Historie
Deutsches Zweirad- und NSU-Museum – Nejen motocykly...
-TH/HH- 07.03.2013 08:25
Málokdo si dnes vzpomene na automobily a motocykly NSU; jejich výrobce však dosud žije převtělen do Audi a jako správce patentů na Wankelův rotační motor...
Příběh německé společnosti NSU, která odvozuje své jméno od sídla v Neckarsulmu (Neckarsulmer Strickmaschinen Union), patří k pozoruhodným ukázkám peripetií průmyslového rozvoje. Nejprve (podobně jako Opel) byla výrobcem jízdních kol a pletacích strojů (Opel dělal šicí stroje), pak motocyklů a automobilů, jejichž výroby se v krizi konce dvacátých let vzdala a automobilovou továrnu přenechala Fiatu; po válce dokonce největší výrobce motocyklů až do nástupu Japonců, několikanásobný vítěz mistrovství světa v závodech silničních motocyklů a držitel světového rychlostního rekordu (viz AR 1/’13), pak rychlý konec s jednostopými vozidly, krátký návrat do světa automobilů s využitím práv na rotační motor Felixe Wankela, spojení s Audi a dnes druhý nejdůležitější výrobní závod této značky po Ingolstadtu. Kromě toho účelově zřízená firma NSU GmbH nadále spravuje patenty na Wankelův motor...
V roce 1956 otevřené motocyklové muzeum v Neckarsulmu se vcelku pochopitelně věnuje místní značce NSU, ovšem té patří jen velké sklepy historického objektu téměř v centru města; další tři podlaží jsou zaplněna motocyklovými unikáty, jež si jistě zaslouží samostatný článek. Závěrem minulého roku jsme se však do Neckarsulmu vypravili především proto, abychom viděli výstavu ke 110. výročí narození Felixe Wankela (1902 – 1988), s jehož vynálezem rotačního motoru je společnost NSU úzce spjata, neboť se zasloužila o první aplikace a celosvětové rozšíření na základě prodeje patentů. Při této příležitosti jsme se zaměřili na zajímavou historii značky NSU.
Před 140 lety založili Christian Schmidt a Heinrich Stoll ve starém mlýně v Riedlingenu první mechanickou dílnu, která se pustila do produkce pletacích strojů. V červenci 1873 založená dílna slavila úspěchy, prostory nestačily, a tak Schmidt koupil větší mlýn v Neckarsulmu, který přestavěl na továrnu, v níž o šest let později vznikl první velociped Germania a roku 1892 skončila výroba pletacích strojů, neboť mobilita dostala přednost. Zručnost dělníků nové společnosti Neckarsulmer Fahrradwerke nabyla takového věhlasu, že se na firmu obrátil Gottlieb Daimler a od roku 1888 se pak rámy podvozků pro jedny z prvních automobilů Daimler-Stahlradwagen vyráběly v Neckarsulmu (pro dvacet vozů). Vzhledem k tomu, že Daimler dodával motory i pro první Peugeoty, putovaly ocelové podvozky od roku 1890 také do Francie...
V roce 1901 vyjel Neckarsulmer Motorrad a továrna z Neckarsulmu se stala prvním německým výrobcem motocyklů ve větších sériích, ale také prvním s vlastním zkušebním polygonem přímo v továrně, jehož součástí byla dlážděná klopená dráha a umělé stoupání na dřevěnou rampu se šestnácti schody! První stroje měly ještě švýcarské čtyřdobé jednoválce Zedel 211 a 240 cm3; třetí model NSU 2½ PS v roce 1903 už dostal obdobně koncipovaný motor 331 cm3 vlastní konstrukce. Zprvu se používalo označení Neckarsulm, ale pak se přešlo na zkrácené NSU, a tato značka přežila na automobilech do konce šedesátých let.
Výrobní program v roce 1906 rozšířily osobní automobily, v letech 1914 – 1923 se vyráběly také nákladní vozy. Automobilové motory NSU do roku 1933 byly vesměs čtyřválce, pokud nepočítáme první vůz s malým jednoválcem, jeden pokus o dvouválec a poslední šestiválce, s nimiž produkce ve třicátých letech končila. V roce 1929 totiž koupil italský Fiat novou automobilku NSU v Heilbronnu, jež odebírala podvozky NSU z Neckarsulmu, a výroba ještě nějaký čas pokračovala. Pak došlo ke změně na NSU-Fiat (montáž italských typů), která přežila do šedesátých let (nakonec se značkou Neckar, když se firma NSU vrátila v roce 1957 k výrobě automobilů). Ve třicátých letech se NSU soustředila na jízdní kola a motocykly, spojila se s motocyklovou značkou D-Rad a převzala produkci velocipedů Opel. Vznikla dlouhá řada motocyklů od motokola NSU Motosulm 63 cm3 po čtyřdobé jednoválce až 600 cm3 (v hlavě válce byl dekompresor, aby bylo možno stroj našlápnout, tedy spustit nožní pákou); na závodní dráze se objevily kompresorové speciály 350/500 konstruktéra Alberta Rodera.
Motocyklová produkce byla obnovena po válce, vznikly stroje dvoudobé i čtyřdobé, závodní tým dobyl mnoho úspěchů včetně triumfů v mistrovství světa. NSU byla největší motocyklovou továrnou světa; v roce 1955 dosáhla rekordní produkce 298 583 strojů. V roce 1957 však vedení podniku rozhodlo o návratu k automobilům; 1965 bylo vyrobeno posledních 2700 jednostopých strojů, mopedů Quick 50. Pohonné jednotky nových automobilů NSU vyšly z motocyklů, byly to vzduchem chlazené dvouválce, uložené v zádi kompaktních čtyřmístných vozů NSU Prinz, postupně sílících s přechodem na čtyřválce, populárních i na závodních okruzích. Ve spolupráci s karosárnou Bertone se zrodilo úhledné kupé Sport Prinz (1959), jehož tvary převzal otevřený NSU Spider (1964), první sériově vyráběný vůz s rotačním motorem Wankel. Už v roce 1954 se totiž vynálezce Felix Wankel spojil s automobilkou NSU, aby pokračoval ve vývoji motoru s krouživým pístem.
Spojení NSU-Wankel se pak stalo synonymem této pohonné jednotky a firma NSU prodala licence do celého světa; zatím posledním sériovým automobilem s touto pohonnou jednotkou je Mazda RX-8 (2003 – 2012). Vyvrcholením se stal aerodynamický sedan NSU Ro 80, evropský Vůz roku 1967, jenž dostal dvourotorový motor Wankel 2x 497,5 cm3 o výkonu 85 kW (115 k)/5500 min‑1, třístupňovou polosamočinnou převodovku s kapalinovým měničem momentu a pohon předních kol. Do roku 1977 vzniklo 37 406 exemplářů, ale to už byly NSU Motorenwerke přeměněny po spojení na Audi NSU Auto Union AG, kde sice ještě zvažovali alternativu rotačního motoru pro Audi 200, ale pak se rozhodli pro klasické písty. Podobným směrem se však dříve vydali sami konstruktéři NSU, jejichž poslední projekt K70 s pístovým čtyřválcem se dočkal sériové produkce jako Volkswagen K70. Tím skončila historie NSU; v Neckarsulmu se nyní vyrábějí vozy Audi a na NSU-Strasse sídlí společnost NSU GmbH, správce patentů rotačního motoru Wankel.
DEUTSCHES ZWEIRAD- und NSU-MUSEUM, Urbanstrasse 11, D-74172 Neckarsulm, Německo www.zweirad-museum.de, otevřeno denně mimo pondělí 9–17 h (čtvrtek do 19 h), základní vstupné 4,50 eura; parkování 2 h zdarma u muzea.
Převzato z časopisu