Historie
August Horch Museum – Poučení z krizového vývoje
Tom Hyan 10.10.2012 07:29
K nejbližším zahraničním stánkům automobilové historie patří August Horch Museum ve Cvikově, které je skutečně na vysoké úrovni a návštěvu lze vřele doporučit...
V německém městě Zwickau (Cvikov) vždy vznikaly automobily; těžko však uvěřit, že se produkce z hrdých modelů Horch a Audi změnila pod taktovkou komunistické moci jen na zapáchající dvoutakty, jež ale stejně dobyly srdce milionů uživatelů, kteří prostě neměli jinou šanci. Historie je to jistě poučná; po pádu komunismu Trabanty okamžitě skončily a dnes se ve východní části Německa vyrábějí Volkswageny stejně jako v části západní; málokdo si však uvědomuje, jaké štěstí potkalo společnost Volkswagen, když se po druhé světové válce ocitla jen několik kilometrů za hranicí sovětské okupační zóny. Stačilo ji tehdy o kousek posunout, a Volkswageny by dnes nikdo neznal...
Na území někdejší sovětské okupační zóny, později proměněné na Německou demokratickou republiku, která však s demokracií měla pramálo společného, se po dlouhá léta vyráběly kvalitní automobily mnoha značek. Není bez zajímavosti, že tam kromě Audi mají svůj původ také BMW, mnichovská společnost totiž zavedla produkci osobních vozů BMW v Eisenachu po převzetí továrny Dixi. Bohatou historii dnes připomíná řada automobilových a motocyklových sbírek, k nejvýznamnějším patří právě August Horch Museum v saském Zwickau. August Horch (1868 – 1951) byl zakladatelem značky Audi, když po neshodách s partnery ve své první automobilce Horch podnik opustil. Vyučený kovář a později studovaný inženýr zahájil kariéru u Karla Benze v Mannheimu, ale tam nemohl plně rozvinout svoje nápady. V roce 1899 tedy založil dílnu v Kolíně nad Rýnem, experimentoval s hliníkovým blokem motoru, ale pak se vrátil k levnějšímu litinovému a první automobil představil na přelomu století. Neustále hledal vhodné prostory a nalezl je nejprve v saském Reichenbachu, z něhož byl už jen skok do Cvikova. Tam zahájila společnost August Horch & Cie.
Motorwagenwerke AG výrobu v roce 1904 modelem 14-17 PS, čtyřválcem 2722 cm3 s hliníkovou klikovou skříní a výkonem 14 až 17 k při 800 až 1000 min‑1; v roce 1904 vzniklo 21 exemplářů, o rok později 31. V současné době připravuje August Horch Museum stavbu přesné repliky prvního automobilu Horch ze Cvikova. V roce stého výročí vzniku tohoto vozu bylo otevřeno August Horch Museum ve Cvikově v těsné blízkosti reprezentativní vily zakladatele značky; místní pivovar Mauritius Brauerei Zwickau při této příležitosti uvedl goldene Jubiläumsbier, tedy pivo na počest 100 let automobilové výroby ve Cvikově, která zahrnuje značky Horch, Audi, DKW, IFA Sachsenring včetně Trabantu a Volkswagen. Novou společnost August Horch Museum Zwickau GmbH založily město Zwickau a automobilka AUDI AG Ingolstadt už 12. prosince 2000; byla vyhlášena architektonická soutěž a zahájena přestavba vybraných objektů v historické průmyslové části města, jež tvořily část továrny Audi Automobil-Werke mbH, konkrétně výrobu motorů a montáž podvozků už od roku 1910.
Počátek sbírek pochází z neveřejného muzea, jež zřídil výrobce Trabantů už v roce 1988; soutěž na realizaci muzea vyhrálo konsorcium dvou místních architektonických kanceláří. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 10. září 2004 na ploše cca 2500 metrů čtverečních, která se po roce zvětšila na tři tisíce. K desátému výročí se připravuje rozšíření na 6500 m2, neboť muzeum získalo další původní halu Audi v těsné blízkosti dnešních objektů; na dvojnásobné ploše tedy bude od roku 2014 vystaveno ještě více automobilů, jež jsou zatím uchovány v depozitářích, nemluvě o větších možnostech pro tematické výstavy. Společnost Audi AG z Ingolstadtu do rozšíření investuje devět milionů eur; předpokládá se zvětšení expozice zejména o vozy Trabant a Volkswagen, které jsou v muzeu zastoupeny na malé ploše, důraz je samozřejmě kladen na největší sbírku automobilů Horch na světě, ale také další koncernové značky Auto Unionu, k nimž patří Audi, Wanderer a DKW.
Návštěva automobilových sbírek je naším koníčkem, ale chceme zdůraznit, že August Horch Museum ve Cvikově patří k nejlepším i nyní na těch 3000 m2! Expozice jsou vytvořeny s neobyčejným vkusem, přehledné a dobře uspořádané; není to žádné skladiště jako v mnohých jiných případech. Působivá je replika čerpací stanice Standard DPAG ze třicátých let, kde u stojanů čekají exkluzivní modely Audi SS Zwickau a Horch 375 Pullman-Limousine, či inscenace autosalonového stánku Auto Union, na němž se střídají různé modely Horch, Audi, DKW a Wanderer, tedy automobily značek, jež stály u zrodu koncernu Auto Union a symbolu čtyř kruhů (dodnes zdobí přídě vozů Audi). Nechybí originální mechanická dílna s transmisemi, pohánějícími soustruhy, frézky, vrtačky, hoblovky a další obráběcí stroje; pohled do karosárny; panorama válečné zkázy; závodní vozy Grand Prix; celá ulice třicátých let s levnými automobily a motocykly DKW; vývoj Trabantu s miliontým exemplářem; prototypy z časů NDR a speciální tematické výstavy (většinou půlroční).
V roce 1909 po neshodách s akcionáři opustil August Horch původní automobilku a založil novou, v roce 1910 přejmenovanou na Audi, což není nic jiného, než jeho jméno přeložené do latiny! V polovině roku 1932 se saské automobilky Audi, Horch, DKW a Wanderer spojily do koncernu Auto Union; pod koncernovým označením pak vznikly známé závodní vozy s motorem V16 nebo V12 vzadu. Po druhé světové válce tyto značky zanikly, zůstala jen DKW, ovšem přenesená za železnou oponu a v roce 1965 proměněná na Audi. Vývoj v NDR pokračoval tak, že ze zkušeností DKW po znárodnění vznikly Trabanty, zatímco z luxusní značky Horch se staly nákladní vozy pro budování tzv. socialismu. Řadové a vidlicové osmiválce Horch, stejně jako vidlicové dvanáctiválce téže značky, zůstaly vzpomínkou a předmětem zájmu sběratelů z celého světa. Solidní Wanderer také skončil, v roce 2010 tuto značku automobilů, motocyklů (její konstrukce byla u základu naší Jawy, spojení jmen Janeček-Wanderer), bicyklů, obráběcích a psacích strojů připomněla tématická výstava. Letos jsme v muzeu viděli výstavu zapomenuté saské značky Presto z Chemnitzu, jež vyráběla rovněž jízdní kola, motokola, motocykly a automobily, ale zanikla ještě před válkou po spojení s NAG (Nationale Automobil-Gesellschaft). Posledním výrobkem IFA Presto-Werke byly rozdělovače pro motory Framo (1950).
Převzato z časopisu