Historie
South Bohemia Classic – Krásy jižních Čech
František Vahala 04.11.2016 06:52
Historie
Sedmý ročník rallye South Bohemia Classic uzavřel letošní sezonu českých setinových soutěží. Do cíle v Dolní Vltavici nakonec dorazilo 98 posádek.
Soutěž South Bohemia Classic se během let vypracovala na jednu ze zásadních akcí nejen v rámci jižních Čech. Její organizaci zajišťuje tým ČK Motorsport, jenž nachystal nejen zajímavé zkoušky přesnosti (včetně „couvacího“ testu), ale i citlivě vybranou trasu. Akce je koncipována pro dvě skupiny automobilů, první tvoří klasické poválečné stroje a youngtimery vyrobené do roku 1986, jež jsou zařazeny do třídy Classic. Druhou, mladší, pak automobily jedoucí ve třídě Exclusive. Do ní se po dohodě s pořadateli smějí přihlásit majitelé sportovních a jinak význačných automobilů vyrobených až do současnosti. Díky této specialitě se soutěž otevírá například i pro majitele vozů z 90. let, kteří by jinak kouzlo setinové rallye neokusili. Letošní South Bohemia Classic byla zahájena v pátek 9. září na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, kde se soutěžící začali shromažďovat již po obědě a kde probíhaly nejen technické přejímky, ale i doprovodný program pro početnou skupinu diváků. Kromě několika vystavených meziválečných automobilů, představujících jakousi kulisu, bylo celé startovní pole tvořeno poválečnými modely.
Jelikož je South Bohemia Classic pojata jako relativně rychlá soutěž s vyššími rychlostními průměry (od 45 do téměř 50 km/h), nelze se divit, že většina účastníků zvolila sportovní vozy. Čelo závodu tvořilo 14 automobilů z 50. let. Mě zaujalo MG TD (1953) s číslem 1, jehož eleganci bylo možné porovnat i s o rok mladším MG TF 1500. Tyto malé britské sportovní roadstery vynikají nejen stylem, ale i dobrými jízdními vlastnosti – zejména u modelu TD až nečekanými. Mezi krásné velké britské typy patří Jaguar XK. V jižních Čechách se předvedly celkem tři – XK 140 DHC s pevnou střechou, otevřený XK 140 OTS a XK 150 z konce výrobního cyklu. Číslo u značení modelu vyjadřuje maximální rychlost v mílích za hodinu. Pohon zajišťuje tradiční řadový šestiválec 3,4 litru. Určitou dominanci britských sportovních modelů narušil Chevrolet Corvette C1 (1957) ve vzácnější verzi s motorem V8 4,6 litru se vstřikováním paliva Rochester. Vzniklo jich pouze 1040 kusů. Německou preciznost 50. let představoval otevřený Mercedes-Benz SL 190, poháněný pro změnu čtyřválcem 1,9 litru.
Největší parádu předvádělo celkem 27 automobilů z 60. let, mezi nimiž si vybral snad každý. Ať už obdivujete Jaguar E-Type (jelo jich celkem pět), MGB V8, Maserati Ghibli, Alfu Romeo 2000 Spider nebo například Volvo 122S Amazon, přijdete si zde na své. Já bych rád zmínil neobvyklou stavbu v podobě roadsteru Triumph Burlington Arrow z roku 1969, jenž se často nevidí. Automobily ze 70. let jsou pro podobné soutěže vhodné, protože nabízejí sebejisté jízdní vlastnosti i styl, což dokazoval rovněž fakt, že jich majitelé na South Bohemia Classic přihlásili celkem 30. A opět se jednalo o pestrou směsici různých strojů, mezi nimiž zářilo například neobvyklé Subaru GFT Coupe Hardtop (1976) patřící závodníku Vojtovi Štajfovi, klasická Tatra 603-2 (1973) či Seat 850 Spider (1970) okruhového jezdce Petra Fulína. Nechybělo ani několik klasických Porsche 911 v čele s verzí RSR či Škoda 130 RS (1972). Další skupinu tvořily youngtimery z 80. let, mezi nimiž zaujalo zejména několik Datsunů ve verzích 280 ZX či 300 ZX.
Tyto sportovní modely poháněné řadovými šestiválci příslušných objemů (2,8 a 3,0 litru) vynikají zejména dobrými jízdními vlastnostmi a spolehlivostí. I v kategorii Exclusive se sešlo několik neobvyklých automobilů. Já jsem startoval s kultovní Toyotou AE86 (1987), tedy poslední generací Corolly s pohonem zadních kol, vybavenou ostrým čtyřválcem 1.6 4A-GE o výkonu 124 koní. Doprovázelo mě několik osobitých automobilů z poněkud opomíjených 90. let, od BMW Z3, přes několik vozů Mazda MX-5 až po Hondu NSX, Mitsubishi 3000 GT VR4 či Lancii Deltu HF Integrale 16v Evo (1991). Do kategorie Exclusive se přihlásilo i několik nových sportovních a supersportovních automobilů typu Ferrari 360 Modena (2000), Porsche Boxster S (2015) nebo Audi R8 Spyder (2012). Celkově mi jejich přítomnost na setinové rallye nevadila, ovšem trochu se divím organizaci, že pustila i modely, které skutečně nemají potřebný status pro soutěž klasických automobilů – například Škoda Octavia RS či Porsche Cayenne se do závodu skutečně nehodily. Soutěž byla za doprovodu moderátora zahájena v pátek v 17:30 a posádky se řadily v minutových intervalech.
Čekalo nás celkem 132 kilometrů, během nichž jsme si prohlédli několik zajímavých míst a absolvovali celkem šest testů přesnosti. Tradičně krásný byl večerní průjezd centrem Českého Krumlova, mě ale potěšila hlavně návštěva historické vesničky Holašovice, kde se konal „coffee break“. Dojezd do areálu hotelu Relax v Dolní Vltavici na Lipně probíhal v pozdních večerních hodinách, a jelikož v sobotu se začínalo již v 8:30, brzy po příjezdu se šlo spát. Stejně jako v pátek, i první víkendový den nás přivítalo slunečné počasí. Během jízdy po trase o délce 292 kilometrů jsme zavítali do Rakouska i Německa a navštívili několik krásných míst. Mezi všemi jmenuji hlavně Vimperk a Prachatice – do center historických měst kolona klasických automobilů a youngtimerů pasuje příhodně. Ujet za den téměř 300 km svižným tempem a navíc stíhat časové kontroly, testy přesnosti a razítka je velmi náročné, proto jsme nakonec byli rádi, že byl povolen předběžný příjezd do cíle. Ten se konal opět v Dolní Vltavici, kde probíhalo i večerní vyhlášení. Celkovými vítězi se po urputném boji stala ostřílená posádka manželů Vítkových s MGA (1958), kteří během dvou dní nasbírali pouze 345 trestných bodů, což znamená sečtenou odchylku pouhých 3,5 sekundy ve 14 testech (13 a jeden tajný). Druhé místo si zajistila posádka Albert Pance/Anna Ruthová s Jaguarem E-Type (1962) s celkovými 398 body a bronz vybojovali Patrik a Jan Skálovi s Austinem Healey 3000 Mk. III (1965) se 476 body.
Jelikož South Bohemia Classic je propojena s červencovou soutěží Carlsbad Classic, v rámci večera se vyhlašovala i nejlepší posádka obou akcí. Letošní Classic Rallye Trophy nakonec získali již zmínění manželé Vítkovi, kteří o 115 bodů překonali Alberta Panceho s Annou Ruthovou. South Bohemia Classic byla celkově velmi dobře zorganizována. I přes vysoký počet startujících jsme nezaznamenali žádné nedostatky narušující uvolněnou, leč soutěžní atmosféru. Očekávali jsme možná trochu více záludností, zejména u testů přesnosti, ale je třeba uznat, že například test stálosti výkonu nás docela pozlobil a díky vysloužené penalizaci jsme nakonec v kategorii Exclusive skončili až na pátém místě. Jak soutěž hodnotí samotná organizace? Zeptali jsme se ředitele závodu Pavla Kacerovského: „Využili jsme poznatky z minulých ročníků a některé testy přesnosti zjednodušili, aby soutěž probíhala hladce a bez zbytečného stresu. Pohodovou atmosféru podpořilo i doslova letní počasí. Trasu jsme vedli po místech, kde se dala očekávat početná divácká návštěva, posádky se ale projely také odlehlými místy šumavské přírody.“
Převzato z časopisu