Motorsport
Superstars World 2013 – Osmiválce!
Tom Hyan a Jiří Nezdařil st.+ml. 25.10.2013 07:23
Neuvěřitelné, zatímco u sériových vozů probíhá nesmyslný downsizing a motory V8 v příštím roce zmizí i z formule 1, Italové mají jiný názor...
Vidlicové osmiválce, to jsou ty pravé motory pro automobilové závody! Vědí to v Americe, na Novém Zélandu i v Austrálii, a tak zatímco novodobé mistrovství světa v závodech cestovních automobilů WTCC (World Touring Car Championship) přešlo na čtyřválce 1.6 Turbo, nadále existují osmiválcové alternativy. Podle vzoru severoamerických stock cars NASCAR se jede nejen na jižní polokouli a ke slovu se hlásí evropský NASCAR Euro Racecar (letošnímu ročníku vládne Ander Vilariño, náš starý známý z Ecce Homo), ale především mezinárodní italské mistrovství Superstars International Series, které letos vstoupilo do desáté sezony a poprvé se v ročníku 2013 představilo jak v Brně, tak na Slovakiaringu.
Startují osmiválce s výkonem i přes 368 kW (500 koní)... Bývalý závodník Maurizio Flammini, úspěšný jezdec automobilové formule 2, se po odchodu z okruhů ujal organizace motoristických výstav a sportovních podniků. Z první společnosti Flammini Racing se stala dnešní FG Group, která mj. pořádá motocyklové MS Superbike a automobilovou Superstars International Series. Flammini založil závody silných cestovních vozů pro sezonu 2004 jako italský pohár (prvním mistrem byl Francesco Ascani na BMW M5), který se o rok později stal italským šampionátem Superstars. Pro velký zájem osmiválce vyrazily do světa, v roce 2007 se jela poprvé Superstars International Series a celkově desátý ročník 2013 čítá osm dvojzávodů v Itálii (Monza, Imola a Vallelunga), České republice (Automotodrom Brno), na Slovensku (Slovakiaring u Orechové Potoně), ve Velké Británii (Donington), Belgii (Zolder) a Portugalsku (Portimao). Víkendy Superstars od roku 2010 doplnily další závody GT Sprint International Series, vypsané pro vozy Gran Turismo; všechny tři ročníky dosud vyhrály vozy Ferrari F430, resp. 458 Italia.
Za zmínku stojí mistrovství Superstars International 2011, tehdy všechny porazil Andrea Bertolini, testovací jezdec Ferrari, za volantem sedanu Maserati Quattroporte... Do letošního šampionátu nastoupily automobily devíti prestižních značek, a to Mercedes-Benz, Audi, BMW, Porsche, Jaguar, Lexus (IS F), Chrysler (300C), Chevrolet a Cadillac, všechny poháněné vidlicovými zážehovými osmiválci s elektronickým vstřikováním paliva. Většinou jsou připraveny soukromými týmy bez podpory výrobců, výjimkou je Audi Sport Italia, vedený Emiliem Radaellim, kterého známe jako spolujezdce i z českých rallye. Audi Sport Italia nasazuje sedany Audi RS5 Quattro s motory 4.2 V8/ 331 kW (450 k) a minimální hmotností 1285 kg; předpisy jsou vyváženy tak, aby byly výkony vozů jednotlivých značek na -trati srovnatelné. Hvězdou Audi je bývalý jezdec formule 1 Gianni Morbidelli z Pesara, syn známého tvůrce silničních motocyklů, který týmu vyjel dvě dvojnásobná vítězství v Zolderu a Portimau.
Emilio Radaelli nasadil v Belgii jako dalšího jezdce domácího Laurense Vanthoora, a ten dojel dvakrát druhý. Dva podniky před koncem šampionátu vyrovnal Morbidelli triumfem ve druhém závodě v Doningtonu náskok Thomase Biagiho (Mercedes-Benz) a shodně se usadili na čele tabulky se 173 body, tedy s více než třicetibodovým náskokem před Bertonem (BMW M3) a Liuzzim (Mercedes-Benz). Tovární podporu má už jen jeden tým, a to Mercedes-AMG Romea Ferrarise, který se tak vrátil k velkým závodům! Romeo Ferraris se pohybuje na závodních okruzích od konce padesátých let, začínal jako mechanik Giancarla Baghettiho (vítěze VC Francie 1961 při prvním startu v MS F1) a jeho nová spolupráce se značkou Mercedes-Benz znamená velké aktivity nejen v Superstars, ale rovněž ve formuli 3 (jede Michela Cerrutiová) a čínské Pan Delta Series na okruhu Zhuhai (Mario Ferraris tam vítězí na C63 AMG). Ferraris nasazuje dva sedany C63 AMG a jeho jezdci vstoupili do sezony vítězně, když si Vitantonio Liuzzi a Thomas Biagi rozdělili první místa na Monze; bývalý mistr FIA GT Biagi vyhrál první závod v Brně a bývalý jezdec F1 Liuzzi první závod na Slovakiaringu, ale pak podlehli nejen Morbidelliho Audi RS5, ale také Bertonovu BMW M3 (E92). Giovanni Berton je nejlepším reprezentantem bavorské značky, vyhrál druhé závody v Brně a na Slovakiaringu, po Doningtonu se tento jezdec týmu BMW Dinamic celkově držel na třetím místě.
Jediné další vítězství po šesti podnicích a dvanácti závodech patřilo muži jménem Luigi Ferrara z římského Roma Racing Teamu, který jede rovněž Mercedes-Benz C63 AMG, ovšem v provedení Coupé. Osmiválce mají také další startující automobily, připravené však soukromými týmy bez tovární podpory, mnohdy ovšem velmi zajímavých konstrukcí. Chevrolet Lumina V8 se neprodává ani v USA, ani v Evropě; jde o exportní provedení australského Holdenu, nabízeného např. v Abu Dhabi (v USA v limitované sérii Chevrolet Caprice pro policii). Kromě Audi RS5 mají všechny vozy pohon zadních kol a motory V8 vynikají opravdu specifickým zvukovým projevem, jak se na závodní stroje sluší. Jejich objem se pohybuje od 4,0 (BMW M3) do 6,2 litru (Mercedes-Benz, Cadillac/Chevrolet); udávaný výkon do 404 kW (550 k)/6300 min‑1 (u Jaguaru XF SV8). Minimální hmotnost je stanovena od 1230 kg (BMW M3) do 1370 kg (Cadillac CTS-V). Startovní pole čas od času rozšiřují noví jezdci, nechybějí mezi nimi bývalí účastníci mistrovství světa F1 jako Nicola Larini, Domenico Schiattarella, Christian Klien a další, ale také místní specialisté, např. v Belgii obsadili domácí Laurens Vanthoor (Audi RS5) dvě druhá a Renaud Kuppens (BMW M3) čtvrté a páté místo; ve Velké Británii nasazený Colin Turkington dojel šestý a desátý. Závěrečné závody se jedou v Itálii, mistrovství končí 13. října 2013 ve Vallelunze u Říma.
Převzato z časopisu