Historie
Automoto Museum Lučany nad Nisou – Nejmladší muzeum
Jindřich Lasík 29.06.2024 02:48
Foto: Jindřich Lasík
Každou chvíli slyšíme, že se někde otevřelo motoristické muzeum. Ale není muzeum jako muzeum. Koncem loňského roku bylo otevřeno Automoto Museum v Lučanech nad Nisou a hned se zařadilo mezi ta „nej“.
Asi před šesti roky vlastnil Radek Dvořák sbírku 180 historických motocyklů a asi 45 automobilů. Není divu, že potřeboval větší garáž, do které by všechna svá vozidla umístil. Jako první přicházel v úvahu zchátralý jablonecký pivovar. Jednání dobře nedopadla ani po roce, ale v tu chvíli byla k mání zrušená sklárna v Lučanech nad Nisou. V roce 1911 byla postavena během jediného roku a zahájila výrobu. V té době patřila mezi nejmodernější továrny svého typu v českých zemích. Fungovala až do roku 2008, kdy byla produkce přenesena do Desné. Od té doby objekt pomalu chátral a lidé si odnášeli domů šamotové cihly a další materiál.
Foto: Jindřich Lasík
Radek Dvořák původně ani neuvažoval o muzeu, ale kamarádi a architekt Ondřej Novosad ho přesvědčili, ať vozidla ukáže lidem. Rekonstrukce trvala pět let, a aby si nemusel půjčovat, tak větší část sbírky rozprodal. I tak třikrát překročil rozpočet. Uprostřed objektu stojí velká dvoupodlažní hala (asi 2500 m² výstavních prostor) s ocelovým příhradovým krovem, kde stávaly kdysi sklářské pece. Kvůli statice musel být nahrazen replikou s vyšší únosností. Původní krov totiž počítal s nepřetržitým provozem pecí, tudíž se neřešila zátěž sněhem. Postranní trakty, tzv. tažírny, mají dřevěné krovy, které se podařilo zrestaurovat. A dnes tu odpočívají převážně motocykly. Majitel chtěl co nejvíce zachovat autenticitu objektu, a to se podařilo. Budova sklárny je zároveň výjimečným architektonickým počinem, v soutěži Karla Hubáčka Stavba roku Libereckého kraje získala v anketě hlasování veřejnosti první cenu.
„Viděl jsem hodně muzeí u nás i v zahraničí. Chci, aby vozy nestály natěsno vedle sebe, ale aby vynikla jejich krása, a tudíž byl kolem prostor. Sbírku budeme obměňovat, mám přislíbené i různé exponáty ze zahraničí. Půjde kromě jiného o velké sportovní rarity, protože tady nechci mít, co má každý. Českým vozům se nebráním, avšak musí mít historii, příběh. Moc vozidel mi nezůstalo, ale kamarádi, jimž jsem je prodal, je teď rádi půjčili,“ vysvětluje Radek Dvořák, který původně muzeum nechtěl.
Foto: Jindřich Lasík
Muzeum je zaměřené na sportovní a závodní vozy a motocykly. Své si tady najde každý fanda, protože tu bude průřez celým automobilovým stoletím. Ladislav Samohýl pro tyto účely zapůjčil třeba Bugatti 37 GB z roku 1926. Eliška Junková o tomto stroji, vyrobeném v počtu 290 kusů, prohlásila – jako by jej malíř nakreslil jedním tahem štětcem. Předválečnou éru doplňuje například Tatra 12 Sport se vzduchem chlazeným plochým dvouválcem, dále Darracq Sport 2000 z roku 1924 nebo šestiválcový sportovní Riley 15/6 z roku 1936. Nejstarším, ale také zároveň nejsilnějším je pak Simplex 90 HP se čtyřválcem 9,7 litru z roku 1907.
V muzeu najdeme i několik originálních závodních nebo soutěžních automobilů. Jedním z nich je Peugeot 206 WRC s výrobním číslem 8. V roce 1988 s ním havaroval Marcus Grönholm v britské rally, o rok později dojel druhý se ztrátou 6,5 sekundy na Richarda Burnse v portugalské rally. Od roku 2014 je ve vlastnictví Štěpána Vojtěcha. Dalším skvostem je Martini MK 73 F3 s dvoulitrem Opel. S tímto vozem absolvoval německý šampionát F3 jezdec Pierre Kafer. Se stejným monopostem startoval tehdy i Tomáš Enge.
Foto: Jindřich Lasík
Vedle automobilů nabízí muzeum i kolekci sedmdesáti motocyklů převážně zahraničních značek. Ale najdeme tu i Jawu 350 2xOHC z roku 1961. Jde o nejúspěšnější československý motocykl všech dob, hlavně zásluhou Františka Šťastného a Gustava Havla, kteří s ním v MS obsadili druhé a třetí místo.
Čestné místo zaujímá Ferrari Testarossa s atmosférickým dvanáctiválcem 4,9 litru (287 kW/390 k) a karosérií Pininfarina z roku 1986. Jde o první automobil majitele muzea. Další Ferrari, 348 nebo Modenu, či Alfu Romeo SZ Zagato najdeme v takzvaném červeném rumovém salonku, který je návštěvníkům nepřístupný, ale můžeme prozradit, že i tyto a další automobily budou čas od času vystaveny. Expozice se totiž mají měnit a asi už brzy se můžete těšit třeba na ISO Bizzarrini.
Protože Radek Dvořák tíhne k supersportovním vozům, tak tady pochopitelně nemohou chybět. Asi největší zajímavostí je Innotech Mysterro z roku 1995. Ve vystaveném exempláři je osmiválcový motor 5,7 litru z Corvetty. Vůz nese rukopis Václava Krále, stejně jako MTX Tatra V8, na nějž v podstatě konstrukčně navazuje. Jde o jediný vyrobený kus a nikde jinde ho nenajdeme.
Foto: Jindřich Lasík
S otevřením muzea byla zároveň zpřístupněna výstavka vozidel britského designéra, konstruktéra, popularizátora principů recyklace a decentralizace automobilové výroby Johna Cowperthwaita. Několika modely nechává nahlédnout do zákulisí výroby automobilů značek MOSS a JC. Až si krásné automobily a motocykly prohlédnete, tak se nezapomeňte zastavit v kavárně Na cestě. Nebudete litovat.
Převzato z časopisu