Historie
AUGUST HORCH MUSEUM – KRÁSNÉ VOZY I HISTORIE
František Vahala 19.02.2019 12:58
Historie
Foto: Jiří Fiala
Muzeum Augusta Horcha ve Cvikově nedávno prošlo modernizací a rozšířením stálých i speciálních expozic. Jeďte se podívat na ucelený příběh koncernu Auto Union, ale i mnohé další zajímavosti z historie saského automobilového průmyslu.
Foto: Jiří FialaNa území Německa v současné době najdete kolem 250 muzeí věnovaných historii jednotlivých značek automobilů a motocyklů i různým odvětvím dopravy. Právě ve Cvikově je historie výroby automobilů stará více než století, a i to je důvod, proč sem zavítat. V části původní továrny Audi se totiž na 6500 m2 nachází velmi propracované a elegantní muzeum, poodkrývající významnou část dějin automobilismu. Čeká na vás přes 160 velkých i menších exponátů a zdaleka se netýkají pouze čtyř značek Auto Union…
Snaha vybudovat v německém Cvikově automobilové muzeum se dá stopovat až do poloviny 70. let minulého století, kdy vznikly první praktické návrhy. Ty ovšem zůstaly nenaplněny z důvodu tehdejší špatné finanční situace. Změna přišla v roce 1988, kdy byla nepoužívaná kavárna závodu Sachsenring přeměněna ve stálou výstavu automobilů a souvisejících předmětů. Původně zde bylo vystaveno 14 klasických automobilů, mezi nimiž byl pouze jeden Horch, jedno DKW a různé automobily IFA.
Foto: Jiří FialaPo pádu železné opony se budova muzea využívala k různým účelům až do prosince 2000, kdy automobilka Audi začala rovnocennou spolupráci s městem Cvikov s cílem přeměnit muzeum na funkční, nevýdělečný, leč edukativní celek. Od té doby fungovalo muzeum, jež se navíc v roce 2017 opět rozrostlo – prostory muzea byly výrazně rozšířeny o novou halu včetně tribuny Velké ceny s videoinstalací a jednotlivé haly rozdělila příjemná restaurace.
Při vstupu do samotné expozice minete malý obchod, kde si zejména ti jazykově zdatnější mohou vybrat knihu o historii či model oblíbeného vozu, a poté projdete kolem foyer, v němž stojí čtyři vozidla, reprezentující čtyři značky koncernu Auto Union, jehož historie a produkty tvoří hlavní část expozice muzea. O jeho vývoji, jednotlivých výrobních závodech (které se ve 30. letech daly najít v různých městech včetně Berlína, Saské Kamenice, Zschopau nebo Annabergu), ale i hospodářských a politických souvislostech se dozvíte skutečně mnoho. K získání dostatečného přehledu o tomto zcela jistě zajímavém tématu vám pomohou nejen přehledné a velmi vkusně vytvořené tabule s přesnými daty, ale i různé, dnes moderní interaktivní pomůcky.
Foto: Jiří FialaKoncern Auto Union vznikl v létě roku 1932 sloučením několika různých obchodních společností, mezi nimiž byly nejdůležitější čtyři – Audi, Horch, Wanderer a DKW. I přesto, že čtyři německé značky byly začleněny pod společnou střechu (v podobě akciové společnosti Auto Union), i nadále pokračovaly ve výrobě vozidel pod vlastními názvy. Ovšem zcela logicky došlo k centralizaci technologického vývoje – například do některých modelů Audi byly instalovány motory Horch nebo Wanderer. Zmíněnou pozornost si koncern zaslouží nejen proto, že vyráběl skvělé automobily, jež ale dnes na setkáních klasických automobilů potkáte jen výjimečně, ale i pro svoji důležitost pro východoněmecký průmysl.
Hlavní hala expozice vás nadchne zejména v několika ohledech: jednotlivé automobily jsou velmi citlivě rozmístěny v diorámách, navozujících atmosféru týkající se konkrétního vozu. Například žlutý phaeton Audi 10/28 HP Typ B stojí vedle zeleného Horchu 12/28 HP (oba vozy z roku 1911), přičemž připomínají slavnou horskou soutěž Internationale Alpenfahrt, kde Audi se svým tehdy novým modelem uspělo. Kousek dál stojí zrenovovaný Horch 14-17 PS z roku 1904 – tedy z doby, kdy August Horch založil společnost August Horch & Cie. Motorenwagenwerke A.G.
Pokračujte dál kolem nákladního modelu Horch 25/42 HP LKW či dobové čerpací stanice a vstoupíte do hlavní haly, kde vás okamžitě uchvátí fascinující modely z doby největšího rozkvětu značek: 30. let.
Právě z té doby pochází několik nádherných modelů nejvyšší třídy s řadovými -osmiválci. Horch 835 je považován za -jeden z nejkrásnějších německých automobilů své doby, kromě karoserií od firmy Gläser či zmíněného řadového motoru o objemu 4944 cm³ (výkon 74 kW/100 k) zaujme i nezávisle zavěšenými koly. Nesporně elegantní vozy jsou doplněny o další modely všech čtyř značek, takže zájemci mohou obdivovat například DKW F7, Audi 225 či Wanderer 245. A samozřejmě mnohé další zásadní šesti- a osmiválcové modely.
Foto: Jiří FialaVynechána není ani historie firmy během druhé světové války. Ta se německého průmyslového koncernu dotkla podobně jako ostatních – civilní výroba byla prakticky ukončena a veškerá produkce se soustředila na výrobu válečných strojů a vybavení. Do továrny přicházely pracovat ženy, zahraniční pracovní síla i vězni z koncentračních táborů. Působivá expozice představí málo známé historické vojenské automobily včetně pásového Raupeschlepper OST (1942) s motorem V8 i různé dobové doplňky a přístroje.
Při procházce rozlehlou expozicí ulice, včetně dobových obchodů a výloh, se vrátíte do noblesy 20. a 30. let. Připomenete si nejen tehdejší automobily (včetně jedinečné tříkolky Framo Stromer FP 200), ale i módu, produkty běžné denní potřeby či vybavení autodílny. Součástí této podzemní části je také přehledný výklad historie značek DKW a Wanderer, přičemž mimo automobily můžete obdivovat i vybrané motocykly. Dozvíte se také o tom, kam Auto Union vyváželo své produkty a jak fungoval marketing ve 30. letech, kdy se motorismus rychle rozšiřoval – výjevy napoví o letním výletu k vodě i zimních problémech tehdejších motoristů.
Když už jsme zmínili vybavení, další neméně přitažlivou částí muzea je náhled do kanceláří a technologické a mechanické části výroby 20. a 30. let. Více než psací stroje vás asi zaujme plně funkční strojní zařízení poháněné jediným motorem s převodovkou a soustavou kol, pák a kladek. O umění tehdejší ruční výroby karosérií napoví nejen specifické stroje, ale i rozříznuté Audi z roku 1935. Skutečně úchvatná a velmi poučná část muzea, samozřejmě doplněná o nejrůznější informace a dobové doplňky.
Tím už se dostáváme do nově otevřené budovy, která nabízí velmi zajímavý pohled na závodní historii. Nechybí legendární Silberpfeile, tedy Stříbrné šípy z koncernu Auto Union, jež tehdy společně s vozy značky Mercedes-Benz dominovaly závodům. Auto Union type C a type D už jsou připraveny na startovní dráze, zatímco aerodynamický model čeká v přepravníku. Málokde můžete uceleně prozkoumat pestrou, leč krátkou etapu vonící vítězstvími, rychlostními rekordy a benzinem. V letech 1934 až 1938 vzniklo celkem deset závodních modelů Auto Union s dvanácti- a šestnáctiválcovými motory o výkonech od 300 do 545 koní, včetně několika aerodynamických. Pokud vás zajímá tato část historie, usaďte se na tribuně a sledujte jedinečný příběh, nebo se začtěte do informačních tabulí či prozkoumejte slavný šestnáctiválec. Rozšíření expozice o tyto skvosty motorsportu bylo zajisté velmi dobrým nápadem.
Foto: Jiří FialaJelikož muzeum v minulém roce slavilo výročí 150 let od narození zakladatele Augusta Horcha, speciální exhibice připomíná celý jeho život. Od úplného dětství přes studia a první setkání s automobilem v roce 1896 až po zahájení vlastního podnikání v roce 1899, kdy mladý inženýr odešel od Benze a snažil se rozjet podnikání na vlastní pěst. Roky úspěchů i neúspěchů spojuje vášeň pro automobily a jejich výrobu. Dozvíte se také mnohé o tom, jak fungovala společnost na přelomu 19. a 20. sto-l-etí či o obchodních souvislostech velkých firem.
V poslední části muzea na vás čeká expozice týkající se výroby automobilů po roce 1945. Najdete zde nejen nákladní stroje či traktory, ale brzy se dostanete do části, jíž dominují Trabanty. Spatříte nespočet různých modelů, prototypy, závodní verze, jedinou zbývající linku na duroplast či typický východoněmecký bungalov. Trabanta si dokonce můžete vyzkoušet v rámci simulované jízdy – jak jinak než skrz sídliště.
Foto: Jiří FialaKdyž se přiblížíte ke konci expozice, nahlédnete do doby po roce 1990. Zde se dozvíte víc o budoucnosti s Volkswagenem, dodavatelském průmyslu a vývojových kancelářích. Věděli jste například, že 21. dubna 1990 byla v Sasku zahájena výroba vozů VW Polo a Trabant 1.1? Duroplastový relikt doby ve výrobě vydržel pouhých pár měsíců, než celou kapacitu převzal Volkswagen. První vyrobené Polo si taktéž můžete prohlédnout zblízka, stejně jako pancéřovaný Volkswagen Phaeton, miliontý Passat ze Saska, Bentley Bentaygu nebo Volkswagen Golf Wörthersee z roku 2017. Touto dlouhou cestou dojdete až do současnosti, a také na konec krásně prezentované výstavy, z níž si jistě odnesete mnoho nových poznatků, jež vám doplní souvislosti saské automobilové výroby. A další plán? Určitě wiener schnitzel v restauraci August Horch a nakonec jedna perlička – hned vedle vchodu do muzea stojí původní vila, v níž pan továrník Horch dlouhá léta bydlel. Když se budete u recepce trochu snažit, můžete nahlédnout do noblesních prostor a snít o době, kdy majitel továrny se svojí rodinou žil rovnou v jejím areálu.
Muzeum August Horch se v nachází v německém Cvikově v ulici Audistrasse 7. Otevřeno je každý den kromě pondělí a základní vstupné činí 9 eur.
Převzato z časopisu