Historie
August Horch Museum Zwickau – Saský příběh
Jiří Fiala 08.12.2022 06:43
Sasko od nás odděluje hřeben Krušných hor bohatých na cenné nerosty. Krušné i bohaté jsou též osudy saských automobilek, jednoho ze základů německého automobilového průmyslu.
Výrobce jízdních kol, motocyklů i automobilů osud časem včlenil do značek Horch, DKW, Audi a Wanderer, později spojených do koncernu Auto Union. Existovaly zde užitkové automobily Framo a v sousedním Duryňsku klan Dixi/BMW. Území spadlo pro druhé světové válce do sovětské zóny, jež udělila přejmenovaným automobilkám jiný směr. Po pádu železné opony nabrala výroba vozidel opět jiný kurz, fortel ve zdejších lidech zůstal. Osudy značek všech tří období mapují moderní muzea.
Nejreprezentativnějším z nich je díky štědré záštitě Volkswagen Group, především značky Audi, August Horch Museum. Jedním z největších mužů německého motorismu byl brilantní technik August Horch (1868 Winningen – 1951 Münchberg). Jeho firma „A. Horch & Cie“ z předměstí Kolína nad Rýnem postavila první automobil roku 1900. O čtyři roky později se přestěhovali do Cvikova (Zwickau). Vyráběl zde kvalitní vozy značky Horch, avšak roku 1909 se rozhádal se spolumajiteli ohledně dalšího směrování. Ze společnosti odešel, aby o pár ulic dál založil „August Horch Automobilwerke Zwickau GmbH“. Podmínky rozchodu mu zakazovaly vyrábět automobily pod svým jménem, proto vtipně použil jeho latinskou podobu. „Audi Automobilwerke GmbH“ bylo na světě.
Jørgen Skafte Rasmussen spoluzaložil roku 1904 v Saské Kamenici (Chemnitz) firmu „Rasmussen & Ernst“, prodávající různé přístroje a stroje. Roku 1907 přemístili její výrobní část do bývalé textilky v Zschopau. Zde již byl Dán jediným vlastníkem. Vyráběli také parní armatury a od roku 1916 postavili necelé dvě desítky parovozů. Brzy jej ale přestaly zajímat, zbyla po nich pouze značka DKW. Rasmussen současně získal práva k výrobě malého dvoudobého spalovacího motoru, který se zprvu začal využívat jako přídavný motorek k jízdním kolům. Roku 1920 se zrodil prototyp automobilu DKW. Těžištěm výroby zůstávaly motocykly, jichž se časem DKW stalo největším světovým výrobcem. DKW bylo roku 1928 jedním z prvních výrobců nabízejících automobily na splátky. Téhož roku Rasmussen převzal Audiwerke ve Cvikově.
Již v roce 1896 vznikla v Saské Kamenici strojírenská firma „Winklhofer & Jaenicke“. Vyráběli jízdní kola, od roku 1902 motocykly a od roku následujícího automobily. Od počátku roku 1911 používali značku Wanderer. V letech 1911 a 1912 zahájili sériovou výrobu malých vozů W3 Puppchen. Počátkem 30. let se Audi a Wanderer soustředily na kvalitní vozy středních tříd. DKW prodalo výrobu motocyklů českému podnikateli Janečkovi (JAWA) a vrhlo se na malé vozy. Horch symbolizoval rozměrný opulentní luxus. Hluboce podfinancované automobilky, navzdory kvalitě a technické progresivitě výrobků, se ocitly na začátku velké hospodářské krize ve velkých potížích. Čelily jim vstupem automobilových divizí do „Auto Union AG“, založené 29. června 1932. Značky byly postupně upozaďovány ve prospěch všeobjímajícího Audi. Poslední vyrobený Horch má ročník 1940. Téměř 55 % všech luxusních vozů v Německu vezlo značku Horch, každý pátý německý osobní automobil vyrobili ve Cvikově.
Po válce Audi (i BMW) uniklo prostřednictvím svých filiálek na Západ. Vybombardované závody ve Cvikově začaly roku 1947 vyrábět nákladní vozy H 3 (ex-Horch), o rok později bývalý závod Audi osobní IFA F 8 (ex-Audi F8). Roku 1955 se objevil první sériový vůz s plastovou karosérií, P 70, předchůdce Trabantu. Velký Sachsenring P 240 (1959) bývá označován za „poslední Horch“. Soudruzi byli nuceni zaměřit se na sice pozoruhodné, strategické suroviny šetřící, nicméně vysmívané Trabanty s kouřícími dvoudobými motory. Časem se ukázala neudržitelnost jejich výroby. Továrna Barkas (ex-Framo), ještě v Karl-Marx-Stadtu (dnes Chemnitz), spustila 31. srpna 1988 výrobu moderních čtyřdobých čtyřválců VW. Vybavovala jimi Trabanty a Wartburgy. V květnu 1990 začal VW v nové továrně v Moselu u Cvikova vyrábět malé VW Polo – tím nastartoval novou etapu historie výroby automobilů v Sasku.
V lednu 1986 vzniklo uskupení „Automobilové muzeum“, v květnu 1990 otevřeli první část expozice. Pak několikrát měnili zřizovatele, až v prosinci 2000 povstala nezisková společnost August Horch Muzeum Zwickau GmbH, v níž polovinu vlastní město a druhou půlku Audi. V letech 2002–2004 investovalo Audi AG do stavebních prací 6,6 milionu eur, dalších 1,8 milionu poskytly federální fondy. Tvrdí, že jsou jediným německým automobilovým muzeem nacházejícím se v autentických prostorách automobilky. V bývalé hale Audi Automobil-Werke se od roku 1910 vyráběly motory a montovaly podvozky.
V září 2004 si 2500 m2 expozic prohlédli první návštěvníci. V říjnu 2011 muzeum zvětšilo plochu o dalších 3000 m2 v sousední hale bývalého Audi. Rozšiřování nadále pokračovalo na 6500 m2. V srpnu 2014 uvítali 750 000. návštěvníka od znovuotevření. Struktura muzea je promyšlena s německou důkladností. Soupis obsahuje asi 160 automobilů, 20 motocyklů a desítky motorů a karosérií. Každý exponát doprovází srozumitelná popiska (D/GB), stěny nesou delší texty s fotografiemi a grafy s doplňujícími údaji nejen o vozidlech a dalších výrobcích, ale i o sportu, výrobních metodách a genealogii klíčových osob či životě v továrnách pracovně nasazených za války i radostné existenci v budování DDR.
Trasa prohlídky vede přes časově uspořádané expozice, často tvořené atraktivními diorámaty. Jdeme ulicí spíše lidových DKW a Wandererů, potkáme účastníky Jízdy prince Jindřicha, elegantní Wanderery a Audi, čerpací stanici Standard Oil, závodní Stříbrné šípy ze 30. let, exkluzivní limuzíny Horch před hotelem, pracovnu Augusta Horcha. Mechanická dílna se stroji poháněnými ze stropu vedenými transmisemi je plně funkční. Seznámíme se s ruční stavbou dřevěné kostry karosérie a jejím pokrýváním. Pokračujeme válečnou výrobou a ukázkou vybombardovaného města. Další část expozic nás zavede do časů DDR, vozů IFA, Sachsenring a Trabantů. Zde nás zaujal peloton cyklistů Závodu míru 1958 vedený reportážním kombi Sachsenring P 240 a autentická výrobní linka karosářských dílů z duroplastu, úsměvná je prázdninová scénka u montované unifikované chatky, khaki Trabanty a pád železné opony. Expozice vrcholí moderní dobou s prvním v Sasku vyrobeným VW Polo a skeletem karosérie Bentley Bentayga. Samozřejmostí je mimořádně vybavený obchod s literaturou i modely, restaurace a parkoviště.
Autor děkuje za spolupráci paní Annett Langové.
Převzato z časopisu