Motorsport
Toyota TS 030 Hybrid – Chystá odvetu
Tom Hyan 18.06.2013 14:45
Toyota loni úspěšně vstoupila do mistrovství světa vytrvalostních závodů,
ale při debutu v Le Mans odpadla. Letos zaútočí znovu...
Pokračuje souboj gigantů, při loňské premiéře ve 24 h Le Mans překvapila Toyota velmi příjemně, od počátku držela krok s favorizovanými Audi R18 TDI, dokonce se mezi ně vklínila na třetí pozici startovního roštu. V závodě se krátce dostala do vedení, ale radost v táboře Toyota Motorsport trvala jen krátce, když byl druhý vůz zničen při nezaviněné kolizi s pomalejším účastníkem třídy Gran Turismo. Nakonec i první vůz nevydržel, klesl vzad, ztratil čas po střetu s kuriozním DeltaWingem od Nissanu a ve finále vysadil jeho zážehový osmi-válec. Nejlepším výsledkem Toyoty ve 24 h Le Mans tedy zatím zůstávají tři druhá místa (1992, 1994 a 1999) se staršími sportovními prototypy...
Le Mans 2012 však neznamenal jen první nový start. Toyota Motorsport se v minulé sezoně po odstoupení Peugeotu stala jediným soupeřem dominujících turbodieselů Audi. Přestože nejela všechny závody WEC (World Endurance Championship) 2012, tak zvítězila třikrát ze šesti startů! Rakousko-francouzská posádka Alex Wurz/Nicolas Lapierre dominovala šestihodinovým závodům v brazilském São Paulu, na Fuji Speed-way před japonským publikem a v čínské Šanghaji; v celkovém hodnocení jezdců obsadila třetí místo (vyhrála trojice Lotterer/Tréluyer/Fässler na Audi R18 TDI). V hodnocení značek třídy LMP1 byla Toyota klasifikována za Audi na druhém místě. Toyota TS 030 se stala prvním hybridem se zážehovým osmiválcem, který odstartoval do závodu 24 h Le Mans. Zbrusu nový automobil pochází z dílen Toyota Motorsport GmbH (TMG) v Kolíně nad Rýnem, kde dříve vznikaly monoposty formule 1 a připravovaly se soutěžní vozy WRC; pohonnou jednotku dodala Toyota s partnery z Japonska.
Kdo jiný než Toyota, která vyrobila přes pět milionů sériových hybridních automobilů Toyota a Lexus, by měl ostatně podpořit vstup této techniky do velkých závodů? První vlaštovkou byla v roce 2006 hybridní Supra GT HV‑R, nasazená v Japonsku (vyhrála závod 24 h Tokachi 2007). Podle Pascala Vasselona, technického šéfa TMG, hodně pomohly zkušenosti se systémem KERS, přestože jej v roce 2009 ve své poslední sezoně formule 1 nenasadili. U nové TS 030 uvažovali o přídavném motoru/generátoru buď vpředu, anebo vzadu (předpisy povolují jen na jedné nápravě), ale rozhodli se pro systém známý rovněž ze sériových vozů Lexus s pohonem zadních kol. Přídavný elektropohon Denso je tedy vložen mezi zážehový motor a převodovku; proti pohonu předních kol přináší úsporu hmotnosti (nepotřebuje hnací hřídele navíc), menší čelní plochu a nižší součinitel odporu vzduchu.
Na jeden okruh lze v Le Mans akumulovat nejvíce 3500 kJ (sedm sekcí po 500 kJ) rekuperací při brzdění, pro rychlou akumulaci (nabití) a následné vybití, kdy se funce generátoru změní na funkci trakčního motoru, je nejvýhodnější superkondenzátor, který konstruktéři uložili vpravo vedle řidiče do kabiny. Elektromotor pak poskytuje přídavný výkon po omezenou dobu (podle předpisů) pro rychlé výjezdy ze zatáček. Pro sezonu 2013 připravila Toyota Motorsport vylepšené vozy typu TS 030 a vsadila na stejné posádky jako loni. Vyhrát 24 h Le Mans je velká výzva, zatím se to podařilo -japonské automobilce jen jednou, když v roce 1991 překonala spolehlivost Mazdy 787B (se čtyřrotorovým motorem Wankel!) větší rychlost automobilů Sauber-Mercedes C11. Letos bude největším soupeřem Toyoty opět Audi, startuje se v sobotu 22. června 2013, a na trať se vrátí i český tým.
Toyota TS 030 Hybrid
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA – hybridní soustava THS-R (Racing); kapalinou chlazený nepřeplňovaný zážehový osmiválec do V/90°, uložený podélně před zadní nápravou; 3400 cm3, cca 390 kW (530 k); jedna clona ø 43,3 mm v sání; DOHC 4V; vzadu trakční elektromotor Denso 221 kW, rekuperace brzdné energie ECB se superkondenzátorem Nisshinbo; vícekotoučová spojka a šestistupňová převodovka příčného uspořádání se sekvenčním řazením; samosvorný viskózní mechanický diferenciál, pohon zadních kol.
PODVOZEK – samonosná konstrukce LMP1 z uhlíkových kompozitů; nezávislé zavěšení kol na dvojitých příčných ramenech; systém pérování pushrod s torzními tyčemi, stavitelnými tlumiči a příčnými stabilizátory; kotoučové kompozitové brzdy Brembo s vnitřním chlazením a hliníkovými třmeny; kapalinový posilovač řízení; kola 14,5 x 18 z hořčíkové slitiny; pneumatiky Michelin, 360/710 – 18 vpředu a 370/710 – 18 vzadu.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – d/š/v 4650/2000/ 1030 mm; min. hmotnost 900/915 kg (sezona 2012/2013); objem palivové nádrže 73 l.
Převzato z časopisu