Historie
World of Speed Motorsports Museum – pocta rychlosti
Tom Hyan 04.11.2019 06:19
Nové muzeum motoristického sportu v Oregonu je neobyčejně moderním a přehledným stánkem, věnovaným závodním strojům i jezdcům.
Vlastně jsme je objevili náhodou, když jsme se vypravili na závody Indy Cars v Portlandu, našli jsme si na internetu další motoristické atrakce. A vůbec jsme nelitovali. World of Speed Motorsports Museum je opravdu skvělé, drží se hesla „méně je více“, takže tam najdete pečlivě vybrané exponáty co do významu i kvality. Muzeum se nachází ve zcela nové budově na 95th Avenue ve městě Wilsonville, ležícím jen několik mil jižně od Portlandu blízko dálnice Interstate I5. Většina exponátů je spjata s bohatou závodnickou historií Pacifického severozápadu USA (Pacific Northwest), zahrnující zejména tradiční závodní tratě Portland International Raceway (loni se tam vrátily závody Indy Cars), šotolinový jedenapůlmílový ovál Jantzen Beach Bowl v Portlandu a nedalekou dráhu Woodburn Dragstrip pro závody ve zrychlení.
Oregonské muzeum oslavuje místní legendy motoristického sportu, k nimž patří hlavně Rolla Vollstedt, konstruktér Indy Cars, či jezdci Indy Cars Art Pollard a ještě slavnější Tom Sneva se svými bratry, ale i jeden z posledních soukromníků formule 1 Pete Lovely. Zvláštní expozice je věnována rekordmanu Mickey Thompsonovi a známému Andymu Granatellimu, šéfovi STP, který nasazoval revoluční konstrukce do 500 mil Indianapolisu. Nechybí ani sbírka modelů World of Speed – Zero to 1000 mph, téměř všech úspěšných automobilů a motocyklů, jež bojovaly o absolutní rychlostní rekord na dně vyschlého solného jezera v Bonneville i jinde. Pořádají se tam přednášky, semináře a výstavy, v době naší návštěvy výstava oslavovala 55 let sportovního vozu Porsche 911. Muzeum bylo poprvé otevřeno 24. dubna 2015 jako nezisková organizace, vedená kurátorem Ronem Hueglim. Otevření se zúčastnili mimo jiné Danny Thompson, Herm Petersen, Rob Bruins, Clare Sanders, Gary Bockman, Reb Wickersham, Danny Hough, Jungle Pam Hardy a další osobnosti motorsportu.
Běžně je vystaveno kolem stovky automobilů a motocyklů, jež do muzea většinou zapůjčují jejich majitelé. Thompsonova rodina poskytla několik vozů, s nimiž Mickey Thompson jezdil na Bonneville a jako první Američan pokořil hranici 400 mph (643 km/h). Návštěvníci mohou okusit pocit ze závodní jízdy ve třech simulátorech, tvořených vozy formule 1 (1962 Lotus), Indy Cars (1995 Lola Adriana Fernándeze) a NASCAR stock cars (1998 Ford Taurus Johnnyho Bensona). Pro příznivce motocyklů je připravena obměňovaná expozice, kterou podpořila firma Triumph. Wall of Sound spojuje automobily a hudbu od prvního rock´n´rollu Ike Turnera zvaného Rocket 88 z roku 1951 až po hity ZZ Top z let osmdesátých; jsou vystavena spřízněná alba a hudební nástroje, stejně jako dobová rádia, televizory, magnetofony a první přehrávače CD.
Do síně slávy Northwest Motorsports Hall of Fame byl nedávno uveden Pete Lovely (1926 – 2011), jehož slavný závodní vůz Pooper (tedy Porsche-Cooper) z roku 1955 patří ke stálým exponátům. Pete Lovely žil v sousedním státu Washington a život zasvětil motoristickému sportu, jedenáctkrát byl na startovní listině závodu mistrovství světa formule 1 a sedmkrát se kvalifikoval. Jeho talent ocenil už Colin Chapman, zakladatel a šéf Lotus Cars, ale Pete neměl na živobytí, a tak se po krátkém výletu do Evropy vrátil do USA (s továrním Lotusem 16 se nekvalifikoval v Monaku 1959). Ve formuli 1 pak debutoval v Grand Prix 1960 na kombinaci Cooper-Ferrari, vítězil v závodech sportovních vozů, stal se úspěšným dealerem Volkswagenu ve státě Washington, a proto se coby tým Pete Lovely Volkswagen vrátil do formule 1 se soukromými Lotusy (1969 – 1971). Byla to vlastně jediná účast Volkswagenu ve formuli 1...
V pětačtyřiceti přešel přímo mezi veterány, na slavném Lotusu 49 Cosworth DFV pokračoval v závodech historických vozů, renovoval je a loni se ve World of Speed objevil jeho Ferrari Testa Rossa, s nímž mistr světa Phil Hill vyhrál Los Angeles Times Grand Prix v Riverside 1959 a Jerry Grant závod Rose Cup v Portlandu 1962. Pete Lovely vůz restauroval a zvítězil s ním v Soutěži elegance v Pebble Beach (vzniklo jen 34 kusů v letech 1958 až 1961). Dalším členem síně slávy je Rolla Vollstedt z kanadské Alberty, od jehož narození loni 8. září uplynulo 100 let (zemřel 22. října 2017), jenž se usadil v Portlandu a od roku 1947 tam vyráběl závodní automobily. S prvním startoval Len Sutton roku 1947, o rok později dobyl titul Pacific Northwest Roadster Champion. Vollstedtovy vozy účinkovaly v 500 mil Indianapolisu 1964 – 1983, pak ale Rolla jako soukromník bez velkých sponzorů odstoupil. Za největší úspěchy považuje, že nasadil první ženu Janet Guthrie do 500 Indy (1976 se nekvalifikovala, ale při třech startech dojela nejlépe devátá 1978) a že kvality jeho vozu v závodě Rex Mays 300 v Riverside 1967 prokázal Létající Skot Jim Clark, který na první pokus startoval z první řady s Danem Gurneyem, předjel ho a vedl, ale pak vzdal pro poruchu. Kuriozitou zůstává, že Jim Clark se přišel na závody jen podívat, ale Rolla mu nabídl nový monopost Vollstedt-Ford model 1966 samonosné konstrukce. Slavný Art Pollard (1927 – 1973) z Portlandu vyhrál na Vollstedtově voze mistrovství Northwest Super Modifieds v letech 1960 – 1961.
Další legendou je rodina Snevů ze státu Washington, nejslavnější Tom Sneva (loni v červnu oslavil sedmdesátiny) vyhrál 500 mil Indianapolis 1983 a mistrovství Indy Cars 1977 – 1978, jeho táta Edsol (Ed) byl hvězdou místních závodů ve Spokane, tři bratři také závodili (Blaine Sneva jezdí dodnes v jedenašedesáti)! Tom Sneva patřil k jezdcům týmu bratří Granatelliů, z nichž nejslavnějšímu Andymu je věnována ve Wilsonville samostatná expozice. Jako majitelé známé firmy STP (přísady do olejů a paliv) se Granatelliové zasloužili o účast turbínových vozů STP-Turbocar a Lotus 56 v Indianapolisu, stejně jako osmiválců Novi s pohonem všech kol a dalších neobvyklých konstrukcí. Andy sám pokořil rekordy na Bonneville (jeho Chevrolet Camaro je vystaven), pokusil se o start v 500 Indy 1948 (Miller-Ford Offenhauser číslo 59 v expozici) a nakonec nasazoval nejrůznější jiné vozy (prohlédli jsme si STP Lola T272 pro Indy Cars 1972, s níž jel Wally Dallenbach).
Americká scéna motorsportu je neobyčejně bohatá, muzeum však neunaví nepřehlednou směsicí exponátů, ale potěší pečlivě vybranými kousky ve světlém interiéru. Nechybí nic, midgety a super modifieds před postupem do Indy Cars, samotné Indy Cars několika generací s motory vzadu i vpředu, mohutné stock cars, dragstery nejrůznějších tříd, sportovní prototypy, rekordní vozy z Bonneville a dokonce ani superrychlý motorový člun třídy U1 Unlimited Hydroplane, což je další slavná kapitola amerického motorsportu. Muzeum je otevřeno celý týden kromě pondělí, základní vstupné činí deset dolarů.
Převzato z časopisu