Motorsport
World Touring Car Championship – Pestrá směsice
Tom Hyan 13.07.2012 15:20
Mistrovství světa cestovních vozů míří na nové okruhy, Slovakiaring dostal šanci, když nahradil původně plánovaný závod v Argentině…
Slovakiaring leží uprostřed polí v Orechovej Potoni asi čtyřicet kilometrů od Bratislavy, loni dostal šanci jako náhradní podnik FIA GT3, letos zase byl zařazen do WTCC místo avizovaného klání v Argentině. Podíváme‑li se na kalendář WTCC (World Touring Car Championship), vidíme, že letošní sezona bude přelomová. FIA totiž připravila mistrovství světa navíc s novými závody v atraktivních lokalitách v Číně (okruh Shanghai F1), USA (Infineon Raceway v kalifornské Sonomě), Rakousku (návrat Salzburgringu), na Slovensku a opět v marocké Marrákeši po roční přestávce (na městském okruhu se tam jelo potřetí). Mistrovství světa bylo zahájeno na legendárním okruhu Autodromo Nazionale di Monza, v královském parku na italské Monze, kde se představilo dvaadvacet jezdců ze čtrnácti zemí celého světa s vozy Chevrolet Cruze, BMW 320 TC, Seat León 1.6T, Seat León 2.0 TDI a Ford Focus 1.6T…
Přestože loňští vítězové s automobily Chevrolet Cruze 1.6 Turbo dostali předpisovou penalizaci 40 kg za úspěch pro první dva podniky, nevadilo to fenomenálnímu Yvanu Mullerovi, aby vyhrál hned oba závody na Monze a ujal se tak vedení šampionátu od počátku. Ve druhém závodě vyplnily Chevrolety všechna tři místa na pódiu v pořadí jezdců Muller, Menu a Huff! Jde ovšem o jediný tovární tým v závodním poli, takže vítězství soukromníků je sice možné, jak se ukázalo už při čtvrtém podniku na Slovensku (Gabriele Tarquini na Seatu v první jízdě) a pátém na Hungaroringu (domácí Norbert Michelisz na BMW 320 TC), ovšem většinou nepravděpodobné.
Po pátém závodě už Team Chevrolet měl 415 bodů, zatímco klientské týmy BMW pouze 278 a Seatu 262 bodů. Klasifikaci jednotlivců vládl Yvan Muller (180 bodů) před týmovými kolegy (Alain Menu 157 a Robert Huff 150), zatímco soukromníci Gabriele Tarquini (Seat) a Tom Coronel (BMW) dosáhli zatím shodně po 97 bodech. Vedle veteránů jako jsou Gabriele Tarquini (mistr světa 2009 a bývalý jezdec F1), Yvan Muller (mistr světa 2008, 2010 a 2011; mistr 1992 britské F3000 a desetinásobný vítěz Andros Trophy), Alain Menu, Tom Coronel, Franz Engstler nebo Rickard Rydell, startují noví závodníci a letos je polovina startovního pole mladší třiceti let; vede sedmnáctiletý Pepe Oriola ze Španělska (Seat León) a devatenáctiletý Alberto Cerqui z Itálie (BMW), ověnčený titulem mistra italských Supercars (na BMW).
Seriál WTCC mnozí považují za naplnění kariéry, která jim nevyšla ve formulových závodech, patří k nim Tiago Monteiro (ex-formule 1), Mehdi Bennani (WS by Renault), Fernando Monje (F3 Open), či Pasquale di Sabatino (AutoGP). Druhý rok se jede s motory 1.6 Turbo, které musí nyní vydržet celou sezonu (nejnovější je nový Seat 1.6 Turbo jak pro Lukoil Racing Team, tak pro Special Tuning Racing a Sunred Engineering). Vítaným rozšířením startovního pole jsou automobily Ford Focus WTCC 2012 se čtyřválci 1.6 EcoBoost, připravené pro Team Aon (šéfem je Mike Earle, známý z formule 1) ve spolupráci s technickým centrem Forda z Duntonu.
Po vítězství kategorie nezávislých v hodnocení jezdců i týmů britského šampionátu přijal Team Aon novou výzvu s mladými jezdci Tomem Chiltonem a Jamesem Nashem, kteří překvapili rychlostí, ale na Slovakiaringu ani na Hungaroringu neuspěli. Navrátilcem je také ruská Lada, nová Granta Sport sice letos pojede jen Hungaroring (James Thompson odpadl) a v červnu Estoril, ale v sezoně 2013 se chce vrátit do celého seriálu, který absolvovala v letech 2008 – 2009 s typy Lada 110 a Priora (Brit James Thompson nejlépe šestý v Imole 2009). Nová Lada je odvozena z Granty Sport pro ruské pohárové závody shodných automobilů.
Bohužel z kalendáře WTCC vypadlo Brno (tam dávají nepokrytě přednost motocyklům), takže čeští fanoušci mají nejblíže na Slovakiaring nebo Hungaroring. První slovenský závod přinesl překvapení už v kvalifikaci, když pole position zajel Norbert Michelisz (BMW 320 TC) z Maďarska a nejlepší Chevrolet Cruze byl až šestý (Muller), zatímco čtvrtý James Nash (Ford) dostal penalizaci (o deset míst vzad), protože neprošel kontrolou světlé výšky vozu. Závod na trati pro většinu neznámé skončil překvapivým double ruského týmu Lukoil/Seat León; vyhrál Gabriele Tarquini, jenž si lehce poradil s Micheliszem, a jeho žák Alexej Dudukalo dosáhl druhým místem svého nejlepšího umístění. Tarquini tak přerušil řadu vítězství Chevroletu z Monzy, Valencie a Marrákeše. Ve druhém závodě však znovu triumfoval Chevrolet (Robert Huff letos poprvé). O týden později vyhrál Yvan Muller na Hungaroringu, ale domácí hrdina Norbert Michelisz si připsal vítězství ve druhém před padesáti tisíci diváků! Mehdi Bennani z Maroka (také BMW 320 TC) překvapil čtvrtým a třetím místem, což jsou dosud jeho největší úspěchy. Opravdu lze jen těžko předpokládat, že by automobily značky Chevrolet nedobyly letošní titul. Jejich největší soupeři jim občas vyrvou jednotlivé vítězství, ale na úroveň nepoměrně většího rozpočtu, jaký má jediný tovární tým ve světovém šampionátu, samozřejmě nikdy nemohou dosáhnout.
Převzato z časopisu