) při předepsaném limitu otáček 8500 min‑1. Minimální hmotnost vozů činí 1150 kilogramů, kterou upravují hmotnostní handicapy až 40 kg podle úspěšnosti v předcházejících závodech. Všechny týmy jsou nyní označovány za soukromé s výjimkou LADA Sport Lukoil (návrat po několika letech) a Castrol Honda WTC Team (vozy připravuje italský JAS Motorsport).
Mistrovství světa cestovních vozů WTCC 2013 se oficiálně představilo v březnu ve Fiat Industrial Village v Turíně, protože skupina Fiat se stala jedním z významných partnerů nejen tohoto šampionátu, ale také kampaně bezpečného provozu na silnicích, nazvaného FIA Action for Road Safety. Pro první závod v Monze bylo přihlášeno 24 vozů, ale velká smůla potkala ruskou sestavu Lada Sport, jejíž hvězdou je zkušený Brit James Thompson. Týmový kolega Alexej Dudukalo pozdě brzdil v první šikaně, narazil do Thompsona a poškodil už při tréninku oba vozy tak, že do závodu nebyly opraveny. Stihl ho ovšem tvrdý trest, z týmu byl vyhozen, a nahradil ho třiadvacetiletý nováček Michail Kozlovskij z Petrohradu. Bylo to o to nepříjemnější, že sezona 2013 přinesla první ruský závod na Moscow Raceway, novém okruhu asi osmdesát kilometrů od Moskvy, kde James Thompson pátým místem v prvním závodě zajel vůbec nejlepší výsledek vozů Lada z Togliatti. Ve druhém závodě jel dokonce čtvrtý, ale neopatrní soupeři ho poslali do hrazení...
Sezona 2013 začala tak, jak minulá skončila, tedy triumfem vozů Chevrolet Cruze, byť už v soukromých týmech. Oba závody na Monze vyhrál Yvan Muller (RML), v jediném africkém podniku v marocké Marrákeši svá první vítězství dobyli veterán Michel Nykjaer (Chevrolet Cruze) a španělský mladík Pepe Oriola (Seat León); Muller však zůstal na čele s náskokem 24 bodů před Gabrielem Tarquinim, nejlepším reprezentantem Hondy. V Brně už se nejede, když se vedení automotodromu zaměřilo na motocyklové závody, a tak mají naši příznivci WTCC nejblíže na Slovakiaring u Orechové Potoně. Kdo přijel, nelitoval, viděl totiž historický triumf Hondy v prvním závodě, kdy vozy japonské značky obsadily první tři místa (Gabriele Tarquini před Tiagem Monteirem, třetí dojel maďarský soukromník Norbert Michelisz). Druhá jízda byla ve znamení prvního triumfu BMW 320 TC (Tom Coronel), druhý Muller udržel Tarquiniho za sebou. O týden později na Hungaroringu znovu zářil Yvan Muller, když porazil domácího hrdinu Michelisze (Honda/Zengö Motorsport), ve druhém závodě přišel poprvé ke slovu úřadující mistr 2012 Robert Huff, který musel z Chevroletu přesedlat na Seat León (v novém týmu All-Inkl.com/Münnich Motorsport) a porazil skvěle jedoucího Maročana Mehdiho Bennaniho (BMW 320 TC). Ani po zmatcích na Salzburgringu nepřišel Yvan Muller o průběžné vedení mistrovství, přestože vyhrály jiné Chevrolety Cruze (Michel Nykjaer a James Nash).
Poločas sezony 2013 završila nová trať Moscow Raceway u Volokolamsku, otevřená v loňském roce závody formule Renault 3.5 a MS Superbike, postavená v letech 2008–2012 podle projektu Hermanna Til-keho (koho jiného, že). Kromě domácích Kozlovského a Karamyševa (Seat León) měl s tratí zkušenosti jen Tom Coronel, který si tam loni dojel pro třetí místo v Mégane Trophy. Na fenomenálního Mullera mu však nestačily, dojel za ním druhý, zatímco druhý závod byl příliš krátký na to, aby Muller předjel vítězného Nykjaera (chybělo 0,379 sekundy). První dva triumfy na nové trati tedy získaly Chevrolety Cruze, jež patří v Rusku k nejprodávanějším vozům zahraniční značky.
„Tak velký náskok jsem loni s vozem továrního týmu neměl,“ konstatoval Yvan Muller, když v poločase sezony nasbíral 246 bodů, tedy téměř dvojnásobek proti největším soupeřům Gabriele Tarquinimu (133) a Michelu Nykjaerovi (127). V hodnocení výrobců byla situace jednodušší, Lada samozřejmě na Hondu nestačí (509:283), když ostatní nebodují, protože nejde o tovární účast. Po závodě v kraji portského vína, který v Portu zahajuje druhý poločas šampionátu, se závodníci poprvé vypraví do Argentiny. Mistrovství světa cestovních vozů se tam pojede vůbec poprvé, a to první víkend v srpnu na vylep-šeném okruhu Termas de Rio Hondo v oblasti termálních pramenů.
Převzato z časopisu